Daily Club Golf 30 December 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Wednesday, 30 December 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: K Whittaker (6) A Handel (15) 50. Div 2: B Buddo (19) D Cheyne (21) 46. 2B Scr: L Malcolm (0) N Cosgrove (1) 44. 4B Agg: M Murray (7) R Kirk (9) W Radley (15) S Graham (19) 146. A: A Wigglesworth (12) 40. B: A Handel (15) 43. C: D Cheyne (21) 42. D: G Jayasinghe (21) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: K O’Neill (10) 39 cb. B: P Edwards (18) 41. C: P Hatton (37) 39.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 4B Agg: White: G Cornish J Mackay 80. A: D Bourquin (10) 44. B: S Coughtrey (13) 43. C: L Murrell (24) 42.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: S Knight (25) 37.

BERMAGUI: Women: Stableford: A: M Hayes (11) 37.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: D Siely (19) 43. A: L Wilson (9) 41. B: J Marriott (15) 40. C: H Khalil (23 Bexley) 42. Scr: L Carey 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: L Kotsos (25) J Karagiannakis (16) 47. 2B Scr: J Todd (The Australian) M Todd (Randwick) 42. A: K Francis (PGA 3) 37. B: J Baca (18) 39. C: P Paps (30) 35. 

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Allen (9) J O’Keeffe (12) 44. J O’Keeffe (12) 39.

BONDI: Men: Stableford: S Fuller (14) 35.

BONVILLE: Medley 2BBB Stableford 2BBB Winners: R Maude (21), D Tebbutt (15) 48pts Individual: L Parkes (16) 43pts 2nd: D Kennedy (9) 40pts 3rd: C O’Brien (10) 39pts 4th: P Maunder (4) 36pts c/b.

BOWRAL: Men: Stableford: P Jansz (18) 41.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: R Kim (10) R Buettner (2) 45. Div 2: S Van Vemde (11) C Mulligan (25) 47. Scr: J Webb C Neville 40. A: S Van Vemde (11) 43. B: J McGarr (18) 42. C: D Stroud (27) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: A: J Matheson (18) 37. B: J Page (25) 34. C: M De Jong (39) 37.

CAMMERAY: Men: Stableford:  2B Agg: M Pocknee (28) C Bell (36) 79. M Pocknee (28) 43.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: G Zugajev (8) 39. B: T Prior (15) 42. C: N Bagot (28) 43.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: R Forrester (25) H Chong (32) 43 cb. Div 1: S Choi (17) 36 cb. Div 2: M Lee (24) 37. Div 3: C Kang (38) 34.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: K Clarke (27) M Dransfield (22) 49. 2B Scr: M Thomson C Clunes 43. A: D Harvey (10) 42. B: R Witheridge (12) 37 cb. C: K Clarke (27) 41.

CASTLECOVE: Women: Stableford: V Hobbs (27) 32.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: P Timmermann (27) R Dunn (21) 47. A: M Soun (11 Oatlands GC) 39. B: G Robinson (18) 42. C: G Jamgotchian (23) 36.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: P Power (26) 72 cb. B: F Thatcher (31) 74.

COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: M Davis (11) 39. B: M Rhook (27) 40.

COROWA: Women: Stableford: A: K Grenfell (22) 38. B: S Lewis (24) 36.

CRONULLA: Women: Stableford: A: J Thuge (9) 40. B: C Axford (25) 36 cb. C: L Longhurst (29) 34. D: S Forrest (45) 36. Scr: J Thuge (9) 31.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Rafferty-Butfield (7) M Luke (26) 48. Div 1: R Jones (15) 45. Div 2: M Clohesy (33) 35. Scr: J Clarke 38.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: S Simpson (35) K O’Brien (25) 47. A: J Wesson (4) 39 cb. B: A Borg (16) 37. C: J Schumacher (21) 35 cb. D: B Taylor (33) 39.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: R Sutton (13) 40. Div 2: I Daniel (20) 38.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: S Doorey (15) N Sherring (19) 45. Div 1: D Saunders (15) 36. Div 2: B Treak (Wallacia 21) 35.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: L Jerzyna (15) 39 cb. B: A Ashworth (24) 38 cb. C: M McGhie (32) 45. Women: T Wieckhorst (43) 29 cb.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: J Saxby (10) S Moore (13) 46. Men: A: S Moore (13) 38. B: C Lock (29) 38. Women: C Simmons (41) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: P Miller (16) 40.

