September 21, 2021

Daily Club Golf 1 December 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 1 December 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Tuesday, 1 December 2020.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Gallman (18) 38. Div 2: H Dodshon (33) 44.

AVALON: Men: Stroke: R Mitchell (26) 61.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: J Worthington (15) 42.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (31) 41.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: E Kelly (26) E Steel (23) 77. Men:  Div 1: G Hartshorne (5) 40. Div 2: R Cox (25) 40. Scr: G Hartshorne (5) 35. Women: Div 1: W Climo (19) 38. Div 2: E Kelly (26) 40.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: J Schuhmann (Coffs Harbour GC 27) 36pts 2nd: P Hayes-Williams (Warringah GC 18) 35pts 3rd: P Rooney (24) 34pts c/b 4th: S Lawrence (22) 34pts Ball rundown to 32pts.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: G Williams (7) 40.

BWVGA at Wyong: Veteran: Stableford 2B: White: T Laidlaw S Fry 49. Div 1: R Turner (18) 39 cb. Div 2: J Armstrong (22) 39 cb. Div 3: P Whiting (26) 38 cb. Div 4: J Hetherington (34) 39. Trophy: J Hetherington (34) 39 cb.

CABRAMATTA: Medley: Stableford: A Pham (21) 38 cb.

CAMMERAY: Women: Stableford: G Antonio (43) 36. 9-hole: S Howe (45) 20.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke Ambrose: Yellow: K Shanley (15) L Garrad 66.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: U Oh (16) D Kang (22) 47 cb. 2B Scr: P Ellison M Hargreaves (Cronulla) 40. A: R Calvert (7) 41 cb. B: Y Yoon (16) 39. C: J Kim (24) 41.

CASTLECOVE: Men: Stableford Split Six: White: A Hogan (14) R Walker (8) J Diggins (9) J Rumpler (9) 85. A: J Rumpler (9) 37. B: J Baker (34) 42.

CHATSWOOD: Women: Stableford: 2B: H Hampson (20) J Ferrari (44) 50. Div 1: A Allsopp (23) 45. Div 2: S Prater (30) 36 cb. Div 3: J Ferrari (44) 42.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: S Piggott (7) 36. B: G Kerr (19) 37. C: M Keamy (34) 34.

CONCORD: Women: Stableford: 9-hole: S Lollback (45) 22 cb.

CROMER: Stableford: N Kerr (42) 42.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B Agg: J Sampedro (19) . G Ball (23) 74. P Mannix (16) 42. Scr: C Furlong 32 cb. 

EASTLAKE: Stableford: T Maillard (25) 40.

FORSTER: Women: Stableford: Div 1: L Barriball (20) 40. Div 2: M Boniface (28) 43. Div 3: D Fowell (32) 44.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: D Jones (12) 40. A Scr: P Bradley 32. B: V Sikwila (14) 40. B Scr: P Scandura (Richmond) 24. C: K Mullock (34) 41. C Scr: K Gill 21. Snr: B McCann (27) 39 cb.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: N Grimeq (27) 37. Div 2: P Pitt (41) 30.

GOSFORD: Medley: Stableford: Trophy: P Brown (25) 42. Women: A: S Laybutt (26) 44. B: Y Cumming (30) 38.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: M Mitchell (20) 36. B: D Clemens (31) 35. C: S Barwick (38) 33.

HOWLONG: Medley: Stableford:  A: P Stanbrook (14) 41. B: P Morton (19) 42. C: L Ball (24) 37.  Scr: D Smith (10) 29.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford Irish: White: R Northrop (27) K Armstrong (24) K Sinton (14) B Conwell (14) 93. Men: Div 1: K Sinton (14) 43. S Graham (24) 40. Women: Gold: M Hyland (24) 39 cb.

KAREELA: Women: Stroke: Ambrose: J Franklin J Rowell 60.25. B Kerr M Jin Hyon 61.5. J Hird A Marie Smith 63.5. Scr: C Jones K Gillson 74 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford: S Sin (34) 43.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: W Thomson (19) R Hodge (11) 71 cb. 2B Scr: P Lockyer (5) S Musgrave (12) 42. A: P Lockyer (5) 44. B: C Brennan (17) 42. C: S Brticevich (21) 38. Women: Div 1: C Luxton (21) 39. Div 2: M Gear (24) 36.

LEURA: Women’s Stableford N Yu (12) 38 pts, C Moore (11) 36 pts.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: K Chau (26) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: G Kokoris (13) 38 cb. Women: Div 1: L Bacon (22) 40. Div 2: C DeVrye (30) 38. 9-hole: M Mullins (45) 21.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White:  A: M Powell (11) 43. B: S Constable (30) 39. Scr: C Jasser (6) 32.

MANLY: Women: Stableford: Div 1: S Grose (21) 42. Div 2: K White (23) 38 cb. Div 3: M Gobee (36) 44. 2B: M Gobee (36) C Mater (28) 48.  Gold: J Hughes (23) 35.  9-hole: J Mcalpine (20) 10.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: C Pye (18) J Simoes (8) 77. 2B Agg Scr: J Dunn P Stafford 56. J Carter (6) 38 cb. Scr: J Mumford 33 cb. Women: A Beaven (15) 40.

