September 21, 2021

Daily Club Golf 17 February 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 17 February 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 17 February 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Marrett (17) T Marrett (18) 47 cb. Div 2: A Handel (12) J O’Brien (25) 45 cb. 2B Scr: D Keith (2) T Felton (+2) 40 cb. 4B Agg: A Birtles (7) B Tan (29) R Marret (17) T Marret (18) 145. A: W Wells (2) 42. B: G Price (14) 41 cb. C: J O’Brien (25) 37. D: I Kerr (32) 41.

AVALON: Women: Par: W Sinnott (36) sq.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: R McLean (8) 41. B: P Hobsbawn (19) 40. C: J Thomason (31) 39.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 4B: Black: A Johnson J Hickey 46. A: J Colella (0) 41. B: P Watson (14) 42. C: J Hickey (21) 37.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: P Whipp (14) A Chee (22) 47. Black: A: O Poate (7) 37. B: J Fabro (14) 40. C: K Fitzpatrick (32) 40. White: S Menzies (26) 33. Scr: B Higgins (2) 35.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: A: M Jeffrey (20) W Hall (20) 77. M Jeffrey (20) 41. A: M Giannaros (10) 38 cb. B: I McMillan (19) 39. C: G Butts (27) 36. Scr: K Rae 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: C Freese (7) N Brotherton (33) 49. 2B Scr: M Savoldi B Russell 40 cb. A: G Costello (11) 42. B: S Van (13) 39 cb. C: N Brotherton (33) 32.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: B Swadling (5) T Stanton (15) 49. J O’Keeffe (9) 43.

BONNIE DOON: Stableford: 2B: S Clarke (10) A Salteri (10) 48. A: T Jackson (1) 40. B: M Gayst (13) 40 cb. C: K McCurrach (20) 40. Scr: T Jackson 39.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: J Blackman (12) 38 – $50 Voucher 2nd: A Lees (2) 37 – $40 Voucher 3rd: D Kennedy (7) 36 c/b – $30 Voucher 4th: G Soyka (12) 36 c/b – $20 Voucher 5th: G Zugajev (0) 36 c/b – $10 Voucher Ball Rundown to 34pts.

BOWRAL: Men: Stableford: 2B: P Nichols (18) B Harrison (25) 45.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal Feb: J Bennett (13) 75.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Bugdayli (13) M Greksa (5) 75. Div 2: J McGarr (17) S Woodley (13) 70. Scr: A Marsh M Dowd 70. A: J Hewitt (8) 39. B: A Svorinic (14) 38. C: P Milicevic (22) 39.

CAMDEN: Women: Stroke: A: M Thorn (19) 80. A Scr: M Thorn 99. B: K Cahill (25) 79. B Scr: K Ca 104. C: A Toto (38) 80. C Scr: A Toto 118.

CAMMERAY: Men: Stableford: D Thorne (21) 37 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: G Price (17) J Rudder (18) 76. 2B Agg Scr: D Shipp S Vaughan 60. A: K Risk (5) 38. B: D Phipps (18) 39. C: D McGregor (22) 42.

CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: C KIm (13) H Lee (10) 62. Div 1: H Lee (10) 40. Div 2: J Heo (23) 39. Div 3: J Kim (27) 34.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: I Yoo (28) A Kim (15) 46. A: M Foley (7) 38. B: R Tang (16) 39 cb. C: T Manago (27) 41. PM 2B: W Jang (18) A Kong (17) 45 cb. A: B Lambert (0) 38. B: A Kong (17) 40. C: S O’rourke (20) 38. 2B Scr: B Lambert M Fitzsimons 41.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Agg: B Jarvis (9) O Andreazza (18) 71. A: T Meiklejohn (3) 38 cb. B: R Crouch (13) 37. C: N Hill (19) 40 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: R Ward (27) 40.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: M Muir (20) A Whelpton (28) 48 cb. 2B Scr: I Browning S Zegarelli 39 cb. A: P Wotton (11) 40 cb. B: J Asakura (19) 40. C: W Sherman (26) 42.

