August 14, 2022

Daily Club Golf 15 April 2021

Cabbage Palms at Bayview Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Thursday, 15 April 2021.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Multi: White: B Potter (16) D Robinson (131) 80. A: K Eckler (Bingara 3) 39. B: B Potter (16) 39 cb. C: A Kennedy (24) 38.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: N Chae (24) 41. Div 2: J Suh (32) 39. 9-hole: K Levi (46) 17.

BALGOWLAH: Women: Stableford: J Maclean (42) 23.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: R Simpson (14) J Riccord (28) 44. G Malpass (21) 40. Women: W Donelan (26) 38 cb. Veteran Women: S Law (42) 38.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: B James (12) 39. Div 2: J Barrington (15) 41. Div 3: M Cook (22) 41.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B: V Chaudhary (33) R Smith (34) 57.

BERMAGUI: Men: Stroke Ambrose: White: A Wilder (2) A Watson (20) 63.5.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: J Wilson (27) M Amanovich (13) 48. Men: A: C Shah (7) 37. B: C Dunn (14) 34 cb. C: J Wilson (27) 46. Women: D Bratton (20) 36.

BLACKHEATH: Women: Stableford: K Tolhurst (35) 39.

BOWRAL: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: J Deane (21) 68. Div 2: J Scott (22) 73. Div 3: P McKenna (35) 81.

BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: S Nash (24) 37. Div 2: S Kunze (26) 40. Div 3: C Cleary (38) 39.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Agg: White: M Jongkind (15) J McNaught (16) 70. A: G Neou (6) 37. A Scr: I Elliott (0) 34. B: B Hayes (13) 37. B Scr: G Cooper (13) 23. C: G Lysaght (20) 37. C Scr: G Hempstead (22) 17. 

CABRAMATTA: Women: Stroke: Medal Apr: A: K Ingram (18) 73. B: I Hoven (30) 72. C: K Lee (33) 80. Medley: Stableford White: Div 1: C Milson (15) 39. P Seamons (19) 38. Veteran: A: B Naidu (18) 39. B: A Colvin (36) 37.

CAMDEN:  Men: Stableford: Split Six: R Thorpe (29) L Geist (13) 73. Men: Stableford: A: S Meani (+1) 38 cb. A Scr: R Minns 37. B: L Geist (13) 40. B Scr: N Beattie 25. C: D Willingham (26) 39. C Scr: V Mudaly 18. 

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: Div 1: R Dickin (35) 45. Div 2: J Griffiths (23) 39. Veteran Women: Div 1: A Evans (17) 33. Div 2: R McKith (25) 33.

CARNARVON: Medley: Stableford: 2B: P Kim (20) W Lee (9) 46. Men: Div 1: D Semken (Ryde Parramatta 13) 40. Div 2: P Kim (20) 38. Women: J Kim (13) 36.

CASTLE HILL: Women: Par: Div 1: R Stuckey (20) 2 up. Div 2: S Hunt (26) 4 up. Div 3: S Follington (40) 4 up. Scr: D Gurmaij Chung 7 down cb.

CASTLECOVE: Women: Stableford: R Hazeldine (29) 28. 9-hole: N Aitken (29) 16.

CHATSWOOD: Women: Stableford: K Wilson (18) 38.

COROWA: Medley: Stableford: R Webb (16) 40 cb.

CROMER: Women: Stroke: Medal Apr: A: M Naylor (28) 71 cb. B: E Andrews (35) 71. C: P Cronan (41) 74 cb. Men: Stableford: J Clear (10) 35.

CRONULLA: Men: Stableford: A: D Givney (13) 43. B: M Allouche (14) 42. C: G Theobald (25) 42. Scr: P Boyd (1) 37.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: E Munoz (18) 39.

DENILIQUIN: Women: Stroke: A: C Hardman (17) 71. B: A Danckert (25) 72.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: Div 1: S Ryan (4) 40. Div 2: N Linder (17) 43. E Lacey (34) 42.

ELANORA: Men: Stableford White: C Holt (21) 44.

