August 10, 2022

Daily Club Golf 10 March 2021

Yarrawonga Mulwala Golf Club Resort

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 10 March 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Bower (14) C Locker (12) 47 cb. Div 2: R Davis (21) D Browne (27) 49. 2B Scr: T Felton (-2) D Keith (2) 41. 4B Agg: J Jeong (14) S Yoon (12) K Song (18) M Zuk (22) 143. A: K Whittaker (7) 40 cb. B: J Goodall (18) 41. C: W Hands 41 cb. D: D Brown (27) 38. 

AVALON: Women: Stableford: K O’Reilly (47) 33. Stroke: Matchplay: A Goff (36) bt M Whiteman (33) 3-1. J Geyle (42) bt K Clout (45) 4-3.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 4B Agg: G Ettridge N Wilson 83. A: N Wilson (11) 43. B: G Ettridge (17) 40. C: R Scott (19) 38.

BARHAM: Women: Stroke: Div 1: G Gray (23) 78. Div 2: S Hall (28) 71.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: S Marlin (33) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: D Ineson B Webster 73. Black: A: R Adams (12) 38. B: D Ineson (13) 40. C: L Conte (25) 37. A Scr: R Adams (12) 38.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: P Stubbs (18) 40. A: S Shah (13) 39. B: J Marriott (16) 39. C: D Toyer (22) 38 cb. Scr: C Malouf 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Watt (15) K Hartman (29) 49. 2B Scr: J Leworthy (Georges River) M Henley 39. A: D Street (3) 38. B: F Harvey (18) 41. C: W West (22) 37.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Walsh (15) D Birrell (23) 46. J Walsh (15) 41.

BONDI: Men: Stableford: N Schwarzer (33) 38.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: C Carpis (7) 39 cb. B: S Barros (12) 40. C: A Patel (25) 39. Scr: A Yeung 38.

BONVILLE: Medley 2BBB Stableford 2B: L Head (11) & M Clarke (11) 48. IND: A Shepherd (13) 42.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Sorrenti (39) 76.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: M Smith (3) R Trice (16) 70. Div 2: B Denson (16) T Lupic (10) 72. Scr: H Glenday W Dunn 60 cb. A: H Glenday (1) 37. B: J Trivellato (12) 40. C: S Condon (23) 40.

CAMMERAY: Men: Stableford: J Maxwell (18) 39.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: B Post (7) 41. K McCabe (16) 40 cb. B Chant (21) 43.

CARNARVON: Women: Stableford: Team: P Lee (21) H Hong (31) V Galolo (24) S Kim (34) 75. Div 1: N Yoe (9) 37 cb. Div 2: P Lee (21) 42. Div 3: S Lee (43) 35.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: C Hughes (17) B Flatley (13) 47. A: Z Pagano (10) 40. B: E Onggo (17) 42. C: G Ryan (20) 39. PM 2B: P Camilleri (11) A Johnston (10) 45 cb. PM: A: M Fitzsimons (1) 40. B: J Heath (17) 37 cb. C: R Allen (21) 36 cb.

CASTLECOVE: Women: Stroke: M Jacobs (30) 71 cb.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Team: A Bowerman (21 Mallacoota) S Baker (34) B Chapman (21) B Saxby (20) 93. A: P Barry (12) 39. B: W Gay (16) 41. C: S Baker (34) 45.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: R Jackson (23) 70 cb. B: H Miller (27) 75 cb. C: G Opray (32) 75.

COROWA: Women: Stableford: A: J Mills (16) 43. B: K Alexander (24) 40.

CROMER: Men: Stableford: 2B: M Geister R Brimmer 74. A: G Muirhead (7) 38. B: R Brimmer (15) 39. C: D Perks (24) 36. Scr: M Taylor 33.

CRONULLA: Women: Stableford: A: M Gilles (20) 40. B: M Morgan (24) 37 cb. C: S King (31) 40. D: S Weidenhofer (35) 39. Scr: S Wiggins (5) 28.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Jack (19) P Kennedy (17) 49. Div 1: J Sungmoon (16) 42. Div 2: S Couper (19) 41. Div 3: D Angus (28) 39. Scr: G Sears (4) 34.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: I Fuller (11) 40. B: R Armytage (23) 39. C: J Harris (36) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: A Barns (3) M Tabunger (6) 66. W Purcell (8) 36 cb. Veteran: A: E Horvath (13) 39. B: P Green (17) 36. C: P Packer (24) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: J Ong (3) 41. B: D Bridge (9) 44. C: B Goodrich (17) 43. Scr: C Hicks (+4) 40 cb.

ELANORA: Women: Stroke: A: L Boland (19) 74 cb. B: C Hodgkinson (24) 70. C: S James (32) 71 cb. D: H Byak (43) 75.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Scr: S Bennett (0) D Chivas (2) 42. 2B: R Phillips (8) R Phillips (24) 49.  A: T Walker (1) 40 cb. B: J Anders (18) 42. C: C Links (24) 40. D: S Simpson (27) 41. Scr: T Walker (1) 39.

