August 13, 2022

Daily Club Golf 18 February 2021

Yass Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Thursday, 18 February 2021.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: B Willingham (2) K McGuire (2) 42. J Wye (16) T Davies (18) 46. A: B Willingham (2) 38 cb. B: T Davies (18) 43. C: D Hughes (27) 36.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Williams (21) 43. Div 2: A Kim (52) 43. 9-hole: C Baines (30) 18.

AVONDALE: Men: Stableford White: A: T Gillis (10) 41. B: J Nesbitt (18) 43. C: W Hearne (21) 41. A Scr: B Thomas 38. B Thomas. S Parsonage. A Craig. A Boulton.

BALGOWLAH: Women: Stableford: 9-hole: J Maclean (42) 20 cb.

BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B Multi: R Candy K Gillson 66 cb. R Candy (22) 37 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: K White (12) 38. D Williams (10) M Harrington (6) 44. Women: S Law (44) 40.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B Agg: V Chaudhary (35) R Noack (32) 85.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: R Paine (10) 37. B: R Ashton (19) 34 cb. C: N Coulson (30) 43.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: R McCormick (13) G Knespal (24) 44. Men: A: R Mc Cormick (13) 37. B: J Pizanias (16) 37. C: R Armour (22) 39 cb. Women: M Whitby (26) 39.

BLACKHEATH: Women: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: C Fitzgerald (13) L Stevenson 87. Hcp: K Wynne R Brown (30.5) 66.5.

BOWRAL: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: J Hayden (15) 78. Div 2: J Windybank (24) 76. Div 3: S Short (37) 81.

BREAKERS: Women: Stroke: Div 1: D Ind (16) 67. Div 2: C Henry (28) 70. Div 3: M Lee (39) 67. Scr: D Ind (16) 83.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: J Skinner (12) 41. B: I Winters (19) 43. C: R Wilson (21) 42. A Scr: K Stegbauer 35. B Scr: P Cranney 22. C Scr: A Martin 16. 2B Multi: I Winter (19) R Wilson (21) 97.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: D Stanton (17) 35. P Lockyer (5) 34. Women: A: N Wintzloff (32) 32 cb. L Matthews (17) 32. Veteran: White: A: J Malkus (10) 36 cb. D Hunter (10) 36. B: L Samuels (24) 38. P O’Brien (30) 33.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: R Faber (32) K Burton (21) 48. 2B Scr: B Boyton G Matheson 44. A: G Matheson (2) 42. A Scr: R Minns 35. B: J Vallins (19) 37 cb. B Scr: M Tomkins 24. C: P Lewis (32) 39 cb. C Scr: R Clarke 18.

CAMPBELLTOWN: Veteran: Stroke Ambrose: White: Div 1: T Hibbert R Dickens (13.25) 62.75. Div 2: L Garrad P Garrad (11.5) 64.5.

CARNARVON: Medley: Stableford: 2B: G Teagle (11) M Kumar (22) 47. Men: Div 1: K Kim (13) 41. Div 2: M Kumar (22) 40. Women: S Choi (26) 40.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B Multi: P MacDonald (16) K Quigley (17) 68. 2B Scr: P MacDonald K Quigley 25. A: K Quigley (17) 37. B: Y Gately (24) 36. C: S Ryan (41) 39.

CASTLECOVE: Medley: Stableford White: R Walker (8) 36. Women: 9-hole: R Finnigan (39) 20.

CONCORD: Women: Stableford: A: J O’Halloran (9) 35. B: L Morey (26) 34. C: J Doyle (35) 32. 9-hole: J Adamo (42) 15. Men: D Williamson (9) 44.

CROMER: Men: Stableford: H Pham (21) 36. Women: Stroke: Medal Feb: A: G Barron (20) 71. B: R Doolan (24) 69. C: J Johnston (32) 70.

CRONULLA: Men: Stableford: A: P Boyd (1) 41. B: C Meakins (15) 41. C: T Franklin (22) 43. Scr: P Boyd (1) 40.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: J Lee (30) 39.

DENILIQUIN: Women: Stroke: A: M Menadue (21) 71.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: Div 1: D Jackson (0) 42. Div 2: P Csorba (9) 40. K Prince (21) 37.

ELANORA: Men: Stableford Hcp: White: B Burridge (18) 44.

