August 8, 2022

Daily Club Golf 14 April 2021

Overlooking Rosnay Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 14 April 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Tullia (19) A Harvey (10) 49. Div 2: N Rodrigo (18) D Mcandrew (21) 50. 2B Scr: D Keith (2) T Felton (-2) 43. 4B Agg: R Taylor (31) D Hayes (14) R Elkin (33) A Spencer (26) 143 cb. A: I Gunesekere (6) 39. B: J Spenser (15) 39. C: D McAndrew (21) 39. D: R Elkin (33) 39.

AVALON: Women: Stableford: J Johnson (38) 32 cb.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Humphreys (8) 39. B: P Edwards (14) 37 cb. C: N Williams (25) 37 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 4B: M Ferguson B O’Keefe 48. A: A Spencer (12) 38. B: B O’Keefe (18) 47. C: T Purcell (24) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: H Vaughn (41) J Stallard (30) A Wongnin (25) J McLean (42) 49.75.

BAYVIEW: Men: Stableford Team: Black: T Gee B Webster R Cox J O’Mara 95. A: R Loewenthal (2) 39. B: J O’Mara (18) 41. C: W Charles (32) 44. Scr: R Loewenthal (2) 39. White: B Tilley (17) 36.

BERMAGUI: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: L Ponsford (19) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: B Hinley (19) M Pullen (8) 49. 2B Scr: G Heffernan K Francis (PGA) 39. A: J Martyn (4) 39. B: A Flood (11) 40. C: K Hartman (29) 38.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: M Hitchenson (27) D Birrell (22) 75. M Hitchenson (27) 43.

BONNIE DOON: Stableford: A: L Forrest (10) 39. B: D Partridge (14) 42. C: K Hastings (19) 46. D: M Einfeld (34) 34. Scr: S Lin 36.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: A Mclauchlain (22) 80.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: J Graham (3) M Nagy (+1) 46. Div 2: M Bogovic (16) J McFadzean (21) 51. Scr: M De Vries D Fletcher 40. A: P Larkey (11) 42. B: S Dabrowski (17) 38. C: M Alison (19) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: A: M Ross (19) 38. A Scr: M Ross 19. B: J Page (28) 40. B Scr: J Page 14. C: L Newcombe (33) 40. C Scr: L Newcombe 12.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: D Allsop (12) G Priest (18) 68. G Priest (18) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: C Francis (8) 43. B: I Donaldson (18) 42. C: R Matthew (32) 46.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: G Cha (26) R Forrester (24) 44. Div 1: J Park (15) 36 cb. Div 2: E Kim (21) 35. Div 3: G Cha (26) 34.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Brown (22) R Anderson (24) 45 cb. A: M Hogg (5) 37 cb. B: E Onggo (17) 37 cb. C: R Anderson (24) 36 cb. PM 2B: J Nati (18) P Papaluca (9) 47. A: W Grant (6) 38. B: J Nati (18) 41. C: P Moynihan (29) 39. Gold: J Vodanovich (35) 31. 2B Scr: R Gibbeson M Scuglia 39.

CASTLECOVE: Women: Stableford: L Paradine (24) 30.

CHATSWOOD: Men: Stroke: Ambrose: C Fan H Hesketh H Vlachos W Bayliss (1.38) 47.62.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: M Wallace (19) 73. B: M Majernik (26) 73 cb. C: V White (40) 73. Medal Apr: M Majernik (26) 73 cb.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: W Doyle (38) M Pattrick (33) 48. 2B Scr: T Pollitt R Chin 38. A: M Ryan (9) 41. B: S Bates (18) 38. C: W Doyle (38) 41.

COROWA: Women: Stableford: N Ross (41) 41.

CROMER: Men: Stableford: 2B: P Roberts G Pamp 48. A: A Fong (15) 40 cb. B: K Johnson (17) 39. C: I Cameron (28) 34 cb. Scr: N Phelps 39.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: J Parton (18) 70. B: L McKinniery (22) 74 cb. C: J Sattar (31) 72 cb. D: N Green (36) 70. A Scr: S Wiggins 76. B Scr: L McKinniery 96 cb. C Scr: T Heath 101. D Scr: N Green 106.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: R Stewart (26) R Webb (18) 50. Scr: R Brownlow (13) G Northam (5) 36. Div 1: B Baker (7) 39 cb. Div 2: R Haddad (18) 38 cb. Div 3: D Powell (25) 41. Scr: T Mohr (1) 35.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: T Maw (16) 40. B: D Maraldo (27) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: S Wong (2) 39. B: J Melville (14) 41. C: C Craig (28) 38. Scr: C Hicks (-4) 41.

