August 10, 2022

Daily Club Golf 17 March 2021

Crookwell Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 17 March 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: S Peterson (12) M Pinnuck (10) 45. Div 2: A Perring (19) D Wadwell (18) 49. 2B Scr: M Black (1) M Daniels (4) 40. 4B Agg: S Peterson (12) J Jeong (12) W Jung (9) M Pinnuck (10) 144. A: P Swan (10) 41. B: B Boyd (15) 38. C: A Perring (19) 43. D: D Hardy (34) 39.

AVALON: Women: Par: C Gardner (29) 5 down cb. Stroke: Singles KO f: A Goff (36) bt J Geyle (42) 3-2.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: S Builder (2) 36 cb. B: D Bowyer (19) 38. C: D Lewis (22) 40 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 4B: Black: S Coughtrey (10) P Matthews (23) 47. A: M Devlin (10) 39. B: M Rosenfeld (13) 38. C: K Killen (25) 39.

BARHAM: Women: Stroke: Div 1: M Jobling (20) 74. Div 2: C Phillips (29) 75.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: L Ransom (33) 39.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: P Lewis J Castle 45. A: R Adams (10) 39. B: R Murphy (18) 37. C: J Castle (27) 36. Scr: G Whyte (3) 34. White: K Abraham (25) 30.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Mar: B/Medal: D Flavell (24) 76. Div 1: B Whiffen (25) 76 cb. Div 2: A Blacka (31) 77.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: P Fillipou (25) 39. A: R Trisley (2) 38 cb. B: G Constantine (16) 38. C: C Pearson (21) 38. Scr: F Kidenya (The Ridge) 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: A Ferns (15) P Bambridge (19) 49. 2B Scr: B Russell M Savoldi 41. A: M Henley (scr) 39. B: M O’Neil (15) 38. C: M Frawley (24) 36.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: B Daly (20) M Windsor (10) 43. G Phillips (10) 35.

BONDI: Men: Stroke: Ambrose: G Hanniffy (15) L McDonald (22) S Fuller (13) 47.

BONNIE DOON: Stableford: 2B: J Lee (29) C Dos Remedios (21) 50. A: K Wissler (7) 42. B: H Notaras (13) 39. C: J Lee (29) 41. Scr: J Bell 39.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: T Punnett (+1) 41 – $40 Voucher 2nd: T Smith (3) 36 – $30 Voucher 3rd: W Parker (13) 35 – $20 Voucher 4th: D Kennedy (7) 34 – $10 Voucher Ball rundown to 30.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Mudaliar (13) V Fasavlu (10) 46. Div 2: C Bushby (16) G Tracey (17) 48. A: V Fasavlu (10) 45. B: G Tracey (17) 40. C: A Bayley (29) 39. 2B Scr: S Nelson T Hunt 37.

CAMDEN: Women: Stroke: Ambrose: J Page (28) J Spragg (45) W Kozinski (10) S Chapman (8) 63.625.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: T Harrison (12) M North Ash (21) 45. J Kotze (8) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: Split Six: C Francis B Post 62. 2B Scr: J Browne J McCarthy 35. A: C Francis (8) 37 cb. B: J Rudder (17) 36 cb. C: R Berthon (23) 38.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: R Guthrie (14) S Guthrie (14) 74. A: S Chapman (10) 37 cb. B: S Guthrie (14) 40 cb. C: S Galloway (28) 35. PM 2B Agg: P Jensen (36) S Goodrum (12) 76. A: S Goodrum (12) 38 cb. B: D MacNaughton (13) 38. C: B Wood (25) 37. 2B Scr: M Fitzsimons B Lambert 60 cb.

CASTLECOVE: Women: Stroke: H Muscat (33) 73 cb.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Split Six: G Hasler (13) C Callaghan (24) 57 cb. Irish: A: T Savage (9) 73. B: P Murphy (18) 77. C: J Caruso (23) 80.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: A: M Wallace (17) M Wallace (26) 43.

CONCORD: Men: Stableford: A: P Tregeagle (7) 39 cb. B: G Kalil (15) 38 cb. C: R Tracy (21) 38. Irish Team: S Caminiti (29) T Calciano (8) R Lilia (8) A Scarvelis (11) 91.

CROMER: Men: Stableford: Split Six: C Ashe (16) R Windsham (23) 46 cb. A: J Ponder (+1) 38 cb. B: P Jones (18) 39. C: P Reber (27) 37. Scr: J Ponder (+1) 39. Qlfrs: Div 1: J Ponder (+1) 38 cb. Div 2: P Jones (18) 39.