EVERGLADES: Medley: Stableford Yellow: J Hermsen (21) 39.

FOX HILLS: Medley: Par: 2B: M Harry (12) B McCann (20) 9 up cb. 2B Scr: J Wheatley D Thomas 3 up. A: M Harry (12) 5 up. B: M Hendry (16) 3 up. C: V Kashyap (36) 2 up. Snr: P Green (15) sq.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: 2B: A: P Johnson C Reeves 42. B: M Mei R Rorison 41. C: M Mei S Morris 40. Stroke: Chick o’ Walk: V Hughes.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: B Grugan (8) 38 cb. Div 2: P Newham (21) 39 cb. Scr: T Mohr (Launceston) 31. Women: Par: M Selby (Lynwood 25) 1 up.

GORDON: Medley: Stroke: Ambrose: V Care (13) K Pugh (17) M Travers (18) K White (12) 49.5.

GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: A: R Dyer (23) 36 cb. B: D Beechy (28) 38.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: A: C Hearn (22) 33. B: C Jennens (35) 32.

HOWLONG: Snr Stableford White: A: T Johnson (14) 39. B: I Hawkins (16) 39. C: S Sang (23) 38. Medley: C O’Keefe (18) 39.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: K Sinton (13) 39. Div 2: G Anderson (19) 35 cb.

KIAMA: Medley 2BBB Stableford : W Jones (3) T O’Loughlin (22) 47. Ind: M Deans (14) 39 Scr: W Daibarra (Bonnie Doon 1) 31 cb..

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B: E Hoskins M Kriz 47 cb. Men: A: D Wilbow (12) 42. B: H Barbour (15) 40. C: M Toohey (29) 39. Women: L Rogers (24) 37.

LANE COVE: Women: Stableford: J Weine (22) 36.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B Multi: White: A: P Rashleigh (19) J Defreitas (23) 85. 2B Scr: P Betros C Faico 42. A: P Kitley (11) 42 cb. B: J Thompson (15) 40. C: A Scott (27) 42.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: W O’Sullivan (13) K Draper (23) 48. 2B Scr: D Michael (8) A Naaman (-1) 42. A: K Thessman (7) 40. B: R Moiler (14) 42. C: K Draper (23) 38. Hole in one: A Erdmanis at 14th.

LONG REEF: Women: Stableford: 4B: R McCormick (30) R Buxton (14) 49. Div 1: W Millson (17) 40. Div 2: C John (29) 36. Div 3: T Martin (36) 38. Scr: T Moore (2) 32.

MANLY: Men: Stableford White: S Redman (16) 38. Women: E Harrison (40) 37.

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: Div 1: U Berzins (18) 41. Div 2: J Hartland (23) 44.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: N Jamieson (16) R Quinn (17) 49. A: R Forrest (9) 38. B: R Quinn (17) 43. C: S Leslie (28) 46. Scr: S Fitzpatrick 37.

MONA VALE: Women: Stableford: A: E Dunn (19) 39. B: T Davidson (24) 39. C: N Griffiths (36) 40.

MONASH: Mxd: Stableford: I Trakman (36) 40 cb.

MOORE PARK: Mxd: Stroke Ambrose: White: S Leibman (13) S Graham (3) 57.

MUIRFIELD: Women: Stroke: Foursome: P Davidson W Sung (27) 74. Medley: Stableford: R Lambert (20) 43.

NELSON BAY: Women: Par: Div 1: J Rowland (26) 5 up cb. K Allen (24) 5 up. Div 2: T Jeggo (39) 3 up. M Judge (39) 2 up. Men: Stableford: R Townsend (30) 37. A Cowley (16) 35.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: J MacDonald 70. Div 2: E Plowman 72.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: C Fife (28) 37. B: Y Choi (42) 37 cb.

NOWRA: Women: Stableford: 4B: L Trusler (27) R Moore (27) 47.

OATLANDS: Men: Stableford White: P Golding (31) 40. Women: Yellow: A: E Stratford (18) 38. B: L Fackrell (26) 41. C: S Graham (35) 38.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: B Sekulich (21) W Dickerson (20) 85. J Oliver (13) 42 cb. Women: 9-hole: J Warner (32) 20.

