September 25, 2021

Daily Club Golf Results 20 October 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 20 October 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 20 October 2020.

ASQUITH: Women: Stroke: C’ship: Div 1: J Merrick (8) 70. Div 2: L Hibbert (24) 72 cb. Div 3: C Greenland (34) 71. 54-hole C’ship: Div 1: J Merrick (8) 237. Div 2: R Hanchard (22) 284. Div 3: M Choy (30) 309. Stableford Yellow: J Irish (35) 38.

AVALON: Men: Stableford: S Gaal (14) 39.

AVONDALE: Women: Stableford: K Skellern (12) 38. 12-hole: J Morgan (42) 23 cb.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: S Ryan (11) 38 cb. B: S Castieau (22) 40.

BARNWELL PARK: Stableford: J Macintosh (27) 44.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: J Oltvayni (23) R Holterhoff (14) 50. Men: Div 1: G Youell (16) 41. Div 2: J Oltvanyi (23) 40. Scr: G Whyte 33. Women: Div 1: J Chung (19) 33. Div 2: A Mckinlay (28) 33. Div 3: B Jenkinson (32) 35.

BEVERLEY PARK: Women: Stroke: A: S Chapple (20) 71. B: M Smith (30) 69. C: L Smith (44) 73. C’ship: A Scr: A Bull (4) 249. B Scr: R Morrison (25) 301. C Scr: P Isbister (37) 342.

BEXLEY: Women: Stableford: R Smith (31) 35 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Holmes (17) B Simpson (11) 47. K Munchow (14) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: M Spence (Castle Hill 2) 42.

BOWRAL: Women: Stroke: A Geddes (17) 68. J Kilmister (34) 70.

BREAKERS: Men: Stroke: Medal: A: S Goodwin (15) 75. A Scr: S Goodwin (15) 60. B: P Bone (18) 83. B Scr: P Bone (18) 65. C: P Curby (23) 91. C Scr: J Jewiss (26) 65. D: R Webb (29) 97. D Scr: N Mansfield (36) 65.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: B Staples (35) 48.

CABRAMATTA: Men: Stableford White: R McIvor (4) 38. Women: J Ahn (28) 42.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: G Rosman (17) A Salkeld (10) 51. 2B Scr: C McMahon (Randwick) M Williams (Randwick) 38. A: A Salkeld (10) 40. B: P Yoon (13) 39 cb. C: S Hwang (20) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: I Moon (13) D Gibson (4) 74. R Wallace (9) 41.

CHATSWOOD: Women: Stroke: Div 1: M O’Donnell (24) 61. Div 2: K Robinson (27) 69. Div 3: P Oliver (38) 66.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: R Ryan (10) 37. B: B Tate (21) 36. C: B Manning (25) 37.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: K Every-Burns (14) 37. Div 2: A Stackpool (26) 36 cb. Div 3: R Gaitanos (40) 37. 9-hole: J Hadley (31) 20. Medley: D Vas (14) 20.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B Agg: C Clunes (2) A Bertah (2) 76. W Smith (21) 39. A Bertah (2) 38 cb. Scr: A Bertah 36 cb. 

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: A Yang (20) K Ha (24) 48. Div 1: K Ha (24) 43. Div 2: L Kolenko (25) 36. Div 3: H Allision (42) 34 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: J Davis (20) 44.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Clarke (29) G Clarke (20) 74. 2B Agg Scr: M Rajca J Wheatley 68. A: B Queenan (12) 35 cb. B: D Bisram (13) 39. C: C Nolan (22) 40. Snr: G Wright (20) 38 cb.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: G Bainbridge (25) 41.

GORDON: Women: Stroke: Div 1: L Barratt (24) 67. Div 1 Scr: L Barratt 91. Div 2: C Peters (37) 73. Div 2 Scr: C Peters 110.