FINLEY: Men: Stableford: W O’Connell (18) 39. Women: M Polkinghorne (18) 34.

FORSTER: Men: Stroke American Foursome: White: A: N Becroft (18) D Hughes (23) 56.625.

FOX HILLS: Women: Stableford: 2B: J Clark (35) L Thompson (30) 42. S Donovan (17) 34.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Team: R Wakeham (30) S Graham (19) B Buckley (26) 50 cb. Div 1: P Wallis (10) 39. Div 2: P Fellows (21) 39.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Hemming (6) 68. B: G Harrison (15) 69. C: G Coulson (33) 63.

HARRINGTON WATERS: Mixed 4BBB Stableford 1st: Roy Hofmeier (18) & John Bewell (26) 52. R/Up: John Scott (20) & Graham Smith (25) 51.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: M Weilgasz J Ritson R Wall G Brydon 58.5.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: I Hawkins (17) 40. B: R Murray (21) 36. Women: A: D Lampitt (10) 36 cb. B: A Lee (23) 37. 9-hole: N Lewis (49) 24.

JAMBEROO: Men: Par White: A Jones (10) 7 up.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: G Innes (15) A Barker (16) 82. A: C Rodden (13) 41. B: B Axford (19) 40. C: P Neilsen (27) 42. Stroke: Matchplay: A: R Raynor bt G Emery 2-1. B: C Rodden bt C Mathieson 2-1. C: P Brunt bt A Dookie 1up. Women: Chick o’ Walk: C Ashton C Balacco bt L White C Murphy 4-3.

KIAMA: Men’s Par : A: A Kosta (18) 2 up. B: R Gregory (19) Sq. Women: 4BBB Stableford: K Bowen (49) O Ng (28) 46.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: G Wilson (13) P Corne (20) 47 cb. 2B Scr: B Finfer M Finfer 43. A: T Kalogerou (8) 41. B: A Tagg (13) 39 cb. C: L Reardon (28) 39 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Harper (23) P Cester (21) 46. A: A Patience (8) 39.  B: P Bull (15) 40. C: M Hingston (22) 42. Veteran: M Hingston (22) 42. Scr: D Gallagher 37 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Stephenson (21) D Cameron (30) 76. R Mayhew (15) 42.

LEONAY: Women: Stableford: A: C Mathias (22) 34. B: G Gordon (32) 32. 

LEURA: Medley Stableford Singles: C Clark (Blackheath GC) (4) 36, D Kirkwood (27) 35pts cb, K Yates (7) 35, Scratch: C Clark (Blackheath GC) (4) 32, 2BBB: D Kirkwood (27) and T Tunkunas (19) 46.

LIVERPOOL: Women: Stableford: A: S Kim (12) 36. B: H Sloan (25) 35 cb. C: S Kim (31) 34 cb.

LONG REEF: Men: Par: 4B: I Perrin (7) P Skiffington (35) 10 up. A: B Hancock (10) 6 up. B: T Hanson (17) 3 up. C: H Maynes (22) 1 up. Scr: L Edgell 4 up.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B Agg: R Joson (8) J Scuglia (14) 77. Men: White: Div 1: R Joson (8) 40. Div 2: R Hall (22) 36 cb. Scr: P Crawford 32. Women: M Egner (30) 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: N Brandt (17)  N Micallef (12) 69 cb. Black: A Diciunas (14) 42.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford: 2B Agg: B Wallington (31) C Moloney (20) 75. B Wallington (31) 40 cb.

MANLY: Men: Stableford White: A: N Mcurray (8) 43. B: D Hale (15) 44. C: S Mater (26) 40.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: D De silva (19) 42 cb. N Newton (18) 42. J McCurrach (36) 41.

MONA VALE: Men: Stableford 2B: Black: B Porra (21) R Fleming (17) 49. S Burrell (29) 42.

MONASH: Men: Stableford: A: M Lewis (7) 37. B: N Ginsberg (17) 39. C: A Israel (37) 37. White: B Foster (25) 37.

MOORE PARK: Medley: Stableford 2B: White: T Walsh (17) R Contractor (10) 46. Men: J Brown (10) 40 cb. Veteran: P Hickson (12) 37 cb.

MOSS VALE: Men: Stroke: Ambrose: D Hoare (AM) R D’adam 59.75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Kim (18) T Jeong (28) 48. A: S Parker (7) 43. B: C Kim (18) 44. C: B Russ (21) 40 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: Div 1: P Murray (8) 37. K Hitchen (14) 37. Div 2: K Wilson (21) 36. M Hoare (18) 34. Div 3: D Rouse (28) 42. K Woodley (26) 38. Gymea Lily: Div 1: C Windon (13) 37. C Williams (8) 37. Div 2: Y Suska (23) 44. A Fisher (21) 39. Div 3: J Warton (25) 39. R Bennett (28) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: P Heidecker (16) H Peterson (17) 75. B: C Byatt (24) I Speechley (25) 78. A: J Yoo (10) 40. B: N Ballantine (19) 43. C: G Childs (24) 41 cb. D: T Law (29) 41.

