Daily Club Golf 2 December 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Wednesday, 2 December 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Caiger (11) D Morgan (1) 47. Div 2: N Pitman (25) C Aguasa (26) 52. 2B Scr: N Cosgrove (2) B Wadwell (2) 43. 4B Agg: N Pitman (25) C Aguasa (23) R Gubbins (26) R Maundrell (22) 140. A: T Phan (7) 41. B: I Dalziel (13) 38 cb. C: N Pitman (25) 41 cb. D: M Sherrard (31) 38.

AVALON: Women: Stableford: 2B: L Antill (31) W Sinnott (36) 47.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 2B: White: R Clifton P Raper 45. A: A Johnson (12) 41. B: S Rook (15) 38. C: G Nicholl (25) 36. Hole in one: S Luke at 13th.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Aickin (33) 41.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: J Kelly (36) T Werrett (22) 46. A: G Hartshorne (4) 38. B: I Underwood (17) 39. C: T Price (23) 39. Scr: R Jones (1) 34. White: G Grimley (28) 37.

BERMAGUI: Women: Stableford: Div 1: F Vercoe (26) 39. Div 2: J Heaver (33) 35.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: A: S Popplewell (13) R Young (20) 48 cb. A Scr: G Butler S Warncken 35 cb. A: S Popplewell (13) 42. B: P Anderson (15) 42. C: C Sawtell (24) 41. Hole in one: J Purnell at 2nd.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Mayhew (22) A Pollock (8) 46. 2B Scr: M Henley K Francis 41. A: J Dodds (3) 37 cb. B: M Symes (15) 41. C: A Tancevski (25) 34.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Strong (29) K Scully (17) 49. M Strong (29) 42.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (16) 36.

BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: L Salvestrin D Eskell 47 cb. A: S Matison (11) 44. B: K Savage (16) 38 cb. C: R Bogan (27) 41 cb. D: J Pahos (21) 30 cb. Scr: S Twaddell 40.

BONVILLE: Medley Stableford: 2BBB Winners: Dan Walsh (26), Lloyd Beeby (28) 49pts  Individual: Ray Walker (28) 45pts 2nd: Terry Smith (2) 40pts c/b
3rd: Tony Dew (23) 40pts 4th: Shane McCarthy (16) 
Ball Comp to 34pts Eagles Nest: Gary Soyka – Hole in One 5th Hole 

BRIGHTON LAKES: Stableford: J Bennett (13) 37. C Beale (47) 35.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: M Dowd (+1) I Bicanic (21) 46. Div 2: C Mulligan (26) W Brooking (26) 50. Scr: M Nagy R McIvor 41. A: M Stojic (7) 39. B: G Cheetham (12) 41. C: B Roma (21) 39. Hole in one: C Mulligan at 16th.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: P Wright (7) 39. B: K Ellis (13) 40. C: G Krauze ( 21) 44.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: G Lee (16) S Lee (12) 48. Div 1: S Lee (12) 42. Div 2: Y Kim (25) 36. Div 3: O Chaggar (28) 37 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: F Pankhurst (26) G Weber (18) 47. A: D Hornby (11) 37 cb. B: G Edwards (15) 37. C: E Graham (24) 43. 2B: L Song (12) B Goh (23) 46 cb. A: T Cruise (11) 41. B: T Burnett (14) 37. C: J McKenna (20) 41. 2B Scr: J Barbara K Galas 38.

CASTLECOVE: Women: Stableford: S Canham (30) 37.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Split Six: G Wightman (22) P Timmermann (27) W Brodsky (21) M Buchanan (22) 94. A: J Manevski (10) 41. B: J Hibbett (18) 41. C: C Ooi (21) 45.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: P Fung (34) J Fraser 52. 2B Scr: M Thomas J Cullen 39. A: J Stenhouse (13) 41. B: J Fraser (21) 48. C: R Cooper (26) 40.

COROWA: Women’s Monthly Medal Div 1 Gross A Harris (9) 83. Nett ocb J Mills (15) 74, Runner-up K Cunningham (21) 74. Div 2 Gross T Merritt (28) 97. Nett T Merritt (28) 69, Runner-up J Lawler (31) 72. Monthly Medal T Merritt 69.

CROMER: Men: Stableford: Irish Team: R Bucknell (30) M Gallagher (25) J Martin (27) P Barras (18) 94 cb P Sargeant (16) P Webster (18) C McLaughlin (27) G Wright (18) 90. A: S Bretnall (17) 40. B: R Bucknell (30) 39 cb. A: H Graham 32. PM: B Cohen (22) 41. Scr: D Senior 32.

