August 14, 2022

Daily Club Golf 17 April 2021

Tuncurry Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Saturday, 17 April 2021.

ANTILL PARK: Medley: Stableford Split Six: White: M Davies (8) B Davies (16) D Blacker (5) L Foley (19) 95. A: J Richards (1) 44. B: M Harrison (17) 40. C: A Bevan (21) 39.

ASQUITH: Men: Stableford: 4B Agg: J Ellam (13) M Jirgensons (18) B Koo (10) S Lee (16) 114. A: J Hotten (7) 40. B: R Newcombe (18) 40 cb. C: G Croese (42) 45. Scr: N Cosgrove 35 cb.

AVALON: Women: Stableford: J Johnson (39) 36.

AVONDALE: Men: Stroke: Foursome: W Hennessy (9) M Lawler 68.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: D Karren (5) 40. B: D Watson (17) 42. C: G Batkin (29) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: D Brooker 40 cb. B: S Kiss 44. C: J Mantle 34. 2B: S Kiss M Rosenfeld 49. 2B Scr: D Abbott B Daly 45 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Par: 2B: R Simpson (14) R Seeto (32) 9 up. Stableford: T Carson (14) 39. A Scr: J Calleja 30.

BARHAM: Women: Stableford: Div 1: J Weaver (22) 35. Div 2: J Hobbs (29) 32. Men: Stroke: Div 1: R Suckling (4) 71. Div 2: R Parkinson (25) 72.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: S Knight (24) 40. Men: A: A Washington (4) 44. B: G Thomas (18) 39. C: K Hickson (33) 43.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: J Rankin (11) 41. B: L Reading (14) 38. C: E Wiley (21) 43. Scr: A Scr: L Taylor 32. Women: Stroke: Trophy: Div 1: H Jones (17) 76 cb. Div 2: A Toohey (27) 74. Div 3: K Aberdour (45) 83. Stableford: Div 1: L White (15) 41. Div 2: L McConachie (43) 31 cb. Medley: 2B: D Geister (28) K Jones (34) 49 cb.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: S Roberts (14) 36 cb. B: B Matters (17) 39. C: B Jessop (27) 37. Women: F Hanks (35) 30.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A: T Partridge (21) N Bucciarelli (16) 47 cb. R Santangelo (14) 42. A: D Snape (7) 40. B: G Brien (18) 47. C: C Batte (23) 38 cb. A Scr: S Coghlan (Spring Valley) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: Trophy: D Cunneen (16) 44. Men: A: J Atanasovski (9) 42. B: K McDonald (14) 42. C: D Joy (18) 38 cb. A Scr: G Davis 33 cb. B Scr: S Maurice 27 cb. C Scr: D Gilligan 20. Women: K Baker (37) 38.

BLACKHEATH: Women: Stroke: Ambrose: R Starkey (15) C Soady 68. Men: Stableford: M Hillier (13) 42. 2B Agg: G Dowdell (8) M Hillier (13) 75.

BONDI: Medley: Stableford: C Hughes (23) 44. 2B: C Hughes (23) G Hanniffy (15) 51. Men: Hole in one: P Connor at 6th.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: S Macaulay (0) 41. A: D Chin (9) 42. B: S Colley (13) 41. C: M Lissing (26) 41.

BONVILLE: Medley: Stableford: G Becker (26) 33. G Urbani (14) 28. R Van Wyngaardt (19) 26.

BOWRAL: Women: Stableford: J Jeffery (20) 36 cb. Men: Stroke: Foursome: O Turner (26) R Harrington (23) 65.5.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: G Fleming (8) 42. A Scr: T Bayliss 34. B: N Clarke (19) 41. B Scr: D Kaiki 26. C: C Reyes (23) 40. C Scr: J Nelson 19. Split Six: A Stipanovic (24) P Stipanovic (12) 74.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Cup: A Scr: J Curran T Norris 69 to playoff. A: D Lewis (5) 67. J Webb (1) 69 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: P Dilucchio (20) B Johnston (20) 45. Men: Par: A: G Miller (9) 6 up. A Scr: B Moyes 2 up. B: B Hierlehy (13) 5 up. B Scr: C Allen 9 down. C: N Turnbull (23) 4 up. C Scr: W Freemantle 12 down cb. 2B: G Miller (9) B Moyes (4) 13 up. 2B Scr: S Smart D Jansen 5 up.

