September 24, 2021

Daily Club Golf 5 January 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 5 January 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Tuesday, 5 January 2021.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Williams (22) 34 cb. Div 2: R Park (35) 36.

AVONDALE: Women: Stableford: G Piper (16) 38 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: A Buckley D Moody 86. Men: A: N Woolmer (5) 39. B: D Moody (24) 52. Women: A: S Poate (17) 31. B: D King (24) 33. C: J Muller (41) 32. Medley: Stroke: B Higgins (1) 36.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: J Swan (Indooroopilly 19) 41. 2nd: F Hawach (Killara 14) 38 c/b. 3rd: C Alderman (Sawtell 6) 38. 4th: K Wood (Oatlands 23) 36 c/b .Ball Rundown to 33pts.

BOWRAL: Women: Stableford: J Dean (20) 34.

BREAKERS: Men: Stableford: 2B: M Vanderslot (10) 46. G Lang (19) 46. M Vanderslot (10) 40.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B: M Cook B Pase 50. White: A: B Pase (12) 36. A Scr: S Robertson (-3) 36. B: M Cook (15) 38. B Scr: C Collinson (14) 21. C: J Roberts (32) 40. C Scr: J D’Amico (20) 18.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: Div 1: K Owen (12) 41. Div 2: J Saliba (29) 34 cb.

CAMMERAY: Medley: Stableford: C Leadle (5) 40. G Sheiles (23) 35. 9-hole: S Sutherland (31) 19.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: A Fotheringham (16) P Richards (8) 74. A: M Smithers (Hurstville 10) 40. B: P Lee (19) 39. C: B Biffin (26) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: J Manton-Hall (30) I Manton-Hall (7) 47. A: L Jones (15) 41. B: J Falloon (22) 41.

CHATSWOOD: Women: Stableford: 2B: A Jackson (24) M Smith (33) 42. Div 1: A Jackson (24) 34 cb. Div 2: S Smith (30) 33. Div 3: M Smith (33) 34.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: A Manuel (15) 38. B: R Lacy (24) 40 cb. C: D Lewis (35) 37 cb.

COROWA: Medley:Stableford: B Hone (34) 42cb. Runner-up R Watson (14) 42.

CROMER: Stableford: 2B: G Taylor M Wheatley 48. M Nieuwoudt 41.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B: D Cooper (12) T Heneghan (19) 46. M Carey (14) 42. Scr: C Clunes 34.

CUMBERLAND: Women: Stableford: P Johnston (26) 37 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: Div 1: H Blackeny (15) 41. Div 2: R Coleman (27) 43.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: T Shaw (13) 36. Div 2: J Welsby (29) 37. Div 3: L McDougall (35) 36 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: P Bradley (3) 39. A Scr: J Wheatley (+4) 41. B: J Leaves (19) 39. B Scr: G Ryan (14) 24. C: J Jarvis (28) 35 cb. C Scr: J Smith (21) 16. Snr G Woodley (12) 34.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: P Maundrell (15) 37. Div 2: K Edwards (19) 36.

GOSFORD: Men: Stableford Trophy: White: J Ellis (14) 38. Women: K Cardiff (27) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Humphries (8) 44. B: M Nicholson (15) 41. C: C McKenzie (25) 43. Scr: D Wegener (5) 32.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B: White: D Curtis (12) D Higgins (15) 45. Men: Div 1: J Pantano (9) 39. Div 2: T O’Reilly (18) 36. Women: Gold: M Tildsley (29) 33.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: K Dorahy (16) 75. Div 2: S Walsh (27) 78. Medal Jan: Div 1: K Dorahy (16) 75. Div 2: S Walsh (27) 78. Div 3: L Stassen (41) 79. Stableford: N Waterworth (46) 21.

LONG REEF: Men: Stableford: S Rosenman (23) 44. Women: J Reitzer (23) 37.

LYNWOOD: Medley: Par White: Div 1: K Jones (7) 4 up. Div 2: M Gilbert (17) 5 up. Scr: K Murant sq.

