August 10, 2022

Daily Club Golf 13 January 2021

Armidale Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 13 January 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Johnson (11) A Perring (17) 50. Div 2: A Pennington (22) S White (17) 46. Team Agg: A Pennington (22) M Lenz (3) S White (17) S Wozniak (8) 150. 2B Scr: M Black (2) R Druce (8) 39. A: R Johnson (11) 42. B: S White (17) 41. C: N Charlton (25) 40. D: U Dharmakirti (29) 36 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: J Holoway J Chon 46 cb. 2B Scr: D Ivory N Cantore 40. A: D Sampson 38 cb. B: J Chon 40. C: R Smith 37 cb.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: D Brown (15) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: R Duncan P Norman 47. A: B O’Toole (5) 40. B: P Norman (14) 41. C: J Castle (28) 40. Scr: R Loewenthal 37.

BERMAGUI: Women: Stableford: B Whiffen (26) 36 cb. D Flavell (27) 36.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: I Sneddon (18) 39. A: Y Charlupski (7) 38. B: A Loveday (14) 35. C: M Phipps (29) 37. Scr: O Davis 31 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: S Lees (18) P Mcintyre (12) 51. 2B Scr: B Russell G Heffernan 38. A: G Whitaker (12) 42. B: J Karagiannakis (15) 42. C: A Knittl (21) 35 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: G Way (16) R Dempsey (9) 50. R Dempsey (9) 47.

BONDI: Men: Stableford: T Williams (18) 36.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: S Gross (10) 41 cb. B: H Notaras (15) 40. C: A Woods (26) 41. Scr: J Cahill 34 cb. Hole in one: A Freund at 6th. H Mulholland at 15th.

BONVILLE: Medley 2BBB BBB Winners: S McCarthy (14), C O’Brien (8) 46 c/b Individual: H Winchester (9) 41pts 2nd: B Booth (13) 39pts c/b 3rd: D O’Reilly (19) 39pts c/b 4th: D Mulford (Royal Canberra 16) 39pts 5th: J Algie (22) 38pts c/b Ball Rundown to 35pts.

BOWRAL: Men: Stableford: S Mulholland (9) 41.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: R Marlowe (27) 2 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Nelson (7) S Lou (15) 48. Div 2: W Brown (15) P Connell (20) 49. Scr: K Sirimanotham . R Buettner 37 cb. A: B Clements (4) 41. B: T Wilks (17) 41 cb. C: M Heaton (35) 41.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: J Blaxland (27) M Hill (17) 47. J D Maguire (16) 39.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: A Rix (6) 38 cb. B: S Nand (16) 40. C: B Clough (21) 38.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: A Mace (26) J McBlane (16) 51. Div 1: J Jung (16) 42. Div 2: P Lee (19) 37 cb. Div 3: S Kim (34) 37.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: R Haddan (11) 35 cb. A Scr: B White 30. B: J Baistow (15) 42. B Scr: J Baistow 28. C: L Blanch (20) 39. C Scr: N Kander 21. PM: A: J Donovan (10) 37 cb. A Scr: B Lambert 34. B: N Heanes (15) 40. B Scr: D McClean 28 cb. C: M Pilkington (20) 40. C Scr: M Pilkington 21.

CASTLECOVE: Women: Stableford: M Jacobs (32) 36.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: D Jones (19) J Benn (11) 46. A: J Benn (11) 38 cb. B: T Zhao (17 Howlong) 40. C: K Metzke (20) 36 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: Bisque: A: P Power (25) 6 up.

COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: B Livingstone (13) 38. B: K Young (29) 38.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: B Marshall (9) L Hahipene (19) 47 cb. A: M Edgtton (7) 40. B: B Stefani (18) 40. C: R Cooper (23) 36 cb. 

COROWA: Women’s Stableford Winner M Monks (36) 37. Runner-up M. Tobin (9) 35. NTP 4 M. Monks, 18 J. Mills.

CROMER: Medley: Stableford: Irish Team: P De Gail (15) R Brimmer (14) B Clemens (19) A George (29) 88. A: M Penrose (7) 41. B: G Osborn (17) 38 cb. C: G Kent (24) 41. Scr: J Ponder (+2) 38.

CRONULLA: Women: Stableford: A: N Haines (5) 38 cb. B: M Cull (25) 36 cb. C: D Rowley (28) 38. D: K Morgan (37) 38. Scr: N Haines 33.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Jung (16) Y Kim (16) 50. Div 1: T Inonato (15) 41. Div 2: J Farr (20) 41. Div 3: J McGeorge (24) 40.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Oddy (10) 40. B: G Bessell (21) 39. C: G Huntington (25) 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: W Purcell (9) A Grieve (10) 72. S Andrews (3) 40. Veteran: 2B: J Haynes (28) I Wright (21) 45. A: K Harden (13) 38. B: P Alexander (20) 37. C: K Avery (29) 42. Women: E Aspland (26) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: G Lang (12) 37 cb. A Scr: D Mclean (3) 37. B: A Hajje (15) 36 cb. B Scr: B Russ (16) 36. C: M Muehlfenzl (26) 39. C Scr: A Morrison (22) 38.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: S Blake (11) B James 49 cb. 2B Scr: S Blake (11) B James (4) 42. A: B James (2) 40. B: M Smith (18) 42. C: G Kill (21) 39 cb. D: R Hyland (26) 40 cb. Scr: B James 38.