GOULBURN: Women: Stroke: A: G Woodgate (16) 70. B: M Owen (28) 76. C: J Treweek (34) 76. A Scr: C Hobbs (12) 86 cb. B Scr: M Croker (23) 92. C Scr: S Langbein (36) 107. 

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: A Macpherson (14) 42. Div 2: G Hodgson (32) 39 cb. Women: Gold: R Hoyle-Smith (32) 37.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: J O’Brien (18) 38. Div 2: B Costello (45) 43.

KAREELA: Women: Stableford: Split Six: W Richmond C Balacco 72. V Vortouni (31) 39. A: S Dempsey (20) 36 cb. B: J Franklin (25) 38. C: K Lloyd (37) 38.

KILLARA: Women: Stableford: Div 1: C Wilkinson (19) 38. Div 2: J Bracka (27) 41. Div 3: D Ravenscroft (35) 41.

KOGARAH: Veteran: Stableford White: D Cash (16) 39.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: D Heather (11) J Larkins (10) (Stonecutters Ridge) 78. 2B Scr: J Jong (5) M Song (10) (Brighton Lakes) 54. Men: A: D Heather (11) 40. B: G Croall (13) 39. C: B Newman (27) 37 cb. Women: Div 1: V Withford (20) 34. Div 2: M Gear (26) 41.

LEURA: Women’s Stableford Winner: N Yu (14) 38 pts, R/up C Moore (12) 33 pts.

LINKS SHELL COVE: Open Stableford 1st – Todd Murrell (43pts), 2nd – Craig McCorkindale (42pts), 3rd – Ron McRae (39pts) Scratch – Grahame Stinson (-5).

LONG REEF: Men: Stableford: J McCririck (21) 42. Women: S Sparke (44) 45.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: S King (1) 40.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: P Stafford (9) D Cremin 83. 2B Agg Scr: P Gregory R Aslanis 58 cb. A Kinghorn (10) 42 cb. Scr: J Dunn 34. Women: D Wilson (18) 36 cb. Veteran Women: F McGee (24) 36.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Bennett (20) 45.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Zarra (17) T Skuodas (10) 46. P Zarra (17) 39.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: H Rosewarne (28) 38.

NELSON BAY: Women: Stroke: Div 1: S Anderson (19) 72 cb. R Fitzgerald (18) 72. Div 2: W Heapy (25) 71. J Tolhurst (24) 72 cb. Div 3: R McGaw (35) 75. M Phegan (33) 76 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: I Tolman 37. Women: Par: Div 1: J Coughlan 2 up cb. Div 2: D Wilmshurst 2 up cb. Div 3: M Smithson 5 up.

NORTH RYDE: Women: Stroke: A: P Ternes (16) 67. B: E Wong (28) 68. C: J Edmiston (32) 71. D: D Donohoe (43) 70.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: G Francis W Margetts 45 cb. G Murray (23) 37 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: C Dennett (45) 33. 9-hole: N Keating (43) 13.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford White: G Lynch (14) 42.

PYMBLE: Mxd: Stableford: A McKean (19) 39. Women: Par: C Adamsas (4) sq.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: A Smith (20) M Gibson (14) 47. A: D Horan (12) 38. B: J Cincotta (15) 39. C: A Smith (20) 40. Scr: R Fernandes 32.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: C Griffin (11) 63. B: P OHalloran (19) 62. C: J Pollard (31) 63.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: J Branson (41) A Petersen (25) 47. Div 1: S Colderick (25) 36. Div 2: J Jobling (30) 38. Div 3: L Hess (40) 34. 9-hole: S Zekulich (40) 23. Green: J Harrison (45) 19.

