September 25, 2021

Daily Club Golf 3 February 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 3 February 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 3 February 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Robertson (19) B Watson (4) 48. Div 2: R Page (17) B Sharpham (26) 46. 2B Scr: D Malcolm (9) I Malcolm (3) 40. 4B Agg: D Malcolm (9) I Malcolm (3) G Bower (15) L Malcolm (0) 148. A: D Malcolm (9) 40. B: J Klockman (15) 40. C: T Kim (19) 39 cb. D: D Shin (28) 39.

AVALON: Women: Stableford: 2B: E Light (25) D Price (34) 42.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: D Hill (12) 38. B: J Friedman (18) 39. C: K Rheaume (26) 36 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 4B Agg: R Blazley M Denton 73. A: T McNeish (10) 38. B: M Denton (17) 42. C: D Beaumont (19) 41.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: D Hanlon (17) 63 cb. Medal Feb: A: M Camilleri (14) 65. B: M McNally (28) 65. C: N Leggatt (33) 68. Scr: S Seifertova (3) 72.

BAYVIEW: Men: Par 2B: Black: R Cadden S Whitfield 11 up. A: G Fowler (12) 5 up. B: S Erichson (18) 5 up. C: J Parker (30) 5 up. Scr: R Jones 1 up. Hole in one: M Touw at 10th. White: G Grimley (26).

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: A: C Sawtell (23) P Stubbs (16) 49. B Shanahan (15) 40. A: M Tuite (4) 38 cb. B: P Fowler (15) 38 cb. C: N Delfendahl (32) 39 cb. Scr: S Smith 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: N Vlahos (10) P Kollar (15) 47. 2B Scr: J Dodds S Terkalas 39. A: M O’Shea (8) 39 cb. B: J Frew (14) 40. C: G Young (21) 36 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: R Dempsey (6) G Way (15) 48. G Way (15) 41.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Hasemer (9) 41. B: D Jones (17) 42. C: E Antolovich (24) 41.

BONVILLE: Medley 2BBB 2BBB Winners: T Baker, J Herford 46pts – $50 Voucher Individual: D Moore (15) 43pts – $50 Voucher 2nd: D Mulford (Royal Canberra 14) 39pts c/b – $40 Voucher 3rd: P Mack (24) 39pts – $30 Voucher 4th: M Benton (16) 38pts c/b – $20 Voucher 5th: B Wright (21) 368pts – $10 Voucher Ball Rundown to 35pts.

BOWRAL: Men: Stableford: P Pettiford (12) 37.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: M Whightman (47) sq.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Nelson (7) M Sainsbury (13) 47. Div 2: S Farnham (22) C Ainley (25) 49. A: R Maric (1) 41. B: J Locchi (15) 41. C: T Poon (20) 42. Scr: R Maric D Marsh 43.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal: A: A Brady (19) 77. A Scr: S Chapman 87. B: K De Cean (26) 74 cb. B Scr: K De Cean 100. C: M Ball (39) 78. C Scr: M Ball 117.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: G Clarke (19) C Stevens (16) 47. G Clarke (19) 43.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Multi: M Davies S Vaughan 76. Scr: J Semrany D Shipp 50. A: G Farrar (12) 38 cb. B: D Wiggins (13) 39 cb. C: A Hudson (24) 33 cb.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: S Sim (19) N Yeob (9) 45. Div 1: N Yeob (9) 41. Div 2: M Chae (20) 37 cb. Div 3: H Lee (27) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: C Hansen (6) P Barden (18) 49. A: P Steele (12) 41. B: B Somra (19) 42. C: M Poe (20) 40. PM 2B: K Clarke (26) M Eades (8) 49. A: B Barbara (11) 43. A Scr: M Thomson 42. B: A Parish (15) 38. B Scr: A Parish 23 cb. C: K Clarke (26) 42. C Scr: K Clarke 18 cb. 2B Scr: M Thomson R Patten 43.