MANLY: Men: Stableford: F Grebenshikoff (15) 42. Women: J Williams (17) 42.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: P Farrugia (11) J Simoes (8) 74. 2B Agg Scr: H Mulholland D Cremin 68. C Van der Brink (23) 38 cb. Scr: J Mumford 63 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: N Abbenbroek (9) 39 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: G White (20) 40.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: A: L Drake (21) 36. J Frost (10) 35. B: E Flanagan (29) 34. D Moon (27) 31. C: L Filmer (33) 34. M Conway (38) 32.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J MacDonald 40. Div 2: A Bryant 38. Div 3: B Steyn 35.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: K Psaltis (18) 37. B: T Alexander (28) 41.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Neill R Ambrogio 50. White: J Neill (20) 43.

NOWRA: Veteran: Stableford: M Sharman (Cronulla 29) 38. Women: E Ryan (36) 35.

PYMBLE: Mxd: Stableford: W Kalaf (26) 42.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: M Brettschneider (26) G Evans (8) 80. A: J Todd (+1) 39. B: T McDonald (15) 40. C: M Brettschneider (26) 44. Scr: R Fernandes 34. Hole in one: T Jamieson at 11th.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: C Zhu (23) 36. Div 2: Z Hui (27) 34. Div 3: W Cope (43) 38. 9-hole: K Harris (41) 24. Veteran: J McGrath (45) 10.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: A Haege (17) 39. Centenary: S Wadsworth (31) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford White: D Maurici (29) 43. Women: Div 1: S Park (10) 33. Div 2: C Seeto (29) 35. Div 3: G Mercer (30) 29. Div 4: H Lee (41) 28. Hole in one: C Fairclough at 4th.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: T Higgins (20) B McLachlan (13) 77. A: C Lewis (9) 41. B: R Kirk (14) 39. C: K Ollier (20) 39. D: J Klipp (29) 42.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: I Sargent (13) B Forshaw (Stonecutters Ridge 18) 46 cb. A: J Borg (Leonay 12) 40. B: R Czapla (19) 40. C: P Milford (23) 37. Scr: J McKinlay 29.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: R Williams Jnr (12) 43. B: F Arena (14) 38. C: M Fisher (28) 37. Women: Yellow: Div 1: E Cullen (7) 35. Div 2: C Druett (24) 34.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: S Wright (16) 41. Div 2: H Mooney (30) 40. Div 3: B Cowan (41) 40. Snr P Yap (18) 41.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: S Baird (6) L Szkipan (8) 47. Scr: A Graig (Springwood) A Wright 37. A: B Gallard (7) 41. B: T Perica (14) 39. C: H Balia (31) 41.

TERREY HILLS: Medley: Stableford Gold: R Kim (27) 43.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B: P Kham (10) E Theodore (16) 49. A: M Barnes (9) 42. B: T Filipowicz (14) 40. C: C Pustetto (25) 40. Scr: P Bonomy 34.  

THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: K Hunt (24) 38. Div 2: J Loveday (12) 43. Medley: G Friede (6) 42 cb. J Rubenstein (6) 42.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: G Field (10) 40. B: P Fitzgibbon (15) 40 cb. C: J Jayanathan (26) 44. Women: T Wilton (31) 36. Scr: Black: A Simpson 39.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Div 1: S Clark (17) 36 cb. Div 2: W Bedford (27) 39 cb. Div 3: M Lee (44) 40 cb. Snr Gold: Div 4: M McMahon (15) 35.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: B Fanning (9) 39. A Scr: B Germon (+1) 36. B: M Ware (15) 38 cb. B Scr: D Wilson (14) 23. C: D Underwood (23) 39. C Scr: B Keenan (19) 17.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Yoon (21) 35. B: K Lynar (24) 35. C: J Wells (33) 30.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Coleman (4) D Plunkett (10) 42. D Nicholson (13) 37.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: C Hicks (24) 38. Div 2: R Tapp (34) 35. 9-hole: J Hughes (29) 24.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Nakajima (10) 43.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: S Britton (24) 33 cb. B: S Furness (34) 35 cb.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: M Convoy (24) 35 cb. Div 2: J Dargaville (30) 38. Div 3: A McGaw (37) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A: R Geary (7) 67. B: P Johnson (15) 70. C: P Newth (27) 69. Lake: A: B Wilson (11) 67. B: A Scott (14) 66. C: G Van Harten (18) 68. D: R Ramsdale (26) 70.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke Blue: 9-hole: A: M Hope (9) 31. B: G Borwick (17) 28.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email