PENNANT HILLS: Women: Par: A: K Long (19) 3 up. B: T Reid (29) 4 up. C: T Frere (33) 5 up. 9-hole: P Kwong (45) 1 up. Stableford: Scr: M Usher (12) 24.

PENRITH: Women: Stableford: Div 1: T Wood (4) 36. Div 2: P Hatch (26) 38. Div 3: C Lord (29) 35. C Collier (Richmond 26) 34. Div 2: C Salked (Richmond 33) 35.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: A Holmes A’Court (21) 32. Div 2: S Nutting (24) 39. Div 3: A Nicholas (32) 35. Challenge: R Jackson (18) 41.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B Agg: R Murray (24) G Kirk (36) 75. R Murray (24) 39.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: B: K Ashworth (12) 41. C: J Veitch (22) 40. A: S Loader (2) 38.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: B Barry (11) T Mineo (25) 50. White: A: R Plummer (7) 39. B: S Harman (18) 41. C: M Franklin (27) 40. Green: V Torpey (23) 40.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: J Cosgrove (18.4) 4 up. Centenary: A Lloyd (30.1) 2 up.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Attanasio (21) J Falco (21) 48. M Li (45) 44. 9-hole: L Kim (25) 23.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: P Mcgregor (20) T Nolan (23) 46. A: W Kitchener (11) 38. B: M Shepherd (14) 40. C: D Duffy (21) 38. D: G Gurney (28) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: P Galloway Smith (10) K Etherington (14) 48. A: P McGee (6) 42. B: K Etherington (14) 40. C: C Nicholson (22) 46. Scr: P McGee 36.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: A: M Cruice (11) 4 up. B: C Collins (16) 8 up cb. C: M Yoon (19) 8 up. Div 1: D Gerber (19) B Drury (21) 11 up. 2B Scr: L Holden (2) N Anning (2) 5 up.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Choi (18) 34. Div 2: J Chang (30) 38. Div 3: J Chung (35) 35. Medley: K Kwon (31) 42.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: J Puxty (18) 36 cb. R Ezzy (22) 36. Div 2: B Lane (30) 31. F Lane (44) 30 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: I Thatcher (9) 37.

THE COAST: Women: Stableford: M Grundy (37) 33.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: M Edwards (Long Reef 14) D Aviet (Cumberland 25). Men: A: L Drew (10) 38 cb. B: C Gorton (20) 44. C: D Aviet (Cumberland 25) 45. Women: A Allcock (15) 34. Medley: Scr: T Ratcliffe 33.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: E Govan (24) 39. B: N Scardino (36) 35.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: H Proctor (13) R Potter (17) 46. 2B Scr: S Blundell S Coleman 39. A: B Hazell (10) 37 cb. B: R Potter (17) 43. C: T Buckler (23) 36 cb. Veteran: J Donoso (19) 39. Super Veteran: B Williams (20) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford: G Gillies (31) 52. 9-hole: S Innes (40) 26.

WENTWORTH FALLS: Mxd: Par: 2B: P Moylan (17) R Pym (23) 10 up. Men: R Pym (23) 3 up.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: C Thompson (31) 71. B: J Eardley (37) 69.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: Div 1: B Dwyer (15) 38. J Sach (8) 37. A Steeden (11) 36. Div 2: K Moy (19) 38. R Lydon (19) 36 cb. I Barrette (21) 36. Div 3: M Hasler (29) 39. D Clark (22) 33. G Sinclare (23) 31.

WYONG: Men: Stableford: P Koszyk (24) 45. Women: Div 1: S Mitchell (16) 39. Div 2: J Swift (24) 36 cb. Div 3: R Summers (33) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: T Le Grand (2) 35. B: P Marscham (20) 40. C: R McDonald (26) 41. Lake: A: J Wilson (5) 37 cb. B: D Ampfea (15) 40. C: K Pendergast (21) 37 cb. D: R Neville (22) 37.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: G Williamson (17) 23. Red: N Prior (10) 20.