Daily Club Golf Results 1 November 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 1 November 2020.

GOLF NSW: KENO Let’s Play Ambrose Regional Final at COFF HARBOUR GC: WOMEN’S – L Butler & G Galloway (Coffs Harbour GC) 66.75, MEN’S – J Sudana & B Brearley (Forster Tuncurry GC) 61, MIXED – K Pollard & S Pollard (Sawtell GC) 62.75.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: J Robertson (12) N Williams (21) 50. Mxd: G Hughes (14) K Hemingway (18) 43 cb. Men: Div 1: I Gunesekere (8) 42. Div 2: N Williams (21) 41. Women: L Ball (53) 34.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: R Clough D Culey 46. Men: White: S Davies (12) 40. Scr: S Davies (12) 28. Women: M Jang (10) 34.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 2B: Gold: H Zhao L Lu 49. Men: A: A Hill (12) 42. B: M Faglioni (16) 40. C: G Kinsey (19) 37. Women: M Adams (18) 37.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: M Klianis (27) 43.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: V Sumsky (20) T Harding (31) 48. Men: Div 1: A Blakey (13) 36. Div 2: V Sumsky (20) 41. Women: A Maaka (27) 29. Medley: Scr: P Clarke (0) 31. Bowl: L Taylor (29) S Cole (12) 46.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford Black: A: R Moses (9) 37. B: C Brown (19) 37 cb. C: D Huckin (21) 38 cb. Scr: T Cleary (4) 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Sherry (22) G Davis (4) 46. T Le (11) 39 cb.

BONDI: Men: Stroke: C’ship: C Potts (9) 57.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: T Partridge (5) 38. B: N Sanft (14) 39. C: K Heppner (26) 36. Scr: P Todd (-1) 34.

BONVILLE: Medley: Stableford: L Smith (11) 40.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford 2B: White: M Kursawe R Ussia 49. A: N Pitchford (9) 38. B: C Fercher (16) 45. C: M Kursawe (21) 39.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: J Yoon (22) 48. R Han (35) 48. 2B Scr: W Park (6) B Murray (4) 39. A: K Sirimanotham (7) 40. B: J Yoon (22) 40. A Casey (21) 35.

CARNARVON: Men: Stableford 2B Agg: White: N Pavlovski (22) Z Pavlovski (12) 78. Mxd: K Song (24) H Oh (22) 70. K Oh (11) H Oh (22) 76 cb. Men: A: W Lee (8) 40 cb. B: S Yeo (22) 38. Women: Stableford: H Oh (22) 39.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: S Falcone (5) D Lombardo (21) 48. Men: D Murdocca (13) 40. Women: G Kim (19) 37. Medley: PM 2B: M Van Der Weegen (19) G Mahony (30) 42 cb. Men: N Ward (27) 35. Women: M Van Der Weegen (19) 30 cb. 2B Scr: S Newell (7) A Commins (10) 36 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: L Kerr (26) 35.

CHATSWOOD: Stableford: 2B: R French (15) H Thorley (17) 47. Medley: H Thorley (17) 36. T Thelwell (19) 36 cb.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: B Eddy (11) 38. Women: D Pearce (30) 34.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: C Gregory (23) J Conlon (21) 47. 2B Scr: N Miller B Chua 33. A: G Dunn (9) 37. B: R Addabbo (20) 36 cb. C: B McDonald (27) 39. 

COROWA: Medley: Stableford: C Dickins (9) 40. Runner-up J Lewis (37) 39.

CROMER: Medley: Stableford: Irish Team: D Watson (20) F Kong (32) A Bird (36) T Renard (15) 85. D Watson (20) 43. 

CRONULLA: Men: Stableford: J McLean (8) 0 cb. Scr: D Weigand (-1) -3. Mxd: Stroke Foursome C’ship: Black: G Rann D Rann 70.5. Scr: S Wiggins I Macauley 75.5 cb.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: P Kim B Kim 46. Men: Div 1: B Jack (5) 38. Div 2: S Lee (19) 38. Scr: B Schutz 28. Women: V Quan (27) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: G Loudoun (26) J Kenyon (19) 45. Men: T Touna (12) 38. Stroke: A: A Baker (5) 69 cb. A Scr: D Neill 73. B: G Cox (15) 67. B Scr: T Bews 79. C: S Cochran (18) 69 cb. C Scr: L Brennan 88 cb. D: D Putland (23) 65. D Scr: M Aspland 95. C’ship: A Scr: C Dengate C Williams 299 to playoff. B Scr: A Mezildic 333. C Scr: S Jones 343. D Scr: D Putland 375. Jnr: C Hammilton 235. Men: Cup: D Putland 282. P Sullivan 212 cb.

