August 18, 2022

Daily Club Golf 16 February 2021

Tamworth Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Tuesday, 16 February 2021.

AVALON: Men: Stableford: R Mitchell (25) 36.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: F Dowsing (19) 38. Div 2: C Percy (25) 36 cb. Div 3: K Leamon (31) 34 cb. Trophy: F Dowsing (19) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: G Chon (20) 42.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: J Friedman (16) 40. B: R Griffith (27) 37.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (31) 46.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: J Stubbs D Ineson 72. Div 2: L Taylor D Graf 71. Men: Div 1: O Poate (6) 41. Div 2: A Van Gogh (20) 36. Women: Div 1: J Chung (15) 37. Div 2: B Arnott (24) 34. Div 3: D Shea (36) 32. Medley: Scr: O Poate (6) 35.

BEXLEY: Women: Stableford: J Paterson (29) 36.

BOWRAL: Women: Stableford White: S Harrison (24) 34.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: S Halim (13) 41.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: T Marlin (5) 33.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: Div 1: M Scott (27) 40. Div 2: K Corben (32) 33. Div 3: A Healy (45) 29.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: P Yoon (11) S Seo (16) 64. A: P Yoon (11) 36 cb. B: S Kim (14) 35 cb. C: M Kuhmar (22) 33 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: B Lambert (18) 36 cb.

CHATSWOOD: Women: Stroke: J Steel (28) 63.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: M Ryan (9) 34.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Sutton (14) P Anthony (16) 80. P Anthony (18) 41 cb. Scr: I Macauley 36.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: H Gu E Lee 44 cb. Div 1: K Kim (21) 40. Div 2: I Lee (41) 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: D Bisram (9) 38 cb. B: J Johnstone (14) 36. C: G Wong (29) 40. Snr J Dyball (11) 35 cb.

GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: K Chung (21) 38. Medley: White: R Hickey (18) 41.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Feb: A: D Rowe (21) 71. B: S Campton (31) 74. C: C Wiggins (34) 75 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: I Williams (11) 39. B: W Iverach (18) 38 cb. C: R Petty (21) 39.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: R Schwarz (14) 37. Div 2: M Andon (19) 38. Women: Gold: L Samuelson (29) 38.

KAREELA: Women: Stableford: A: R Candy (19) 32. B: Y McIntyre (33) 36. C: G McGroder (35) 30. Chick o’ Walk: N Scerri (25) J Turnbull (25) 63.

KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: P Biszewski (18) 37. Div 2: R Rhodes- White (21) 40. Div 3: T Shirley (26) 39. Div 4: L Gray (34) 37. Hole in one: S Zemancheff.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Agg J Browne (9) Campbelltown GC, B Ryan (2) Campbelltown GC 82. Men’s 2BBB Scr D Burazin (2) Dunheved GC Ltd, J Wild (4), Dunheved GC Ltd 68.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: K Bakon (29) S Mason (25) 46. 2B Scr: F Keith S Druce 30. Women: Stableford: A: A Scheiler (27) 30. Mxd: White: A: J Schneider (16) 38. B: T Brzezawski (24) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: M Long (8) 38. Women: Div 1: K Smith (16) 38. Div 2: T Cantwell (45) 39.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: Scr: S Vlahos 31. Div 1: H Carver (3) 37 cb. Div 2: W Lewis (26) 38.

MANLY: Women: Par: Div 1: S Grose (17) 5 up. Div 2: K Collier (29) 3 up. Div 3: V Bloore (34) 2 up. Div 1 Scr: A Hutchinson (12) 5 down. Div 2 Scr: L Amos (23) 14 down cb. Div 3 Scr: J Nathans (45) 15 down. Par Yellow: A Olga (45) -11. 9-hole: Stableford: D Bollen (36) 16.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: N Foley (18) G Quintal (9) 44. 2B Scr: G Finley P Gay 36 cb. J Gilfellon (21) 37. Scr: C Nikolaou 36. Women: K Lindsay (14) 35. Veteran: K Loosley (15) 33.

MONA VALE: Medley: Stableford: B Mcnamara (20) 41.

MONASH: Women: Stableford: A: C Zhang (17) 38. B: L Katz (27) 39. C: A Atherton (36) 34 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: T Skuodas (9) 34.

