September 21, 2021

Daily Club Golf 13 April 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 13 April 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Tuesday, 13 April 2021.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: A Kim (46) J Suh (33) 49. Div 1: A Nam (23) 38. Div 2: J Suh (33) 38.

AVALON: Men: Stableford: M Boon (33) 43.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: J Locke (16) 74 cb. Div 2: C Riley (23) 71. Div 3: H Darwell (32) 76 cb.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: 2B: M McAuliffe (18) D Williams (10) 45. J Riccord (28) 37.

BARNWELL PARK: Men: Par: B Jensen (31) 41 up cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: I Newport (30) D Shea (36) 50. Men: A: N Klug (14) 38. B: G Roberts (22) 37. Women: A: K Platt (22) 37. B: A McDivitt (27) 38. C: A Heltborg (38) 43. Medley: Scr: G Whyte 35.

BEXLEY: Women: Stroke: C John (19) 63.

BONNIE DOON: Women: Stableford: Irish Team: M Woodward (14) S Ramsey (31) K Austin (21) M Campbell (21) 96.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: S Ryan (4) 36.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: F Taylor (29) 38.

CAMMERAY: Women: Stroke: C’ship qlfrs: T Kerr (35) 70. Stableford: 9-hole: S O’Connor (42) 17.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: J Nicholls (41) 44.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: J Wong (11) 37. B: P Stone (Lynwood 19) 36. C: M Oechsle (Lynwood 25) 36. Hole in one: A Jurd (Windsor) at 2nd. Women: D Shearer (Windsor 17) 34 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford Split Six: White: L Frankish (9) K King (32) B Lambert (18) M Crook (16) 82. H Forsythe (15) 38.

CHATSWOOD: Women: Stroke: A Parry (24) 65.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: M Adams (16) 38. B: V Willmoth (20) 39. C: M Keamy (33) 40.

CONCORD: Women: Stroke: A: P Clark (10) 71. B: W Kalil (22) 69. C: D Blackadder (30) 78. Stableford: 9-hole: R Drysdale (26) 17.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: O Liessmann (13) A Truby (9) 73. C Conlon (34) 40. Scr: R Simpson 32. Veteran: Green: B Francis (17) 42.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: S Yoo (35) G Jung (29) 49. Div 1: M Golden (20) 38 cb. Div 2: S Heo (25) 41. Div 3: I Lee (39) 40.

DENILIQUIN: Women: Stroke: A: P Davis (11) 66. B: K Campbell (36) 75.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: J Levy (22) 39.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: G Clune (9) 37. Div 2: L Linnert (28) 40. Div 3: C Borg (36) 40. Div 4: J Fraser (39) 35 cb.

FORSTER: Women: Stroke: Div 1: A Burns (18) 65. Div 1 Scr: D Patch (18) 85. Div 2: W Dorahy (27) 68. Div 2 Scr: K Loadsman (22) 93. Div 3: L Riddiford (42) 67. Div 3 Scr: D Graham (31) 105.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: A Weller (16) K Tabart (20) 48. 2B Scr: R Howard P Minko 33. A: P Sinclair (12) 38. B: A Weller (16) 38. C: K Tabart (20) 38 cb. Snr: C Papandrea (29) 38.

GOSFORD: Women: Par: Trophy: A: K Coventry (24) 4 up. B: F Wales (32) sq cb.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Apr: A: A Benton (16) 71. B: R Mullins (30) 71 cb. C: M Bonney (38) 65.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M Crews (15) 39. Div 2: C Moran (26) 35. Women: Gold: Div 1: P Towns (20) 36.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: M Smith (32) 36. Div 2: R McKinley (37) 35.

KAREELA: Women: Stableford: A: N Maughan (19) 38. B: D Field (25) 33 cb. C: L Matthews (35) 32 cb.

KILLARA: Women: Par: Div 1: P Clarey (17) 4 up cb. Div 2: K Cistulli (24) 4 up. Div 3: D Brand (32) 1 up. Div 4: M Nesbitt (37) 1 up. Scr: J Crichton 1 down.

KOOINDAH WATERS: Men: Stroke: A: M Callaway (9) 72. B: J Gould (16) 73. C: I Kay (22) 70. Women: M Campbell (32) 75.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Scr: S Grogan (10) H Callaghan (3) 38 CB. Medley 2BBB Multi: S Reading (9) G Nelson(11) 84. Women’s Canadian Foursome: L Head (24) N Cullen (22) 63.75.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: M Tran (12) 38.

LONG REEF: Men: Stableford: G Piper (16) 39. Women: Div 1: M Rowland (25) 40. Div 2: F Woolley (39) 40.

