Daily Club Golf 16 December 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Wednesday, 16 December 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: Div 1: M Black (3) C Fretwell (23) 49. Div 2: G Lacis (17) A Morgan (22) 45. Men: 2B Scr: P Lorimer (3+) A Williams (3) 41. 4B Agg: M Black (3) C Fretwell (23) D Hogan (24) S Bruce (10) 151. A: O Won (11) 38 cb. B: G Lacis (17) 40 cb. C: D Hogan (24) 39. D: C Cho (27) 30 cb.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: R Ewing (13) 38. B: T Stevens (19) 35. C: D Buckner (25) 31 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 4B Agg: Black: P Hopkins R Robertson 46. A: G Bush (6) 38. B: J Smith (18) 40. C: P Kemp (20) 39.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: I Underwood (19) S Danielson (23) 48. Black: A: H Hartman (4) 41. B: I Underwood (19) 41. C: I Cox (26) 45. White: J Mathews (28) 22. Scr: B Higgins (1) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Heffernan (1) S Terkalas (8) 46. 2B Scr: P Kollar M Henley 38 cb. A: M Worth (8) 40. B: G Costello (14) 37 cb. C: G Bowen (21) 35.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Thomas (5) B Ranse (8) 44. I Fitzgerald (12) 38.

BONDI: Men: Stableford: F Schilter (18) 34 cb.

BOWRAL: Men: Stableford: P Cottee (18) 37.

CABRAMATTA: Men: Stroke: Ambrose: R Maric A Tran P Stojanovski I Bicanic (2.5) 50.5. Scr: T Marlin J Graham M Nagy R McIvor 58.

CAMDEN: Women: Stroke: Ambrose: M Ross M Humphrey S Douglas S Purnell 58.12.

CAMMERAY: Men: Stableford: B Dodgson (13) 40.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: M McMillan (15) 41.

CARNARVON: Women: Stableford: Team Multi: V Kim (17) H Lee (9) C Kim (17) 72. Div 1: C Kim (17) 38. Div 2: Y Kim (25) 36. Div 3: S Ryu (27) 32.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: R Sylvester (18) E Onggo (17) 75. A: F Doyle (7) 38 cb. B: R Finn (14) 38. C: R Sylvester (18) 44. PM 2B Agg: A Parish (16) T Pagliaro (7) 78. A: M Tesorerio (9) 40. B: A Parish (16) 41. C: F Nati (23) 40. 2B Agg Scr: P Smith (5) M Thomson (+3) 67.

CASTLECOVE: Women: Stableford: R Hobbs (31) 34.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: L Hutton (14) W Brodsky (21) 49. A: J Manevski (9) 37 cb. B: I Blake (14) 43. C: W Brodsky (21) 43.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: H Aston (29) 1 up. B: N Boulton (32) 5 up.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: M Seaton (10) 41. B: G Styles (15) 40.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: T O’Neil-Shaw (25) S Bates (19) 49 cb. 2B Scr: J Maresca A Katay 38. A: J Maresca (3) 39. B: A Crott (15) 42. C: T O’Neil-Shaw (25) 42.

COROWA: Women: Stableford: A: L Holden (11) 34 cb. B: T Merritt (28) 35 cb.

CROMER: Men: Stableford: 2B: K Bloom (36) S Short (24) 53. A: B Thomas (14) 39. B: M Graham (31) 40. Scr: J Ponder 35. Trophy: S Beatty (10) 38. Hole in one: G Fogarty at 15th.

CRONULLA: Women: Stableford: A: N Haines (5) 39. B: T Faull (21) 37. C: R Cribb (30) 38. D: K Atwells (33) 26 cb. Scr: N Haines 34.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: H Smith (11) 41. Div 2: S Kim (18) 41. Div 3: K Moyle (25) 44.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: G Davies (15) 38. B: A Hall (17) 40. C: D Bull (28) 45.

DUNHEVED: Stableford: Veteran Men: A: E Horvath (14) 39. B: P Proberts (21) 37. C: K Avery (35) 35. Women: E Aspland (26) 31.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: A Giallussi (11) 40. B: D Roberts (19) 38. C: Z Hekimian (24) 42. Scr: I Barr (1) 34 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: M Smither (22) P Hicken (10) 46. A: P Davies (11) 39. B: S Manfredotti (15) 39. C: G Ryan (21) 37. A Micalleff (26) 35 cb. Scr: S Bennett 33.

FINLEY: Medley: Stableford: I Swain (6) 38.

FORSTER: Men: Stableford: P Miller (22) 42. W Arnold (11) 40. K Scrimshaw (16) 37.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Irish Team: A: P Coyle (22) T Markovski (10) T Karakatsanis (21) R McWilliams (17) 85. Div 1: D Sattout (9) 39. Div 2: P Coyle (22) 37.

GOSFORD: Mxd: Stableford White: A: B Frewin (5) 36 cb. B: N Parker (15) 37. C: R O Shea (24) 40 cb.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B Agg: G Gillard (8) W Gorton (1) 78. Men: A: G Gillard (8) 42. B: P Jackson (23) 38. Women: E Gottwaltz (16) 37 cb.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: D Lampitt (16) 37. B: M Glen (40) 38 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: D Adams (7) 38.

KAREELA: Men: Stableford: Team Agg: S McIntyre C Irwin G Innes J Byrne 113. P Dennis J Fraser M Galvin P McIlwraith 102 cb. C Meintjes D Langford C Jones K Steadman 102 cb. A: T Seymour (4) 35 cb. A Scr: G Stone (6) 29. B: M Proudlock (20) 40. B Scr: N Morrison (17) 20 cb. C: S Brooke (25) 38. C Scr: J Anasis (23) 14.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: R Tsong (23) R Cahill (12) 47. 2B Scr: D Hussey G Hohnen 41. A: I McAleer (8) 40. B: M Hickling (14) 38. C: R Tsong (23) 39.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: G Folcarelli (11) A Leon (14) 46. A: B Nagi (+1) 37. B: N Dolce (17) 40. C: G Brown (22) 39. Scr: D Gannon 33 cb. Veteran: N Dolce (17) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: R Virgili (21) P Hofman (17) 85. G Carrick (22) 42.

