August 19, 2022

Daily Club Golf 17 January 2021

Belmont Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Sunday, 17 January 2021.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Buddo (20) S Yang (19) 49 cb. Mxd: C Boyd (19) B Boyd (13) 46. Men: Div 1: A Mcrae (8) 41 cb. Div 2: N Mcdonald (22) 44 cb. Women: M Simmons (15) 37.

AVONDALE: Medley: Stableford: Team: J Lawry I Lawry F Simper D O’Donovan 123. Men: White: A McDonald (35) 45. C Wong 36. Women: J Lawry (32) 42. J Meakin 32.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 4B: J Klap R Roser 51. Mxd: 4B Scr: R Baldwin T Sayers 44. Men: A: D Daskal 41. B: M Issa 41. C: R Gazzera 40. Women: K Ann 36.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: F Hudson (39) J Hudson (23) 53. T Higgins (19) 43.

BAYVIEW: Men: Stableford: Div 1: D Allso (12) 38. Div 2: L Scott (23) 39. Women: T Gillett (21) 39. Medley: Stroke: Scr: T Atley (3) 33.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Gentile (20) M Bell (9) 48. A: J Bondin (12) 37. B: G Brien (16) 42. C: P Doran (25) 41. Scr: T Cleary (5) 26 cb. Mxd: 2B: S Ryan (28) N Honer (16) 46 cb. H Yates (16) 38 cb. J Smith (15) 39.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: S Andreacchio (5) G Lawrence (20) 77. A: A Brown (6) 42. B: B Woolnough (33) 41. Scr: M Millyard 28.

BONNIE DOON: Medley: Stableford 2B: White: N Kellaway (15) T Partridge (4) 51. A: M Tupper (11) 40. B: T Clifton (16) 43. C: E Den Hollander (20) 39. Scr: P Todd (-2) 40.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: T.Smith (2) 39, R/up: P.Warncken (12) 38.

BOTANY: Men: Stableford: R Gardner (16) 38.

BOWRAL: Medley: Stableford White: M Wellman (25) 40 cb.

BREAKERS: Men: Par: 2B: R Calabria (22) J Gilchrist (14) 8 up. R Cook (18) 4 up.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Multi: N Jurie (22) B Pongsawan (22) 84. A: R Thomas (12) 41. A Scr: I Elliot 32. B: H Oei (17) 39. B Scr: J Yi 24. C: P Galappaththi (28) 46. C Scr: P Mittiga 20.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: D Marsh (4) R Rodriguez (7) 44. Div 2: J Nuttal (10) R Arnold (16) 48. 2B Scr: A Marsh (1) Z Marsh (8) 38. A: A Tran (3) 41. B: R Arnold (16) 39. C: D Greenup (25) 38. Women: BM Kwoun (23) 39.

CAMPBELLTOWN: Mxd: Stableford: P Higgins (3) 38 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: A Michael (19) J Abood (20) 49. Mxd: K Knevitt (37) P Cramer (12) 47. Women: S Sim (19) J Kim (28) 48. Men: A: K Oh (11) 38. B: A Michael (19) 42. C: S Yeo (23) 43. Women: A: H Lee (11) 37. B: E Choi (20) 41 cb. C: K Knevitt (37) 39. Men: Hole in one: A Eun at 16th.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: M Romer (19) K Drummond (18) 49. Men: A: B Mirza (11) 41. B: R Frost (17) 39. C: C Lee (25) 38. Women: K Drummond (18) 41. Medley: PM 2B: S Romer (29) J Nati (19) 47 cb. Men: Z Lee (24) 43. Women: B Burnett (28) 41. 2B Scr: R Pederson (5) M Fitzsimons (2) 38 cb.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Leece (15) A Ellero (22) 49. Men: T Leece (15) 44. G Pattison (18) 36 cb. Women: C Boorman (15) 37. R Furini (22) 36.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: R Lacy (21) 37. C Chandler (26) 34 cb.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: G Craighead (19) A Craighead (15) 51. A: M Ng (11) 39. B: J Hall (15) 45. C: R Wang (31) 43.

COROWA: Medley: Stableford: A: P Filliponi (12) 38. B: E Palmer (21) 42. Eagle on 15 R. Humphris.

CROMER: Medley: Stableford: Split Six: J Tustin D Whitehead 70. 4B: M Robberds K Heather 45. A: N Boroughs (12) 42. B: B Smallhorn (19) 40. Hole in one: D Meyer at 18th.

