Daily Club Golf 13 December 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Sunday, 13 December 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: M Murray (8) A Pennington (23) 49. Mxd: L Wigglesworth (30) J Wigglesworth (22) 48. Men: Div 1: B Alan (17) 41. Div 2: N Mcdonald (26) 41. Women: M Park (23) 39 cb.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: G O’Sullivan (18) P Noble (19) 50. Men: White: G Stone (28) 42. Scr: C Sharp (+3) 37. Women: Stableford: M Goodrick (16) 41. Scr: J Meakin (8) 30.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: S Pak M Pak 48. Men: A: X Yan 39. B: J Drury 39. C: K Beves 41. Women: M Pak 40.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: R Palmer (18) 39.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: M Sherley (14) 40. N Hong (2) 38 cb. K Anderson (7) 38.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: A Castle M Castle 50. Men: Div 1: C Lathwell (10) 38. Div 2: J Rees (25) 45. Women: A Maaka (28) 38. Medley: Scr: B Lawrence (1) 29.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: B Hodder (29) J Tarleton (28) 51. A: D Anderson (13) 40. B: J Sabsabi (17) 42. C: J Tarleton (28) 36. Scr: T Cleary (4) 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: Split Six: T Trad (12) B Hinley (19) 70. A: J Dodds (3) 39. B: G Lawrence (22) 41. Scr: S Loreggia 31.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Simcocks (10) 42. B: T Wijaya (13) 44. C: P Lucas (29) 38 cb. Scr: J Bell 35 cb.

BOWRAL: Medley: Stableford White: J Hayden (17) 38.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: W Chardcharoen (11) 43. B: S Kong (15) 49. C: T Raksadan (22) 40. A Scr: I Elliott (1) 34. B Scr: B Rouse (14) 23. C Scr: R Murthy (22) 18.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: T Lovric (12) M Gajdos (6) 43. Div 2: J Torthititham (16) G Thang (9) 45. 2B Scr: W Park (5) B Murray (4) 36. A: G Thang (9) 38. B: N Sornvichai (13) 38. C: G Midgley (29) 38. Women: D Hoang (16) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: M Wakeling (10) 42.

CARNARVON: Mxd: Stroke: Ambrose: M Kwak D Kim V Eun J Jung (8) 55. Scr: W Kim D Chun J Kim J Shim 63. Medley: D Graham J Lind P Ellison G Loughnan (5.75) 52.25.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: M Ha (12) K Ha (5) 50. Men: A: D Hornby (11) 40 cb. B: M Ha (12) 43. C: P Jenkins (25) 40. Women: D Gurmaij Chung (10) 39. Medley: PM 2B: M Van der Weegen (19) L Papandrea (16) 46 cb. Men: G Watkinson (9) 41. Women: N Williamson (34) 37 cb. 2B Scr: M Ha (12) K Ha (5) 39.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B Multi: M Loon (23) P Ware (14) 76. G Loon (21) 38. Women: H Toovey (15) 37.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: C McRae (12) C Gregory (21) 48. 2B Scr: S Lee P Loftus 36. A: J Wonders (8) 38 cb. B: D Connellan (18) 41 cb. C: J Rogers (24) 37.

COROWA: Medley: Stableford: P Merritt (25) 38.

CROMER: Medley: Stableford 2B: White: S Beatty (10) J Beatty (17) 43 cb. J Clark (14) 44. Split Six: J Clark (14) S Magalas (20) 77.

CRONULLA: Men: Stableford: M Whetters (9) 42. Scr: D De Traunbenberg (4) 34 cb. Stroke: T Schulz (1) -1. Minor: J Garlick (20) 23. Women: Stableford: V Powell (17) 37. Scr: S Howard (12) 24.

DUNHEVED: Medley: Stroke: Ambrose: D Long K Stott B Wild J Wild (7) 53. Scr: C Williams C Edenborough P Edenborough D Williams 59.

EASTLAKE: Stableford: A: B Willams (12) 44. B: P Chadwick (19) 40. C: H Fulton (25) 40. Scr: G McGlynn 38.

ELANORA: Men: Stableford: White: N Lenahan (22) 39. N Lenahan (22) 39. Women: A Bennett (31) 39. Medley: Stableford 4B: White: J Carboni (45) K Carboni (26) 48.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B: Div 1: M Eastwood (19) D Eastwood (26) 49 cb. A: J Clifford (6) 38 cb. B: W Mcmurray (14) 39. C: A James (23) 39 cb. D: D Eastwood (26) 41. Women: S Lomas (43) 37. Hole in one: G Gray at 4th.

