Daily Club Golf 12 December 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Saturday, 12 December 2020.

ANTILL PARK: Women: Stableford: S Kennedy (7) 35. Men: Stableford White: A: S Maney (12) 41. B: J Dimarco (13) 37 cb. C: P Ausburn (22) 38 cb. Medley: 2B: P Hanley (5) J Dimarco (13) 47. A Carter (8) D Croft (8) 38. Men: Stroke: Matchplay: A: B Willingham bt D Blacker 7-6. B: D Robinson bt B Hawke 8-7. C: N Neary bt M Harrison 6-4.

ASQUITH: Men: Stableford: 4B Agg: C Carver (22) B Binns (22) J Baker (24) G Baker (8) 113. A: A McRae (10) 41. B: T Misaka (14) 43. C: G Manlik (31) 40. Scr: J Crowther 35.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: R Lloyd (10) 40. B: F Schmidt (18) 39. C: R Kitchen (20) 44. Scr: J Jeffress (3) 36.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: K Herd 40. B: G Mullen 43. C: G Carroll 42 cb. 2B: G Harbrow G Carroll 50. 2B Scr: T Sayers S Luke 40.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: K Ferguson (32) 39. Men: Hole In One: E Hunter At 1st. Stroke: A: O Coelho (11) 57. B: G Beck (17) 59. C: A Ferreira (21) 58. A Scr: T Kadiev (2) 65. B Scr: E Hunter (13) 74. C Scr: E Yates (20) 81.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: T Atley (6) 37. B: T Stone (19) 41. C: E Major (32) 42. Scr: A Scr: R Jones 33. Women: Stableford: Div 1: E Vadas (17) 36 cb. Div 2: P Byrnes (29) 41. Medley: Team: S Crittenden (14) A Dias (26) M Sekulich (24) S Connelly (28) 90. Men: J Reeson (27) 37.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: L Conroy (22) 41. A: R Santangelo (13) 39 cb. B: J Domazetovski (19) 40 cb. C: R Wilson (21) 38 cb. A Scr: L Carey 31.

BEXLEY: Medley: Stableford: Irish Team: T Cooke (19) P Wood (22) M Shaddock (13) G Bombell (13) 128. Men: A: P Bates (8) 40. B: M Mcleod (14) 43 cb. C: A Knittl (23) 40. Irish Team: A Ding J Dodds C De La Mare S Loreggia 102. A Scr: W Matthews 33. Women: S McKay (19) 36.

BLACKHEATH: Medley: Hole in one: R Lonergan at 16th. Women: Stableford: G Loneragan (28) 41 cb. Men: P Johnston (31) 40.

BONDI: Men: Stableford: S Fuller (15) 37. 2B: J Sullivan (18) E Martin (20) 40.

BONNIE DOON: Men: Stroke Medal Dec: Black: A: A Frazer (10) 65. B: M Sokol (17) 62. C: B Locke (20) 68. A Scr: G Smith 73 cb. Medley: Stableford: N Messenger (21) 42. Stableford Gold: T Sample (29) 42.

BOWRAL: Women: Stroke: S Flaxman (26) 71. Men: L Kalaizis (43) 59.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: D Kemp (11) 45. B: A Millot (13) 41. C: J Bourke (26) 38. A Scr: J Lloyd (1) 35. B Scr: R Cole (15) 23. C Scr: J Platt (17) 22.

CAMDEN: Women: Stableford: A: W Kozinski (14) 33 cb. B: B Johnston (20) 37. C: L Bullock (33) 37. 2B Multi: B Johnston (20) J Maas (31) 72. Men: Stroke: B/Summer Cup: B Berrell (19) 68 cb. A: W Shaw (9) 64. A Scr: M Bell 69. B: B Berrell (19) 68 cb. B Scr: S O’Donnell 84 cb. C: P Bush (29) 60. C Scr: L Hinds 86.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: K Risk (6) 41. B: B Smith (16) 39. C: S Nand (21) 42 cb.

CARNARVON: Men: Stroke Ambrose: White: S Lopez (18) R Fitzgerald (15) J Mitchell (6) J O’Connor (14) 56.375. S Bolger M Erden B Lincoln P Muscat 61.

