October 28, 2021

Daily Club Golf Results 18 November 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 18 November 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Wednesday, 18 November 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: N Jones (13) J Leung (15) 46 cb. Div 2: P Goldman (22) S Graham (22) 50. 2B Scr: P Lorimer (2+) N Monaco (9) 38. 4B Agg: N Jones (13) J Leung (15) P Morgan (22) M Hewitt (13) 137. A: S Peterson (12) 42. B: A Whalley (13) 41 cb. C: S Graham (22) 42. D: E Summerson (29) 43.

AVALON: Women: Par: M Whiteman (35) 3 up.

BALGOWLAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: G Young (25) M Barr (14) 75.

BANKSTOWN: Medley: Stableford Black: 2B: G Nair J Martel 46. A: P Baigent (8) 40. B: G Nair (17) 45. C: R Saba (26) 39. 

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: B Clucas (21) C Meredith (23) N Armstrong (17) 52.833.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: J Kelly (36) G Feros (35) 50. A: B Higgins (0) 40. B: M Mulham (17) 41. C: B Marsden (22) 40. White: D Deboos (27) 37. Scr: B Higgins 40.

BERMAGUI: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A: M Calder (17) 38. B: M Meledis (23) 36.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: A: P Anderson (16) H Brown (30) 51. P Anderson (16) 44. A: D Brickwood (12 The Ridge) 43 cb. B: J McClelland (16 Kareela) 42. C: T McCabe (28) 41 cb. Scr: C Wieckhorst 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K McDonald (13) D Young (14) 47 cb. 2B Scr: B Russell M North 43. L Liang (5) 42 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: P Bamford (17) P Stricke (20) 47. J Hollis (20) 39.

BONDI: Men: Stableford: N Banwell (17) 34.

BONNIE DOON: Stableford: A: S Gross (11) 44. B: M Ferrier (12) 40 cb. C: A Sinclair (25) 42 cb. Scr: I Collins 34. Hole in one: G Norton at 6th.

BOWRAL: Men: Stableford 2B: D Orrock (21) P Metcalf (18) 46.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Parkinson (33) 38.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Nelson (7) M Sainsbury (15) 46 cb. Div 2: R Seib (15) G Cheetham (13) 46. Scr: M Nagy R McIvor 40. A: S Nelson (7) 41. B: A Smith (13) 41. C: P Koleda (23) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: S Chapman (10) 39. A Scr: M Thorn 17. B: J Page (26) 39. B Scr: S Goodall 17. C: L Bullock (33) 39. C Scr: P Morrison 11.

CAMMERAY: Men: Stableford: K Morton (29) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: C Carrol (11) 47. B: D Newham (17) 41. C: M Bowie (24) 41.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: M Nasso (13) L Lynch (12) 76 cb. A: B White (5) 41. B: M Nasso (13) 40. C: J Collorafi (20) 40 cb. PM 2B Agg: T Wheeler (5) C Billyard (14) 76. A: B Barbara (11) 39 cb. B: D Brown (16) 40. C: A Kneller (19) 40. 2B Agg Scr: B Lambert M Fitzsimons 64.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: S Patel (16) S Fletcher (34) 47 cb. A: P Carroll (8) 41. B: R Munge (18) 38. C: F Gillane (The Ridge 30) 42.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stroke White: A: R Bill (16) 65. B: G Kerr (19) 70 cb. C: P Steenbuck (28) 66. Women: Par: A: J Sheedy (29) 3 up. B: J Boyer (39) 1 up.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: D Caldwell (8) 42. B: M Shepherd (25) 41.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: S Sorrenti (29) P Stephens (36) 50. 2B Scr: B Phillips (0) J Starr-Thomas (6) 43. White: A: J Ronzel (14) 39 cb. B: P Langdon (20) 39. C: S Sorrenti (29) 44. 

CROMER: Men: Stableford: Split Six: A Perrin (13) R Richards (17) 69. A: M O’Donoghue (12) 42. B: J Ramsay (23) 40 cb. C: L Daly (25) 38 cb. Scr: S Gee (2) 34. Qlfrs: Div 1: M O’Donoghue (12) 42. Div 2: J Ramsay (23) 40.

CRONULLA: Women: Stableford: A: L Steege (15) 38 cb. B: R Moroney (23) 38 cb. C: L Longhurst (31) 38. D: C Geelan (34) 38. Scr: M Ticehurst (11) 28.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Balajan C Grobler 48. 2B Scr: I Pemble R McCormack 41. Div 1: J Balajan (16) 43. Div 2: B Atkinson (20) 42. Div 3: A Chan (25) 42. Scr: I Pemble 39.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: N Swainger (7) 37. B: M Lyne (19) 42. C: M Jefferies (28) 42.

DUNHEVED: Medley: Stroke: A: M Norris (9) 69 cb. T Madigan (6) 69. B: G Burke (21) 68 cb. A Nocom (22) 68. C: E Habito (31) 72 cb. S Dodds (31) 72. Women: T Jones (29) 35.

EASTLAKE: Medley: Par White: A: C Faint (6) 8 up. B: W Simons (20) 3 up. C: M Rodgers (24) 5 up. Scr: A Michelson (2) 38 up.

