September 25, 2021

Daily Club Golf 13 February 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 13 February 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Saturday, 13 February 2021.

ANTILL PARK: Men: Par White: A: K McGuire (3) 2 up. B: M Wolfe (17) 5 up. C: B Murphy (32) 3 up. Medley: K Shepherd (+2) T Davis (3) 2 up cb. B Norris (23) W Roberts (8) 8 up. Women: Par: L MacMillan (24) 1 down.

ASQUITH: Men: Stableford: A: J Suh (10) 39 cb. B: J Jeong (15) 37 cb. C: R Saunders (26) 39. 4B Agg: M Pestell (6) G Price (13) R Saunders (26) R Stevenson (7) 111. Scr: M Pestell (6) 31.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: E Bloom (10) 41. A Scr: A Fitzimmons 32. B: I Dean (18) 37. C: B Sears (19) 38.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: D Hanshaw (6) 39 cb.

BANKSTOWN: Men: Stableford: A: T McNeish 40. B: D Hutchinson 36. C: B Moseley 36. 4B: T McNeish C Vingenser 47. 4B Scr: C McMahon M Sandilands 41.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: B Spilsted (22) J Phillips (24) 42. R Costello (15) 33.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: A Deligianis (14) K Nikas (9) A Smith (17) S Laws (3) 45.625.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: G Whyte (4) 35. B: R Tuckett (16) 36. C: N Fowler (28) 32. Medley: Stableford: 2B Agg: G Whyte (4) P Blenkhorn (6) 69.

BERMAGUI: Women: Stableford: F Hanks (37) 35. Men: Stroke Medal Feb: Black: A Horrocks (29) 64. A: B Sealey (5) 66. B: B Matters (19) 71. C: R Gammage (24) 70.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: R Merrick (25) 42. A: R Lynch (8) 38. B: K Wilson (16) 36. C: J Gazzera (Wolston Park 24) 39. A Scr: S Warncken 31. 2B: A: R Gazzera (Bankstown 17) J Gazzera (Wolston Park 24) 45 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: R Brown (28) 35. Medley: M Unsworth (13) 40 cb. 2B: M Unsworth (13) S Rabone (12) 49 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: T Keegan (11) 40. B: H Longman (14) 38. C: E Den Hollander (19) 40.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal of Medallists: G Zacher (8) 67. Medal Feb: A: G Zacher (8) 67. B: C Hardaker (17) 69. C: K Phillips (20) 71. A Scr: N Trezise (1) 76 cb. Women: Stableford: G Bowles (15) 36.

BOWRAL: Women: Stableford: L Solness (22) 27. Men: Par: J Nicholls (14) 5 up.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: G Rogers (9) 39. A Scr: M Reynolds 35. Stableford: 2B: B Herron (19) L Herron (4) 48.

CABRAMATTA: Medley: Par 2B: White: Div 1: A Baeza (6) 7 up. G Pomponio (13) 7 up. Div 2: D Hallard (17) 11 up. R Connell (9) 11 up. A Scr: A Marsh (1) sq. Z Marsh (8) sq. A: M Stojic (6) 2 up. B: B Hampton (14) 1 up. C: D Hallard (17) 7 up. D: C Crowe (26) 3 up.

CAMDEN: Women: Stableford: 4B: C Hunt (21) K Hunt (6) 36. Men: A: D Hoare (5) 40. A Scr: L Hudson 33. B: A Hargreaves (29) 38. B Scr: S Smart 19. 2B: J Newcombe (12) A Hargreaves (29) 46. 2B Scr: J Lewis D King 37 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: B Ryan (1) 38. B: J Warwick (16) 37. C: N Rix (23) 36. 2B: P Aloisio S Oxford 43 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: A: S Sahazad (7) 71 cb. B: G Choe (17) 69. C: A Jung (26) 73. 2B Stroke: J Shepherd (17) J Baik (17) 65. Veteran: Div 1: G Choe (17) 142. Div 1 Scr: N Sagdic 157. Men: President’s Trophy: Div 1: S Bolger (5) 141. Div 1 Scr: P Muscat 149.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: S Mccahrey (5) D Hawkins 75. D Hawkins (17) 41.

CHATSWOOD: Men: Stableford: J Bremner (15) 39 cb. G Antonas (13) 39.