MANLY: Women: Stableford: A: D Zubani (17) 37 cb. B: D Laidlaw (25) 35 cb. C: L Pryor (44) 32. Trophy: D Zubani 37 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Multi: G Lill (15) B Favell (27) 72. Scr: G Finley P Gay 41. Hcp: J Bayliss (14) 40. Scr: D Fletcher 33. Women: Div 1: L Yang (25) 33 cb. Div 2 Scr: D Blake (26) 36. Veteran: Div 1: J Wallas (13) 33. Div 2: M O’Shannessy (27) 33 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: W Sung (23) S Chung (19) 68 cb. S Chung (19) 37 cb.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Thompson (9) 37 cb. Div 2: S Worth (23) 40. Div 3: L Clark (36) 41.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Team: Div 1: A Lee (28) E Shin (23) H Ryu (34) S Kim (20) 81. Div 2: E Sung (38) M Yoon (25) S Lim (29) S Ha (34) 87. Hole in one: S Lim at 3rd.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Illingworth G Evisen 45. Men: D Illingworth (5) 45. Hole in one: White: B Hunt at 17th.

NOWRA: Veteran: Stableford: Irish: J Lenehan (17) 81 cb. Women: D Hewat (36) 82.

PALM BEACH: Women: Stableford: A Berner (44) 40. 9-hole: H Simmonds (45) 22.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: L Scerri (34) M Brunette (30) 47. M Fox (22) 39 cb. Hole in one: M Fox at 11th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: A Johnston (25) T Roscoe (10) 76. A: T Roscoe (10) 40. B: H Schoots (14) 39. C: R Turner (18) 38. Scr: R Fernandes 32.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: D Bruns (5) 37 cb. B: T Kimpton (16) 39 cb. C: I Baylis (21) 38.

ROSEVILLE: Women: Par: Div 1: S Starrat (20) 3 up. Div 2: C Laming (28) 2 up. Div 3: E Wee (42) 2 up. 9-hole: M Green (37) 1 up. Green: M Glendinning (33) sq.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: R Schwarz (10) R Parker (22) 43.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: J Moulder (19) 74. Div 2: D Griffin (32) 72. Scr: C Hawley (15) 89. Centenary: Div 1: C Anderson (26) 66. Div 2: L Whitney (28) 67.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: S Robertson (5) 41. Women: N Tan (34) 36. Stroke: Div 1: Y Lei (10) 71. Div 1 Scr: J Wall 76. Div 2: C Seeto (27) 72. Div 2 Scr: J Kim 98.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: C Done (25) B Archer (21) 67.  A: J Hunt (5) 38 cb. B: G Craig (13) 38 cb. C: P Allen (21) 37 cb. D: D O’Brien (37) 37 cb.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Stanford (24) G Stanford (14) 71. A: N Richardson (12) 37. B: G Lewis (17) 36. C: R Cross (20) 37. Scr: S Ballard 32.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: A Barr (10) 40. B: A Scarpin (15) 38. C: K Baker (25) 40. Women: Div 1: E Cullen (8) 33. Div 2: E Glanville (32) 32.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: J McDade (21) 35 cb. Div 2: S Hall (26) 36. Div 3: L Gearing (45) 34.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: A: M Horvat (9) 40. B: C Field (15) 43. C: M Ryan (25) 41. Scr: M Horvat 38. Women: A: A Maikap (21) 36 cb. B: V Kennerson (32) 37. C: I Song (35) 37.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: H Park (21) 36. Div 2: H Kim (27) 33. Div 3: H Kwon (39) 36.

TALLWOODS: Medley: Stableford Yellow: B Kennedy (39) 14. J Bodycote (41) 13. Women: Stroke Green: D New (17) 78. F Lane (44) 81 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: R Bennett (20) 40.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Div 1: S Lee (16) 27. Div 2: C Ferster (28) 33. Div 3: R Sperling (37) 33. Scr: S Lee 13.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B agg: A Christensen (12) T MacPherson (16) 73. A: S Henriques (14) 38 cb. B: T Curtis (34) 42. A Scr: S Burgess 30. Veteran: I Hamilton (24) 42.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal: Div 1: D Baker (20) 73. Div 1 Scr: T Foote 86. Div 2: M Reardon (33) 74. Div 2 Scr: J Pope 102. Medley: Stableford: J Newnham (27) 40.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: S Pappas (16) 37. B: J Loversidge (26) 41. C: A Wedlock (36) 39. Gold: M McMahon (13) 40.

TOUKLEY: Par: Div 1: K McKinnon (10) 3 up. Div 2: A Lumby (32) 5 up. Div 3: L Heggie (42) 2 down.

WAKEHURST: Women: Par: A: H Suh (21) sq. B: J Reddrop (24) 2 up. C: K Atkins (32) 2 up. D: M Stobo (40) 1 up.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Bower (14) J Ogle (24) 45. 2B Scr: S Musico D Calrow 37. A: D Calrow (1) 38. B: P Bower (14) 34 cb. C: D Coombes (23) 39.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: G Webb (8) 38.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal Apr: A: F Sweeny (24) 67. B: H Chapman (36) 71. Stableford: A McAuliffe (43) 34.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: B Foy (13) H Jenkins (33) 46.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: C Bell (7) 3 up. B: R Taylor (12) 2 up cb. C: J Dripps (20) 2 up. D: J McGuiness (24) 1 up cb. Murray: A: D McGrillen (9) 3 up. B: M Lawless (15) 6 up. C: J Eagan (21) 3 up.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: P Tudor (16) 20. Red: N Knott (16) 23.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email