ELANORA: Women: Stableford: Hcp: A: B Chalmers (14) 40 cb. B: S Bratton (22) 41. C: A Bennett (32) 40. D: D Higginson (38) 40. Scr: B Chalmers (14) 27.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: D Turner (24) P Rose (21) 49. 2B Scr: M Overton (6) Z Wilkins (5) 38. A: C McCracken (9) 39 cb. B: M Hyland (16) 39. C: D Turner (24) 42. D: K Stevenson (26) 39 cb. Scr: L McBeatty 35 cb.

FINLEY: Men: Stableford: W Judd (27) 38. Women: Par: B White (25) 3 up.

FORSTER: Men: Stableford White: A: S Davison (8) 42. A Scr: G Coulson (5) 31. B: J McNamara (17) 41. B Scr: D Rankin (16) 24. C: G Power (26) 41. C Scr: T Reed (24) 17.

FOX HILLS: Women: Stroke: Canadian Foursome: S Donovan G Pont (16.13) 74.87.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Irish Team: B Field (24) A Lancaster (30) T Jackson (21) R Ashforth (26) 50. Div 1: K Jackson (12) 38. Div 2: A Lancaster (30) 38.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: S Hatfield (5) 39. B: T Coyle (16) 43. C: J Daly (22) 41.

GOULBURN: Women: Par Green: A: C Besley (19) 1 up. B: G Prigg (34) sq.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stroke: Ambrose: L McLean (21) K Wile (33) R Morgan (36) B Nowland (23) 54.875. Mixed 4 Person Ambrose R Morgan(36), K Wile (33), L McLean(21) & B Nowland (23) 54.875.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: B Pederson A Carter D Collins D Sanders 56.875.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: K Bingham (20) 38. B: C O’Toole (22) 37.

JAMBEROO: Men: Stableford White: C Goodwin (17) 40.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: G Stone W Walkerden B Axford B Hemmett (8.25) 48.75. Scr: W Knight S Harding (1.75) 54.

KIAMA: Men’s Stroke : A: H Mason (12) 65 cb. B: R Gregory (21) 65 cb. Ladies: Ambrose: J Shirlow G Tapp P Mair M Shannon (14) 53.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: R Sussman (24) P Sheh (30) 48. 2B Scr: J Wooster P Robertson 37. A: C Brown (9) 7 cb. B: P Robertson (16) 40. C: G Hutchinson (22) 40.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: C Hatzianestis (9) P Karasalidis (21) 48. Veteran: R Dacol (9) 40. Medley: A: R Dacol (9) 40. B: J McWhinney (14) 38 cb. C: P Karasalidis (21) 42. Scr: D Gallagher 36. Hole in one: R Dacol at 8th.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: F Hurford (32) R Sadler (23) 43 cb. F Hurford (32) 35 cb.

LEONAY: Women: Stableford: A: G Burns (25) 36. B: R Chruszcz (41) 34.

LEURA: Medley Stroke A: N Yu (13) 68 net, M Monks (14) 70 net, B: B Hogan (21) net 64, A Mcrae (27) net 66, Scratch: N Yu (13) gross 81.

LIVERPOOL: Women: Stableford: S Kim (13) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: V Zofrea J Brennan 49. A: M O’Connell (12) 41. B: M Maras (15) 42. C: J Brennan (27) 44. Scr: N Sherlock 34.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Sudana (5) B Brearley (8) 72. Men: Div 1: B Brearley (8) 42. Div 2: P Hendry (21) 37. Scr: J Wheatley 40. Women: L Harris (4) 39.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Agg: White: G Weir (20) J Arrowsmith (16) 69. P Judd (23) 39.

MANLY: Men: Stableford: A: T Webber (5) 38 cb. B: M Hiscock (18) 39 cb. C: C McDougall (20) 40 cb. Scr: W Crisp 34.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: G Marsh (17) 41. Women: Div 1: S Choi (22) 36. Div 2: C Ferrington (31) 42.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: B Bennett (24) T Lawrence (28) 74 cb. 2B Agg Scr: J Gilbert J Corroto 69. A Heinrichs (10) 42 cb. Hole in one: B Paton at 2nd. L Mashman at 16th.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: D Paton (2) B Pacholke (24) 47. Div 2: Y Drutman (20) R Lipman (32) 45. 2B Scr: J Lloyd S Shadbolt 35. A: G Inglis (7) 38. B: M Cotie (14) 43. C: B Pacholke (24) 40. 

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: S Dodds (10) 40. B: P Cohen (15) 42. C: I Kaye (22) 43. Veteran: V Dolnikov (30) 39.

MOSS VALE: Men: Stableford: 2B: G Kozis G Gardiner 53. A: C Kirby (12) 40. B: A Hall (18) 36 cb. C: T Jones (25) 42. D: T Gripper (23) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Little (19) T Kitto (21) 46 cb. A: N Simpson (4) 40. B: P Ryan (16) 40. C: R Head (28) 42. 