EVERGLADES: Women: Stroke: Div 1: G Gray (14) 72. Div 2: M Murray (27) 73. Div 3: P Myles (37) 72 cb. Div 4: S Lomax (42) 74. Stableford: P Taylor (43) 27.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B: P King (14) B McCann (19) 46. 2B Scr: G Maguire P Sinclair 37. Men: A: G Maguire (2) 35. B: L Mutumudalige (13) 39. C: D Parker (22) 37. Women: A Reidy (31) 33. Snr B McCann (19) 38.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: 4B Agg: A: C Reeves V Hughes 61. B: F Chin M Campion 60. C: M Mei R Rorison 59.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: L Melrose (9) 39 cb. Div 2: J Childs (26) 41. Scr: R Eldridge 32. Women: J Towns (23) 31 cb.

GORDON: Men: Stableford: 2B Agg: J Qi (20) B Goldschmidt (19) 70. A: I Tiltins (Pymble 10) 37. B: P Thomson (18) 40 cb. C: J Qi (20) 42. Women: S Sheehan (28) 38.

GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: C Mcgowen (23) 37. Medley: White: R Cheal (10) 37.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: B Harding (15) 38. Div 2: J Cooney (20) 41.

KIAMA: Medley 2BBB Agg : B Watson (22) S McArthur (23) 76 cb. Ind: V Kitanovski (Port Kembla 13) 40 cb. Scr: W Blomley (Stonecutters Ridge 1) 36. Hole in One: P Brady 14th.

KOGARAH: Men: Stableford White: N Craig (14) 32. Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: R Mason (21) 69. Div 2: P Black (36) 67. Div 1 Scr: S Croft 83. Div 2 Scr: C Doyle 105.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: D Wotherspoon (0) 41. B: M Hartas (19) 41. C: W Rogers (23) 40. Women: J Bang (21) 33.

LANE COVE: Women: Stableford: S Ridd (29) 36.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A Scott (27) P Rashleigh (19) 46. 2B Scr: M Cain P Homan 34. A: M Neill (13) 40 cb. B: P Law (19) 40. C: K Saunders (23) 40 cb.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Scr: White: D Wright (4) M Dane (+1) 37. 2B: R Chan (27) A Pettitt (3) 45. A: C Sebastian (11) 40 cb. B: G Stewart (19) 41. C: K Bush (22) 35 cb.

LONG REEF: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1 Scr: A Starc (7) 86. Div 2 Scr: W Thomas (24) 99. Div 3 Scr: H O’Connell (35) 106. Div 1: K Sloane (16) 72. Div 2: R Mccormick (29) 72. Div 3: H O’Connell (35) 71.

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: Div 1: P Farrugia (12) 45. Div 2: R Hovey (22) 45.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: R Miller (15) B Hall (22) 49. A: C Smith (3) 41. B: M Silvia (16) 39. C: J Meldrum (21) 38. Scr: C Smith 38.

MONA VALE: Women: Par: A: L Spray (18) 4 up. B: B Boroughs (27) 1 up. C: J Nicholson (40) 4 up.

MOORE PARK: Men: Stroke White: R Leong (15) 70 cb. Women: Stroke: Medal Feb: A: L Quilliam (2) 73. B: S Mori (23) 73. C: L Li (32) 75. Veteran: Stroke Gold: B Gork (36) 73.

MUIRFIELD: Women: Stableford: A: B Lucas (20) 37. B: B Paviour-Smith (16) 36. C: G Lee (31) 36 cb. Medley: J Wheatley (+3) 36.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: K Pawley 74. Div 2: A Laurence 77. Div 3: B Steyn 77 cb.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: B Pelling (25) 34.

NOWRA: Women: Stableford: 3B: L Ashton (54) L Robson (43) J Wallace (30) 48.

OATLANDS: Men: Stableford White: P Greenaway (6) 38. Women: Yellow: A: J Kim (18) 38. B: J Leeds-Roberts (33) 40. C: R McGrath (42) 35. Hole in one: J Park at 9th.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: T Way (31) W Krelle (31) 46 cb. D Pearce (22) 38. Women: D Van Ooi (35) 35. 9-hole: C Cannon (32) 20.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: A: L Shaw (13) 38 cb. B: M Bowyer (29) 42. C: L Gabb (37) 37 cb. 9-hole: A D’Orazio (36) 16.