CAMPBELLTOWN: Medley: Par: A: A Weeks (4) 5 up. B: G Woods (13) 6 up cb. C: P Davidson (20) 5 up. A Scr: N Henshaw (7) 3 down. 36-hole: J Warwick (12) 7 up.

CARNARVON: Men: Par: 2B: G Mclennan (11) J Bright (21) 12 up. 2B Scr: N Sagdic S Sagdic 1 up. A: G Mclennan (11) 4 up. B: M Salamone (17) 4 up. C: S Lee (20) 7 up.

CASTLE HILL: Men: Stableford 2B: White: J Mathison (21) J Hugo (20) 48. A: C Billyard (11) 42. B: S Godbee (14) 38. C: J Mathison (20) 45. 2B: J Zavaglia (15) K Dawes (14) 48. A: C Watson (9) 42. B: K Dawes (15) 41. C: T Kim (20) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: H Forsythe (14) J Potts (23) 44. J Diggins (11) 39. Women: Stableford: E Brasch (32) 32.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B Agg: T Rolland (10) A Sayers (28) 72. A: D Dacosta (9) 36 cb. B: M Braithwaite (14) 41. C: A Sayers (28) 41.

COBRAM BAROOGA: Men: Stroke: A: B Gook (10) 71. B: M Hayler (16) 70. C: J Lancaster (26) 67. Women: Stableford: A: M Wallace (20) 35.

CONCORD: Mxd: Stableford: A: S Spence (1) 38 Cb. B: J Vatovec (17) 38. C: A Knox (29) 35 cb. 2B Multi: A Maiolo (5) D Taylor (5) 72 cb.

COROWA: Men: Stableford: A: P Reid (12) 37 cb. B: D Anderson (13) 40. C: B Ronnfeldt (25) 37. Women: M Tobin (12) 37.

CROMER: Medley: Stableford: A: A Ainsworth (6) 39 cb. B: P Collins (17) 40. C: C Kinghan (26) 40. Split Six: T Morse (6) G Hayman (21) 74. Scr: C Rae (-4) 35.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B: A French C Molla 49. 2B Scr: G Osborne P Boyd 39 cb. A: A Truby (9) 41. B: C Molla (17) 44. C: R Sundercombe (27) 40 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: S Kim (12) 41. Div 2: M Trigona (15) 40. Div 3: J Takla (34) 40. A Scr: M Hay (5) 36. 2B: J Bramston (20) B Leafe (8) 51. 2B Scr: M Smith (7) J Russo (3) 39.

DUNHEVED: Men: Stroke: Ambrose: Div 1: B Wilson (6.75) K Harden J Sullivan C Fitzsimmons 55.25. Div 1 Scr: C Williams D Williams L Moore P Krasser 59. Div 2: J Workman (8.625) M Baker B Workman K Baylis 54.375.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: R Farrugia (+1) 39. B: J Carlton (15) 40. C: J Kyriazis (17) 40. A Scr: D Crawford (+2) 39.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: D Hannes (15) 43 cb.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: J Bell (11) 42 cb. B: M Taylor (16) 39 cb. C: B Kemp (23) 41. D: S Simpson (25) 40. 2B: J Bell M Smith 47.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: R Shortland (24) C Novak (29) 82. 2B Agg Scr: P Bradley C Sutanto 63. A: C Sutanto (5) 40. B: A Borg (13) 37 cb. C: C Novak (29) 41 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: S Roscarel (14) R Wakeham (31) 60.75. Div 2: J Holland (8) D Holland (3) 62.25. Div 3: L Horinek (20) P Horinek (13) 62.75. Div 4: J Singh (15) T Elley (21) 63. Div 5: W Healy (13) J Castle (7) 64.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: J Goodfellow (28) G Shelton (30) 49 cb. Div 1: S Godbolt (16) 39.