CASTLE HILL: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: T Cover M Voger mason 69. A Scr: S Nati D Nati 75. B: D Lewis P Trainor 70. B Scr: D Lewis P Trainor 83. C: T Beck I Lapins 73.5. C Scr: T Beck I Lapins 97.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: D Gee (13) 39. B: J Quillan (35) 40. Split Six: D Gee (13) J Quillan (35) B Quillan (27) P McBarron (33) 101. Women: Stableford: J King (33) 39.

CHATSWOOD: Medley: Stroke: Ambrose: B Krygsman (8.5) C Smith M Smith T Montefiore 47.5. Hole in one: C Callaghan at 7th.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Majernik (29) 36. Men: Stableford White: A: F Barton (9) 37 cb. B: J Bush (16) 40. C: J Lancaster (25) 37.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: L Riches (11) 40. B: L Freeman (12) 40. C: M Rhook (28) 41.

CONCORD: Mxd: Stableford: A: M Reardon (12) 38 cb. B: J Lee (16) 42. C: C Gregory (22) 37 Cb. 2b: M Reardon (12) N Buckley (29) 47. 2b Scr: B Phillips J Phillips 39.

COROWA: Women: Stableford: 4B: M Monks M Dykes 46. Men: P Bradford R Lyndon 48.

CROMER: Medley: Stableford: D Asbury (13) 41. A Scr: J Thomas 32 cb. L Jones (10) 42. A Scr: M Bunting 35.

CRONULLA: Men: Stroke: Ambrose: A: P Mason (14) D Carroll (8) M Small (25) G O’Sullivan (10) 53.875. B: M Green (26) S Noyes (16) S Tindall (7) C London (11) 54.5. A Scr: J Myers (11) A Dunn (6) S Thomas (7) T Cumines (6) 60 cb. Stableford: R Smith (15) 37 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: D Begg (12) 38. Div 2: R Campling (16) 42. Div 3: D Smith (18) 38. Scr: S Moylan 34. 2B: D Begg (12) H Ju (17) 19. Scr: A Welsh F Yousiph 38 cb.

DUNHEVED: Men: Stableford: A: D Williams (9) 40. A Scr: J Fearnley 38. B: S Croucher (11) 39. C: S Butfield (16) 40 cb. D: B Paluch (22) 37 cb. Jnr: C Hamilton (5) 34.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: A Cass (8) 44. B: B Fine (20) 41 cb. C: N Huchinson (32) 42. A Scr: C Hicks (1) 38.

ELANORA: Women: Stableford: Hcp: J Millyard (27) 37. Men: M Biancardi (27) 41.

EVERGLADES: Men: Stableford: A Scr: S Binder (0) 38. A: B Shipton (11) 39 cb. B: P Martin (17) 41. C: G Varley (23) 42. D: G Beale (27) 37. Irish Team: J Pilson (35) K Pilson (9) J Pestell (24) K Pilson (28) 96.

FOX HILLS: Men: Stableford: Team Agg: P Mainali (18) B O’Connor (8) B O’Connor (29) R Herbert (20) 154. Scr: A Relph G Maguire A Mcfadden M Rajca 110. A: P Dawson (12) 41. B: A Kuschert (18) 43. C: R Shortland (25) 42 cb.

GEORGES RIVER: Medley: Stroke: Ambrose: P Challinor (14) J Rudd (19) K Jackson (11) J Glenday (18) 53.25.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: Div 1: D Chandler (8) 41. Div 2: A Blandis (17) 42. Div 1 Scr: W Knapp 35. Div 2 Scr: J Nicholas 21 cb.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: D Auld M Talley (4) 60. Div 1 Scr: S Zingle B Michelmore 61.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: J Fyfe-Smith (6) 39 cb. B: B Little (14) 40. C: M Bridgman (28) 41.

GOULBURN: Women: Stableford Green: K Stamatellis (29) 44.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: Captain’s Trophy: J McGhie (29) 39 cb. G Wright (12) 39. Women: R Longfield (19) 38 cb. H Hole (34) 35 cb. Men: Scr: J Andrews (2) 34 cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A SYME (21) 36 cb. B: J MOORE (34) 33. Men: Par: A: E Simcox (15) 3 up. B: P See (18) 6 up. E Berger (27) 3 up.

HORIZONS: Men: Stableford: T Pitt (16) 42. Women: J Sobolewska (32) 36 cb.