PENRITH: Women: Stableford: 2B: T Warne (13) I Mansfield (5) 44.

PYMBLE: Women: Stroke: Div 1: K Jelbart (14) 74. Div 2: S Sun (24) 71. Div 3: S Nelson (33) 73.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B Agg: M Ford (24) S Elliot (24) 83. M Ford (24) 83.

RICHMOND: Women: Stroke: Trophy: Div 1: J Starr (29) 71 cb. Div 2: L Luttringer (33) 74.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: G O’Sullivan (6) 38 cb. B: S Migate (14) 39. C: C Gniel (18) 34 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: S Fawcett (16) P Grover (9) 47. White: A: S Campbell (9) 37. B: G Evans (17) 37. C: M Franklin (23) 35. Green: P Leckie (20) 39.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: J Clarke (33) 38. Centenary: A Lloyd (29) 46.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: S Yin (31) C Lee (36) 46. Men: B Hartwig (9) 37. Women: S Moon (36) 36. Medley: 9-hole: M Sinnot (20) 22.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: G Knutson (23) A Petrie (17) 80. 2B Agg Scr: G Shephard (11) J Kable (+1) 63. A: C Lamont (8) 39. B: M Brownlow (14) 47. C: S McDonald (22) 41. D: E Bennett (36) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Bayliss (8) B Macadam (36) 44. A: D Harris (10) 38 cb. B: T Khanna (15) 36. C: G Somerville (25) 35 cb. Scr: R Papps (Richmond) 33 cb.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: 2B: M Rodriguez (16) F Banales (17) 48 cb. 2B Scr: H Wang O Janschek 43. White: A: S Hooper (11) 38. B: M Rodriguez (16) 38. C: M Ousley (29) 41. Scr: H Wang 39. Challenge: A: A Koch (7) 41 cb. Visitor: F Costigan (Victoria 13) 38. Stableford 2B: Gold: D Parr (28) A De Manincor (19) 49. D Parr (28) 38. Women: K Moses (17) 28.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: P Fryer (15)  K Fryer (17) 10 up cb. A: G Walker (9) 2 up. B: V Rhee (13) 2 up cb. C: N Fabrello (28) 3 up cb. Scr: A Wright.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: H Park (21) 34 cb. Div 2: H Kim (26) 31 cb. Div 3: M Lim (54) 31.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: S Byrne (7) 38. B: G McElhone (18) 38. C: F Yan (28) 40.

THE COAST: Women: Stableford: M Laffy (24) 35. Veteran: White: T Kurosawa (15) 37 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: M Bridgement (21) P Leask (23) 49. Men: A: B Dragisic (7) 41. B: M Bristow (15) 39. C: P Leask (23) 43. Women: J Cheah (27) 36 cb. Scr: J Perkins 33 cb.

WAKEHURST: Women: Stroke: A: C Jung (20) 73. B: S Kim (23) 70.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Riordan (30) R Potter (17) 46. 2B Scr: J Mansfield G Simpson 37. A: Z Higgins-Ashby (12) 38. B: R Potter (17) 40. C: R Shackley (20) 37. Veteran: K Hatter (11) 38. Super Veteran: E Scicluna (20) 37 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: C Hughes (26) 39. 9-hole: P Soiland (20) 21 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B Multi: J Kelley (18) F Olsen (19) 69. C Clark (7) 36.

WOOLLAHRA: Women: Par: A: P Formosa (13) 1 down. B: C Caws (42) 1 down.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: Div 1: P Viret (8) 35 cb. C Pender (10) 35 cb. R Pitt (9) 35. Div 2: M Hewitt (15) 40. B Dwyer (16) 34 cb. C Dall Orto (19) 34. Div 3: P Smith (22) 32 cb. W Beckenham (25) 32. C Hoffman (24) 31.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: B Cadd (10) 40. B: R Keane (18) 35 cb. C: D McCormick (19) 37. Lake: A: D Laversa (9) 39 cb. B: J Futcher (16) 39. C: G Hicks (18) 38. D: J Jolley (33) 37 cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Par: 9-hole: Blue: A: R Hocking (9) 4 up. B: E James (14) 3 up.