ELANORA: Women: Stableford: 4B: G Pearce (19) M Kongats (29) 46 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford Irish Team: Black: D Angely (12) J Sullivan (25) D Grimish (7) M Kelliher (16) 91. A: J Ellis (11) 40. B: M Kelliher (16) 40. C: P Starkey (20) 40. D: S Simpson (26) 39. Scr: S Bennett (+1) 36.

FINLEY: Men: Stableford: M Piggin (14) 38. Women: Stroke: J Delmenico (28) 67.

FORSTER: Men: Stableford 4B: White: N Becroft C Hayward 48.

FOX HILLS: Women: Stableford: 2B Agg: S Donovan (16) E Edwards (32) 63. E Edwards (32) 35.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: J Sullivan (16) D Sattout (8) 47. Div 1: D Sattout (8) 40. Div 2: T Karakatsanis (22) 36.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: B Frewin (5) 38. B: G Williams (18) 37. C: G Tolson (20) 39.

GOULBURN: Women: Stableford 2B: Green: C Smith S Bui 47.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stableford: A: A Brand (11) 37. B: C Moran (21) 39. C: G Hazell (30) 41.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B: S Goodsir A Stevens 45. Men: A Gleeson (9) 40. Women: S Easten (44) 40.

HORIZONS: Men: Stableford: A Raeburn (12) 38. Women: D Atkinson (25) 38.

HOWLONG: Women: Stableford: A: R Kerr (22) 42. B: K Godina (35) 40. 9-hole: K Bingham (20) 18.

JAMBEROO: Men: Stableford: K Holt (20) 40.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: J Harding W Knight 71 cb. A: W Mudadana (7) 39. A Scr: C Holland (6) 32. B: J Prier (21) 37. B Scr: P Beardsley (17) 20 cb. C: K Barton (36) 37. C Scr: D Braine (23) 15 cb.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: S Judd (20) C Henson (17) 49. 2B Scr: J Wooster K Slater 41. A: A Downie (6) 37. B: A Sengupta (15) 40. C: M Last (30) 39.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: G Penn (16) G King (8) 49. A: B Nagi (0) 40. A Scr: A Honeysett 36. B: C Lawrence (17) 37 cb. C: A Witts (29) 40 cb. Veteran: A Witts (29) 40 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: A Khamphet (30) 33.

LANE COVE: Men: Par: 2B: M Thompson (20) R Paterson (15) sq cb. A Hall (19) 1 up.

LONG REEF: Men: Stableford: 4B: S Thorn (24) A Papandrea (13) 48. A: R Ehret (12) 41. B: A Papandrea (13) 42. C: P Yeldham (23) 39. Scr: M Cruise 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Cox (14) G Groizard (10) 79. A Cox (14) 44.

MANLY: Men: Stableford: 2B: P Roberts (18) J Hudson (15) 48 cb. A: J McCafferty (6) 40 cb. B: R Lewis (15) 42. C: N Imhoff (25) 41. Scr: W Wright 35 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A Rocks (25) 43. Women: Div 1: F Yuan (18) 33. Div 2: J McCurrach (32) 34.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: R Orr (18) P Wilson (28) 48. A: D Bombara (7) 40 cb. B: C Enever (18) 40 cb. C: P Renn (25) 38. Scr: S Albinski 34 cb.

MONASH: Men: Stableford: A: R Fraser (8) 40. B: I Burgess (19) 43. C: K Kowalczyk (24) 38. White: J Martin (23) 35.

MOORE PARK: Mxd: Stroke Ambrose: White: B Hewitt (7) J Flanagan (8) 62.25.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: S Woolnough (8) M Jones (10) 70. A: M Sherwood (4) 39. B: K Lee (18) 38 cb. C: J Lamont (24) 40.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: S Parrott (14) 68. T Short (10) 69. B: D Rann (19) 66. A Lambert (10) 69. C: P Sutcliffe (25) 69. I Sandy (24) 70. Stableford: A: M Day (15) 39. G Bezuidenhout (13) 38. B: L Wakeling (21) 44. A Diemar (20) 41. C: M Upton (25) 45. M Fernance (26) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: P McBurnie (17) T Mesiti (17) 71. Div 2: M Ironfield (20) R Newman (18) 75. A: R Donaldson (12) 41. B: G McMillan (18) 41. C: G Edwards (23) 39. D: D Spagarino (30) 39.

NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Div 1: F Dunn (20) 67. Div 2: S Taubman (30) 67. Div 3: M Newman (33) 67. Div 4: T Kerr (32) 62.

NOWRA: Men: Stableford: A: S Wallace (Worrigee 16) 41. B: M Balzer (27) 44.

NSW: Medley: Stableford: 2B: W Smith (28) P Doust (17) 49. Men: S Rahme (21) 40. Scr: Z Mullins 39. White: H Quigley (Killara 11) 35. Gold: B Cox (28) 32. Women: L Buckley (11) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: P Rolf (13) F Hutchinson (26) 50. A: S Reece (3) 39. B: J Park (15) 40. C: F Hutchinson (26) 44. Scr: C Kim 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: S Jackson (28) D MacDonald (32) 50 cb. A: D Maguire (+1) 39. B: W Davison (16) 41. C: S Jackson (28) 49. Scr: D Maguire 40.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: G Gibson (28) R Hoff (8) 50. 2B Scr: D Scott R Mckay 39 cb. A: C Elefteriou (11) 40. B: J Grant (17) 40. C: M Mclean (31) 40.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Clarke (15) P Cox (12) 48. 2B Scr: N Waddington J Coles 41. F Barton (19) 39.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (15) 38. Div 2: H Elisseou (23) 37. Div 3: J Waller (33) 43. Div 4: K Momsen (34) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Par: Championship: A: C Sayers (6) 5 up. B: B Pulver (17) 3 up. C: E Crouch (29) 4 up. Scr: C Sayers (6) 1 down.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: B Mckissock (7) 65. A Scr: J Kim 77. B: Y Cho (17) 71. B Scr: P Nightingale 85. C: E Tsang (23) 67. C Scr: R Jones 89. D: R Croydon (31) 71. D Scr: M Yang 97. Stableford: T Nelson (21) 39.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: D Elford (17) 37. Div 2: G McDonald (26) 36. Div 3: D Pike (34) 36.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Ambrose: T Green S Wrigley 58.5. Par: R Huang (15) 5 up.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: T Kemp (10) 37. B Eschbach (12) 36 cb. B: B Richards (20) 37. J New (19) 35.

TERREY HILLS: Stableford: 4B: K Packham N Jones 47. A: K Hwang (8) 37. B: S Killelea (13) 41. C: K Packham (26) 38.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Jumikis (23) D Collinson (25) 48 cb. Scr: J Jakobsson M Buckingham 38.  P Dalley (15) 42. Scr: J Cripps (-1) 36. 9-hole:  Men: J Hawkes (8) 22. Women: J Loveday (12) 15.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: L Purtill (12) 39. B: D Pocknee (13) 38. C: K Cooper (24) 38. D: G Atkin (27) 37. Gold: L Rickard (27) 30.

WAKEHURST: Men: Stableford White: A: M Canty (4) 39. A Scr: M Canty 35. B: S Kirlew (13) 42. B Scr: S Kirlew 29. C: K Jervis (27) 40. C Scr: M Shelton 16.

WALLACIA: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: J Thorpe (19) 77. Div 1 Scr: S Owen 98. Div 2: D Chant (33) 71. Div 2 Scr: V Witton 122. Div 3: N Bemrose (35) 77. Div 3 Scr: C Wong 119.

WARRINGAH: Men: Stableford White: A: M Cheshire (12) 23. B: D Cox (21) 34. C: K Link (30) 38. 9-hole: M Adams (22) 21. Hole in one: D Dowler at 14th.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: B Ibbotson (14) R Wilkinson (18) 46. A: A Nasralla (11) 40. B: M Kerr (19) 40. Scr: D De Traubenberg (2) 34.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: B Thorne (9) P Thorne (35) 77. A: L Wales (4) 38 cb. B: R Anderson (16) 41. C: L Le Bock (20) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal: Murray: G Dodson (19) 68. Lake: Medal: L Lord (34 cb) 75.