GLENMORE: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Robb B Weir 158. Women: S South L Highfield 190. Medley: Stableford: Div 1: P Swatridge (8) 39 cb. Div 2: D Hedges (WIndsor) (32) 47.

GORDON: Men: Stableford: A: D Eldridge (7) 38. B: R Mudalier (18) 40. C: B Goldschmidt (21) 37 cb. Medley: 2B Multi: E Atkins (31) R Mudalier (18) 70 cb.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: S Salter (9) 66. A Scr: R Whyte (1) 71. B: A Bayliss (18) 68 cb. B Scr: B Kavanagh (14) 83 cb. C: J Adams (27) 67. C Scr: W Cardiff (19) 90. Stableford: J Adams (27) 40.

HAWKS NEST: Men: Stroke: A Scr: J Robards (+2) 72 cb. D Keun (6) 69. Stableford: D Emmerson (21) 33.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: R Sinclair (5) 40 cb. B: P Kim (10) 39 cb. C: D Davies-Scourfield (20) 40. Women: Stableford: L Samuelson (27) 37.

JAMBEROO: Women: Stroke: J Anderson (23) 66. Men: Medal Apr: A: M Tedeschi (13) 63. B: G Harvey (15) 60. C: P Hughes (25) 63.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: M Goddard M Whitehouse 45. A: A Harrop (5) 39. A Scr: K Mudadana (2) 34. B: J Black (17) 38. B Scr: T Davis (13) 22. C: P Dennis (35) 36. C Scr: J Pearse (21) 17.

KILLARA: Men: Stableford White: A: K Pike (4) 41. B: A Rewell (17) 40. C: M Wilkins (21) 39. A Scr: J Wooster 38. Women: Green: P Davies (11) 34.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Ali (6) T Nyhan (31) 46. A: T McGee (9) 41. A Scr: G Herbert 34 cb. B: D Didcott (16) 41. C: C West (23) 38.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: M Hiley (7) 40. B: C Molenaar (14) 39. C: A Pike (36) 42. Women: Stableford: T Lonergan (9) 36.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s Stableford A: G Boyd (9) 41. B: D Kennedy (12) 40. C: B Mudliar (19) 44. Men’s 4BBB Scr: S Granger (9) W Carrett (13) D Kilgour (5) M Ng (10) 69. Men’s 4BBB: D Lyons (22) D Watt (15) G Boyd (9) W Avery (13) 92.

LANE COVE: Men: Stableford Team: White: M Simonsen (13) P Siapos (17) B Staley (16) J Joyce (13) 38. Stableford: S Tan (22) 40.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: A Carruthers (6) 37 cb. B: M Ne:ill (13) 42. C: D Carter (19) 39 cb. D: M Bagley (31) 39 cb. 4B: A: L Cook (21) T Cook (8) J Cook (19) A Cook (15) 92. A Scr: M Neill I Barnes S White A Kuipers 71.

LEURA: Medley Par A: S York (15) +3, P Noble (15) +1, B: B Hull (27) +1, B Player (22) -1 cb, Scratch: GD Webb (8) -8 gross, 2BBB P Eastment (9) and P Noble (15) +8. Medley: Par 2B: White: A: S York (15) 3 up. B: B Hull (27) 1 up.

LONG REEF: Women: Stroke: Salver: Div 1 Scr: A Arnold 76. M Komulainen (3) 74. Men: Stroke Vardon: Black: A Scr: S Keith 70. B Folkard (2) 69. Women: Stableford: J Bowen (5) 30. Men: A Scr: T Cruickshank (2) 34. A: F Skiffington (12) 37. B: R Thomas (13) 40. C: P Skiffington (35) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: C Aldrick (22) L Robson (18) 45 cb. Stableford: C Aldrick (22) 40.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Starr (4) H Ree (23) 74. 2B Agg Scr: J Gudmundsson D Jones 68. Hcp: M Fyfe (18) 39. Scr: K Watson 34.

MONA VALE: Men: Stableford Black: A: J Bennett (10) 41 cb. B: G Pickworth (18) 42. C: F Hendriks (27) 39. Scr: B Edwards 38. 2B: G Bithell (21) K Moore (24) 49.