FINLEY: Medley: Stableford: M Piggin (16) 36.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: P Paoli (25) G Shiner (16) 75. Div 1: P Wallis (10) 39. Div 2: R Ashforth (26) 42.

GOSFORD: Men: Stableford 2B: White: B Page (20) T Callaghan (9) 48.  A: A Keith (12) 39 cb. B: P Baker (14) 39. C: J Power (27) 39. Scr: T Van Der Kolk (2) 36.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: R Lockhart (13) 38. B: P Hawley (19) 36. C: T Payne (24) 38. D: J Bewell (29) 37. Women: T Henry (30) 38.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B Agg: B Scott (6) P Henry (15) 74. Men: A: P Taylor (8) 39 cb. B: S Howell (21) 41. Women: M Newton (26) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: G Todd (9) 43.

HORIZONS: Men: Stableford: D Gunson (19) 41 cb. Women: F Bessant (18) 36.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: G Krause (21) 38. B: K Maloney (24) 42. 9-hole: M Ursu (30) 14.

JAMBEROO: Men: Stableford 4B: White: M Fogarty (29) N Lewis (31) 52. M Fogarty (29) 48.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: W Walkerden B Hemmett 49. A: J Byrne (13) 40. A Scr: K Mudadana (2) 36. B: T Wood (16) 41. B Scr: A Chambers (16) 22. C: D Triggs (26) 39 cb. C Scr: J Thompson (24) 16.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: D Valenti (1) P Kerr (4) 46 cb. 2B Scr: D Valenti P Kerr 42. A: P Kerr (4) 41. B: P Kluger (16) 40. C: D Caradus (21) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Adam (4) J Bertuzzi (4) 45 cb. A: A Lang (8) 42. B: J Shinberg (13) 39. C: G Foster (28) 43. Scr: A Adam 37. Veteran: G Foster (28) 43.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: J Moran (23) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: X Guo (23) H Shaw (13) 70. X Guo (23) 43.

LEURA: Medley: Par White: A: T Stanton (16) 3 up. B: P Leo (11) 2 up cb. C: W Elliot (9) 2 up. Scratch: R Walker (1) -5 gross, 2BBB: R and K Yates +10.

LIVERPOOL: Women: Stableford: Split Six: L Manning (28) C Hart (22) 66. C Hart (22) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: J Brennan R Wray 49. A: G Black (12) 41. B: D Freedman (17) 39 cb. C: T Campbell (35) 40. Scr: J Knox 36 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Multi: White: D: D Keun (4) A Babalis (37) 84. Div 1: Men: G Trefoni (15) 42. Div 2: K McComasky (27) 43. Scr: T Fortescue (-3) 40. Women: A Babalis (37) 43. 

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: A Chegwyn (27) D Peppitt (14) 54. K Najjar (19) 42. Scr: D Jones 31.

MANLY: Men: Stableford: 2B: C Hunter (15) P Tesseyman (12) 49. A: S Day (6) 39 cb. B: D Newell (15) 41. C: P Thompson (31) 44. Scr: B Herring 39.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: R Slowgrove (12) 38. Women: Div 1: A Brownlee (24) 37. Div 2: F Hudson (45) 38.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: L Rockett (26) D Fisher (28) 47 cb. A: M Radford (8) 41 cb. B: R Woolveridge (17) 40. C: D Fisher (28) 40. Yellow: A Whittaker (22) 39. Scr: S Albinski 36 cb.

MONASH: Men: Stableford: 4B Agg: P Steele (28) E Guz (17) S Tan (18) H Perkins (13) 143. A: G Loupos (12) 40 cb. B: A Dinte (18) 40 cb. C: K Hutcheson (21) 42. White: I Burt (36) 36.

MOORE PARK: Medley: Stableford 4B: White: P Hirst (34) W Brooker (22) 46 cb. Men: D Cassie (9) 41. Veteran: M Hioki (10) 38.

MOSS VALE: Men: Stableford: 2B: M Fenaughty (20) C Garduner (33) 47. A: J Cole (10) 39 cb. B: M Groll (15) 40. C: P Haigh (23) 38. D: M Eagles (28) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: I McCarthy (26) M Tajudeen (14) 83. A: C Chapman (7) 39 cb. B: M Tajudeen (14) 42 cb. C: L Yates (28) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: A Pride (15) 40. J Clark (11) 39. B: P Miers (18) 48. B Scott (16) 40 cb. C: D Muury (41) 41. L Williams (28) 39. A: S Hart (11) 39. R McClean (15) 38 cb. B: J Linton (18) 41. S Roxby (20) 37 cb. C: J Fletcher (27) 35 cb. J Geoghegan (27) 35.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A: J Smith (17) T Edwards (14) 75. B: C Wybenga (18) G De Waal (28) 72. A: M Tighe (12) 43. B: P Bertoni (15) 37. C: B Holden (20) 42. D: M Donohoe (29) 36.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: M Cole (21) 34 cb. Women: Green: J Taylor (21) 37.

