September 25, 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 18 October 2020.

 

GOLF NSW: Men’s NSW Sand Green Championship at Coolamon Sports & Rec Club: B Brigden (Warren GC) 148 won on 1st Playoff hole,  G Broadhead (Coolamon SRC) 148, M Todd (Randwick GC) 149.  NSWVGA C’Ship: Rd 1: B Brynes (Condobolin Sports) 154, S Matheson (Griffith GC) 156, T Putland (Forster-Tuncurry GC) 163. Teams: C Whitmore/J Winstanley/T Jose (Coolamon SRC) 441. Hole in One: B Chant (Coolamon SRC) at 4th.

GOLF NSW: KENO Let’s Play Ambrose Regional Final at PACIFIC DUNES GC: WOMEN’S – S Villapana & A Smylie (Pacific Dunes GC) 64, MEN’S – R Campbell & G McDonald (Waratah GC) 63.25, MIXED – R Longfield & M Feltham (Harrington Waters GC) 65.25.

 

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: A Gorrie (11) C Brobbell (10) 49 cb. Mxd: E Kim (24) Y Kim (15) 47. Men: Div 1: T Kim (9) 40 cb. Div 2: S Kim (30) 46. Women: M Park (24) 38 cb.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: L Li R Huang. Men: White: R Huang (14) 47. C Fan 42. Women: L Stone (27) 41. S Thompson 29.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: L Aitken M Aitken 49. Men: A: T Litton (10) 41. B: R Appleby (14) 39. C: R Battegazzore (23) 41. Women: M Aitken (34) 46. Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: A Seymour S Underwood 150. B Scr: S Jooste M Rosenfeld 86. C Scr: M Helwah H Bachir 96. A: S Hon N Nicolitsis 144. B: J Smith G Brown 73. C: K Killen R Hoagland 75.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: D Bass (25) 37 cb. Women: Stroke: R Pollock (27) 61. C’ship: R Pollock (27) 61.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: L Stimpson (30) K Odewahn (31) 48. A Hazer (20) 42.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: C Lathwell (15) L Weynton (27) 49. Men: Div 1: B Lewis (6) 42. Div 2: L Weynton (27) 39. Women: P Shepheard (22) 42. Medley: Scr: P Clarke (0) 39.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: B Hammond (15) C Prasad (13) 50. Men: A: J Minati (13) 44. B: R Noble (5) 43. C: K Ma (26) 41. Scr: L Torney (14) 30. Women: L Smith (44) 39. Mxd: Irish Team: D Hilton (39) C McDonald (20) M Holt (24) B McDonald (20) 141. L Conroy (23) 44. D Hilton (39) 52.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Gilligan (22) D Sherry (23) 50. S Terkalas (9) 40. Scr: J Dodds 31 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B: F Schilter (21) V Dos Santos (16) 45. F Schilter (21) 42.

BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: J Fourie E Washer 52. Scr: J Buck (4) 37 cb. A: C Lesmana (8) 41 cb. B: T Lever (13) 42. C: P Lowe (22) 42. D: P Shehadie (29) 40. Women: Stroke: J Vanderkooi (15) 75 cb.

BOTANY: Men: Stableford: L Dare (13) 38.

BOWRAL: Medley: Stableford: J Buchanan (14) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: P Vongphit (11) J Trivellato (12) 46. Div 2: L Dinh (18) J Lee (15) 47. 2B Scr: J Torthititham (17) L Markovski (5) 37. A: M Wilson (7) 40. B: J Trivellato (12) 41. C: J Hallinan (36) 39. Women: L Schwarz (29) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: K Dhang 41.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: S Strazzeiri (13) J Abood (21) 49. White: A: M Pavlovski (12) 39. B: C Ashworth (14) 41. C: T Lee (23) 42. Women: Stroke: Div 1: J Jung (16) 67. Div 2: S Lee (19) 68. Div 3: M Chapman (28) 68.

CASTLECOVE: Medley: Stableford White: H Ferris (17) 42.

CHATSWOOD: Mxd: Stableford: 2B: J Ferrari (44) H Thorley (18) 51. S Baker (40) 41.

COMMERCIAL ALBURY: Mxd: Stableford White: U Jones (43) 38.

COROWA: Medley: Stableford: C Dean-Graham (46) 43. 2nd L. Holden (13) 41.