EASTLAKE: Stableford: A: J Pantaleone (11) 38. B: M Kelly (19) 37. C: G McLaughlan (23) 37. Scr: A Wallace (0) 36.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: J Hodgkinson (22) K Carboni (30) 47. Men: R Jagger (12) 39.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B: J Mcgrath (19) M Mcgrath (38) 50. Men: A: R Phillips (9) 38. B: P Eleven (16) 38 cb. C: J Mcgrath (19) 41. Hole in one: G Varley at 4th. Women: Stableford: M Mcgrath (38) 39.

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: G Wilson (10) 70. Div 2: D Pyke (19) 69. Women: H Daniel (22) 69. Men: Medal Nov: Scr: A Purtill 74. Hcp: D Pyke (19) 69. Women: Brooch: H Daniel (22) 69.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: K Barton (11) 33. B: C Noble (19) 38. C: S Cullen (27) 39.

GLENMORE: Medley: Stableford: Y Cho (17) 46.

HAWKS NEST: Men: Stableford: M Ostle (8) 40. Women: G Turner (29) 35.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: P Stevens (10) 36 cb. B: S Hetherington (18) 44. Men: Stroke Foursome C’ship: Black: Scr: S Rochrich G O’Brien 77. Hcp: R Coleman H Maxwell (13.5) 66.5. Women: Yellow: Scr: G Hoskin G O’Halloran 80. Hcp: N Wells S Eisenhauer (12.5) 68.5.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: S Ash (22) 42.

KAREELA: Mxd: Stableford: A: P Kefalas (29) 44. Div 1: D Dodd (24) 38.

KILLARA: Men: Stableford White: B Tesoriero (17) 38 cb. Women: Green: P Sears (8) 35. Men: Stroke: C’ship: A: J Wooster bt B McNamara 10-8. 36-hole: A: J Wooster bt B McNamara. A Lamble bt M Finfer. C’ship: S Perkins bt M Rolfe. H Newbery bt L Glanfield. B Dodds bt N Hardwick. J Foulsham bt A Stringfellow. L Callanan bt C Bahnsen. S Coffey bt I Bernard.

KOGARAH: Mxd: Par 2B: White: G Eyre (22) M Eyre (16) 5 up. Men: B Fisher (10) 36 cb. Scr: G Harnwell 35. Women: Stableford: M Brun (20) 33.

LANE COVE: Women: Stableford: Trophy: J Cunningham (24) 35.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: S Vasiliadis (11) G Macri (16) 52. A: S Vasiliadis (11) 43. B: G Macri (16) 39. C: M Valenti (20) 35. Women: S Kim (13) 33 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: C Jasser (7) 39. B: M Williams (25) 37. Scr: D Scuglia (+2) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: D Kazmar (20) R Walker (27) 70. I Yesil (19) 39 cb.

MANLY: Men: Stableford White: A: J Karren (5) 36. B: I Spittal (15) 40. C: K Lowe (26) 46. Scr: J Karren (5) 31. 9-hole: M Shaun (14) 18. Women: Stableford: C Forbes (26) 36. Mxd: Par: Cup: M Gobee (39) R Gobee (14) 10 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: P Harrison (10) 40 cb. Women: W Troy (32) 38. Veteran: J Johnson (28) 32 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Edmed (15) D Bernar (24) 43. J Hempstead (22) 36. Scr: R Wood 31. Women: Stroke: T Hall (25) 64. C’ship: Div 1 Scr: M Holly 320. Div 1: S Callaghan (18) 221. Div 2 Scr: A Burt 387. Div 2: T Hall (25) 295 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: 2B: S KIm (27) G Kim (21) 41.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: L Quilliam (4) 39. Scr: B Zaeleng 26. Stableford 9-hole: White: M Lee (7) 18.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: K Davidson (27) J Brennan (21) 62. Mxd: A Kim (21) J Park 54. Medley: A Madni (23) 35 cb. Men: J Park (18) 35. Women: W Ding (30) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: S Ferguson (14) 38 cb. M Gambrill (12) 38. B: R Howard (21) 37 cb. B Hedges (23) 37. C: D Hall (31) 38. Women: Div 1: C Frires (14) 36. Div 2: M Wheatley (42) 35. T Wasilewicz (36) 34.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: P Luff (26) P Tse (27) 48. Men: G Goodhue (8) 40. Women: K Psaltis (18) 33. Stroke: Div 1: M Meynert (17) 72. Div 2: C Allsopp (26) 72. Div 3: R Fazzolari (32) 73. Div 4: S Kwon (35) 77.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: S Murray (12) J Wynter (12) 70. S Murray (12) 37.