NOWRA: Men: Stableford: A: T Hosler (9) 42. B: R Vanzino (22) 39.

NSW: Medley: Stableford: 2B: L King (34) R White (36) 52. Blue: R Samuels (11) 39 cb. White: R White (36) 39. Gold: D Furlong (31) 36. Women: S Yip (+1) 36. Scr: S Yip 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: H Kim G Hinchcliff 46. A: M Mcfarland (9) 38. B: S Thomson (18) 38. C: P Florence (23) 41. Scr: C Kim 35.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: M Vile (13) J Kerr (15) 51. A: M Thomas (12) 39 cb. B: M Vile (13) 47. C: S Artlett (20) 38 cb. Scr: M Vile (13) 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: B Keane (5) A Houseman (12) 48. 2B Scr: J Gadd J Gadd 45. Men: A: R Sutherland (3) 41. B: M Neill (13 Leonay) 42. C: E Schubach (20) 38 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: J Giles (22) S Murnaghan (34) 48 cb. Scr: K Oakey M Chue 40. R Lloyd (12) 43.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: J Webber (12) W Popplewell (9) 76. Div 1 Scr: A Crumpton (-3) C Hamilton (2) 43. Div 2: P Taylor (23) M Taylor (34) 82. Div 2 Scr: J Doyle (32) J Bloomfield (4) 37. A: J Bloomfield (4) 41 cb. B: P Riley (14) 36 cb. C: S Cullen (25) 39 cb. Scr: D Miller (0) 40.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: A Dodwell (9) 37 cb. B: S Cooper (16) 40. C: N Abram (27) 42. Scr: R Chambers (3) 31.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Son (14) C Oh (4) 46. Div 2: B Maher (35) R Thomson (10) 53. A: T Newcombe (11) 39. B: D Son (14) 38. C: J Pearce (19) 42. D: B Maher (35) 46. Scr: S Park 33.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: D Herden (10) 39. Div 2: M McVeigh (27) 41. Div 3: J Davies (31) 37.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: M Salvaggio (26) L Liang (8) 48. 2B Scr: M Reeve M Kelman 40. A: S Jung (8) 39 cb. B: H Clark (17) 40. C: G Purves (25) 39.

TERREY HILLS: Men: Stableford: A: T Lee (10) 40. B: A Chriss (16) 38 cb. C: G Godden (24) 40. Scr: C Perkins 32.

THE AUSTRALIAN: Stableford: 2B: A: G Everett (10) S Pike (17) 47. A Scr: R Balcomb S Oakes 39 cb. Men: Trophy: G Everett (10) S Pike (17) 91.

THE COAST: Medley: Stableford White: A: L Torres (19) R Mungovan (25) 55. Div 1: M Pellegrini (14) 41. Div 2: I Hamilton (30) 40. Scr: M Buckingham 35. Veteran: P Bates (32) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B:  K Glover (21) J O’Brien (19) 48. Scr: B Reichman D Miller 38. Hcp: J Dalley (10) 40. Scr: C Webber 32. 9-hole: K Lasky (11) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: C Davies (4) 18. B: G Liddell (16) 21. C: C Millington (24) 22.

TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: R Huy (13) 41. B: P Quirk (15) 46. C: B Rooney (25) 39.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: C Eacott (24) J Eacott (23) 76 cb. 2B Agg Scr: P DeBoer J Cenere 58. A: R Vesperman (7) 40. B: S Chaplin (16) 43. C: C Eacott (24) 41 cb. D: K Young (28) 41.

TWIN CREEKS: Women: Stableford Green: C Mun (26) 34 cb. J Berry (15) 34.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: D Goodrich (21) B Craven (16) 49. 2B Scr: B Flaherty J Edward 38. A: B Flaherty (7) 39. A Scr: B Flaherty 32. B: R Pearce (15) 41. B Scr: R Pearce 26. C: D Goodrich (21) 43. C Scr: D Goodrich 22.

WALLACIA: Women: Stableford: J Farkas (22) 34 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: D White (29) J Crawford (22) 74 cb. A: H Zeegers (14) 40 cb. B: P Williams (18) 45. C: R Teofilo (25) 40. D: B Lowe (27) 38. 9-hole: J Beets (23) 21 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: D Morrison (28) 44. M White (9) 41. J McNiece (14) 40. P Francis (21) 39. R Kendall (36) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: P Baraket (12) 40. B: R Austin (20) 39.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: B Trowbridge (23) C MacRae (30) 89. A: W Booth (11) 40 cb. B: S Fallon (17) 43 cb. C: R Macey (19) 43. Scr: S Dashwood 37 cb. Hole in one: C Rider at 4th.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: C McDonald (20) 39. B: S Walsh (34) 38.