MONASH: Men: Stableford: A: D Sloman (9) 40. B: J Dawe (17) 41. C: P Rudgley (20) 38. 2B: Div 1: R Garland (21) J Mead (13) 47. Div 2: M Levy (7) I Rosenthal (30) 45. 2B Scr: M Lewis R McClelland 41. Mxd: Stableford White: N Chosid (28) 34.

MOORE PARK: Men: Stableford White: P Isaacs (21) 41. Women: Stableford: A Lagesse (20) 39. Mxd: 4B: K Pettersen (29) S Butterfield (39) 52. 4B Scr: S Graham S Johnson 40.

MOSS VALE: Medley: Stableford: 2B: N Powers (18) C Solderberg (27) 50.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Cockerton (19) N Fraietta (17) 48. A: G Muir (12) 39 cb. B: R Maunsell (16) 39. C: A Eves (21) 41 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: S Poulton 37. A Scr: T De Wit 38. B: B Power 36 cb. C: T Garaty 33 cb. 2B: J Moriarty M Crosbie 46.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Multi: Div 1: S Townend (13) S Skala (16) 86. Div 2: P Town (35) K Shrimpton (23) 80. A: R Shuttleworth (5) 41. B: C O’Sullivan (15) 38. C: A Cope (25) 45. D: I Merrick (28) 36.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: C Worrall (22) 35. Men: G Stannard (15) 42. Medley: 2B: G Stannard (15) J Warren (18) 48.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: T Wilson (5) 41. B: N Roubicek (17) 39. C: J Lee (28) 38 cb. A Scr: T Wilson (5) 36. Women: S McBride (26) 34 cb. Medley: J Lee (28) S Coumbis (27) 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: T Hosler (10) 40 cb. B: M Bruce (18) 40. C: N Wallace ( Worrigee 36) 42.

NSW: Men: Stableford: D Brown (22) 42 cb. Scr: B Connelly 37. Stableford White: R Landers (29) 41. Gold: J Kelly (25) 35. Women: Stableford: S Goldschmidt (31) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: T McCudden (7) 41. B: R Prasad (13) 41. C: J Granger (20) 41. D: H Murphy (31) 39. A Scr: L Mason 35 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: V Jones (30) 36. Men: 2B Agg: L Maunder (17) T Montefiore (9) 82. R Mielnik (20) 42 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: Cup: C Mansfield J Mansfield bt P Sherry J Loates 19th. A: C Jack (3) 68. A Scr: C Jack 71. B: R McBurney (13) 67. C: M Tabone (24) 65. Stableford: G Selig (26) 41.

PYMBLE: Men: Stroke: A: C Ellis (5) 67. B: I Moore (14) 72. C: M Thew (24) 70. A Scr: C Ellis 72. Women: C McMahon (19) 75.

RANDWICK: Men: Stableford: Captain’s Trophy: P Verrender (10) P Simon (9) P Longbottom (13) G Dixon (16) 120. A: P Verrender (10) 41. B: K Mcgovern (17) 38. C: G Pead (19) 38. Scr: M Todd 37.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal: West: Black: A: P McLauglin (10) 70. B: S McCoomb (17) 69 cb. C: J SPARKS (20) 64. Women: Green: A: J KELLY (20) 69.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: D Rostron (17) 40. Women: Stableford: M Thoumelou (33) 39. Men: Stableford White: A: D Beange (7) 39. B: R Arkell (19) 41. C: R Lee (29) 37. Medley: Stableford: 2B: D Manson (40) L Hess (38) 49.

ROSNAY: Medley: Stableford: 2B Agg: M Sipari (9) J Howie (22) 72. A Scr: I Hoy J Russell 56. Div 1: M Hines (15) 39. Div 2: J Howie (22) 36.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: R Cubis (17) 4 up. Centenary: S Roberts (23) 5 up. Men: Stableford Championship: White: A: J Wilson (11) 41 cb. B: H Mackay (15) 43. C: W Haynes (22) 41. A Scr: J Wilson 30.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: B Breedt (4) 41. B: H Burns (17) 38. C: R Hale (19) 44. D: K Donley (24) 37. A Scr: M Green 37. 2B: Div 1: F Coulson (15) G Jones (9) 49. Div 2: L Hawksley (20) M O’sullivan (23) 49.