COBRAM BAROOGA: Par A: R McDiarmid (17) 1 up. B: G Baldwin (22) 2 up. Women: L Reiss (32) 1 up.

COROWA: Stableford A: S Carrick (6) 40. B: J Swale (12) 38. C: S Smith (21) 36. Women: C Dean-Graham (37) 43.

CROMER: Stableford: A Hessell (6) 44. 2B: A Hessell W Brouggy 49.

CRONULLA: Men: Stableford 2B: Black: R Peck (23) J Peck (20) 49. A Scr: G Osborne M Osborne 38. Father/Son Trophy: R Peck (23) J Peck (20) 49. A: P Conlon (12) 39. B: B Davies (16) 38 cb. C: R Paxton (21) 37 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: J Ross V Sudarsan 74. Div 1: P Hilton (5) 39. Div 2: V Sudarsan (15) 42. Div 3: N Holliday (21) 41. D Scr: J Freeman 36.

DENILIQUIN: Medley Stableford A: A Smith (8) 37. B: G King (11) 38. C: A Jenkin (16) 35. D: G Brant (23) 40.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Courts (13) D Williams (8) 44 cb. Div 1 Scr: J Robertson B Paluch 34. Div 1: R Courts (13) 41. Div 2: B Paluch (19) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: Div 1: M Sowter (17) 43. Div 2: J Petrakis (25) 38.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: D Hannes (15) 37 cb.

EVERGLADES: Medley: Stroke: American Foursome: D Cracknell (8) S Mayer (10) 64.25. Scr: B James (+1) G Beatty (3) 69.

FINLEY: Medley Stableford: Div 1: R Donkin (11) 36. Div 2: W Mansell (24) 37.

FORSTER: Men: Stableford: A: C Richards (16) 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Gounder (15) M Davies (5) 48. A: M Davies (5) 35. B: K Gounder (15) 40. C: A Iqbal (31) 36.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: W Godbolt (14) M Firth (21) 44. Div 1: M Eschbank (16) 40.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: L Melrose (10) 42. Div 2: J Ross (24) 35. 2B: D Kinsella (14) S Kinsella (12) 64 cb.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stableford: 1st: P Hawley (20) 37. 2nd: C O’Toole (20) 36. 3rd: K Burrows (15) 35

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: C Jackson (10) 38. B: W Telley (18) 37. Men: C: A Stevens (25) 35.

HOWLONG: Stableford Black A: S Ridley (16) 40 cb. B: T Jelbart (21) 39. A Scr: K Tuckett 34. Women: Yellow: R Wright (18) 39.

JAMBEROO: Men: Stableford White: C Kiayias (10) 40. Women: G Thompson (52) 35. Men: 2B Agg: C Kiayias (10) D Garcia (3) 74.

KIAMA: Medley Ambrose : A Lewis, P Lewis, P Agostini (5.5) 51.5, C Kenning, T Wilson, S Genford (5) 52, J Ritchie, P Davie, M Bourke (Howlong 5) 53, Scr: P Wilson, A McPhie, B Hutchison (2.83) 61. Hole in One: P Robinson 4th hole.

KILLARA: Men: Stroke: A: S Loomes (9) 71. B: J Payne (19) 70 cb. C: J Wynne (22) 74.

KOGARAH: Men: Stroke: Medal of Medallists: G Coure (21) 132. Medley: Trophy: S Dunlop (7) 135. A: J Colligan (9) 67. A Scr: D Gallagher 71. B: C Zeritis (16) 65. C: G Coure (21) 64.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s 2BBB B Leicester (8), M Giovenco (3) 44. Men’s Stableford Overall Winner: M Giovenco (3) 37 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: L Alexander (9) 44. A Scr: L Alexander 35. B: M Dunn (19) 36. B Scr: M Dunn 18.

LEURA: Medley Stableford A: H McCarthy (9) 36, C Jennings (12) 34 cb. B: P Baker (Wentworth Falls CC) (24) 36 cb, T Oakley (32) 36, Scratch: T Cook (6) 28 gross, 2BBB: T Oakley (32) and J Scullion-Stewart (9) 44.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: R Thompson-Laing (6) 40. B: H Park (17) 36. C: R Moiler (22) 42. 2B: T Papua (12) R Moiler (22) 48. 2B Scr: S Quagliata G Souksay.