OATLANDS: Men: Stableford White: F Kidman (31) 40. Women: Yellow: J Park (16) 36. Medley: 4B: A Bradshaw (22) J Kim (31) 45. Mxd: H Kim (11) J Kim (19) 43.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: T Gordon (34) L Bastock (35) 43 cb. Men: D Mills (11) 40. Women: A Eldridge (10) 37.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: M Warne (9) T Dean (30) 46. Men: J Lopez (16) 40. Women: K Raine (17) 36.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: J Santos (15) 34 cb. Div 2: J Palmer (25) 34.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: A Dainton (7) D Anderson (21) 75. Men: White: A: M Gatt (14) 38 cb. B: D Anderson (21) 40 cb. Women: J Stobo (19) 33. Veteran: Green: C Porter (34) 25.

ROSNAY: Men: Stroke: A: T Field (6) 69. A Scr: L Papallo 73. B: A Hines (14) 71. B Scr: K Graham 73. C: E Hines (18) 70. C Scr: B Pase 74. Women: Div 1: E Morabe (21) 78. Div 2: M Field (28) 82.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Plate: D Wanigesekera (24) 68. Scr: J Clarke 77. Stableford: N Killalea (15) 38. Women: S Moon (44) 35. Medley: 2B: K McNamara (19) P Watkins (13) 47.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: Medal: A Scr: S Brownlow (5) 76. A: T Knight (12) 68. B Scr: G Anderson (14) 82. B: G Anderson (14) 68. C Scr: P Stingmore (22) 93. C: R Lyons (29) 69.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Rodriguez (40) J Bae (12) 47. Men: B Rodriguez (40) 37. Women: H Brough (21) 34.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: M Fisher (10) 35 cb. M Farrow (5) 35. B: C Organ (14) 42. P Hanna (14) 39. Captain’s Trophy: C Organ (14) 42. Women: J Stephens (25) 34. R Ezzy (26) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: H Song (20) 40.

THE LAKES: Medley: Stableford: J Chee (15) 40. Scr: J Tomlinson 29.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: G Best (12) 19. B: T Grebenshikoff (18) 22. C: R Anthony (29) 20.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Medal Nov: A: R Watmorea (5) 70. B: L Purtill (17) 70. C: T Mullins (29) 73. Stroke Gold: G Sharp (28) 79. Women: Stroke: N Mullins (20) 71.

TWIN CREEKS: Women: Par Green: L Kim (23) 4 down. Men: Gold: A: S Woodcroft (8) 5 up. B: B Behnke (14) 1 up. C: H Khor (32) 4 up.

WAKEHURST: Men: Stableford: J Hanlon (21) 36. Women: J Kim (18) 32.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: I Bentham (25) 44.

WINDSOR: Medley: Stableford: M Edgar (17) 35 cb. S McGee (36) 40. 2B: J Callow (19) M Friedrich (24) 43.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Medal Nov: Black: A: P McColl (7) 69. A Scr: K Rugless 72. B: T Moran (15) 71. B Scr: A Nasralla 87. C: T Nott (25) 68. C Scr: D Clarke 93. Stroke: C’ship: A: W Oates 288. C Jamieson 293. A res: J Henderson 320. P McColl 321. C’ship: B: V Ying 338. K Henderson 343. C: B Rogers 377. M Ryan 379. M Rugless 299. W Sampson 303. Cup: W Oates (3) 276. Men: Stroke Trophy: Black: T Nott (25) 68. Stroke: Jnr: A Jackson 160. R Lancaster 167.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: G Deane (15) T Hassall (20) 71. Mxd: A Sharpe (18) L Mullard (1) 67. Men: Div 1: A Lockwood (9) 39. Div 2: W Burke (27) 40. Women: N Sharpe (21) 35.

YAMBA PGA PRO-AM: Final rd: (Aust unless stated): 137: D Lawson. 138: C Wood. 139: D Jordan A Evans. 140: D Gale H Kong L Radcliffe. 141: D Papadatos S Houston. 142: T Hart. 143: J Widdicombe B Gill. 144: M McLean J Clarke. 145: L Tighe. 147: S Jeffress J Lyras. 149: A Noseda (CHE) J Higginbottom A Townsend J Wright.150: J ter Veld (NLD) M Wright A Campbell L Brown . 151: J Warren B Rankin B Doherty M Adey T Punnett. 152: J Pountney P Martin B Burns. 153: J Mackenzie J Macklin .154: L Yip G Williams (ENG). 156: S Brazel.158: J Hooper A Edge. WDN: N Waters B Stocks B Talbot. 

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: K Parker (6) 38 cb. B: S Tregenza (19) 41. C: T Whitehead (24) 41. Women: A Buckley (14) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email