September 18, 2021

Daily Club Golf 28 January 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 28 January 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Thursday, 28 January 2021.

NSW AMATEUR CHAMPIONSHIP at MAGENTA SHORES GOLF AND COUNTRY CLUB RESORT
Matchplay Quarter-Finals Men:
Jeffrey Guan (The Australian) def Corey Lamb (The Vintage ) 3-2
Chris Campbell (Port Kembla) def Riley Millers (Avondale) 3-2
Andrew Richards ( Pennant Hills) def Weiliang Wang (St Michael’s) 20th Hole
Thomas Heaton (The Australian) def Jye Pickin (Avondale) 3-1

Semi-Finals Men:
Jeffrey Guan (The Australian) def Chris Campbell (Port Kembla) 2 up
Andrew Richards ( Pennant Hills) def Thomas Heaton (The Australian) 3-1

Matchplay Quarter-finals Women:
Belinda Ji (Concord) def Kelsey Bennett (St Michael’s) 3-2
Yerin Kim (Strathfield) def June Song (Avondale) 1 up
Claire Shin (Twin Creeks) def Ashleigh Arnold (Bonnie Doon) 4-3
Grace Kim (Avondale) def Stefanie Hall (The Australian) 4-2

Semi-finals Women:
Belinda Ji (Concord) def Yerin Kim (Strathfield) 3-2
Grace Kim (Avondale) def Claire Shin (Twin Creeks) 2-1

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Gillespie (Camden 19) P Warton (12) 82. 2B Agg Scr: W Higgins D Blacker 58. A: R Wilton (9) 37 cb. B: C Holmes (18) 40. C: L Gillespie (Camden 19) 46.

ASQUITH: Women: Stableford: A Shin (38) 35.

AVONDALE: Men: Stableford 2B: White: P Wilkinson E Doutreband 46. A: B Burrows (12) 38. B: M Mason (14) 38. C: J Zeng (19) 38. Scr: W Bayliss 36.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: H Qin (20) 38. Women: 2B: K Ann H Potter 43. C Budge (31) 38.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: P Gould (14) S Soliola (17) 49. G Bass (34) 38.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: A: D Riley (15) 38. B: V Brown (22) 40. C: B Richards (23) 41. D: B Jensen (32) 46.

BAYVIEW: Women: Stableford: Div 1: H Touw (4) 34. Div 2: V McClelland (28) 33. Div 3: S Lewis (32) 28.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: R Drew (6) 37. B: D Cole (17) 39. C: P Cooper (25) 34.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Redman (9) A Dingle (16) 49. Men: A: S Redman (9) 37. B: A Dingle (16) 39. C: M Longhurst (2217) 37 cb. Women: R Morrison (21) 35 cb.

BOWRAL: Women: Stableford: 2B: J Kilmister (30) N McMurray (37) 45.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: 2B: M Williamson (13) P Leighton (23) 49. A: N Pitchford (10) 40. B: T Johnston (16) 39. C: B Dale (29) 39. A Scr: K Stegbauer 36. B Scr: M Williamson 25. C Scr: G Rendell 19. .

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: M De Haan (26) 39 cb. M Marett (22) 39. Veteran: A: C Collins (10) 38 cb. M Hunter (19) 38. B: G Bunce (21) 36. A Rule (23) 35. Women: Div 1: A Pham (18) 34. Div 2: G Cole (28) 36.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: G Fowler (29) L Morgan (18) 48. 2B Scr: J Harvey C Jaeger 40. A: J Bradbury (11) 41. A Scr: J Harvey 35. B: D Moore (16) 41. B Scr: S Humphreys 25. C: I Goodall (24) 41. C Scr: L Patterson 18 cb.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: B Bartle (25) P J Buttar (17) 47 cb. Men: Div 1: P Ellison (3) 39. Div 2: M Kumar (23) 41. Women: N Yeob (10) 37.