HOWLONG: Men: Stableford: A: R Reid (13) 39 cb. B: R Martin (18) 40. C: J Campbell (21) 42 cb. Women: A: K Lowe (20) 36 cb. B: L Lehmann (25) 43.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: A Schultz (8) 42. B: N Freeman (12) 43. C: S Abel (27) 41. Women: V Hoare (27) 35 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford: C Lecket (17) 46. Women: K Oborn (40) 40.

KAREELA: Men: Stroke: A: A Eardley (12) 62. A Scr: W Knight (3) 68. B: S Kouspakidis (15) 63. B Scr: M Cooper (13) 77. C: H Shalala (28) 63. C Scr: G Scherini (20) 87. Gold Medal: A Eardley (12) 62.

KIAMA: Men’s Team : Best 3 of 4 Stableford: P Waine (10) A Hillis (16) W Brown (18) G Napier (11) 124 cb. Scr: G Hutchison (2) B Fraser (3) J Gowers (4) M Hungerford (3) 102.

KILLARA: Men: Stableford White: A: A Bayliss (10) 43. B: D Bain (16) 39. C: S Grant (20) 43 cb. Medley: Stableford: 2B: P Sears (8) J Egan (20) 48. A Scr: S Cooper T Wray 43. Women: Stableford Green: J Best (19) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stroke Ambrose: White: Div 1: J Wrightson S Dunlop B Yates D Gallagher (1-1/8) 41-7/8. A Scr: T Ratcliffe T Ridley W Berrett M Jones 46 cb. Div 2: J Sayegh M Owen A Mourad M Mourad (6-3/4) 43-1/4. Div 3: R Joice G Emerson L Picone M Te-Hera (7-1/4) 42-3/4.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: G Brotherton (12) 45. B: P Steele (17) 46. C: T Bowditch (29) 47. C Riddle (17) 37.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s Medal A. D Heather (10) 61 net- Scr B Vella (4) 67 B. H Theunissen (16) 62 net- Scr M Bono (14) 78 C. B Godfrey (20) 65 net- Scr F Agostino (20) 86. Women’s 2BBB Agg Winner- N Cullen (22) S Eagar (25) 75 Pts Rup- K Hansen (22) Matthews(17) 72Pts. Women’s Stableford Jane Mathison (23) 39pts.

LANE COVE: Mxd: Stableford: C Sithole (15) 40 cb. Team Multi: R Biggs (26) W Edmondson (14) D Haugh (25) F Tearle (35) 286.

LEONAY: Men: Stroke: Ambrose: G Bissett (12) B Evans (12) 56. A Scr: I Barnes L Alexander 59.

LEURA: Medley Stableford A: P Hume (19) 37 pts, DW Davies (15) 36 pts, B: J Saines (27) 40 pts, J Roche (23) 36 pts, Scratch: R Singh (9) 25 pts, 2BBB: J Carter (15) and P Hume (19) 46 pts, Presidents defeated Captains 43 pts to 42.4 pts

LIVERPOOL: Men: Stableford White: A: L Anderson (12) 41. B: M Jeon (17) 40. C: J Sutton (23) 40.

LONG REEF: Men: Stroke: A: M Hodgett (9) 65. A Scr: R Bockman 72. B: S Rowe (15) 67. C: M Sier (20) 67. Women: J Atchison (16) 75.

LYNWOOD: Men: Stableford: A Scr: B Ellam (1) 37. A: P Van Wegen (3) 40. B: B Tuttlebee (17) 40. C: R Ceccato (19) 44. Women: A: D Chung (11) 37. B: C Amery (28) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stroke Black: A: N Yamagata (9) 68. A Scr: S Wunderlich 77 cb. B: M Albino (13) 70. B Scr: K Lee 87. C: S Ju (35) 64. C Scr: K Mcdonald 93. Stroke: D: R Butler (18) 72. D Scr: A Cummings 101.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stroke: Medal Dec: Div 1: G Groizard (13) 63. Div 2: J Adams (22) 71.

MANLY: Men: Stableford White: C Golis (30) 33. Stroke: A: P Wilson (9) 65. B: R Frost (16) 65. C: C Doran (21) 64. A Scr: B Herring (2) 71. Women: C Forbes (24) 72.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: S Mahe W Kelly G Grant F Meehan 46.125. Scr: H Salmon M Waller C Nikolaou K Paradine 49.

MASSEY PARK: Men: Par: 4B: A Watkins (10) J Hardgrove (12) 9 up. Women: Div 1: M Davies (19) 1 up. Div 2: A Brownlee (26) 5 up.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: W Davies (19) W Sheehan (13) 80. 2B Agg Scr: A Hugill S Cameron 67. W Davies (19) 44.