CASTLECOVE: Women: Stroke: 9-hole Ambrose: A Orrell (40) J Stanistreet (44) S Canham (29) J Huckson (44) 20.375.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: K Salinger (7) R Blake (17) 49. A: P McLaughlin (12) 41. B: M Basson (17 Elanora CC) 39. C: S Fletcher (33) 39.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: A Brasher (15) D Salter (14) 49. 2B Scr: K Lockery G Wilson 42. A: T Watson (10) 42. B: A Brasher (15) 44. C: N Buckley (27) 40 cb. 

CROMER: Men: Stableford: Split Six: C Gould (13) D Cox (26) 68. A: J Ponder (+1) 39. B: M Ohara (22) 41. C: D Cox (26) 42. Scr: J Ponder (+1) 40.

CRONULLA: Women: Stroke: A: J Greenberg (18) 75 cb. A Scr: N Haines (6) 84. B: P Small (27) 72. C: Z Salmon (34) 75. D: C McGree (39) 75. B Scr: R Jones (24) 97. C Scr: D Rowley (29) 105. D Scr: K Morgan (36) 113.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: J Bartlett (11) B Colussi (24) 80. 2B Agg Scr: J Surgi (13) G Sears (3) 60. Div 1: J Bartlett (11) 40. Div 2: T Duffy (22) 39. Div 3: G Timmins (28) 41.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: A Brunker (4) 41. B: J Irwin (22) 38. C: L Hughes (27) 42.

DUNHEVED: Medley: Stableford: M Watts (10) 39. Veteran: Stroke: Ambrose: N Delaney P Lutwyche G Burke P Bamback (10.25) 58.75. Hole in one: J Bean at 4th. Women: J Watson (9) 33. C Patterson (28) 31.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: J Ong (7) 40. B: A Hilliker (16) 42. C: G Doyle (27) 47. Scr: J Whiteford (0) 39.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: D Brennan (27) P Mackay (23) A: M Egan (9) 41. B: P Louis (18) 42. C: R Byrne (20) 41. B Neilson (30) 47. Scr: D Beer 37.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: T McCaw (4) 35 cb. Div 2: B White (24) 33.

FORSTER: at Tuncurry: Men: Stroke: American Foursome: P Matthews G Ellis 70. Stableford: S Green (4) 40.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Feb: Black: Div 1: D Sattout (9) 67. Div 1 Scr: R Hochkins 72. Div 2: R Ashforth (26) 68 cb. Div 2 Scr: G Rix 87. Stableford: C Hardman (23) 34.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: B Glass (12) 42. B: S Bezwada (14) 41. C: B McGrath (19) 41.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Feb: A: C Besley (20) 76 cb. B: D Kent (23) 72. C: A Craig (44) 79.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: K Partridge (4) 39. B: B Nowland (23) 37. C: K Wilman (35) 44. Women: D Pasfield (24) 39.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B: M Thornill K Warren 47. Men: A: P Olsen (18) 40. B: K Warren (24) 42. Women: M Dickson (9) 38.

HORIZONS: Men: Stableford: B Newham (24) 42. Women: J Hancock (19) 40.

HOWLONG: Women: Par Yellow: A: L Iffland (19) 4 up. B: E Coxon (27) 2 up. C: A Geddis (40) 8 up. 9-hole: K Bingham sq.

JAMBEROO: Men: Stableford White: M Bartlett (23) 36.

KAREELA: Men: Stableford: A: G Stone (5) 38. A Scr: P Cowan (8) 28 cb. B: P Lennon (19) 38. B Scr: I Elton (16) 21. C: B Galvin (25) 38. C Scr: M Galvin (23) 16.