LONG REEF: Men: Stableford: A Varasdi (12) 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 4B: A: G McCracken (9) 37. W Trefoni (12) 36. A Scr: T Farrar (0) 36. Div 1: C Formosa (23) 29. G McCracken (9) 46. A McCracken (18) 46.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: R Connors (4) 41. B: B Leslie (13) 39. C: G Hill (25) 39. 2B: A Stone (6) G Stubbs (4) 76.

MANLY: Men: Stableford White: A: F Grebenshikoff (13) 39. B: W Hall (17) 37. C: B Fulcher (20) 40. Women: Stableford: S Brown (14) 33.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: D Fink (22) C Dyson (8) C Pye (18) T Sweeney (17) 49.875. J Chong J Starr J Starr S Smithson 56 cb.

MASSEY PARK: Men: Stableford: Div 1: A Sufferini (15) 39. Div 2: P Jennings (27) 42. 2B Multi: D Bishop (16) P Jennings (27) 84. Women: D Jennings (25) 32.

MONA VALE: Men: Stableford: L Kilpatrick (22) 36. 2B: J Kinsey (15) J Bennett (9) 43.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Tuigamala (11) 37. B: K McGilvary (14) 37. C: K Andrich (19) 34. Stableford: Scr: K Kim 32. Women: J Kerr (17) 33.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: M O’connell (12) 39. B: R Day (17) 38. C: K Elder (23) 33. Women: S Shallis (19) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: VW Scramble: D Chapman (5) D Porter (7) N Elvery-Porter (14) P Hollins (14) 54. Medal Feb: A: R Park (8) 69 cb. A Scr: J Leggo 70. B: K Lee (19) 71 cb. B Scr: D Waugh 84. C: N Tajudeen (31) 70. C Scr: C Summers 95.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: A Daubaras (6) 38. B: P RIGBY (20) 37. C: N Cousins (29) 37. A: C Brunt (13) 38. B: G Shorten (16) 37. C: R Conner (25) 40.

NEWCASTLE: Men: Par: A: A Selmes 4 up. A Scr: B Hillard (1) 3 up. B: A Russell 1 up cb. Women: C O’Brien 2 up.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Caccamo (16) 36. B: D Oppedisano (21) 36. 2B Agg: A Sghabe (3) R Bury (12) 72.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: B May (19) 38. A: G Evison (11) 36. B: W Birt (19) 35. C: B Batchelor (27) 28. Women: P Beckton (9) 30.

NOWRA: Medley: Stableford: A: T Johnston (13) 38. B: J Contain (Worrigee 16) 35 cb. C: C Hatton (22) 36 cb. 2B: J Rosskelly (4) S Rice (5) 45.

NSW: Men: Stroke: Medal Feb: A: B Bennett (6) A Harrisberg (7) A Grzetic (6) J Mallinson (11) A Powell (10) G Hall (6) 73 to playoff. B: N Chynoweth (17) C Miller (16) C Katz (15) R Wallace (15) 75 to playoff. Stroke White: C: N Armitage (18) 73. Stroke: Scr: Z Mullins 73. Gold Medal: A Harrisberg (7) 73. Cup: B: G Jansz (16) 78. Medal Jan: A: A Powell (11) 72.

OATLANDS: Men: Stableford: A: C O’Reilly (10) 67. B: T Chok (14) 63. C: L Woldenberg (20) 71. D: J Lee (27) 69 cb. A Scr: R Easterbrook 70.

PALM BEACH: Men: Stableford: Trophy: S Wannell (13) M Connors (20) 41.

PENNANT HILLS: Men: Stableford White: A Scr: G Burke 26. A: J Antonenas (10) 34 cb. B: A Mills (14) 32. C: J Martin (25) 28.

PENRITH: Men: Par Hcp: White: A: P Jeffrey (12) 1 up. Par: B: B Lennon (17) 1 up. C: C Kousparis (24) 2 up.

RANDWICK: Men: Stableford: M Mcnamee (9) 35.

RICH RIVER: Stableford East: White: A: A Nolan (6) 39. B: D Kulbars (12) 39. C: B Vincent (19) 40.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: D O’Donovan (2) C Horne (21) 45. Women: J Sindel (25) 34. Veteran: Stableford Green: N Thomson (24) 28. Men: Stableford: A: K Faulkner (5) 38. B: S Patel (17) 38. C: I Mountford (22) 37.