CRONULLA: Women: Stroke: American Foursome: A: A Furey (43) S Sweeting (30) 71.625. Scr: S Wiggins (5) J Browson (23) 83.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: H Ju M Moroney 46 cb. 2B Scr: P Takla J Ross 39. Div 1: S Park (13) 37 cb. Div 2: B Atkinson (17) 38 cb. Div 3: M Hewitt (25) 36 cb. Scr: P Takla 33.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: N Werner (12) 41. B: J Rhook (25) 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: R Jones (10) 37. Women: L Aspland (26) 30. Veteran: Stroke: A: T Nuij (16) 68. W Tonks (13) 70. B: J Sainsbury (20) 70. J Speirs (20) 73. C: E Habito (30) 75. M Prasad (27) 76.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: C Williams (4) 37. B: M Rodger (15) 40. C: R Kimpton (21) 37. Scr: L O’Dwyer (-1) 25.

EVERGLADES: Men: Stableford Black: A: B Cotterill (9) 37 cb. B: R Wales (14) 42. C: G Dickson (20) 42. D: J Robinson (30) 45.

FINLEY: Women: Stroke: Medal Mar: H Wastle 93. J Delmenico (29) 72. Men: Stableford: M Piggin (15) 33.

FOX HILLS: Women: Stroke: Ambrose: M Quirk S McGinley A Lee (13.835) 64.167.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B: A: B Barrett (22) L Hunt (10) 46. Div 1: P White (11) 38. Div 2: B Barrett (22) 41.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: T Scott (5) 39. B: D Webster (13) 37. C: B Hampson (20) 37.

GOULBURN: Women: Stableford Irish Team: Green: J Dooley G Kennerly E McGill C Seaman 85.

HOWLONG: Women: Stableford: A: J Rodgers (14) 39. B: W Wilson (25) 39. 9-hole: J Hastings (39) 17.

JAMBEROO: Men: Stableford White: J Brand (23) 44.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: A Bryant P Beardsley J Devlin R Nicol 49.5. Scr: G Scherini J Gibson A Harrop A O’Connor 57. Hole in one: C Farrugia at 18th.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: A: J Stedman (24) P Mann (33) 47 cb. 2B Scr: J Wooster S Bear 41. White: A: T Kalagerou (6) 38 cb. B: A Fay (14) 39. C: I Neilson (32) 44.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Borg (10) J Borg (17) 43. A: M Allan (11) 41. Scr: B Nagi 35. B: P Short (17) 38. C: P Blakeley (30) 36. Veteran: B Hung (9) 40.

LANE COVE: Men: Par 2B Scr: White: S Tan (22) M Smith (25) 5 up cb. Scr: S Tan (22) 1 up cb.

LEURA: Medley Stroke J Robertson (25) 70, GS Webb (6) 71, Scratch: GS Webb (6) 77.

LIVERPOOL: Women: Stableford: A: E Ash (1) 35. B: D Gwon (23) 41. C: S Kim (30) 33.

LONG REEF: Men: Stableford: 4B: K Dewell J Pross 47. A: K Dewell (8) 38. B: R Ehret (13) 37. C: F Lorenz (23) 41. Scr: R Farrell 34.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: B Harrison (15) T Finniss (24) 47. Men: White: Scr: D Abdo 34. Div 1: B Harrison (15) 43. Div 2: M Perl (26) 40. Women: Stableford: A Babalis (32) 31 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: N Brandt (17) N Micallef (12) 46 cb. B Smart (9) 40.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford: R Spencer (18) 33.

MANLY: Men: Stableford: A: J Rector (13) 42. B: A Sidery (16) 37. C: B Capelin (25) 36. White: P Adams (18) 31.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: S Turner (16) 38. Women: Div 1: T Semken (22) 38. Div 2: C Vote (39) 33.

MONA VALE: Men: Stroke Ambrose: White: C Arensen (13) R Robbins (24) C Burns (19) B Porra (16) 56. Scr: N Abba S Cameron H Woolford C Enever 62.

MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: A Harris (9) D Bateup (16) 75. Div 2: H Rosenthal (27) D Cohen (17) 77. 2B Scr: A Groom D Spiteri 41. A: R Layden (9) 38 cb. B: C Jugmans (18) 41 cb. C: G May (28) 41. White: J Lee (32) 36.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 2B: White: M Tockar (19) I Kaye (23) 44. Men: D Shadlow (6) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: H Chong (22) A Yoon (12) 72. A: J Watkins (9) 41. B: G Muir (14) 38 cb. C: G Chung (32) 40.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: R O’Shannessy (8) 35. B Kew (14) 34. B: G Jennings (16) 39. M Bliss (16) 36. C: P Schmalz (28) 34. R Bennett (25) 32. Stroke: A: M Galloway (12) 67. P Tonks (15) 68. B: J Stokeld (18) 69. A Diemar (20) 70. C: P Graf (30) 67. R Gabb (30) 72.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Radovanic (30) J Thom (32) 47. A: C Kelly (7) 38. B: S Roknic (18) 39. C: P Iemma (20) 38. D: J Kelso (29) 34. Irish Team: W Lazar (23) L Strickland (26) P Pankaj (20) F Sinclair (32) 118.