CRONULLA: Women: Stableford: A: E Dennis (20) 39. B: J Brownson (24) 39. C: M Steege (30) 39 cb. D: B Mendham (36) 40. Scr: S Wiggins (5) 31.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 4B: M Randall C Ripoll 51. Div 1: D Larson (17) 45. Div 2: C Barter (22) 42. Div 3: C Ripoll (27) 44.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: B Smith (20) A Isherwood (7) 48. Men: B Smith (20) 43. Women: T Jones (28) 37. Veteran: A: J Sullivan (11) 42. B: K Sargent (22) 37. C: L Ceniza (36) 38.

EASTLAKE: Men: Stableford White: A: P Freundenreich (4) 40. B: R Mckisack (17) 41 cb. C: T Coyne (22) 39 cb. Scr: D Spalding (3) 34 cb.

ELANORA: Women: Stableford: W Meurer (25) 37.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Scr: P Powter (3) A Walters (0) 42. 2B: J Henry (30) B Balneaves (20) 48 cb. A: L Mcbeatty (5) 40 cb. B: R Williams (14) 40. C: R Laboyrie (20) 41. D: M Hyndman (28) 40 cb. Scr: A Walters 39.

GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal Dec: Div 1: T Markovski (12) 67. Div 1 Scr: R Eriksson 74. Div 2: T Jackson (21) 68. Div 2 Scr: D Saunders 88. Gold Medal: Div 1: T Markovski. Div 2: T Jackson. Stableford: R Thomas (22) 38.

GOSFORD: Medley: Stroke Ambrose: Black: P Baker G Walsh B Hampson J Keplin ger 55.75. Men: Stableford White: S Rowbotham (19) 28 .

GOULBURN: Women: Stroke: Ambrose: K Weir M Owen W Stewart G Moroney (8.625) 61.375.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stableford: A: D Edmonds (16) 39. B: I Hides (24) 39 cb. C: S Stevens (28) 42.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: P Jones M Maher 48. Men: J Rutter (3) 40 cb. L Muir (19) 39 cb. Women: B Hudson (23) 35 cb.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: R Willey (11) 40.

JAMBEROO: Men: Stableford White: G Clough (19) 42.

KAREELA: Men: Stableford: A: G Moon (10) 41. A Scr: A Boyle (1) 31. B: P Herrick (20) 41. B Scr: S Evans (16) 25. C: T Donaghy (23) 38. C Scr: W Duhigg (26) 15.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: R Dacol (8) D Holtham (19) 86. A: R Dacol (8) 43. B: P Thorne (15) 40 cb. C: N Snashall (24) 43. Scr: A Honeysett 36. Veteran: N Snashall (24) 43 cb.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: P O’Callaghan (17) M Franklin (5) 75. A: M Franklin (5) 39. B: V Sacco (16) 37 cb. C: S Jones (22) 40. 2BBB Winners P O’CALLAGHAN (17) MFRANKLIN (5) 75 pts R/up R MAGI (4) MSTONE (9) 72 pts Scr J FONG (10) S SHELVA(7) 62 pts

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: B Watkin (25) . D Leckie (14) 76. B Edmondson (15) 39 cb.

LEURA: Medley Stableford A: S Park (12) 38 pts, DW Davies (16) 36 pts, B: C Youll (23) 42 pts, R Yates (20) 40 pts, Scratch: S Park (12) 26 pts, 2BBB: R Yates (20) and K Yates (9) 46 pts.

LIVERPOOL: Women: Stableford: Irish Team: F Zhao (24) V Quan (24) L Hong (15) 87.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: L Partridge . S Summerhays 50. A: L Browne (8) 40. B: K Turner (16) 42. C: L Partridge (21) 43.  Scr: J Knox 33.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: I McNab (23) B Morakis (9) 48. Men: Stableford White: Div 1: D Gibson (5) 38 cb. Div 2: M Kemp (26) 41. Scr: J Wheatley 39. Women: M Selby (23) 39.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: N Dimas (24) N Samaras (19) 81. N Dimas (24) 43.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: T Smith (23) J Adams (19) 42. K Mitchell (15) 37.

MANLY: Men: Stableford 2B: White: C Whitworth (21) G Carmichael (12) 50 cb. A: J Finlay (13) 42. B: R Vaughan (12) 41 cb. C: P Rogers (26) 43. Scr: W Wright ( 2) 37.

MASSEY PARK: 2B Agg: N Newton (20) F Yuan (21) 64. Medley: R Quinn (24) 42. Women:  Div 1: F Yuan (21) 33. Div 2: Y Webster (34) 37. 