CROMER: Medley: Stableford: 2B Multi: J Hall (17) C Aldren (15) 86. M Robberds (10) 44. Women: Stroke: A Matthews (16) 70. C’ship qlfrs: A: S Adams (11) 165. B: L Power (22) 191. C: V Younger (27) 207. D: J Johnston (33) 226.

CRONULLA: Men: Stableford Black: P Donnelly (24) 43. Scr: R Simpson (+1) 37. Women: S Bennett (26) 36. Scr: S Wiggins (5) 30. Mxd: Stroke: Canadian Foursome: P Loxley (15) S Loxley (37) 72.5.

CUMBERLAND: Men: Stroke: T Lappeman (23) 66. Scr: J Grey 87. Stableford: S Kim (12) 42. Women: A Yang (21) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: S Jones (15) M Aspland (23) 50 cb. Div 1: C Hinton (22) 45 cb. Scr: J Wild 30 cb. Women: Stroke: A: M Vukelic (18) 73. Scr: R Jones 83.

EASTLAKE: Par: Scr: P Donnelly 1 up. A: L Hawkins (10) 6 up. B: K Schubert (20) 6 up. S French (28) 5 up.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: J Pyle (18) 41. Div 2: R Harris (24) 40. Women: S Simpson (24) 32 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: D Kim (10) 39. B: J Dickson (17) 38. C: S Cullen (28) 35. Women: Y Chong Oh (25) 37.

GLENMORE: Medley: Stableford: P Maguire (14) 42.

GOSFORD: Men: Stableford White: S Robinson (9) 39 cb. Women: J Martin (37) 39.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: B Veitch (12) 39. B: G Fanning (16) 40 cb. C: K Howell (22) 40. Women: A: D Pasfield (22) 37. B: D Thompson (44) 37.

HAWKS NEST: Men: Stableford: K Richardson (33) 37. Women: S Pritchard (45) 35.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: A Locke (16) 39. B: T Quinlivan (34) 42. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: D Rohrich S Rohrich 81. Hcp: L Smith D Smith (19) 69.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: R Kettle (19) 40. E Maniago (27) 39. V Tagle (21) 36.

KAREELA: Mxd: Stroke: Ambrose: S Nicholls (38) T Nicholls (14) 55.

KIAMA: Men’s Championship : A: E Harvey 284 playoff E Ward 284. B: S Howard 327 B Shephard 332. C: P Cull 352 R Potter 357. Jnr: E Ward 141. Vet’s: C Kenning 145. Nett: A: B Hutchison (11) 257 J Keiley (13) 266. B: I Boulton (18) 267 R Cull (19) 269. C: N Cowen (33) 260 P Ellis (23) 269. Jnr: J Parker (19) 126. Vet’s: J Keiley (13) 126. Medley Stab: D Ferguson (10) Jamberoo 36..

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: G Clark (24) S Wagschall (15) 51. Mxd: N Hardwick (15) S Hardwick (29) 48. Men: S Wagschall (15) 43. Women: Green: R Braude (33) 40 cb.

KOGARAH: Men: Stableford 2B Multi: White: P Pham (9) L Le (14) 81. S Scala (14) 40 cb. Scr: S Puskaric 34. Women: A Donaghey (29) 43.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: S Tipple (11) 39. B: N Fagan (13) 38. C: B Kendall (27) 42.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: B Walker (15) A Felipe (16) 73 cb. J Petruzzelli (11) 41. B Walker (15) 42. R Thomas (24) 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: T Huynh (23) G Ngothanh (17) 52. 2B Scr: R Sciuriaga B Davies 42. A: B Kable (12) 40. B: A Chen (41) 42 cb. C: T Huynh (23) 43. Women: Stroke: A: Z An (3) 75. A Scr: H Choi 87. B: C Hart (22) 71. B Scr: D Gwon 98. C: A Jee (36) 73. C Scr: M Harrison 124.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: K Cook J Pysar 45. Mxd: M Smiles S Smiles 48 cb. Men: M Smiles (18) 42. Women: A Gattas (21) 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: A: G Yeates (25) 41. Scr: D Scuglia (+2) 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: S Bikarevic (14) P Placencia (23) 75. R Hayes (5) 39.