CRONULLA: Men: Stableford: B Simpson (3) 40. Scr: B Simpson (3) 37. Women: J Balsaras (24) 39 cb. Scr: D Rann (8) 22.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: M Ford (26) L Ford (30) 51. 2B Scr: B Warby (+1) T Norris (+2) 46. Men: Div 1: S Kim (10) 38 cb. Div 2: D Chang (15) 44. Div 3: S Lee (18) 39 cb. Scr: T Norris (+2) 40. Women: M Ford (26) 42 cb.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: D Fuad (15) J Metuangaro (6) 49. N Graham (20) 43. Scr: J Metuangaro 36. Mxd: 2B: P Fairbrother (11) J Watson (9) 46. Women: J Watson (9) 38.

EVERGLADES: Mxd: Stableford Irish Team: Black: K Robertson (29) P Myles (37) S Titmuss (26) J Titmuss (24) 99. A: W McMurray (11) 39. B: A O’Callaghan (13) 39. C: D O’Sullivan (19) 39 cb. D: S Titmuss (26) 38. Women: Div 1: J Welsby (28) 41. Div 2: Y Kerkin (35) 39.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: S Pyle (15) 39. Div 2: B Smith (20) 40 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: L Swann (11) 39. B: A Pont (17) 38. C: G Kennedy (31) 38.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: A Mitchell (36) P Neary (17) 48. G Hill (16) 39. Women: M Algeo (29) 37.

GOSFORD: Medley: Stableford 2B: White: R Sansom (31) B Kavanagh (11) 50. Men: B Edwards (25) 43. Women: G Ge (19) 36.

GRIFFITH: Medley Stableford A Grade: M Coleman 38 c/b, A Andreazza 38, B Grade J Gale 39, L Lotonoga 38, C Grade B Stapleton 43, J Nancarrow 42..

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: K McMahon (12)  C McMahon (45) 61.75.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Z Wang (15) 39.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: D Dodd C Elton 65. Men: A O’Connor (8) 40. Women: J Rowell (22) 38.

KIAMA: Medley Stableford: R Goodwin (12) 37.

KILLARA: Medley: 2B: White: S Draper (18) A Pipolo (16) 50. Men: White: S Draper (18) 45. Women: Green: K Knight (10) 37. 

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Ashard (9) T Nyhan (33) 46. Men: T Nguyen (12) 41. Scr: D Gallagher 38. Women: C Patman (18) 39.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Kanniappen (10) M Hoyer (6) 73. A: B Kanniappen (10) 37 cb. B: D Kraus (14) 39. C: N Fennelly (23) 34.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: H Park F Yang 49. D Shephard R Carter 40. A: E Jennis (11) 41 cb. B: N Lee (13) 41. C: B Lin (22) 42. 

LONG REEF: Medley: Stableford: 4B: J Duff R Harpur 45. M Denner (30) 40. R Harpur (21) 39.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: C Matthews (12) 40. B: K Lee (14) 40. Scr: D Scuglia (+2) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: N Samaras (16) N Dimas (18) 48. N Samaras (16) 41.

MANLY: Mxd: Stableford 2B: White: A Sierakowski (15) A McCarthy (13) 49. Men: A: M Lee (11) 41. B: A Sierakowski (15) 41. C: E Philip (22) 44. Women: P Ewing (25) 42.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: E Lakiss (13) 39. Scr: D Fletcher 31. Women: J Johnson (28) 40.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Anderson (25) K Ellard (45) 50. Div 1: S Hamilton (16) 40. Div 2: J Bresolin (20) 40 cb. Scr: J Rogers 33.

MONA VALE: Medley: Stableford: 2B Agg: K Matsumoto (25) G Henly (19) 76.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: J Kcr (7) A Sanpasiri (10) 44. 4B Scr: K Kim T Hioki 33. Men: White: O Darmon (17) 40. Women: G Finke (15) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 4B: H Moore (37) K Cahill (26) 51. Mxd: L Murphy (26) K Kwak (8) 48. Men: Y Tajudeen (29) 41. Women: L Murphy (26) 44.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: E Billett (12) 38. Div 2: A Cowley (22) 36. Div 3: I Pfennigwerth (31) 35. Women: Div 1: J Frost (9) 38. Div 2: M Good (27) 39.

NORTH RYDE: Women: Hole in one: B Nolan at 3rd.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Sood (15) J Mascarenhas (7) 46. D Lewis (2) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Brady (7) C Galpin (16) 48. T Warwick (6) 42. White: S Boatswain (24) 35.  Red: C Richardson (3) 34. Women: C Thompson (21) 38 cb. Medley: Hole in one: P Simos at 11th.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: S Reece (4) M Kelly (28) 49. T Ou (14) M Peng (19) 49. Men: White: M Peng (19) 45. Women: Yellow: S Shin (27) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: T Gordon (33) C Bastock (34) 49. Men: C Pope (18) 41 cb. Women: K Workman (19) 41.