FINLEY: Medley: Stableford: W Peasley (15) 40.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: P Curran (12) 39. B: J Farrell (19) 36. C: R McCarthy (45) 40.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: W Trantum (11) L Williams (37) 46. J Qi (24) 39. Women: M Algeo (29) 37.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A Hams (28) 42. Mxd: Stroke Foursome C’ship: Black: Scr: M Stimpson (10) A Diamond (19) 85 to playoff. Hcp: C Matterson (7) L Matterson (26) 68.5.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: R Mathews (11) 43. B: S Sippel (30) 38. Men: Black: A: T Britton (8) 37. B: B Davis (28) 44.

KAREELA: Mxd: Stableford: 3B Agg: J Stirling C Hubbard K Turner R Baker 111.

KIAMA: Medley Stableford : M Emmett (13) 38 cb. Mxd: Team: J Cooper (11) S Girdler (37) 74.

KILLARA: Men: Stroke: Cup: Z Tefler 72.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: D Keck (29) B Tumata (11) 48. Men: J Doherty (24) 40 cb. Scr: M Tierney 35. Women: Stableford: M Duggan (22) 37.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: D Brewer (2) 39. B: S Till (18) 40. C: M Seton (23) 44.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Multi A Felipe (17) J Murua (7) 77 Pts. Medley Stableford A. F Gerace (10) 39Pts B. D Gonzalez (19) 42Pts C. J Kay (34) 39Pts.

LANE COVE: Mxd: Stableford: K Mandalidis (23) 39. Jnr: C’ship: L Mandalidis (16) 68.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: W Joo (20) S Ha (18) 50. 2B Scr: L McNaughton B Davies 43. A: S Jung (9) 40. B: W Wong (14) 42. C: F Yang (28) 39 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: T Mulcahy (18) 46. Women: R Loomes (19) 38. 2B: T Mulcahy (18) M Snell (13) 49. K Richards (41) T Smyers (12) 47.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: B Workman (7) 43. B: U Too (21) 40. Scr: S King (+1) 34.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: H Tebbutt (24) S Tebbutt (13) 51. Men: White: A: A McManus (12) 40 cb. B: A Lazar (18) 43. C: M Hulme (29) 44. Women: P Philippa Barr (14) 42. Men: 9-hole: White: D Hall (12) 19. Women: Yellow: M Martin (39) 20.

MARRICKVILLE: Mxd: Stroke: Ambrose: P Beverley H Salmon J Foster B Favell 43.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: P Donnellan (18) M Manston (21) 47. Div 1: I Law (13) 38. Div 2: A Dann (17) 37. Scr: M Williamson 32. Hole in one: S Page at 9th.

MONA VALE: Medley: Stableford: Team: J Gaal (32) M Falk (12) D Martz (29) S Rogan (14) 96.

MONASH: Men: Stableford: 2B: A Chisholm (26) A Farrar (10) 48. 2B Scr: G Buchanan S Shadbolt 43. Mxd: 2B: W Harrington (8) G Pearce (28) 48. Men: A Chisholm (26) 44. Women: W Harrington (8) 48.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: S Marshall (18) R Hardy (15) 46. 4B Scr: P Churchill K Pattenden 35. Men: White: D Isles (25) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: T Owen (23) M Isaac (13) 48. Mxd: S Lenart (39) M Lenart (20) 50. Men: T Owen (23) 43. Women: J Deen (30) 41.

MURRAY DOWNS: Women: Par: C Bourne (26) 4 up. Men: Par Black: A: R Power (15) 3 up. B: P Macdonald (34) 4 up.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: Y Wang (26) E De Mesa (36) 55. A: R Fennell (7) 42. B: G Williams (19) 41. C: Y Wang (26) 42. D: E De Mesa (36) 41. Mxd: 2B: P Gurr (11) C Gurr (40) 47. Women: K Psaltis (18) K Coales (37) 48. Div 1: M Youm (19) 40. Div 2: K Coales (37) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Small (22) J Baker (22) 47. D Small (22) 42. Father/Son Trophy: T Livingston (16) P Livingston (36) 47.