CROMER: Stableford: 4B: C Berry S Richard T Harvey M Finn 87. A: H Brock (11) 41. B: A Davies (22) 40. C: M Gallagher (25) 39.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Hassett R Cruise 48. 2B Scr: G Hyde (Carnarvon) Y Park (Castle Hill) 42. Div 1: I McNeill (9) 41. Div 2: S Kim (16) 39. Div 3: R Arkins (25) 41. Scr: Y Park (Castle Hill) 39.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: N Swainger (6) 41. B: P Gatacre (20) 37. Scr: G Huntington (24) 34.

DUNHEVED: Medley: Stableford: B Van Dongen (11) 34. Women: D Bowen (35) 32 cb. Veteran: A: R Delany (4) 37 cb. D Tillinghast (12) 37. B: R Dadat (22) 37. J Lazarus (24) 36. C: J Cassel (28) 34. C Dale (35) 33.

EASTLAKE: Medley: Stableford 2B: Black: A Reid (1) M Cox (14) 47. A: J Elfes (3) 39. B: M Cox (14) 43. C: J Bagnall (21) 39. Scr: I Barr (-5) 42.

ELANORA: Women: Par: A: J Jagger (18) 2 up cb. B: L Buckley (24) 6 up. C: L Adams (34) 1 up. D: S Royle (37) 1 down.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Agg: P Martlew (28) M Chalder (23) 80. A: D Phillips (8) 40. B: P Dunn (18) 39. C: M Chalder (23) 44. D: L Roddan (27) 40. Scr: P Botting 33.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: M Piggin (16) 36. Div 2: W Mansell (24) 34.

FORSTER: Men: Stableford: Irish Team: G Woods (36) R Biancardi (7) K Hunter (6) S McCarthy (21) 110.

FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: M Quirk S McGinley (18.75) 75.25.

GEORGES RIVER: Men: Par: Team: S Doorey (16) N Sherring (19) K Reynolds (22) B Buckley (25) 13 up. Div 1: B Solo (16) sq cb. Div 2: S Graham (19) 1 down.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: R Cheal (10) 39. B: C Harris (17) 45. C: W Gorringe (22) 45.

GOULBURN: Women: Stroke: A Scr: T Ellems (Yowani 0) 78. B Scr: M Grady (Moss Vale 20) 94. C Scr: J Scott (Grenfell 28) 105. A: G Moroney (17) 72. B: C Besley (21) 75. C: K Hancock (Grenfell 39) 75.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: P Tosevic (16) 36. B: H Overton (22) 40 cb. C: P Overton (29) 42. Women: C Moran (21) 36.

HORIZONS: Men: Stableford: A Raeburn (13) 39. Women: J Convoy (11) 38.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: G Krause (21) 38. B: V Ebert (30) 37. 9-hole: K Bingham (19) 16.

JAMBEROO: Men: Stableford White: I Baraldi (20) 36.

KAREELA: Men: Par: 4B: J Gibson C McCarry 9 up cb. A: R Connon (15) 2 up. A Scr: C Hubbard (5) 4 down. B: T Robinson (17) 3 up. B Scr: G Marston (18) 12 down cb. C: C Keed (24) 5 up. C Scr: A Reed (26) 14 down.

KIAMA: Men’s 2BBB Stableford : J Marr (4) S Henderson (29) 46. Ind: A: G Johnson (9) 39. B: P Ryan (23) 37. Women: Team Stableford: T Swan (17) N O’Donnell (15) B Tory (33) K Greaves (20) 100..

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: I MacDonald (21) M Guo (14) 47. 2B Scr: D Kirby M Finfer 40 cb. A: L Glanfield (9) 41. B: I Anderson (16) 38. C: P Sheh (21) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Ashton (18) G Penn (15) 47. A: K Matsuo (5) 38 cb. Scr: B Nagi 33 cb. B: P Ashton (18) 39. C: T Meszaros (20) 38. Veteran: P Ashton (18) 39.