HORIZONS: Women: Stableford: L Fowler (15) 37. Men: R Wilbow (40) 48.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: T Nightingale (19) 40 cb. B: K Lambert (23) 37. C: J McNamara (36) 39. 9-hole: J Arthur (10) 19.

JAMBEROO: Medley: Stableford White: M Perry (7) 42.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B Agg: C Hubbard J Prier 75. A: R Duff (11) 37. A Scr: C Perkins (1) 35. B: R Peacock (19) 37 cb. B Scr: B Allingham (19) 21 cb. C: M Whitehouse (24) 39. C Scr: S Brooke (24) 16.

KIAMA: Men’s Stableford : A: A Savage (12) 40 cb. B: A Bordina (23) 39. Women: Stableford: Div 1: G Pottenger (9) 34 cb. Div 2: J Willott (27) 35. Div 3: S Girdler (35) 36..

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: T Wells (11) H Newbery (6) 47. 2B Scr: G Hohnen D Maher 41. A: S Ponkshe (8) 42. B: R Maclean (15) 39. C: O Hodgson (25) 37.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: W Phoon (24) Y Yonemori (18) 87. Veteran: C Ross (6) 39. Medley: A: C Ross (6) 39. B: J Slatyer (15) 40 cb. C: C Bennett (25) 39. Scr: D Gannon 36.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: B Bryan (5) 37. B: C Anderson (19) 37. C: J Frack (27) 41. Women: S Mitchell (17) 35.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Agg Net D Newman (8 Links Shell Cove) F Gerace (8) 80pts Rup P Micallef (13) V Sacco (17) 78pts Scr B Warby (1) M Brinkworth (0) 69pts. Medley Stableford A: F Newman (8 Links Shell Cove) 41Pts. B: D George (16) 42Pts. C: K Hansen (21) 40Pts.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Kelly (10) . M Smith (25) 47. C Taylor (6) 38 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: S Parsons R Steet 48. A: M Dickson (11) 39.  B: S Parsons (13) 38. C: N Lucey (23) 39. Scr: C Wu 34.

LYNWOOD: Men: Par White: Div 1: J Kermond (7) 3 up. Div 2: M Scuglia (15) 3 up. Scr: T Farrar 1 up

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: C Eastick (12) S Richardson (21) 48. C Eastick (12) 43.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: J Bresolin (20) 39 cb. Women: J Redfern (30) 35.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Boaz (-1) 42. B: M Eve (15) 40. C: G Hupfauf (28) 39 cb. Veteran: D Copp (29) 39.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: D Edwards (6) 40. B: M Fenwick (19) 43. C: R Mackintosh (26) 39. D: T Irvine (32) 35. Hole in one: D Prince at 2nd.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Fawcus (2) A Babu (8) 46. A: G Pavey (11) 41. B: M Abbott (14) 39. C: I McCarthy (26) 39.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: Div 1: D Plant (26) 39. Div 2: R Bett (33) 38. Men: Div 1: J Tomlinson (13) 46.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Morris (31) S Puz (22) 47. 2B Scr: M Gordon (Scr) D Calleija (+1) 38. A: K Barnett (11) 39. B: A Proia (17) 37. C: B Tysoe (24) 36. D: J Carnemolla (28) 44.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: C Henry (9) 37.

NOWRA: Men: Stableford: 4B: D Murphy (13) P Done (16) 44 cb. A: A Tonacia (Worrigee 8) 37 cb. B: S Stevens (Massey Park 24) 41.