NSW: Medley: Stableford: 2B: M Kelly (13) T O’Rouke (17) 49. K Edwards (16) 44. White: R Crawford (15) 39.  Red: J Grossberg (31) 38. Scr: S Trisman 30 cb. Women: C Lee (27) 40.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 4B: K Lim (15) S Choi (8) 45 cb. Women: M Kelly (34) D Cordina (41) 48. Medley: R Kim (18) 42.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: M Fitzgerald (20) P Whitten (18) 80. Men: A Pilbeam (10) 42 cb. Women: T Lee (23) 41. Medley: Ambrose: G Winters (7) B Winters (24) R Cross (9) J Cross (22) 51.25.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: B Pickup (34) L Pickup (19) 47. M Boyd (12) 39. Hole in one: K Brooks at 8th. Men: Stroke: Trophy: J McFadden T Moscou bt Z Stewart A Stewart.

RANDWICK: Medley: Stableford: 2B: M Walsh (35) J Walsh (22) 49. Men: R Ayton (14) 40 cb. Women: K Brinckley (31) 41.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: M Rosadhie (11) H Webber (16) 82. 2B Agg Scr: G Scapellato (3) C Brotherton (14) 60. Men: A: M Rosadhie (11) 41. B: D Carter (19) 43. C: C Kwok (25) 41. Women: I Carter (13) 41.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B: L Leung (22) K Leung (26) 48. Men: White: A: S Campbell (9) 40. B: A Wagner (21) 39. Women: N Campbell (16) 39. Veteran: Green: D Chisholm (22) 36.

ROSNAY: Medley: Stableford: Div 1: D Wood (10) 41. Div 2: S Tiuono LG. (25) 43 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: M Howard (16) I Gill (27) 49. Mxd: C Choi (25) R Corns (11) 48. Men: R Corns (11) 44. Women: A Lee (29) 41. Scr: J Clarke 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: G Oliver (23) R Sundstrom (12) 49 cb. A: W Doherty (8) 40 cb. B: T Endycott (13) 43. C: A Petrie (24) 43.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Morris (14) S Aitken (8) 81. A: D Glynn (8) 42. B: J Morris (14) 40. C: J Miller (24) 40. Scr: J Scruse 40. Gold: K Magnay (20) 33. Red: C Davis (29) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Mxd: Stroke Ambrose: White: Div 1: M Graham C Fernandez J Field B Davdson (7.5) 50.5. Div 2: D O’Brien N Dalton S Clements R Hunter (10) 55. Scr: M Prokurat C Evers M Yates G Kaba 59.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Chan (24) J Bae (13) 52. A: B Moroney (12) 40. B: D Chan (24) 46. C: J Lee (36) 41. Women: G Choi (15) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Shields (10) 38. D Clarke (12) 37 cb. B: T Rees (Harrington 28) 33. R Giffin (21) 31. Women: X Macklinshaw (The Lakes 5) 39.

TERREY HILLS: Stableford: R Hsu (21) 40 cb.

THE COAST: Medley: Stableford White: Men: M Linden-Smith (27) 44. 2B Multi: J Kiel (19) A Gulden (15) 111. Scr: A Ogane (3) 34. Women: M Grant (35) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: R Mycock (19) B Tallents (16) 50. Scr: C Glenday G Levy 38. H Levy (17) 41. Irish Team: J Bowen T Daly P Donnan J Grill 86. Women: K Lasky J Davis M Donnan S Orgill 92.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: R Stenning (12) 17 cb. B: J Maunder (15) 22 cb. C: G Heath (28) 18.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: B Hughes (2) 39. A Scr: M Pich (5) 33 cb. B: A Chen (16) 40. B Scr: A Boudville (14) 23. C: J Fitch (24) 39. C Scr: J Kang (23) 18. Women: Green: J Kang (14) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Irish Team: J Jocumsen (13) G Hickey (15) R Durnan (15) G Henson (30) 130. Men: A: G Hickey (15) 44. S Misra (20) 39. Women: J Vernooy (27) 43.

WALLACIA: Men: Stableford White: N Reitsma (8) 35.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: L Claxton (27) 44. 9-hole: B Dorich (30) 20.

WINDSOR: Medley: Stableford: M White (9.2) 35 cb. J Mostowik (21) 38. J Williams (15) 35. 2B: J Mok (19) R Goosen (25) 45.

WINGHAM: Medley Stableford Winner Mick Rees (6) 45 Points A Grade Neville Blanch (5) 38 Points B Grade Ted Smith 41 Points C Grade Colm McTaggart 38 Points.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: D Brennan (21) E Attard (20) 47 cb. Div 1: M Schnabl (13) 42. Div 2: P Ullman (13) 42. Div 3: W Innes (26) 40. Women: K Lawler (39) 38. Medley: 9-hole: P Buki (45) 19. B Selley (17) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: D Shipley (27). Women: J Clarke (38) 41.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: K Watts (13) 41. Women: J Oberman (21) 41.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email