KOOINDAH WATERS: Women: Stroke: A Khamphet (31) 74.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Hofman (16) R Virgili (17) 44 cb. P Hofman (16) 39.

LEONAY: Women: Par White: A: M Haworth (16) 1 down. B: T Brackenhoffer (45) 3 down.

LEURA: Medley Stroke P Eastment (10) net 65.

LIVERPOOL: Women: Stableford: E Ryu (11) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 4B: S Irwin D Bradstreet 46. A: D Mitrovic (9) 41. B: R Butcher (17) 38. C: B Jones (20) 38. Scr: J Duff 35.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 4B Agg: R Joson (10) D Green (19) J Scuglia (14) T Jones (17) 131. Men: White: Div 1 Scr: H Carver 35. Div 1: J Frykberg (13) 39. Div 2: T Jones (17) 38. Women: D Northwood (18) 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: D Jones (4) K Baines (8) 76. D Jones (4) 38 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: K King (18) R Munt (18) 44 cb. G Weir (27) 37 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: F Bellingham (+1) 38. B: B Pfafflin (18) 38. C: J Coady (32) 38. Scr: C Connolly 34.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: H Winning (16) 38. Div 2: J McCurrach (36) 34. Medley: M Sconce (12) 39 cb.

MONA VALE: Men: Stableford 2B: Black: N Abbenbroek (8) M Castle (20) 48 cb. J Allison (32) 36. Stroke A: G MacDougall (8) 69. B: M Castle (20) 66. C: G Bithell (23) 66 cb. Scr: S Albinski 73.

MONASH: Men: Par: 2B: A Cairncross (21) M Krillich (6) 10 up. A: M Krillich (6) 4 up. B: S Miller (16) 5 up. C: M Pinkus (22) 3 up cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Choi (6) 38. B: P Morris (17) 38. C: N Linder (20) 37. Veteran: F Cusack (11) 35.

MOSS VALE: Men: Par: A: C Camphin (6) 2 up cb. B: S Rath (13) 3 up. C: S Hancock (22) 3 down cb. D: P Little (27) 1 down cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: K Morton (31) P Westwood (18) 48 cb. A: I Bamford (8) 42. B: G Forrest (19) 42. C: K Morton (31) 43.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: Div 1: K Bryars (15) 40. Div 2: R Lord (18) 40. Div 3: D Murray (27) 35. Gymea Lily: Div 1: R Lalor (11) 41. Div 2: B Kew (16) 38. Div 3: M Upton (27) 41.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A Deehan (24) A Jenkins (20) 46. 4B: D Keegan (21) T Bolton (27) M Ironfield (22) C Robinson (26) 121. A: F Jaafar (12) 39. R Kim (15) 38. P Martin (22) 36. A Howden (29) 39.

NOWRA: Men: Stableford: J Ludewig (18) 39.