MAGENTA SHORES: Men: Stroke: C’ship: A: R Oliver bt R Millers 7-5. B: J Pateman bt A Western 3-2. C: S Thompson bt W McIntyre 6-5. Women: A: C Chin bt K Burke 3-1. B: V Greville bt L Hunt 3-2. C: M Axtens bt P Macdonald 2-1. Snr R Greville bt K Burke. Jnr: M Moon bt R Millers.

MANLY: Men: Stableford White: A: D Ross (9) 42. B: L Cooper (19) 40 cb. C: F Beament (25) 41. Scr: P Houston (5) 34. Women: F Fiona Nix (34) 41. Men: 9-hole: White: F Martin (34) 20. Women: Yellow: M Martin (39) 18.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J Chu (15) 41 cb. Women: Stroke: K Lindsay (17) 56. Veteran: J Granger (23) 59. Women: 54-hole C’ship: Div 1 Scr: K Lindsay 237. Div 2 Scr: F McGee 263. Div 3 Scr: M Souden 266. Div 1: K Lindsay (17) 186. Div 2: F McGee (25) 189. Div 3: M Souden (27) 185.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: S Brooks (13) J Wang (31) 71. K Han (15) 41 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: B Tran (31) 39 cb. Women: J Godden-chang (39) 40.

MONASH: Men: Stableford: S Elzinga (14) 42 cb. Women: S Robinson (23) 40. Mxd: 2B: E Rodwell (27) M Gray (21) 48. Men: J Elzinga (28) S Elzinga (14) 50. 2B Scr: R Fraser (8) D Cullam (+1) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: T Hioki (10) 39 cb. B: N Lebon (15) 42 cb. C: S Bohan (19) 44. Scr: K Kim 34. Women: N Vincenct (28) 43.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Bang (21) B Ha (25) 47. F Sabbagh (18) 42 cb. Mxd: 2B: J Jeong (29) C Noh (31) 48. Men: J Park (20) 39. Women: C Cho (18) 43.

MURRAY DOWNS: Stableford Black: A: C Burrell (5) 40. B: J Perry (18) 40. C: H Thompson (44) 48. A: P Austerberry (28) 40.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: P Cavanagh-Downs (15) 41. B: T Buttler (18) 36. C: P Anicich (26) 42. Women: Div 1: C Elliott (24) 34. Div 2: T Wasilewicz (34) 33 cb. C Ledingham (27) 33.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P Boyce (33) M Costigan (19) 50. A: S Jung (12) 43. B: T Boal (15) 42. C: G Hearne (25) 38. D: W Benecke (30) 40. Mxd: 2B: K Fennell (20) M Henderson (17) 48. Women: K Hinde (23) K Psaltis (19) 50. Div 1: P Ternes (15) 40. Div 2: B Robinson (29) 43.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Leung (14) N Ovi (36) 54. N Ovi (36) 45.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Trollip (14) H Trollip (16) 48. P Durack (13) 39. White: J Briggs (22) 33. L Leong (24) 35. Scr: M Yetman 26. Women: Irish Team: P Montaague (38) S Goldschmidt (30) T Hammond (34) R Rees-Poole (28) 97.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: R Easterbrook (0) J Cale (29) 45 cb. Mxd: L Fackrell (27) G Sih (21) 47. Men: White: I Kim (22) 40. Women: Yellow: J Kim (21) 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: H Blacket (29) A Cridland (22) 50. Men: White: A Wales (36) 40 cb. Women: S Moffatt (20) 43.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: A Smith (21) J James (15) 77. J Chatten (18) 43. Scr: R Paulsen 30. Hole in one: D Crawford at 13th. Women: Stableford: Div 1: Y Cheng (21) 38. Div 2: M Santoro (31) 40.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: E Barry (23) R Arnold (12) 76. A: R Arnold (12) 40. B: N Hilton (14) 37. C: M Dolly (22) 37. Women: J Mackie (25) 35.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: R Farrelly (22) D Porter (19) 50. Men: White: A: J Cole (19) 42 cb. B: B Wilcox (24) 43. Women: L Sennitt (24) 46. Veteran: Green: R Blackwood (27) 37.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: J Skinner (11) 37. Div 2: D Hamilton (17) 33.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: J Todd (31) 43.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: R Biason (31) M Lee (25) 49. Mxd: W Kemp (33) S Kemp (22) 49. Men: M Su (10) 40. Women: G Mercer (31) 37 cb. Scr: M Dane 35.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: A Scr: J Stephen (+3) 68. A: T James (4) 68. B Scr: J O’Brien (8) 80. B: D Fletcher (11) 72. C Scr: M Crowe (15) 80. D Scr: H Tanner (21) 90. D: H Tanner (21) 69. C’ship: A: R Wherle 291. B: B O’Regan 323. C: M Mabey 347. D: J Staines 363. D Allomes 327. A Neville-Smith 322.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Musgrove (10) D Murray (15) 85. A: J Giardina (6) 43. B: D Murray (15) 47. C: G Mason (22) 45. M Heller (25) 36. Gold: K Magnay (21) 36. Scr: J Giardina 37. Women: Div 1: M Cerkesas (22) 44. Div 2: L Poole (28) 40 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: G Day (17) M Horton (2) 76. Div 2: R Day (14) M Carlin (14) 75 cb. Scr: M Yates N Ferrer 66. A: C McAllister (11) 41 cb. B: P Fryer (17) 40. C: S Parker (34) 40.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Wall (11) C Fallon (32) 48. Men: T Stewart (12) 43. Women: C Lee (26) 40.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: A Smith (13) 42. J Taylor (14) 40. B: M Wadell (Newcastle 27) 39. D Dunworth (25) 38. Mxd: Stroke: Foursome: M Taylor T Fernance 59. S Williams J Lowe 69.5.