NSW: Men: Stableford: C Williams (12) 43 cb. Scr: Z Mullins 37. White: P Halloran (25) 45. Medley: 2B Agg: Gold: J Kelly (28) O Berman (26) 82. Men: J Kelly (28) 45. Women: L Buckley (14) 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: M Clout (13) M Park (20) 48 cb. A: G O’Sullivan (8) 41. B: S Cale (16) 42. C: N Bisher (24) 37. Scr: R Easterbrook 35.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: M Golding (11) J Golding (20) 49.  A: C Cordony (11) 40. B: M Kelly (13) 41 cb. C: M Moore (19) 38 cb. Scr: G Ormaechea 35.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: B Keane (5) D Grayson (12) 44 cb. 2B Scr: S Mort S Singh 39 cb. Men: A: J D’ermilio (12) 38 cb. B: N Walker (19) 37. C: D Mcarthy (23) 35.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Hensler (14) R Pierce (17) 48. 2B Scr: J Greathead B Johnson 39. Men: J Freeman (16) 40 cb. Women: F McDermott (18) 38. 

RICHMOND: Medley: Stableford: A: M Inskip (17) 43. B: P Dawson (30) 42.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: Div 1: A Velt (28) 37. Div 2: L Boulton (33) 35 cb. R Freestone (32) 35.

ROYAL SYDNEY: Men: Par: Championship: A: D Rankine (11) 5 up. B: S Brown (14) 4 up. C: D Remond (29) 7 up. Scr: A Cornell (2) 1 down.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: B Trent (18) P Brooks (17) 50. Div 2: T Keeshan (20) L Moylan (10) 47. A: K Ha (8) 39. B: A Wright (14) 42. C: T Keeshan (20) 40. D: N Patel (28) 40.Scr: N Govers 35.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: S Brandwood (19) J Green (16) 81. 2B Agg Scr: M Reeve A Hawtree 62 cb. A: B Mullins (10) 40. B: J Green (16) 42. C: J Leehy (24) 40. Hole in one: C Boyle at 2nd.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Tynan (5) 38. S Murphy (5) 35. B: R Stayley (19 Lane Cove.) 38. M Simonsen (17 Lane Cove) 36. C: R Giffin (21) 32 cb. N Challis (21) 32.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: A Birdsall (32) P Christie (28) 50. Scr: D Flanagan L Robinson 36.

THE COAST: Medley: Stableford White: B: J Pellegrini (19) 42. A: J Dunphy (4) 41. A Scr: P Kelly 33.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: P Moraitis (22) S Moraitis (Beverley Park 24) 54.  Scr: S Beck C Mayhew 36. R Wang (12) 40.  Scr: G Spindler 36.  PM: K Glover (24) 40.

TOCUMWAL: Men: Par: A: B Baring (10) 3 up. B: P Webb (15) 3 up. C: B Benbow (20) 4 up. D: M Saisai (32) 5 up. Women: L Cooper (18) 1 up. Medley:  Gold: R Eaton (26) 2 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: L Matheson (18) D Tormay (25) J McNamara (10) L McDonald (18) 92. A: I Lamont (10) 41. B: L Matheson (18) 41. C: O Lewis (23) 39. D: D Sullivan (25) 36.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Pelly (4) 38. A Scr: G Thomas (0) 39. B: J Williams (13) 39 cb. B Scr: K Franich (17) 21 cb. C: M Truong (23) 39 cb. C Scr: C Prohm (19) 18 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: I Bentham (22) T Bolderston (19) 50. A: W Raynel (8) 41. B: J Calvert (15) 40 cb. C: I Bentham (22) 46. D: D Harris (28) 40. 9-hole: K Stanley (28) 23.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: G Chenney (36) D Maynard (15) 45. B Wallace (24) 35 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: M Martin (15) M Mitchel (21) 46. A: T Pfeffer (4) 39 cb. B: R Chapman (14) 39 cb. C: C Glover (26) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: D Carpi (15) 39. Women: Murray: A: C Pukallus (19) 40. B: I Cocks (26) 36 cb. C: N Moore (36) 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email