NSW: Medley: Stableford: 2B: R Grinsell (10) B Williams (14) 48. A Palmer (10) 40 cb. White: R Verlander (22) 39. Gold: T Ellis (20) 37. Red: L Buckley (11) 36. Scr: Z Mullins 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: G Lynch (12) 43. B: D Coulton (16) 41. C: J Lawson (22) 39. Scr: G Naylor 37.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: H Arnold (18) T Hannon (Twin Creeks 5) 47. 2B Scr: J Gadd B Murray 41. A: B Kop (Twin Creeks 5) 38. B: C White (19) 40. C: C Barron (31) 37. Hole in one: C Barron at 7th.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: F Toller (27) T Mountstephens (19) 46. 2B Scr: B Leung J Coles 38. M Kirwan (14) 39 cb.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: S Wright (12) 61. Div 2: M Holmes-Hackett (24) 61 cb. Div 3: D Rowles (31) 61. Div 4: E Quinlivan (38) 64. President’s Trophy: S Bateman (18) 121.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: J Lopez (28) K Elder (22) 45. Men: A: J Bloomfield (3) 36. A Scr: J Bloomfield (3) 33. B: B Rowan (14) 37. C: C Carter (20) 37.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Feb: East: A: L James (22) 70. B: L Mitchell (37) 62.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: A C Jones (12) P Nightingale (14) 46. Div 2: C Tan (27) B Yee (31) 49. Men: A: A C Jones (12) 38. B: L Zhang (17) 40. C: J Paranchi (20) 43. D: C Tan (27) 42. Scr: H Kim (0) 35.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: P Binksin (23) G Lee (6) 46. 2B Scr: C Delaney T Green 35. A: M Brown (7) 37 cb. B: B Hestelow (17) 37. C: P Lester (21) 42. Hole in one: J Wall at 13th.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B: White: S Williams I Miller 41. B Munroe R Jones 41.

TERREY HILLS: Stableford: A: T Jackson (9) 39 cb. B: A Hooper (19) 41. C: T Lee (35) 39 cb. Hole in one: M Zhou at 6th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: B Conroy (13) J Whiteman (13) 48. 2B Scr: N Crews H Glenday 41. Hole in one: White: M Smith at 11th.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: A: . J Brady (9) C Yates (17) 79. Div 1: M Galway (17) 45. Div 2: A Poche (19) 45. Scr: M Buckingham 32.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: T Freeburn T Hindle 47. D McCarthy (7) J Scott (19) 48. 4B Scr: C Webber O Zerbst 39. 4B Scr: P Cook V Clark 42. D Cohen (4) 42. S Conner (20) 40. 9-hole: J Hawkes (6) 13.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: J Caruso (8) 19 cb. B: A Redfern (Eastlake 20) 23 cb. C: J Shearman (28) 27.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: C Tomlinson (+1) 39. B: R Wallace (13) 38. C: K Morey (24) 39. D: J Taverna (25) 40. Gold: R Eaton (26) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Jolly (22) S Collins (14) 49. 4B Scr: J Denniss C Tonelli 37. A: L Davies (10) 42. B: J Moore (15) 41. C: D Drover (22) 38 cb. D: I McMenemy (28) 41.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: G Thomas (+4) P Fittler (18) 48. 2B Scr: A Blako G Thomas 41 cb. A: A Pondekas (7) 39. A Scr: T Mohr 34 cb. B: P Fittler (18) 40. B Scr: P Camilleri 23. C: L Dowe (40) 30.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: G Harkness (16) K Akyurek (6) 48 cb. 2B Scr: M Canty M Zhang 37. A: S Tait (12) 41. A Scr: M Canty 33. B: D Abikhair (19) 43. B Scr: C Meates 25. C: K Han (33) 39. C Scr: R Carroll 17.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: S Owen (21) 71. Div 1 Scr: J Berg 89. Div 2: R Murdoch (32) 80. Div 2 Scr: D Chant 111.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: R Park (11) B Dutfield (16) 73 cb. A: M Cheshire (13) 39 cb. B: B Dutfield (16) 40. C: J Battaglia (23) 42. D: K Link (30) 41. 9-hole: B Robinson (29) 25.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B Agg: P Fraser (16) H Grange (25) 70 cb. A: K Maxwell (10) 38. B: J Catania (18) 40. C: B Bournes (34) 38.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: M Vansweeden (10) 44.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: T Fleming (14) 40 cb. B: M Hull (16) 37. C: P Danes (22) 35 cb. Scr: S Parkinson (2) 35 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: T Woods (18) R Greig (3) 78. A: W Baker (6) 37 cb. B: T Woods (18) 43. C: N McDougall (21) 40. Scr: J Butt 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: K Droop (15) 33.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email