August 14, 2022

Daily Club Golf 16 March 2021

Pottsville Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Tuesday, 16 March 2021.

AVALON: Men: Par: J Smith (18) 1 up.

AVONDALE: Women: Par: Div 1 Scr: J Stevens (13) 3 up. Div 2: J Rowe (25) 3 up. Div 3: T Pearl (37) 3 up.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: S Ryan (9) 37. Div 2: P Nash (18) 39.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (31) 42.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: K McCarthy G O’Shea 48. Men: Div 1: K Read (15) 38. Div 2: K McCarthy (23) 39. Women: Div 1: S Poate (19) 35. Div 2: P Stuzzi (30) 35. Div 3: J Winter (31) 32. Medley: Stroke: G Whyte (3) 77.

BEXLEY: Women: Stableford: M Earley (31) 36.

BONVILLE: Women’s Monthly Medal Division 1: A Douglas (1) 72, Division 2: S Kennedy (27) 83.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford Irish Team: Yellow: K Shanley M Scott M Henry 73.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Multi: P Ryan (20) J O’Connor (15) 77. A: D Lee (5) 37. B: M Hamilton (18 Richmond) 36 cb. C: K Reus (37) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: T Butler (16) J Chapman (34) D Watson (26) J Gabbott (20) 53. J Rumpler (8) 37.

CONCORD: Women: Stroke: Foursome: Div 1: R Magner (8) 72. Div 2: S Burton (24) 73. Div 3: J Bellemore (33) 78. Div 1 Scr: R Magner (8) 80. Div 2 Scr: S Burton (24) 97. Div 3 Scr: T Collins (31) 110. Stableford: 9-hole: M Barnett (24) 19.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: D Givney (15) W Graham (12) 74. B Royall (8) 40. Scr: D De Traubenberg 35. Veteran Medley: Stableford White: G Allum (20) 41.

CUMBERLAND: Women: Stableford: Team Agg: J Joo H Cho S Heo S Lee 124. Div 1: E Park (22) 34. Div 2: S Yeom (33) 38. Div 3: J Selleck (40) 34.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: S Mantoufeh (15) 41.

FORSTER: Women: Stableford: Team: D Makepeace P Hawkins R Calvert D Patch 82.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: B McCann (20) G Woodley (12) 72. 2B Agg Scr: P Bradley J Swinburne 50. A: K Siow (9) 37. B: N Johns (15) 37. C: A Viscayno (23) 40. Snr: G McCormack (22) 37 cb.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M Doyle (14) 41. Div 2: N Pericles (25) 39. Women: Gold: S Hooper (39) 34.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: G Rutledge (30) 36. Div 2: R Mc Kinley (36) 37.

KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: K File (12) 40. Div 2: G Lindsay (23) 38. Div 3: S Hardwick (27) 38. Div 4: L Sherman (31) 36. A Scr: K Wood (8) 79.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s Monthly Medal A: D Hodges (9) 36. B: M Ennis (13) 37. C: T Elliott (30) 40. Men’s Gold Medal A: R Hodges. B: M Ennis. C: P Coles. Men’s 2BBB Agg: F Pobje (14), D Hodges (9) 69cb. Men’s 2BBB Scr: P Lockyer (9), G York (9) 58. Women’s Stableford Div1: L Hall (14) 37. Div2: L Mather(40) 44. Women’s Veteran Stableford Winner: J Jacka (76) R/up: L Mather 73cb. Women’s Veteran Championship: T Wood (149).

LONG REEF: Men: Stableford: C Galloway (9) 37. Women: Div 1: S Smiles (22) 37. Div 2: J Campbell (38) 36.

LYNWOOD: Medley: Stableford White:  Div 1: R McClung (18) 41. Div 2: N Johnson (35) 38 cb. Scr: D Abdo 34.

MANLY: Women: Stableford 9-hole: Gold: F Livingstone (17) 18.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: M Kendall (11) B Burgess (3) 72. Hcp: K Heath (12) 35. Scr: J Simoes 26. Women: Stroke: L Hough (25) 61. Div 1 Scr: N Fairfax 81. Veteran: G Shaw (23) 64. Women: Medal Mar: Div 1: L Hough (25) 61. Div 2: S Mooney (33) 67.

MONASH: Women: Stroke: Medal Mar: A: B Gregory (16) 70 cb. B: L Ferreira (22) 69. C: D Spanswick (38) 67. Scr: J Morgan (3) 70. Stableford: L Talbot-Sapsford (45) 35.