CASTLE HILL: Women: Stableford: Irish Team: S Brown (20) M Van Der Weegen (18) J Cannon (13) L Papandrea (16) 110 cb. Scr: S Brown M Van Der Weegen J Cannon L Papandrea 62.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Baker (26) 38.

CHATSWOOD: Women: Stableford: K Turnbull (26) 36.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: W Power (8) 37 cb. B: D Jackson (19) 42. C: T Monahan (26) 39. Women: M Wallace (18) 38.

CROMER: Women: Stableford: A Harris (12) 37. J Grace (35) 43.

CRONULLA: Men: Par: A: B Brokenshire (10) 5 up. B: K Anthony (16) 6 up. C: B Tyquin (32) 7 up. Scr: R Simpson (Scr) 2 down cb.

DENILIQUIN: Women: Stableford: A: J Glowrey (44) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: L Hawkes (32) 40. Women: M Fleming (37) 31 cb.

ELANORA: Men: Stableford: White: F Geddes (6) 38 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: A Weller (16) P Dawson (9) 75. 2B Agg Scr: G Maguire J Carpenter 66. Men: A: P Sinclair (12) 41 cb. B: W Nachmann (17) 37 cb. C: A Hampton (23) 42. Snr: P Dawson (9) 41. Women: G Freys (34) 30.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: A Gollan (25) 36. N Homann (27) 35. S Morris (40) 33 cb. D McDonagh (32) 33. V Hughes (18) 30.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: A: D Moylan (24) 40. B: D Thompson (39) 32.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: M Doyle (12) 37 cb. Div 2: R Hagon (25) 39. Hole in one: K Hawkins at 2nd.

KAREELA: Women: Stableford: A: N Axford (22) 36. M Hyon (24) 31 cb. B: M Oberg (30) 32 cb. D Mayger (30) 32 cb.

KIAMA: Medley Stableford : M Laird (46) 45, V Schneider (20) 43, P Malone (14) 41, R Worth (13) 40, P Moggach (14) 39 Scr: E Harvey (Scr) 38.

KOGARAH: Women: Stableford: 3B: D Polychrone (23) H Carter (29) R Penn (31) 45 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: M Brennan (13) D Crawford (3) 45. A Scr: M Cain P Homan 38. A: M Brennan (13) 43. B: G Murphy (16) 36. C: N Pillay (22) 33.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B Agg: R Hayes (19) A Habib (21) 86. 2B Agg Scr: S Quagliata M Franks 63. A: M Franks (7) 41. B: R Hayes (19) 47. C: W Sung (32) 41 cb.

LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: J Reitzer (23) 37. Div 2: J Daniel (28) 30. Div 3: J Geitz (42) 35. Scr: A Starc 28.

MANLY: Men: Stableford White: A Lam (17) 42. Women: D Hiscock (45) 36.

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: Veteran Men: Div 1: P Pavlott (9) 40 cb. Div 2: G Jenner (21) 47. Hole in one: J Gillennon at 18th.

MASSEY PARK: Medley: Par: 2B: C Bittar (4) B Smith (0) 9 up. A: R Forest (9) 4 up. B: S Morley (15) 2 up. C: B Pecar (22) 5 up. Scr: B Smith 2 up.

MONA VALE: Women: Stableford: A: R Laughton (13) 38. B: C Quinn (24) 36. C: C Cormack (40) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: B Morriss (5) 39 cb. Veteran: Gold: R Perry (21) 34. Women: K Janik (20) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: D Zaouk (17) 41 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: B Shepard (18) 40. Women: A Rumble (35) 33.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: H Bathgate (23) 38. B: A Dunlevy (33) 46.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: A Dunn A Waddington 47. 2B Scr: G Evison D Illingworth 36. Men: Stableford White: P Peterson (12) 41. A: W Margetts (12) 39. B: M Lockley (16) 39. C: D Harwood (24) 40. Women: Green: H Harlow (19) 39.

OATLANDS: Women: Stableford Team Agg: Yellow: E Stratford (18) C Blonk (25) D Goss (21) J O’Flaherty (37) 93.