LEURA: Medley Stroke Handicap no grades: J Scullion-Stewart (12) 69 net, T Stanton (16) 70 net, Scratch: B Swadling (4) 77 gross.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: B Smart (12) B Howard (32) 69. G Cosier (15) 41.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford White: J Adams (20) 37.

MANLY: Men: Stableford: A: G Platt (9) 42. B: T Karemacher (15) 40. C: T Wales (27) 36 cb. Scr: J Roche 36.

MASSEY PARK: Women: Stableford: N Ding (23) 37.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: D Witts (17) J Paul (25) 50. A: A Davies (7) 41. B: M Page (19) 42. C: D West (25) 45. Scr: J Smith 35 cb.

MONASH: Men: Stableford: A: B Jacobson (12) 40. B: B McCabe (16) 43. C: B Pacholke (20) 41.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: S Johnson (1) 38. B: N Hindmarsh (14) 40. C: M Dries (19) 44. Veteran: J Lloyd (26) 41.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J White (20) T White (2) 47. A: N Forage (11) 38 cb. B: D Kim (14) 40. C: L Bracher (31) 36.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: M Selmo (15) 37 cb. D McAuliffe (9) 37. B: R Henderson (20) 36. G Jennings (19) 34. C: B Hooker (24) 35. P Lakeman (28) 34. A: B Gibson (11) 35. N Lembcke (14) 34. B: M Mifsud-Ellul (23) 37 cb. C Tognon (20) 37. C: C Burnett (25) 36. T Newsham (25) 33.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: D Shah (28) S Haddon (10) B Zaouk (13) P Patel (22) 120. 2B: M Odhavjee (28) K Lakhani (20) 48. A: D Payne (12) 39. B: G Davis (15) 40. C: K Baron (27) 36 cb. D: T Morris (32) 39.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: W Gibson (8) 38.

NOWRA: Men: Stableford: 4B: L Gernyi (22) G DeBanke (Worrigee 11) 43. T Hosler (10) 37 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Briggs (22) O Berman (27) 49. P Clark (28) 40. White: N Monk (22) 37 cb. Gold: O Berman (27) 35. Women: L Buckley (13) 35. Medley: Scr: S Arnold 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Kusuma (18) T Reicher (24) 49. A: K Milne (7) 38. B: P Rolfe (15) 43. C: T Reicher (24) 40. Scr: C Kim 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: J Johnson (26) D Cunneen (14) 54. A: C Johnston (7) 40. B: G Donovan (18) 43. C: P Johnson (26) 47. Scr: C Johnston 33.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: E Schubach (21) A Copps (10) 48. 2B Scr: K Kim R Burton (Everglades) 37. Men: A: N Johnston (9) 36 cb. B: N Pakkianathan (14) 35. C: L Roberts (20) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: S Aldacour (14) D Fereday (19) 65 cb. Men: A: I Carter (12) 39. B: P Scandura (14) 39. C: B Carruthers (32) 38.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: T Goh (1) 43. B: D Rankine (12) 40 cb. C: C Anderson (30) 40. Scr: T Goh (1) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: B Pretty (7) N Takada (16) 50. A: J Ha (7) 39. B: M Howard (16) 41. C: J Choi (20) 40. D: J Bae (25) 39. Scr: M Dane 35.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: J Jones (21) 38. Div 2: J Stain (28) 37.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: B Ellis (16) G Purves (26) 49. 2B Scr: H Kim J Magsakay 35. A: J Kim (10) 39. B: P Pearce (20) 41. C: G Purves (26) 42.

TERREY HILLS: Stableford: 2B: P Mackinlay (20) E Pahljina (14) 48 cb. A: D Lucas (12) 39. B: K Whitting (14) 44. C: J Cusack (22) 43.

THE COAST: Medley: Stableford White: D Ryman (15) 45.

THE LAKES: Medley: 4B: P Tulloch (32) S Black (13) 46. Scr: D Cohen D Miller 36. Stableford: T Cramb (9) 39. Scr: P Lonard 37.  9-hole: M Hudson (12) 21. PM: J Kitching (12) 37.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: G Giblett (6) 19. B: J Bennett (18) 18. C: C Whitfield (32) 18.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Ambrose: P Quirk (18) G Owen (25) G Brooks (13) J Milovitch (13) 58.375.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: J Caracoglia (17) M Glianggurd (21) 82. A: P Hennessy (12) 38. B: G Wilcock (15) 41. C: M Glianggurd (21) 41. D: W Hutchinson (25) 38 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: I McLean (9) 37 cb. B: J Martlew (18) 34 cb. C: L Khoo (22) 35.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Seeto (8) S Chow (13) 45 cb. 2B Scr: B Craven L Naude 32. A: J McGee (8) 38. A Scr: J McGee 30. B: D Leyshon (16) 39. B Scr: C Price 24. C: B Lyner (28) 40. C Scr: B Lefebvre 16.

WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: S Owen J Farkas (10.25) 69.75.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: J Myers (30) C Oatley (23) 49. A: M Crombie (8) 38. B: F Moise (16) 41. C: K Howlett (21) 42. D: J Myers (30) 42. Trophy: J Myers (30) 42 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: I Cocks (27) 38. B: N Stone (31) 38 cb.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email