ROSNAY: Men: Stableford: 2B: E Hines (15) P Major (16) 45. Div 1: J Skinner (9) 37. Div 2: J Nicita (16) 35.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: S Skibstead (19) P King (21) 48. Women: Stableford: F Ratcliffe (29) S Packham (30) 44.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: J Song (6) 39. B: S Whitehead (14) 40. C: M Smyth (19) 37. D: W Wilkinson (31) 35. A Scr: H Tae Kim 33. 2B: Div 1: S Whitehead (14) A Hogg (9) 44. Div 2: P Wells (21) K Burton (17) 43.

SEFTON: Men: Stroke: Matchplay: M Khoury (6) 7-5. S Melham (8) 3-2. D Kassis (8) 3-1. K Brake (11) 7-6. W Hampton (8) 8-7. J Watts (9) 5-4. B Gilzean (8) 7-5. D Maytom (7) 7-5. Stableford: T Glynn (10) 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: J Sansom (34) 42.

SPRINGWOOD: Men: Stableford: A: I Boo (9) 35. B: C Eldridge (14) 34. C: B Moore (22) 41. A Scr: T Egan 29. Medley: 2B: B Moore (22) 45. R Molony (13) 45.

ST. MICHAEL’S: Men: Stroke: A: M Webb (11) 71. A Scr: S Gibson 79. Stableford White: A: M Kingston (9) 37 cb. B: D Gladstone (15) 42. Gold: D Parr (28) 31. Scr: White: J Serhan 33. 2B: G O’Hearn (7) G Basford (14) 46 cb. 2B Scr: M Kingston M Ryan 34 cb.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: J Keene (28) D Bellingham (20) 40. J Keene (28) 37.

TALLWOODS: Men: Par: M Farrow (5) 2 up cb. C Organ (13) 2 up.

TERREY HILLS: Stableford: Cup: T Lee (35) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: B McMillan (8) 38. B: C Ruff (13) 36. C: S Chipkin (19) 38. A Scr: S Jagot 35.

THE COAST: Women: Stroke: Foursome: N Heinrich (11) C Fifield (17) 77.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: S Pearce (12) 71 cb. A Scr: A Powell 78 cb. B: J Barry (13) 65. B Scr: P Locke 83. C: R Ferris (32) 67 cb. C Scr: G Charlesworth 91. Men: C’ship: A Scr: D Randall 151. A: J Keane (8) 140. B Scr: R Mcrae 163. B: J Rayment (20) 135. C Scr: P Locke 169. C: T Nolevski (33) 132. Women: A Scr: A Allcock 182. K Oberg (31) 158. Jnr: A Scr: W Kain 154. Medley: Hole in one: J Ritchie at 8th.

TOCUMWAL: Women: Stableford: 4B: B Clarke (24) L Quick (24) 43. Men: N Murphy (18)  G Martin (18) 46.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: M Youm (8) 41. A Scr: M DeVries (-1) 73. B: M Spinks (17) 42. B Scr: P Kastelan (14) 88. C: A Stutchbury (24) 42. C Scr: A Ebzery (20) 97. Women: Green: S Han (8) 37.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: S Percival (14) 39. B: C Cardwell (21) 30. Mxd: 2B: A Viney (21) S Percival (14) 46. Women: D Sylvan (21) 24.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Toohey (19) S Duchnicz (14) 41 cb. 2B Scr: R Lee C Holmes 40. A: A Neville (10) 36. B: T Sharpe (14) 32 cb. C: T Buckler (23) 31 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Gray (8) 39. B: P Catteau (25) 40. Scr: S Gray (8) 31. 2B: G Campbell (16) P Catteau (25) 50.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: A: C Stockley (5) 37. A Scr: B Djura (0) 32. B: A Carr (14) 37. C: A Monks (20) 40. Women: S West (23) 26 cb.

WINGHAM: Medley Stableford 1st: M Rees (6) 42. 2nd: B Sky (42). 3rd: J Urquhart (36).

WOOLLAHRA: Men: Stableford: D Deverich (6) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Foursome C’ship: M Rugless (3) K Rugless (4) 70.5. A Scr: C Jamieson (1) J Rogan (1) 76.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: J Kirchen (15) 42. Men: Stableford Lake: White: A: K Watts (12) 39. B: M Griggs (20) 43.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email