NOWRA: Men: Stableford: P Johnston (16) 38.

NSW: Medley: Stableford: 2B: C Williams (11) I Awford (17) 46. Men: S Roubicek (9) 42. Scr: P Frankland 35. White: B Studdon (20) 37. Gold: E Ellis (19) 32. Women: L Buckley (11) 25.

OATLANDS: Medley: Stableford: Scr: S Tarrant (1) 33. A: B Mcdonald (8) 39. B: G Dooley (13) 40. C: J Cale (21) 41.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: J Eldridge (10) 67. Scr: S Kennedy 73. B: D Coulton (16) 69 cb. C: G Crawley (20) 70. Stableford: J Rogers (26) 38.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: J D’ermilio (7) A Davis (12) 49.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Ferrero (16) C Green (8) 46. 2B Scr: J Conran M Kennedy 41. P Rubenach (10) 39.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (17) 39. Div 2: C Lozano (25) 38. Div 3: S Bush (29) 37. Div 4: J Docker (42) 32.

RICHMOND: Men: Stableford: 2B: R Gerlach (10) S Griffen (14) 47. Medley: A: O Buchan (12) 38. B: S Griffen (14) 41. C: B Hutton (36) 36.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Mar: East: A: J Kelly (21) 69. B: L McKinlay (30) 68. C: L Pollard (43) 65.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: T Stoker (11) 40. B: A Van Dam (14) 39. C: D Prothero (25) 40. Scr: T Stoker (11) 29 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: K Kang (7) 70. A Scr: S Park 74. B: N Meaney (15) 66. B Scr: A Bloomfield 83. C: L Barker (23) 67. C Scr: J Seo 87. D: R Ronan (27) 71. D Scr: G Seto 98. Stableford: J Ma (22) 42.

SHELLY BEACH: Women: Stroke: Canadian Foursome: J Brown W Gallard (19.5) 75.5. Scr: D Mabey A Gale 88.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: S Choi (26) J Cho (26) 76. 2B Agg Scr: M Reeve M Kelman 67. A: R Kim (4) 38. B: J Daaboul (16) 40. C: H Hwang (23) 42.

TALLWOODS: Men: Stableford White: J Cutler (7) 35. A Overvliet (8) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: I O’Toole (11) 37 cb. B: J Lou (15) 42. C: D Lee (28) 38.

THE COAST: Medley: Stableford: White: Div 1: S Proctor (13) 42. Div 2: I Hamilton (27) 43. Scr: T Heaton 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: H Day (19) M Dane (2) 45. A: P Kofod (22) 39. 4B: G Michael (16) C Karipin (15) 44. PM: J Rowsell (4) 36.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: W Jarman (10) 17 cb. B: G Hughes (18) 18 cb. C: C McCarthy (41) 25.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: D Manson (11) M Caswell (30) J Boardman (23) A McWilliam (26) 92. A: J Cenere (8) 39. B: B Livermore (14) 36 cb. C: C Smith (24) 37 cb. D: R Clausen (29) 37 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford 2B: Gold: P Fittler (17) P Green (27) 46. 2B Scr: D Vranic G Thomas 41. A: C Wotton (9) 38 cb. A Scr: G Thomas (-5) 41. B: P Fittler (17) 41. B Scr: A Boudville (14) 22. C: R Lee (19) 38. C Scr: M Budden (22) 13.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: L Naude (8) M Webb (28) 47. 2B Scr: A Cooper V Jang 34. A: D Krempels (12) 39. A Scr: L Naude 31. B: Y Yoon (19) 39. B Scr: M Pogson 23. C: J Riddett (24) 39. C Scr: C Cardwell 18.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: S Burton (7) D Studdert (13) 44. A: D Studdert (13) 35 cb. B: A Peacock (19) 36. C: B Adams (23) 36. D: K Link (31) 34 cb. Trophy: A Peacock (19) 36 cb. Hole in one: A Peacock at 5th. Stableford 9-hole: G Benbow (7) 18.

WINDSOR: Medley: Stableford: Split Six: J Willemsen (18) G Banks (17) 71 cb. 4B Scr: C Nelson D Farrugia 39. A: T Morier (8) 39. B: J Nelson (15) 38. C: C Appel (23) 38 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: J Eacott (19) S Johnson (20) 46 cb. A: P Dickinson (10) 39. B: L Bacon (13) 40. C: A Holloway (26) 38 cb. Scr: D Grogan 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: Div 1: L Cross (19) 39. Div 2: J Anwinn (26) 37. Div 3: W Nunn (34) 42.