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: S Fogwill (14) 39 cb. M Gallaway (15) 39. B: G Hendricks (16) 40. L Hair (19) 39. C: J Hourigan (27) 37. B Hammond (24) 36. A: M Barden (8) 39. P Schoonhoven (13) 38. B: J Stokeld (19) 39. G Arndell (22) 38. C: K Wiliams (33) 39. G McCann (24) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 4B: G Dennis (13) K Morgan (21) 48. Irish Team: C McArthur (28) G Boyer (20) S Lennon (7) S Yeung (18) 129. A: D Calleija (0) 42. B: M Collier (19) 40. C: J Beard (27) 40. D: G Dee Waal (30) 40.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: N Stack (35) W Hatfield (33) 46. S Dubedat (14) 38.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: 2B: S Manning L Burke (22) 47.

NOWRA: Men: Stableford: M Russell (8) 41.

NSW: Stableford 2B: R Domabyl (22) H Munitz (18) 51. Blue: T Foar (19) 42. White: R Moss (32) 41. Gold: M Messis (28) 34. Red: R Narayan (26) 25. Scr: S Arnold 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Tarrant (1) N Bisher (26) 49. A: J Coates (5) 39 cb. B: D Ledwidge (18) 42. C: H Kim (26) 41 cb. Scr: S Tarrant (1) 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B Agg: White: H Gerdes (10) R Bramston (16) 80. A: H Gerdes (10) 40. B: R Bramston (16) 40. C: I Barker (22) 42. Scr: P Ryan 35.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Copps (11) E Schubach (21) 49. 2B Scr: J Gadd J Gadd 43. Men: A: R Swift (8) 41. B: P Ryan (17 Dunheved) 40. C: A Skinner (25) 41.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Van Heerden (16) R Lombard (16) 48 cb. 2B Scr: J Coles J Conran 40. Men: T Van Heerden (16) 44. Women: L Hayman (26) 45.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: S Bateman (20) 40. Div 2: J Flitcroft (27) 37. Div 3: J Falla (32) 43. Div 4: M Bright (34) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: K Humphreys (24) A Ryan (20) 48. 2B Scr: C Dengate (-1) J Clarke (-5) 40. A: M Mcnamara (10) 36 cb. B: B Rasmussen (15) 39. C: G Haigh (24) 40. Scr: C Dengate (-1) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: P Barkl (10) 40. B: D Waugh (16) 44. C: A Bathgate (21) 42. Scr: R Chambers (4) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: D Zilic (36) G Edwards (25) 50. A: J Warwick (11) 41. B: K McNamara (18) 37. C: A Kim (19) 41. D: D Zilic (36) 42. Scr: H Doig 35.

SHELLY BEACH: Women: Par: Div 1: S Galton (16) 1 up cb. Div 2: L Cracknell (29) 4 up. Div 3: J Mayfield (34) 4 up.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: T Park (20) E Kim (10) 51. 2B Scr: T Park . E Kim 38 cb. A: E Kim (10) 40 cb. B: T Park (20) 41. C: R Butcher (22) 38 cb.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B Agg: White: B Richards P Donoghue 70. D Puxty D Bell 69.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: D Fitzgerald (7) 39. B: M So (14) 41. C: C Glase (30) 46.

THE AUSTRALIAN: Men: Par 4B: White: J Barrett (29) D Carland (22) 12 up. 4B Scr: D Gillard (+1) J Warren (+3) 4 up.

THE COAST: Medley: Stableford White: C De Sousa (17) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Green (19) G Friede (7) 48.  Scr: C Webber T Sidley 38. L Hajjar (22) 42.  Scr: M Dane 36. 9-hole: B Tallents (16) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: L Percey (11) 20. B: R McWinney (17) 21 cb. C: N Watson (25) 20 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Taylor (9) 40. B: K Waller (16) 39. C: R Bourke (18) 40. D: J Taverna (27) 41. Gold: R Eaton (26) 37.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: M Pich (6) 5 up. A Scr: J Lansley (8) 31 up cb. B: N Samaras (16) 4 up. B Scr: M Vile (14) 23 up cb. C: W Livingstone (27) 8 up. C Scr: M Budden (20) 17 up.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: G Koos (8) M Berry (20) 50. 2B Scr: D Halliday N Kwanten 35. A: J McGee (10) 40 cb. A Scr: J Sewell 32. B: P Brown (13) 40. B Scr: P Brown 27. C: M Berry (20) 44. C Scr: M Berry 26.

WALLACIA: Women: Stableford Yellow: M Tagg (22) 32.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: R Peard (15) C Ienco (25) 48. A: G McMullan (15) 39. B: P Zemanek (18) 45. C: I Redfern (23) 41 cb. D: C Catteau (32) 38. 9-hole: T Brown (24) 18.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: G Rodham (33) E Thomas (35) 46. A: D Lavy (10) 37. B: N Pitt (19) 37. C: T Lim (24) 39.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black:  Scr: J Grierson (+4) 40.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: P Hetherington (14) R Hayes (17) 80. A: S Rex (12) 38. B: P Hetherington (14) 41. C: C McRae (31) 39.  Scr: S Dashwood 33.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: Div 1: I Thompson (17) 39. Div 2: J Tipping (31) 37. Div 3: E Bellis (45) 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email