NORTHBRIDGE: Women: Par: Div 1: J Coleman (21) sq. Div 2: T Sweeney (28) 1 up cb. Div 3: G McFee (42) 3 up. Black: M Cormie (43) 2 up.

NOWRA: Men: Stableford: G Wrightson (10) 40 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: P Golding C Khanna 46.  A: T McCudden (8) 39. B: S Pratt (17) 37. C: J Gosiewski (21) 40. Scr: R Easterbrook (0) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: D Booker (33) M Borromeo (19) 49 cb. A: D Cluff (12) 38 cb. B: R Hutt (16) 36. C: G Fagg (27) 42. Scr: J Dries 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: G Bonomo (4) B Campbell (23) 46. 2B Scr: B Clements E Banguis 42. Men: A: K Sutcliffe (12) 40. B: S Defina (14) 38 cb. C: R Barcelon (29) 36.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: C Van Neikirk (20) D Boyce (13) 49 cb. Scr: J Leuengerger J De Lange 40. Men: G Fieldus (10) 42.

RANDWICK: Women: Par: Div 1: N Cave-Olfers (11) 4 up. Div 2: J Brown (27) 3 up. Div 3: J O’Regan (31) 3 up. Div 4: V Daley (42) 5 up.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: P Dawson (21) M Pollastrini (24) 82. A: J Holmes (10) 42. B: W Myles (17) 38. C: M Pollastrini (21) 38.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: M Spiers (16) 40. B: E Roberts (29) 36. C: D Dinsdale (31) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: P Tout (9) 37 cb. B: R De Beer (13) 39. C: S Longes (20) 41. Scr: R Chambers (4) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Ljubicic (18) J Paranchi (13) 47. Div 2: G Edwards (24) H Harris (36) 50. A: T Newcombe (10) 41. B: R Jones (18) 40. C: B Kairaitis (22) 41. D: G Edwards (24) 40. Scr: N Govers 36.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: T Weinert (22) 41. Div 2: G McDonald (24) 37. Div 3: R Bates (41) 35 cb.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford White: H Elazzi (16) 40.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: C Stephandellis (11) G Tarlinton (27) 49 cb. 2B Scr: H Kim J Gill 39 cb. A: B Mullins (10) 40. B: E Walters (24) 40 cb. C: G Tarlinton (27) 42 cb. Hole in one: G Tarlinton at 16th.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Kemp (10) 41. W Duckett (12) 36. B: C Wilson (24) 35. D Dunworth (25) 34.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: F Mackenzie (8) 40. B: G Moles (13) 42. C: P Donnelly (20) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: G Cario (23) B Bouchard (12) 45. 4B Scr: G Patterson G Raedler 32 cb.

THE COAST: Medley: Stableford Hcp: White: A: M Powys (13) 40. B: D Paul (26) 43. Scr: J Baker 40.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: G Spindler (2) J Strickland (18) 48. Scr: C Ueda T Freeburn 35. J Kim (9) 44. 9-hole: J Hawkes (6) 15. T Gu (7) 18.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: P Fitzgibbon (11) 20. B: R McWhinney (16) 18. C: S Viteri (29) 20.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: G Plumb (21) G Richardson (32) 74. 2B Agg Scr: R Luke K Rixon 62. A: R Vesperman (5) 41. B: G Brown (17) 41 cb. C: D Sweeney (21) 41. D: G Richardson (32) 42.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford Split Six: Gold: J Martlew (17) M Budden (22) 82. A: D Murphy (7) 42. A Scr: G Thomas (+4) 42. B: J Martlew (17) 42. B Scr: C Hagipantelis (13) 23. C: M Budden (22) 40. C Scr: R Lee (20) 18.

WAKEHURST: Men: Stableford: Irish Team: S Lemm (19) C Schultheis (11) S Darwen (23) D Crott (13) 96.  G Harkness J Jocumsen K Holtzausen D Tapper 92. A: D Tapper (4) 41. A Scr: D Tapper 37. B: D Byun (18) 42. B Scr: D Crott 26. C: P Morris (23) 42. C Scr: P Morris 21.

WALLACIA: Women: Stableford: 2B Agg: J Farkas (22) J Thorpe (19) 71.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: G Campbell (16) M Downey (16) 72. A: S Batten (11) 37. B: M Downey (16) 37. C: B Hancott (21) 39. D: A Tomich (32) 37. 9-hole: White: J Benbow (8) 21.

WINDSOR: Medley: Par: 4B: J Collins (16) K Maxwell (11) 11 up. 4B Scr: D Farrugia C Nelson 2 up cb. A: B Vilham (10) 5 up. B: J Nelson (14) 5 up. C: L Millett (24) 4 up.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: J Burley (26) 38 cb. J Plowman (14) 38. J McNiece (12) 37. G Shute (14) 36 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: P Watson (22) R Hayes (14) 47 cb. A: M Newbury (6) 42. B: B Henderson (15) 39. C: E Rodgers (22) 39 cb. Scr: M Newbury 36 cb.