KIAMA: Men’s Stableford : A: M Deans (16) 40. B: H Dahl (22) 39. Women: Monthly Medal: Div 1: R Alexander (21) 67 Scr: G Pottenger (10) 83. Div 2: K McClintock (30) 70 cb Scr: G Tapp (26) 96. Div 3: C Lymbery (35) 71 Scr: K Sunderland (34) 107. Stableford: H Jones (33) 34.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: M Wilson (14) J Elliott (5) 46. 2B Scr: J Wooster A Lamble 43. A: J Wooster (+2) 38 cb. B: N Hardwick (13) 39. C: S Anthony (22) 39.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: G Heron (12) D Corben (15) 77 cb. A: O Matsuda (8) 40. B: N Odze (13) 40 cb. C: M Hatton (27) 39 cb. Scr: B Nagi 35. Veteran: M Hatton (27) 39 cb.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: M Bishop (16) 36.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: D George (14) R Angleski (30) 78. 2B Agg Scr: P Dawson (5) A Leak (8) 57. A: D Sheather (3) 38. B: C Ward (12) 41. C: K Drane (29) 42.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Joyce (13) B Virgili (18) 70. J Stephenson (23) 39.

LEURA: Medley: Stableford White: A: W Elliot (8) 37 cb. B: F Palmer (19) 37. C: M Monks (13) 36 cb. Scratch: W Elliot (8) 29 pts, 2B: J Scullion-Stewart (11) and J Robertson (24) 45 pts.

LIVERPOOL: Women: Stableford: E Ryu (11) 38 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: A Bablis (34) 47. D Northwood (18) 47. Men: Stableford White: Div 1: P Crawford (3) 42. Div 2: S Kalpidis (25) 40. Scr: J Dries 37. Women: D Northwood (18) 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: S Keith (2) K Mcdonald (19) 77.  M Montemayor (35) 40 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: S Edwards (+2) I Mcleod (23) 44. S Edwards (+2) 38.

MANLY: Men: Stableford White: Irish Team: S Quigley (27) L Cooper (18) 74. A: A Webber (4) 41. B: T Higgins (16) 40 cb. C: S Quigley (27) 42. 

MASSEY PARK: Medley: Stableford: D Morris (33) 46. Women: Stroke: Div 1: N Newton (19) 73. Div 2: S Moore (36) 73.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: D Bombara (8) S McGlinn (19) 47. 2B Scr: S Mulcahy S Jackson 39 cb. H Woolford (9) 43.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: T Lorge (10) I Katz (12) 48. Div 2: H Perkins (28) E Guz (17) 49. 2B Scr: J De Rooy M Crook 37. A: T Lorge (12) 43. B: E Guz (17) 40. C: H Perkins (28) 41 cb.

MOORE PARK: Men: Stableford 4B: White: G Neff (18) S Bohan (9) 45. G Neff (18) 42. Veteran: B Gnesin (16) 38.

MOSS VALE: Medley: Stableford: A: T Vecchio (Shellharbour 9) 43. B: D Corsie (17) 39 cb. C: J Keane (20) 38. D: D Ruse (Highlamds 28) 45.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Medal Feb: A: D Thompson (10) 40. B: D Jeon (19) 41. C: M Blumire (27) 43. Scr: D Forrest 34.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Donald (11) 37 cb. G Eaton (11) 37 cb. B: N Lilly (16) 39. N Hodges (16) 38. C: G Cavanagh (27) 38 cb. L Tunell (29) 38 cb. A: C Fallan (2) 38. R Lalor (10) 37. B: R Goodall (16) 37 cb. P Rigby (20) 37. C: K O’Shea (26) 35. J Maslen (26) 34 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: G Goodhue (6) T Dunlevy (32) 50. Scr: R Righton (5) P Richardson (7) 39. A: R Righton (5) 41. B: G Duncombe (15) 40. C: G Edwards (25) 40. D: T Dunlevy (32) 42.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: C Plowman (24) 32. Women: Green: G Antonio (40) 38.

NOWRA: Men: Stableford: A: N Bingham (The Ridge 15) 39. B: B Hawkins (34) 37 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: N Doan (18) A Taylor (3) 48 cb. N Doan (18) 43. White: J Briggs (19) 39. Gold: T Ellis (20) 37. Women: L Buckley (11) 34. Scr: Z Mullins 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Gallie (18) G Hinchcliff (21) 49. A: I Wood (8) 40. B: J McGrath (15) 41. C: K Chivers (25) 39.  Scr: K Wimalaratne (2) 36.