PYMBLE: Men: Stableford: 2B: G Pike (12) M Wright (20) 47. Mxd: N Fischer (19) S Lade (36) 47. J Young (25) 42. Mother/Son Trophy: E Aquilina (35) S Aquilina (12) 46. Father/Daughter Trophy: S Fox (31) R Fox (Elanora 15) 43.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Phillips (14) J Santos (16) 81. J Santos (16) 41. Scr: J Hughes 31.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: J Beardsmore (5) S Cooney (35) 52. A: J Beardsmore (5) 42. B: P Teleki (23) 42.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: H Shepherd (34) D Saravanja (18) 51. Men: White: A: J Frampton (15) 43. B: T Song (23) 43. Women: C Ho (29) 42 cb. Veteran: Green: C Porter (32) 38.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: R Moulder (20) 40.

RYDE-PARRAMATTA: Mxd: Stableford: 2B Multi: G Chia (15) E Lee (17) 87. P Sermanni (21) I Gill (26) 79. Men: G Chia (15) 41 cb. Women: H Chung (17) 46. Scr: J Kim 37.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: S Moltzen (22) L Gunn (20) 80 cb. A: B Ayton (5) 38 cb. B: B Allen (17) 42. C: C Bond (21) 44.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: M Walsh (6) G Kemp (36) 75. A: L Cannan (8) 41. B: D Ezekiel (13) 38 cb. C: A Carruthers (21) 40. Scr: D Kolar 37. Gold: R Petersen (24) 33. Red: R Roberts (41) 38. Women: Div 1: C Margetts (17) 34. Div 2: C Cameron (25) 34.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: M Doughty (19) S Clements (22) 47. Div 2: S Morrissey (16) M Morrissey (9) 45 cb. 2B Scr: D Robert R Robert 35. A: M Morrissey (9) 40. B: Y Kim (17) 42. C: B Kim (18) 43. Women: V Dunn (21) 40.

STRATHFIELD: Medley: Par: 2B: J Min (20) G Choi (14) 12 up. Men: S Blakeney (26) 7 up. Women: Y Kim (-1) 4 up.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: M Taylor (5) 42. C Eccles (14) 39. B: T Rees (Harrington 28) 40. F Sharpe (18) 36. Women: Green: Div 1: J Panada (25) 37 cb. J Gould (18) 37. Div 2: H Roslaniec (31) 32. F Lane (44) 30.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Laidlaw (7) 36. B: A Barbour (13) 37. C: V Hua (21) 42.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Grattan (26) 32.

THE COAST: Medley: Stableford  White: B: B Foulis (20) J Cohen (12) T Scarf (20) 94. A: B Rohen (7) S O’Brien (17) 94. Scr: J Son 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: S Sapsford (6) R Mycock (16) 45. 4B Scr: D Cohen J Ganderton 37. A: I Ma (24) 43. Women: Div 1: M Cole (23) 38. Div 2: S Kaloudis (27) 42. Medley: PM: D Godfrey (5) 37. Scr: T Finney 26.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: A McCutcheon (9) 21. B: P Stabile (16) 19 cb. C: M Gregg (37) 21 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: M Keen (13) 35. B: N Brosnan (21) 37. C: J Gradie (24) 37. Gold: G Sharp (25) 33. Women: M Ruigrok (29) 40.

TOUKLEY: Medley: Stableford: Team: M Lewin (10) K Reardon (21) N Stevens (15) T Stevens (28) 91. Men: Div 1: A Andrews (12) 40. Div 2: P Cornell (21) 34. Women: Y Boardman (2) 38.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: P Richardson (14) D Yung (18) 48. Men: A: B Ku (7) 40. B: K Jervis (25) 38. Women: A: S Bradman (28) 38. B: V Henkie (31) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford: J Thomson (27) 42. 9-hole: M Van Wensveen (31) 22.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: I Thorncroft (8) 38 cb. B: W Stone (16) 37 cb. C: S Knox (25) 40. D: M Berube (27) 35. Hole in one: P Sweeney at 7th.

WOOLLAHRA: Men: Par 2B: White: S Cust (20) M Norburn (26) 10 up. Div 1: K Nathan (9) 2 up. Div 2: S Cust (20) 7 up. Div 3: J Lawler (22) 1 up. Women: Stableford: M Conrick (25) 36. Medley: 9-hole: S Denenberg (32) 18. J Black (17) 19.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: R Smith (22) V Smith (41) 49. Men: Singles KO f: D Phillips (25) 41. Women: P Northey (22) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: B: J Lawford (17) 38. C: D Hewson (28) 43. Stroke: A: S McPherson (2) 71. B: R Partridge (18) 74. C: D Hewson (28) 66 cb. 36-hole: Scr: M Staines (-4) 142. Hcp: S McPherson (2) 143 cb. Women: Stableford: Lake: A: G Macklan (5) 35. B: S Symes (45) 37. 36-hole: A: S Bozzola (22) 69. B: K Bridgeman (27) 79.