NORTH RYDE: Women: Par: A: K Fennell (20) 1 up. B: T Kim (26) 3 up. C: S Lee (33) 5 up. D: S Ha (38) 2 up.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Matthews S Markus 45. S Murray (12) 38.

NOWRA: Women: Stableford: Medal: J Brown (27) 40. Veteran: A: P Davis (13) 38. B: G Christian (21) 38. C: I Smith (38) 32.

PALM BEACH: Women: Stableford: 9-hole Team: B Menzies (34) P Nolan (36) B Dieters (32) B Wines (45) 52.

PYMBLE: Mxd: Stableford: T Hastings (12) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: B Toms (11) G Wilkinson (13) 71. A: S Levett (11) 39. B: G Wilkinson (13) 39. C: T Campbell (24) 40. Scr: C McMahon 33.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: S Morgan (1) 68. B: G Jones (17) 61. C: A Schultz (20) 72.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: S Starrat (21) 37. Div 2: M Koeninger (30) 35. Div 3: C Jordan (40) 37. Stableford 9-hole: Green: R Guthrie (45) 17. S Jennings (32) 20.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Centenary: Div 2: A Lenagan (19) 40. Div 3: R Blundell (37) 36. Championship: S Bath (20) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: M Kim (19) 38. Div 2: A Kim (26) 33. Div 3: J Gu (31) 37. Div 4: L Vlaeminck (40) .

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: A: B Clarke (24) P Ray (23) 71. A: J Hunt (5) 36 cb. B: W Thompson (16) 39 cb. C: B Clarke (24) 40. D: C Done (26) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: L Pereira (12) T Richardson (29) 44. A: N Richardson (11) 34. B: F Poulter (16) 33. C: T Richardson (29) 32. Scr: S Ballard 28.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: P Jacobson (18) 36. Div 2: S Hall (27) 38. Div 3: M Krinker (34) 36. Stroke: Hcp Matchplay: Qtr-f: P Pitsawong (11) bt J Tracy (32) 4-2. A MacDonald (24) bt M Laffy (26) 4-3. L Pellew (19) bt A Tan (28) 19th. J McDade (19) bt M Golding (18) 3-2.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: M Craig (32) M Hunt (19) 46. 2B Scr: H Wilde J Larkins 38. White: A: J Shin (7) 39. B: A Cho (15) 38. C: E Tsui (18) 40. Women: S Kim (19) 38.

STRATHFIELD: Women: Stableford: A Lee (43) 48. Men: M Kim (12) 41.

TALLWOODS: Stableford Veteran Women: Green: J Puxty (12) 28. S Ireland (18) 26.

THE LAKES: Medley: Par: 4B: A: L Hammond (18) L Eager (18) 10 up. Men: Stableford White: C Barrett (14) 38. Women: Stableford: 9-hole: C Chareton-Schmidt (40) 21.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: P Terry (20) T Eather (7) 80. Men: A: T Eather (7) 37. B: P Terry (20) 39. C: J Saunders (23) 39 cb. Women: A Allcock (15) 35. Scr: C Willis 33.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: G Tyers (16) 41. B: L Quick (21) 39. C: M Bailey (31) 37. Gold: C Ramsay (26) 40.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: D George (16) 37. Div 2: C Smith (29) 37. Div 3: S Shepherd (39) 32.

TUNCURRY: Men: Par: A: G Ellis (3) 6 up. A Scr: G Cush (6) 4 down. B: W Gillis (17) 4 up. B Scr: R Metcalf (14) 9 down. C: P Ainscow (26) 4 up. C Scr: R Ashby (26) 12 down.

WAKEHURST: Women: Stroke: 4B Scr: J Bitcon (23) K Lynar (23) 68.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Williams (12) J Woods (17) 44 cb. M Sheen (12) 37.

WARRINGAH: Women: Par: Div 1: S Hughes (16) 4 up. Div 2: K White (35) 2 up. Div 3: L Alexander (44) sq cb. Veteran Medley: Stableford: 9-hole: C Kwanten (31) 23.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P Comber (23) 37.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: D Taylor (22) 38. B: J Eardley (39) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: S Foster (25) 71. A Scr: D Timmons 83. B: L Goodwin (26) 72 cb. C MacKenzie (32) 72. B Scr: J King 102. C: R Colee (36) 73. C Scr: L Millican 113.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: M Griggs (7) 2 up cb. B: G Munro (17) 4 up.