PENNANT HILLS: Men: Stroke:  A: G Naylor (2) 68 cb. B: J O’Sullivan (16) 69. C: V Lupton (24) 66.  Scr: G Naylor 70. Stableford White: D Henricks (11) 39.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Liu (17) R Southwell (25 Future) 46. Men: 2B Scr: J Gadd M Organ 43. A: J Carpenter (4 Stonecutters) 40. B: P Johnston (19) 36. C: P Maiden (20 St Michaels) 36 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B:  J Studdert (4) A Mcdonald (21) 47. Scr: J Leuenberger C Green 40. Visitor: G Kalaf (18) D Larcombe (23) 46. Men: A: D Hudson (17) 41.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Chin (20) 40. Div 2: J Brown (27) 34. Div 3: D Reynolds (30) 36. Div 4: H Bobbitt (34) 38.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: R Gerlach (10) G Medina (17) 45. A: W Popplewell (10) 39. B: G Medina (17) 39. C: E Bradley (23) 38.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: 4B: Championship: M Bethwaite (22) . R Moulder (19) 48.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: S Holihan (14) F Carollo (14) 84. Div 2: K Barnes (16) B Roylance (22) 85. A: N Hamley (12) 42. B: K Barnes (16) 44. C: D Kevern (20) 39. D: R Regis (30) 41. Scr: M Collins 36. Hole in one: N Hamley at 7th.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: E Kim (10) T Park (17) 51. 2B Scr: M Reeve M Kelman 42. A: G Jurd (11) 39. B: T Park (17) 40. C: N Spratt (38) 40.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: R Anderson (8) 40. S Williams (7) 37 cb. B: A Pearson (32 Killara) 39. B Richards (20) 34.

TERREY HILLS: Stableford: A: A Jodrell (11) 42. B: N Moran (14) 41. C: R Frostick (23) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B:  A Tilley (21) D Kane (12) 47 cb.  Scr: L Robinson D Flanagan 42. Hole in one: White: L Robinson at 11th.

THE COAST: Medley: Stableford: White: B: K Hindle (15) 39. C: S Durragh (26) 36.  Scr: T Pellegrini 31.

THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: C Doherty (17) B Ghosh (22) 46. M Joseph (10) 39. 2B: P Tulloch (32) S Black (13) 46. C Collie (7) 39.  9-hole: S Maidens (10) 19.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: B Hynes (Howlong  11) 18. B: A Redfern (Eastlake 19) 21. C: M Matthews (29) 19 cb.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: N Ludington (1) 5 up. Div 2: B Bonwick (17) 7 up. Div 3: S Campbell (18) 5 up. Div 4: J Irvine (25) 7 up. Par Gold: W Atkins (36) 2 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: L Matheson (18) L McDonald (19) 48. 4B Scr: B Willett R Oliver 37. A: P Hennessy (11) 40. B: S Chester (18) 37 cb. C: S Taylor (22) 42. D: L Laird (45) 41 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: Split Six: T Shakeshaft (18) C Lee (24) 70. 2B Scr: M DeVries P Borg 40. A: D Dale (7) 41. A Scr: M DeVries 39. B: J Graham (16) 37. B Scr: A Boudville 24. C: N Gatt (21) 39. C Scr: A Lee 20 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B:  D Morris (26) R Durnan (18) 50. Scr: D Adamson A Keith 35. A: A Cooper (12) 40. A Scr: D Tapper 33. B: T Dyer (18) 41. B Scr: R Fisher 26. C: P Woodhead (28) 40. C Scr: A Craig 19.

WALLACIA: Women: Stableford: 2B: N Bemrose (35) S Owen (21) 43.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: B Thomson (10) B Adams (24) 73 cb. A: A Haran (14) 39. B: W Greenland (20) 42. C: B Hancott (22) 41. D: C Catteau (31) 39 cb. 9-hole: White: J Conaghan (22) 21.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: C Appel (24) G Sellers (31) 44 cb. A: C Nelson (2) 36 cb. B: R Stalley (17) 39. C: K Griffiths (24) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Pinehurst: Lake: A: H Powell (32) J Cronk (18) 73.25. B: S Curran (27) L Thomson (30) 75.625.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email