MONASH: Men: Stableford: A: P Tully (12) 40. B: G Dubic (17) 39. C: P Meredith (20) 42. Mxd: Stableford White: J Martin (23) 40. Stableford: 2B Multi: Div 1: G Dubic (14) S Hill (17) 85. Div 2: S Gray (22) M Page (24) 73. 2B Scr: F Gurren P Waddell 39.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: J O’Hare (7) D Mulhall (-1) 46. Stableford: 4B Scr: S Johnson S Graham 39. Stableford White: K Pathmanathan (25) 41.

NELSON BAY: Men: Par: Brushbox: A: M Galloway (13) 4 up. C Windon (15) 2 up. B: P Elliott (17) 3 up. P Cale (18) 3 up. C: T Smith (27) 4 up. N Waters (31) 4 up. Gymea Lily: A: P Carter (15) 6 up. R Wright (12) 5 up. B: B Scott (18) 4 up. J Taylor (16) 2 up. C: P Lakeman (31) 4 up. T Newsham (25) 2 up.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: N Hartigan 41. A Scr: N Hartigan 34. B: J Theaker 45. C: M Epstein 42 cb. Women: S Moore 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: F Campbell (5) 39. B: M Sherwin (17) 40. C: S Dunn (20) 38. D: I Merrick (32) 40.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stroke: S Hughes (12) 81. Men: N Vozella (23) 83.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: T Cao (16) 43. A: J Richards (7) 38. A Scr: P Giles-Jones 31 cb. B: B Hunt (13) 41. C: M Butler (24) 39. Women: J La Peyre (21) 36.

NOWRA: Medley: Stableford: A: A Bradley (5) 39 cb. B: F Cornell (20) 42. C: P White (34) 39 cb.

NSW: Men: Stableford: Trophy: T Mann (25) J Conway (15) 50. Cup: A Dihm (9) S Tomlin (17) 46. Medley: 4B: A Morcos (17) M Horton (24) 49.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: J Isaac (5) 38 cb. B: M Milosevic (15) 39 cb. C: F Kidman (27) 45.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: L Mitchell (14) S Deane (24) 50. L Mitchell (14) 43. Women: C Dennett (44) 35.

PENNANT HILLS: Men: Stableford White: A Scr: D Bailey 35. A: A Mowat (8) 41 cb. B: M Brown (14) 41. C: G Thomas (22) 40. Cup: M Pinchbeck (15) 44.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Multi: R Fernandes (5) A Fernandes (11) 92. A: R Fernandes (5) 41. B: T Jamieson (13) 38. C: T Mcdonald (21) 38. Scr: C Mcmahon 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: P Gounder (10) 38 cb. B: G Keating (14) 40. C: P Edwards (21) 46.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: West: Black: A: S Slattery (7) 39. B: S Locke (13) 41. C: M Lonsdale (28) 40 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A: A Butler (5) 39. B: M Cotton (19) 40. C: M Miller (20) 36. Green: V Khanna (19) 36. Women: Stableford: K Morris (31) 43. Medley: Irish Team: B Angus (10) C Angus (11) R Hamilton (29) K Morris (31) 129.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: R McInnes (13) M Hilburn (19) 49. Women: Stableford: A Hugo (11) M Gribble (18) 46. Centenary: L Aboud (33) 40.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: G Smith (12) 39. B: L Camp (18) 40. C: P Corne (22) 40. D: G Wenborn (24) 36. A Scr: J Kim 31.

SEFTON: Men: Stableford: A: B Gilzean (8) 36. B: E Ramos (12) 40.