PALM BEACH: Men: Stableford: B Bradley (11) 40. Women: 9-hole: K Finlay (37) 10.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: S Murphy (30) 41. Scr: A Tucker (0) 23. 9-hole: M Rowe (30) 21.

PYMBLE: Women: Stableford: J Benecke (36) 38 cb.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: H Schoots (14) 37. Div 2: A Johnston (26) 38.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: J Main (12) 69. B: B Sott (15) 65. C: W Tink (25) 67.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Furey (20) A Gebbie (16) 46 cb. Men: White: A: D Gordon (8) 38. B: D McAleer (18) 36. C: M Furey (20) 41. Veteran: Green: D Rostron (18) 38.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: J Buckley (16) 30. Div 2: A Joyce (31) 35 cb. Centenary: D McCann (35) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: M Collins (3) 38. Women: M Kim (13) 38. Medley: 2B: K Kang (6) M Kim (13) 43.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: S Ballard (1) J Glasheen (2) 72. A res: J Glasheen (2) 38. B res: R Cook (18) 35. C res: D Peterson (26) 32. Scr: J Glasheen 36.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: W Cobb (9) 38. A: W Cobb (9) 38. B: M Powell (19) 38. C: G King (23) 39.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B: White: E Berchowitz (15) S Gibson (4) 74. 2B Scr: S Grant M Hammond 65. A: S Barron (12) 41. B: E Berchowitz (15) 41. C: A Ossip (20) 38. Scr: M Hammond 40. S Kemp (PGA) 37. Visitor: J Lederer (15 Woollahra 36. 2B: Gold: B North (18) O Wagner (34) 68. B North (18) 37.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: M Haggerty (7) R Attwood (1) 47 cb. Scr: P Mc Guiffie A Wright 41. A: P McGuiffie (2) 39 cb. B: P Parker (17) 38. C: G De Bruyen (24) 39 cb.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Choi (17) 34. Div 2: A Hoad (33) 37.

SVGA at Cumberland: Men: Stableford White: A: R Hutchinson (North Ryde) 38. B: P Cutner (The Ridge) 36. C: Z Diamant (Russell Vale) 40.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: L Houghton (3) 37.

THE COAST: Women: Stroke: Canadian Foursome: S Choy (26) C Fukushima (21) 79.375.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: V Boualibane (18) M Crowe (26) 47. Men: A: J Lucas (6) 41. B: D Siu (21) 39 cb. C: S Kennelly (36) 40. Women: A Allcock (14) 32. Scr: M MacLennan 35.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Bitcon (23) 42. B: L Wrench (32) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Snell (15) D Coombes (23) 48 cb. 2B Scr: B Gibbons P Borsato 41. A: D Calrow (1) 38. B: N Duguid (15) 39 cb. C: D Coombes (23) 41. Veteran: R Funnell (22) 41. Super Veteran: V Gallen (19) 43.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: J Wunder (16) 36 cb.  9-hole: C Airey (18) 20.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Ambrose: C Porter (25) D Payens (12) 56. Mxd: Stableford: C Ritchie (2) 34.

WINDSOR: Stableford: 2B: Men: E Francisco (28) V Diamonon (19) 45. Mxd: C Chee (35) G Chapman (5) 40. Women: B Marsden (33) S Kinnish (21) 40. Men: J Hogg (13) 37. Women: D Shearer (15) 35.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: P McMahon (25) 35. B: L McMorrow (34) 38.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: Div 1: R Pitt (9) 39 cb. K Stevenson (10) 39. C Fraser (3) 36. Div 2: K Bailey (17) 37 cb. A Liebert (18) 37. B Malvern (19) 36. Div 3: A Bargwanna (34) 37. I Barrette (23) 35. C Hoffman (24) 34.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: A Skewes (10) 39. B: S O’Sullivan (16) 36. C: R McDonald (26) 37. Murray: A: K Stevenson (6) 35. C: M Lang (15) 39. T O’Sullivan (25) 39.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: A: S Hutchinson (10) 21. B: K Dyer (14) 21.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email