TERREY HILLS: Stableford: P Eng (20) 44.

THE AUSTRALIAN: Mxd: Stroke: Foursome: H McNeill (+1) P Miles (5) 69.5. Scr: H McNeill P Miles 71.

THE COAST: Medley: Stableford White: L Torres (23) 41. Scr: S Burgess 33. Women: M Grant (34) 34. 2B: S Burgess (9) J Eccleston (12) 51. Men: Stroke: A Taucher (12) 67. Scr: C Weber 73 cb. C’ship: R Macey 308. A: K Isch 317.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Shannon (33) S Gannon (28) 45. Scr: Z Pan A Chan 29. M Coorey (15) 40. Scr: A Pemberton 35. Women: 4B: T Daly (15) K Kang (16) 47. Medley: PM: A: A Chan (16) 38.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: L Grant (2) 19. B: G Avery (18) 22. C: M Condon (31) 24.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: D Wilson (13) 39. Div 2: I Cameron (21) 40. Div 3: H Cheesewright (24) 35. Senior Medley: Gold: Div 4: G Sharp (28) 35. Women: J Somerville (21) 33 cb.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: E Eou (8) 5 up. A Scr: C Bonovas (5) 36 up. B: C Choi (15) 6 up. B Scr: M Pellen (14) 26 up cb. C: D Pugh (28) 5 up. C Scr: A Dowe (34) 14 up cb. Women: Green: C Mun (26) 5 up.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Hanlon (21) R Kempe (30) 53. Men: A: J Donde (17) 47. B: R Kempe (30) 45. Women: Div 1: S Cathcart (10) 42. Div 2: A Crothers (36) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: J Pascoe (18) 41. Women: J Miller (21) 38. Medley: 9-hole: B Dorich (30) 21 cb. Men: Stroke: C’ship: A: F Allan bt W Smith 2-1. B: M Farrell bt N Dowler 5-4. C: P Soiland bt R Rasmussen 19th.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: R Wehbe (25) A Lewis (22) 45. R Goosen (26) 40.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A Scr: M Beales C Clarke 114. B Scr: T Bellamy N Wells 126. D Scr: R Weeks I Young 149.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: T Browne (7) E Attard (23) 75. Div 1: G Pitt (15) 41. Div 2: R Pollak (20) 39 cb. Div 3: F Kleiner (25) 40. Medley: 9-hole: V Chong (27) 21. D Bayley (31) 19. Women: D McDonald (33) 36.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: D Dean (28) 39. Women: S Foster (28) 45.

WYONG: Women: Stableford: N Sharpe (22) 39. Men: Stroke: A: S McQueen (9) 64. B: J Osborne (17) 67. C: W Arundell (29) 60.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: K Rourke (27) 39.