SHELLY BEACH: Women: Stroke: Ambrose: Div 1: J MacPherson (16) S Roberts-Noble (21) 66.25.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: S Strathie (8) W Moodie (14) 77. A: S Jermyn (6) 40. B: T Smith (17) 38. C: M Simmons (23) 40. A Scr: I Asbury (1) 32.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford White: A: S Gressier (10) 44. B: D Gladstone (17) 39 cb. C: M Horrigan (25) 40 cb. Gold: B O’Regan (22) 37. Women: Stableford: M Cerkesas (19) 33. Men: Stableford Scr: White: M Hammond 37. R Willis (PGA) 39. 2B: M Horrigan (25) M Cuenca (11) 49 cb. 2B Scr: J Scruse S Gibson 41. 2B: Gold: T Russo (29) B Patton (33) 42 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke Ambrose: White: R Costello (3) M Cronin (14) D Beattie (8) J Bercari (10) 52.625. A Scr: S Gannon C Ison M Cadle R Cadle 58.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: J Keene (33) 51. P Spratt (15) 51. 2B Scr: K Brough (3) 38. Y Kim (+2) 38. A: G Hough (10) 39. B: G Callao (17) 38. C: T Chalker (21) 40.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Shields (10) 38. D Clarke (12) 37 cb. B: T Rees (Harrington 28) 33. R Giffin (21) 31. Women: Stableford: X Macklinshaw (The Lakes 5) 39. J Lowe (42) 31.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: President’s Trophy: M Robinson (8) 40. A: M Robinson (8) 42. B: A Berman (16) 39. C: J Gattorna (22) 37. A Scr: J Todd 39.

THE COAST: Men: Stableford: Hcp: A: M White (13) 41. A Scr: A Ogane 33. B: M O’Dwyer (13) 42. B Scr: M O’Dwyer 29. C: C Yates (18) 42. C Scr: C Yates 25. Women: M Grundy (36) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: D Lim (25) J Scott (20) 50. 4B Scr: A Ryals (5) P Lonard (+3) 37. J Cohen (16) 41. 4B: M Fincher (16) D Fincher (26) 48. 4B Scr: S Beck (2) J Rayner (5) 39. B Moase (16) 40.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: D Puckeridge (5) 37 cb. B: S Morando (18) 37. C: M Blumor (23) 44. 2B Multi: D Puckeridge (5) T Brogan (18) 71.

TOCUMWAL: Medley: Stableford: Irish Team: Div 1: K Penman (45) 131. N Duncomb (24) 131. C Ramsay (28) 131. W Youlten (21) 131.

TOUKLEY: Men: Stableford: A: R Nield (10) 39. B: D Hansell (13) 41. C: C Marsden (22) 41. 2B: D Gordon (33) C Marsden (22) 47 cb. 4B Scr: R Phillips M Vukasin 35. Women: K Pitcher (26) 33.

WAKEHURST: Mxd: Stableford: A: S Buchanan (10) 40. A Scr: D Adamson 31. B: D Reed (13) 41. B Scr: D Reed 28. C: B Linnane (24) 37. C Scr: B Daley 18. 2B: B Linnane (24) M Avery (17) 54. 2B Scr: V Jang N Meaney 36. Women: J Battaglia (13) 39.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: J Calrow (12) B Treak (22) 45. 2B Scr: C Holmes R Hackett 42. A: W Hutt (10) 44. B: A Vidal (18) 38. C: B Treak (22) 36 cb. Women: J Thorpe (18) 34.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Kim (11) 39. B: G Di Stefano (14) 42. C: D Mills (21) 41 cb. D: B Spencer (36) 42. Trophy: G Di Stefano (14) 42 cb. 2B: S Soiland (18) J Soiland (29) 49. Scr: C Macmillan (6) 32.

WENTWORTH FALLS: Women: Stableford: L Loftus (20) 36. Men: C Ritchie (3) 39. A Scr: B Djura (0) 35. Medley: Split Six: C Ritchie (3) T Kennedy (27) 64.

WINDSOR: Medley: Stableford Split Six: Black: T Chandler (36) R Wilson (11) 70. A Scr: B Lloyd S Hall 36 cb. A: C Oldfield (11) 36 cb. B: C Price (21) 42. C: B Martin (23) 38 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: C Woodley (11) 39. Div 2: G Hardaker (16) 40. Div 3: P Bracken (21) 41. 2B: A Freeman (20) T Carr (17) 48.

WOOLOOWARE: Stableford: A: D Hull (7) 38. B: N Martin (15) 42. C: M Ryan (20) 44. Scr: D Strong 33.

WYONG: Men: Stableford: 2B: S Fish (30) P Eves (19) 49. A: S Rex (11) 41. B: M Dobson (16) 42. C: B O’Brien (22) 43. A Scr: E Forsyth 36.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: Div 1: J White (25) 35 cb. Div 2: J Luke (37) 39. Men: Stableford Murray: White: A: K Barry (15) 35 cb. B: P Evans (20) 36. Lake: A: G Austin (4) 39. B: P Tregenza (17) 40.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email