MONA VALE: Medley: Stableford: C Jarvis (19) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: B Evans (11) 41. Women: Split Six: S Park (36) G Lee (34) 68. J Haggar (29) 38.

MURRAY DOWNS: Stableford: J Goodley (20) 37.

NEWCASTLE: Men: Stableford: E Burns 38. Women: Div 1: S Wilson 36. Div 2: J Gibson 35. Div 3: J Nelson 37.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Ambrose: A: J Smithson (34) T Perkins (32) J Irons (21) K Fennell (19) 53.75. B: P Bissett (37) S Curry (23) J Parsons (25) R Wood (39) 60.5. C: C May (38) J Spalding (40) C Mckee (33) D Pysik (38) 62.375.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: B May (20) M Kotzmanek (27) 47 cb. R Mann (32) 42.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: R Reynolds (21) J Wallace (27) 46. D Mulvihill (10) N Hargrave (14) 44.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Hasting (21) O Patterson (13) 45. T Hasting (21) 44. Women: Div 1: K Muir (22) 38 cb. Div 2: M D’Alessandri (35) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: R Galloway (26) M May (36) 47. A: D Crawford (11) 40. B: J Ballenden (16) 41. C: R Galloway (26) 45. Scr: S Todd 37.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: P Sargentson (9) 41. B: M Smith (18) 41. C: B Kelly (21) 42.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: D Angus (22) 38. Div 2: J Sutton (31) 39. Div 3: P Wardlaw (35) 41. 9-hole: C Pinn (29) 24. Veteran: Green: V Marquis (45) 14.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: J Carter (25) M Morgan (17) 44.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: B Herron (26) 3 up. Centenary: A Zsebik (22) 3 up.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: G Squire (12) 38. Women: Div 1: E Lee (17) 40. Div 2: N Perederienko (25) 36. Div 3: L Camp (36) 37. Div 4: L Wines (44) 33. 9-hole: S Ager Summer Cup (37) 22.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: D Kennedy (20) D Wilkison (22) 51. A: S Browne (7) 39. B: T Diserens (13) 38. C: D Wilkinson (22) 44.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: W Lynch (26) 40.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P Di Sandro (10) 42. B: P Danyluk (14) 43. C: P Schloeffel (20) 42. Women: Yellow: Div 1: D Buckley (23) 37. Div 2: K Salmon (27) 44.

ST. MICHAEL’S: Snr Stableford White: C Trivas (11) 43. Women: 3B: N Deeson (34) L Gearing (44) R Underdown (32) 51. Div 1: C Margetts (17) 42. Div 2: P Geddes (22) 39. Div 3: R Underdown (32) 42.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: A Yoon (21) 36. Div 2: J Seo (27) 35.

TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: R Grace (Elanora) L Palm 62.25. S Stephens F Sharpe 63. Veteran Women: Green: Div 1: D New (16) 71 cb. K Edwards (5) 71. Div 2: L Prout (20) 68. M McManus (25) 70 cb. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: A Chapman (16) 20. K Russell (16) 18.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: S Lavermicocca (19) 41.

THE COAST: Veteran: Stableford: F Thorncroft (17) 43.

THE LAKES: Men: Stableford: P McPherson (31) 38. Women: Irish Team: L Salerno B Everett R Griffiths H Fenton 88.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: R Kellert (11) 37. B: R Allcock (13) 41 cb. C: B Ward (23) 39 cb. Scr: A Heather (Woolooware)  30. Women: J Tesluk (35) 37.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Div 1: C Hart (18) 72. Div 1 Scr: K McKenna (15) 89. Div 2: J Penny (20) 69. Div 2 Scr: J Penny (20) 89. Div 3: M Varley (28) 73. Div 3 Scr: M Varley (28) 98. Medal Dec: J Penny (20) 69.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: Y Boardman (5) 41. Div 2: M Fitzgerald (27) 44. Div 3: A Starkey (45) 35.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: T Jay (5) 40. A Scr: B Germon (1) 36. B: A Brant (35) 39. B Scr: L Motum (19) 18.

TWIN CREEKS: Veteran: Stableford: G Stanford (4) 38. Scr: Gold: D Cullam 36. Super Veteran: Super Veteran: G Farrar (13) 36. Scr: W Marsh 32.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Lim (17) 42. B: C Baker (23) 40. C: V Stoddart (31) 41. D: S Nicholson (38) 38.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: P Dengate (24) B Kujunzic (18) 45. 2B Scr: G Blair P Tarbotton 34 cb. G Vigne (9) 38 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: Div 1: D Garrett (25) 39. Div 2: J Wethered (31) 43. Div 3: J Stannard (36) 40. Div 4: A McCorquodale (41) 39. 9-hole: C Irvine (41) 29.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: D Marcer (9) M Cawthorne (11) 42. D Halpin (15) 43.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: J Tremlett (40) 41.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: L Matthews (20) 40 cb. Div 2: P Webb (32) 39 cb. Div 3: S Wyse (34) 45.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: M Moore (9) 40. B: G Jordon (16) 40 cb. C: G Collings (20) 42. D: B Westgarth (27) 41.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: A: B Gorman (12) 29. B: I Barton (18) 24.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email