ROSNAY: Veteran: Stableford Yellow: Div 1: B Forbes (7) 36. Div 2: T Clifford (18) 38.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 3B: Championship: S Stephen C Basil-Jones G Grubb 49. Centenary: Div 2: A McKay (28) 32. Div 3: B Hone (37) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Div 1: M Kim (20) 73. Div 2: Y Ran Kim (26) 75. Div 3: W Kemp (33) 68. Div 1 Scr: M Bang 84. Div 2 Scr: E Lee 101. Div 3 Scr: J Gu 108. 54-hole C’ship: Div 1 Scr: M Bang 247. Div 1: M Kim (20) 227. Div 2 Scr: C Choi 305. Div 2: N Peredrienko (20) 230. Div 3 Scr: C Seeto 323. Div 3: J Gu (34) 224. Stableford: M Smith (34) 34. 54-hole C’ship: M Cuthbert (37) 96.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: O Kenny (29) A Hurley (22) 47. A: C Portelli (12) 44. B: M Carbonaro (18) 39 cb. C: B Cummins (23) 41. D: B Tobin (27) 36.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: P Hameister (31) 39.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: Div 1: H Williams (17) 73. Div 1 Scr: P Pitsawong (11) 84. Div 2: C Cameron (27) 72. Div 2 Scr: J Murchie (24) 98. Stableford Yellow: Div 3: B Payne (26) 39. Snr: D Watson (17) 44.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford White: 2B: B Verma (19) G Tahamic (23) 50. 2B Scr: L Szkirpan J Field 41. A: B Greenaway (10) 39. B: K McElduff (13) 39 cb. C: V Ramirez (23) 43. Women: 2B: H Yeun (50) B Simms (35) 46. A: K Fryer (15) 36 cb. B: S You (24) 39. C: J McDonald (47) 38.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: P Kenny (23) 44. Women: Div 1: H Kim (29) 39 cb. Div 2: K Kelman (45) 36.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: S Williams (9) 37 cb. T Gillogly (10) 37. B: D Dunworth (25) 36. B Munroe (20) 33 cb. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: J Patfield (24) 18 cb. S Kemp (44) 18. Stroke Veteran Women: Green: Div 1: M Byrnes (17) 71. M Duckett (19) 73. Div 2: E Polikevics (37) 76. P Van Driest (33) 78 cb. 

TERREY HILLS: Medley: Stableford Gold: G Lee (27) 43.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: D McNeil (15) S Gaynor (10) 80. M Walker (34) 46. Scr: D McNeil 34. Veteran: A White (5) 41.

THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: K Lasky (10) 42. Div 2: L Walsh (30) 40. 9-hole: K Callan (45) 18. Hole in one: A Kumar at 15th. Women: Stableford: Trophy: Southside bt Northside.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: L Maccan (11) . B Foley (Cronulla GC 9) 91. Men: A: L Maccan (11) 41. B: C Kenney (16) 43 cb. C: P Jansen (28) 41. Scr: G Booby 40. Women: D Clancy (37) 38.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: M Sadler (6) 37. B: S Davies (25) 36. C: S Desailly (28) 39. Gold: V Ranken (7) 35.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1: M Rowley (25) 69. Div 2: I Taylor (31) 79. Div 3: P Jackson (43) 84. Div 1 Scr: Y Boardman (6) 81. Div 2 Scr: L Phillips (30) 112. Div 3 Scr: L Hough (37) 123.

WAKEHURST: Women: Par: A: S Douglas (17) 2 up. B: R Taylor (35) 1 up.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Cahill (12) P Farrell (24) 48. P Cahill (12) 40 cb.

WARRINGAH: Women: Stableford: 3B: S McKenty (23) D Garrett (25) L Bryant (35) 103.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: C Ritchie (4) 39 cb. Women: W Bellamy (34) 36 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: F Sweeney (23) 66. B: S Furness (35) 73. Stableford: B: J Lane (41) 41.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Div 1: P Northey (25) 70. Div 2: C McKellar (29) 76. Div 3: S Wyse (35) 70. Div 1 Scr: D Rann 84. Div 2 Scr: S Foster 106 cb. Div 3 Scr: R Hunter 112.

WYONG: Men: Stableford: S Loughnan (7) 40. Women: J Kidd (17) 32 cb.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email