MOSS VALE: Women: Stroke: A: C Irish (8) 75. B: A Durbin (38) 77.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Multi: F Fitzgerald (35) J Haggar (28) 63. A: B Lucas (19) 35. B: V Quamby (29) 37. C: J Spalding (36) 36 cb. Medley: A Hart (8) 36.

NELSON BAY: Women: Stroke: Canadian Foursome: D Moon W Heapy (27) 69.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: B May J Liddell 51. A Rees (21) 39. Stableford Black: J Liddell (19) 46.

NOWRA: Veteran: Stableford: Team Multi: P Done (15) R Klein (24) I Hart (23) R Lloyd (19) 167. Veteran Women: D Pritchard (38) J Wallace (31) P Austin (29) D Hewat (36) 147.

PALM BEACH: Women: Stableford: Team: K Warren (37) R Blundell (42) S Richards (30) C Cannon (33) 89. 9-hole: L Mason (41) 19.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: K Nelson (20) 41.

PYMBLE: Women: Stableford: Irish Team: L Hammond (18) J Freeman (8) S Green (27) H Chen (17) 90.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: R Fernandes (3) T Jamieson (13) 78. A: R Fernandes (3) 40. B: R Brown (14) 40. C: I Jones (18) 39. Scr: D Gooch 27.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: D Whytcross (10) 38. B: D Davison (17) 38. C: P Wright (20) 36.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: Div 1: M Westgarth (19) 1 down cb. Div 2: V Bruce (29) 2 up. Scr: A Fulwood 12 down. Stroke: Centenary: Div 2: K Lodge (27) 61. Div 3: L Whitney (28) 68.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: Medal: Div 1: H Ma (16) 72. Div 1 Scr: C Han 79. Div 2: C Seeto (27) 72. Div 2 Scr: J Kim 100. Div 3: S Oh (33) 38.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: J Connelly (24) M Sherwood (10) 45. A: I Boo (8) 37. B: D Cullinane (13) 38. C: K Griese (25) 36. Scr: I Boo 29.

STONECUTTERS RIDGE:  Medley: 2B: White: J Romeo T Carbone 48. A: G Hann (6)  G Hann (6) 38 cb. B: M Thomson (12) 40. C: T Malzard (18) 40. Women: Gold: A: L Yoon (21) 37. B: Y Bell (26) 34. C: J McDonald (49) 31 cb.

STRATHFIELD: Women: Par: Div 1: A Lee (16) 1 down. Div 2: G Han (43) 2 up. Men: Stableford: T Oh (21) 39.

TALLWOODS: Stableford Green: D New (16) 32. J Puxty (12) 31 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: K Yun (34) 35.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: P Gualtieri (13) 41. Div 2: P Stout (17) 43.  Scr: R Farrugia 32. Veteran:  F Thorncroft (17) 39.

THE LAKES: Men: Stableford: S Bonner (15) 38. Women: Div 1: N Davidson (22) 37. Div 2: R Butcher (24) 37 cb. 9-hole: A Klineberg (33) 14.

THE RIDGE: Medley: Stableford: Team Agg: K Power (18) G Blewitt (23) R Hunter (23) C Tope (19) 111. Men: A: R Paurini (11) 38. B: M Kabalan (14) 42. C: L Hargrave (30) 39. Scr: S Gough 33. Women: J Meers (33) 38.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: L Quick (20) 43. B: C Rossborough (34) 36.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: R Primmer (15) 36. Div 2: E Barnett (31) 35. Div 3: S McLean (42) 32.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: R Biancardi (6) 38. B: N Livingstone (16) 39. C: S Hocking (36) 42. A Scr: G Greenaway (6) 32. B Scr: N Wilson (13) 24. C Scr: K Armitage, (20) 21.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Lim (15) 38. B: C Jervis (23) 39. C: L Debnam (30) 37. D: J Fuller (41) 41.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Williams (13) D Coombes (23) 46. B Gibbons (4) 36 cb.

WARRINGAH: Women: Stableford: Invit Team: R Gidley (34) A McMillan (27) J Stannard (34) B Radovan (43) 83. 9-hole: B Stevenson (26) 15.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: B Crossing (16) 40.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: S Stewart (31) 33. B: J Hrouda (34) 37.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Ambrose: L Nowak (12) S Sutherland (11) M Frazer (15) D Rann (10) 65. Chick o’ Walk: J Blackburn bt C Murphie 4-3.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: B Cadd (10) 44. B: M Smith (20) 36 cb. C: M Gay (24) 38. Lake: A: J Wilson (6) 42. B: A Ogden (17) 39. C Garcia (22) 40.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole:  Red: Memorial Rd: B Snellson (1) 22. R Hocking Blue (8) 22.  Red: L Walsh (7) 18.