SEFTON: Men: Stableford: A: B Gilzean (8) 41. B: K Brake (11) 41.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: M Armstrong (17) 40. Men: A: J Ashton (8) 40. B: L Warby (14) 40. C: M Mariner (22) 40. J Higgins (24) 48. J Raveneau (15) 48. Medley: 2B: T Nolan (22) 46. C Garner (25) 46.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Par: 2B: A Harvey (29) J Rosenburg (27) 11 up. A: J Fearnley (+1) 3 up. B: P Feest (19) 6 up. C: T King (20) 3 up. A Scr: G Ellis (2) sq.

STRATHFIELD: Par: 2B: S Probets (15) 12 up. A Spicer (28) 12 up. 2B Scr: J McCarthy (8) 1 down. P Vandyke (23) 1 down. A: J Bishop (10) 3 up. B: J Chang (23) 5 up. C: A Rayner (30) 5 up. Scr: K Brough (5) 3 down.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Jiang (11) 41. B: M Flockhart (16) 39. C: R Walsh (24) 36. Scr: A Gelonesi 31.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: R McGuinness (16) 41. A: J Warren (+3) 43. B: R McGuinness (16) 41. C: J Emery (23) 40. A Scr: J Warren 46.

THE COAST: Men: Stableford Hcp: White: A: D Conway (10) 44. A Scr: C Weber 37. B: R O’Keefe (14) 41. B Scr: R O’Keefe 27. C: C Weber (28) 42. C Scr: G Thomson 19. Div 1: K Hetherton (23) R Feeney (14) 48. Women: Stroke: Keno Ambrose: B Bohdanowicz C Fukushima (7) 68.

THE LAKES: Stroke: Medal Apr: A: P Donnan (13) 70. B: M Coorey (12) 69. C: G Carageorge (20) 67. Scr: S Beck 74. Stableford: 9-hole: M Fleming (10) 16 cb.

THE RIDGE: Stableford: A: R Naidu (11) 45. B: W McInerney (13) 43. C: T Nolevski (23) 37. Medley: 2B Agg: S Schultz (2) W McInerney (13) 80. 9-hole: W Allen (14) 22.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Wade (18) B Coxon (22) 48. 4B Scr: B Needs J Rennie 38. A: R Duffy (12) 38 cb. B: W Wonigkeit (17) 45. C: B Coxon (22) 43. Women: C Walters (23) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: C Hoang (7) 44. A Scr: J Oh (-3) 40. B: D Jang (15) 40. B Scr: D Chen (14) 26. C: J Kang (19) 40. C Scr: G Warry (19) 22. Mxd: 2B: G Warry (19) D Murphy (7) 50. Women: Green: K Kim (20) 40.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: J McGee (9) 39. A Scr: D Tapper 34. B: B Smith (19) 42. B Scr: K Warwick 28. C: R Delezio (24) 42. C Scr: C Cardwell 21. Women: R Charnell (13) 39. Mxd: 2B: S Daley (25) M Hatcher (7) 47. 2B Scr: D Adamson B Mason 36.

WALLACIA: Women: Stableford: J Thorpe (20) 34. Men: Stroke: Medal Apr: A: M Gaskin (12) 68. A Scr: J Pagett 71. B: J Cassis (17) 68. B Scr: L Weston 84. C: R Lewis (21) 69. C Scr: N O’Neill 93.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: G Di Stefano (11) 39. B: R Rasmussen (16) 44. C: I Bentham (20) 43. D: R Ford (35) 43. Scr: C Alford (2) 31. 2B: M Staniforth (33) P Staniforth (31) 53.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Apr: A: A Keniry (8) 65. B: J Black (18) 63. C: R Davies (33) 62. A Scr: M Williams (-1) 69.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: K Parker (6) 38. B: T Duffield (23) 43. Lake: A: T Le-Grand (2) 40 cb. B: R Ramsdale (23) 38. Women: Stableford: A: J Cronk (16) 39. B: M Rodda (25) 35. C: J McCarthy (29) 35 cb.