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: T Sedgwick (17) I Lovett (17) 49. 2B Scr: D Smith G Nes 40. D Holst (23) 41. Hole in one: S Jackson at 14th.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Mould (11) 41. B: G Latham (16) 38. C: L Etkind (21) 42. Veteran: P Hartog (36) 37.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: G Kirby (11) 38 cb. B: A Hollis (18) 42. C: B Sloane (23) 40 cb. D: A Bell (29) 34.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Steer (16) S Cox (19) 50. A: I Bamford (8) 42. B: G Steer (16) 44. C: D Button (22) 42.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: Div 1: J Clark (13) 42. Div 2: B Smith (19) 40. Div 3: C Foote (33) 40. Gymea Lily: Div 1: M Gordon (7) 37. Div 2: J Linton (18) 38. Div 3: F Fey (24) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Payne (13) D Sellar (26) 50. 2B Scr: A McKie (1) G Sparke (19) 38. A: D Payne (13) 42. B: G Duncombe (1 6) 42. C: P Russo (23) 38. D: J Thom (32) 37 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: G Fuller (35) 61.

NOWRA: Men: Stableford: T Fitzpatrick (18) 40.

NSW: Stableford: 2B: R Abrahams (19) B Polinsky (21) 48. D Spilstead (12) 43. White: F Marishel (22) 40. Gold: D Furlong (31) 34.  Scr: S Arnold 41.

PENNANT HILLS: Men: Stableford Team Multi: White: I Macqueen (9) P Heanly (11) B Hodge (8) M Cain (15) 131. W Joe (7) 44. W Limberger (18) 41. B Heffernan (36) 43. Scr: W Joe 37.

PENRITH: Mxd: Stableford 2B: White: A Stenning (12) P Nicholson (20) 47. 2B Scr: R Swift J Beech 38. Men:  A: I Dunn (3) 39. B: J Byron (16) 39. C: M Kirby (23) 37.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: H Crapp (18) N Fraser (12) 53. 2B Scr: S Ball J Mcguiness 40. Men: S Ball (8) 44. Women: M Kennedy (6) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 9-hole: D Ginger (28) 16.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: G Hall (15) P Strutt (17) 48 c b.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B A gg: L Zhang (18) S Zhao (19) 79. Scr: H Doig 33. A: J Kim (0) 39. B: N Kennedy (15) 38. C: S Zhao (19) 42. D: T Dea (28) 40.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: S Laurence (19) G Jurd (11) 47 cb. 2B Scr: M Reeve M Kelman 43. A: S Jung (10) 41. B: Y Lee (13) 37 cb. C: R Rimes (36) 37 cb.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B Agg: White: P Donoghue (10) K Clinton (14) 75. R Jones (14) T Mackle (18) 74.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: G Platt (9) 40. B: R Dixon (18) 41. C: Y Li (24) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B: White: J Callaway (17) M Gillis (15) 46. Scr: D Gillard K Mason 38 cb.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: C Ueda (-2) J Strickland (19) 48. Scr: E Porter C Glenday 41. J Mahony (15) 41. Scr: P Lonard 32. 9-hole: B Tallents (16) 19.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: P Fitzgibbon (12) 16. B: G Liddell (16) 20 cb. C: B Temple (30) 22.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: A Davis (16) T Duxbury (22) 48 cb. 4B Scr: R P hillips M Jolly 38. A: K Rixon (7) 40 cb. B: E Papesch (17) 42. C: F Fulham (23) 43. D: L Virgo (26) 39.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: C Aquilina (14) A Williams (12) 78. Men: A: C Hoang (11) 42. A Scr: M Pearce (+2) 38. B: A Williams (14) 43. B Scr: J McNaught (14) 26. C: K Warwick (20) 38. C Scr: N Giakoumatos (21) 16. Women: Green: C Burns (21) 39.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B:  T Davies (17) R Ferraris (22) 51. Scr: D Tapper G Harkness 36. A: G Koos (9) 39. A Scr: D Tapper 33. B: S Uto (17) 40. B Scr: J Cho 27. C: P MacKenzie (29) 43. C Scr: R Ferraris 24.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: M Tagg (21) 35 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: B Reoch (21) G Burman (16) 49. A: P Wilson (15) 42. B: G Burman (16) 42 cb. C: N Knox (21) 39. D: B West (34) 37 cb. Trophy: G Burman (16) 42 cb. 9-hole: T Chesters (12) 18 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: J Hacche (36) B Condon (17) 46 cb. A: G Langton (9) 36. B: J C ollins (15) 37 cb. C: J Shim (30) 37 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B Agg: T Pizanias (29) Z Arahu (27) 75. A: R Wilkinson (18) 40. B: J Lehman (24) 41 cb. Scr: J Rogan (2) 32. Hole in one: R Wilkinson at 10th.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: J Liddle (4) J Hill (13) 78 cb. A: B Mungovan (12) 45. B: J Hill (13) 44. C: B Newbury (25) 41. Scr: J Butt (+3) 38.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email