Daily Club Golf Results 14 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 14 October 2020.


GOLF NSW: KENO Let’s Play Ambrose Regional Final at THE COAST GC: WOMEN’S – J Jordan & S Martin (St.Michael’s GC) 65.5, MEN’S – T Liddell & M Hagemrad (Macquarie Links GC) 57.75, MIXED – A Eksteen & R Fitzpatrick (Monash CC) 63.5.


ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: T Felton (1+) J Snell (19) 47 cb. Div 2: D Choi (24) M Lanciano (16) 48 cb. 2B Scr: L Malcolm (1+) D Morgan (2) 39. 4B Agg: N Pitman (28) J Raper (15) D Hayes (13) C Levi (25) 148. A: M Singh (8) 41. B: S Hill (14) 42. C: A Yeoman (23) 41. D: G Mccauley (28) 42 cb.

AVALON: Women: Stroke: Foursome: L Light (26) C Rynell (41) 59.5. Foursome C’ship: L Light C Rynell 189. Hcp: L Light (26) C Rynell (41) 122.

BALGOWLAH: Men: Par: A: M Stelzer (10) 5 up. B: T Mitchell (17) 5 up. C: K Reaume (25) 4 up.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: P Challis E Guthrie 48. A: P Akers (9) 42. B: L Chatto (18) 39. C: M Kenneally (37) 42.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A/Medal: C Kelly in playoff (21) 64. B: C Yum (25) 61. B/Medal: M Ford (29) 61. C/Medal: S Marlin (34) 61.  Scr: D Brown (17) 81.

BERMAGUI: Women: Stableford: L Ponsford (16) 35. C Rudneski (22) 34 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Mitchell (13) D Marriner (11) 48 cb. 2B Scr: G Heffernan K Francis 41. G McCoy (18) 41.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Culican (14) D Gorman (26) 53. M Schiller (24) 44.

BONDI: Men: Stableford: N Schwarzer (32) 40.

BONVILLE: Medley: Stableford: Irish Team: L Beeby (26) S Walsh (18) D Walsh (25) S Hayes (8) 89. T O’Rourke (0) 37 cb. M Henley (0) 37 cb. W Scott (7) 37. L Verdon (4) 36 cb. D Kennedy (8) 36.

BOWRAL: Men: Stableford: 3B Agg: R Ratalino (20) V Vella (26) J Ferguson (14) 111.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Cook (28) 39 cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Bugdayli (12) P Larkey (11) 43. Div 2: W Alvarez (9) R Chand (36) 47 cb. Scr: T Marlin M Nagy 38. A: M Greksa (7) 37 cb. B: D Hitchen (16) 37. C: I Bicanic (22) 42.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: K DeCean K Cahill 49. Hcp: A: S Marsh (18) 35. A Scr: S Chapman 21. B: K Cahill (28) 42. B Scr: S Miller 21. C: M Harding (35) 36. C Scr: P Morrison 9. Matchplay: A Brady M Thorn bt M Ross L Harris 4-2.

CAMMERAY: Mxd: Stableford: J Lenne (23) 41.

CARNARVON: Women: Stroke: A: J Mcblane (16) 68. B: K Kim (21) 67. C: B Eisenhuth (28) 66.

CASTLECOVE: Women: Stroke: B McKenzie-Gay (32) 60 cb.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: G Allan (16) P Timmermann (29) 53. A: T Fletcher (2) 36. B: H Clark (13) 38. C: R Joder (20) 41.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: S Hodges (41) M Majernik (45) 48.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: M Versteegan (11) 44. B: P Egan (19) 40.

COROWA: Women: Stableford: A: B McLean (12) 41. B: L Holloway (26) 38.

CROMER: Stableford: Split Six: Y Kakimoto M Clear 63. A: I Bassett (13) 39. B: R Byrne (23) 39 cb. C: I Cameron (29) 38. Scr: D Hurst 34 cb.

CRONULLA: Women: Stableford: A: J Parton (19) 38 cb. B: R Sidney (27) 40. C: C Murphy (30) 38. Scr: J Thuge (9) 26 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: L Jordan A Ripoll 50 cb. 2B Scr: R Shield B Ferguson 39. Div 1: M Erden(Carnarvon) (6) 40. Div 2: G Wilkins (22) 40. Div 3: B Faulkner (36) 43. Scr: J Ross 32. Hole in one: C Grobler at 13th.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: J Radeski (5) 41. B: A Hall (19) 40. C: T Kew (24) 42.

DUNHEVED: Veteran: Stableford: A: S Duckett (19) 42. B: B Sheaves (23) 37. C: L Ceniza (36) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: B Lorenz (5) 36 cb. B: C Bletsas (17) 38 cb. C: D Holness (23) 39. Scr: A Michelsen (2) 36.

EVERGLADES: Men: Par: 2B: P Botting (2) I Cameron (9) 10 up. 2B Scr: P Botting (2) I Cameron (9) 5 up. A: B Walters (9) 4 up. B: M Clune (14) 2 up. C: I Pentony (19) 6 up. D: K O’Brien (27) 1 up. Scr: P Botting (2) 1 up.

FINLEY: Men: Stableford: J Braybon (20) 40. Women: S Simpson (19) 38 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: C’ship: A Lee (35) 77 cb.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi:  P Paoli (24) C Hardman (23) 91. Div 1: W Kelly (7) 40. Div 2: P Paoli (24) 45.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: E Rogers (5) 39 cb. B: J McIvor (18) 41. C: P Buffey (21) 40.

GOULBURN: Women: Stroke: A: J Dooley (16) 71. B: M Manfred (24) 73. C: S Langbein (37) 74. A Scr: C Hobbs (12) 87 cb. B Scr: M Croker (24) 92. C Scr: G Prigg (40) 101. Hole in one: G Prigg.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: P Parker (14) 38. B: T Darby (17) 42. C: N Budden (34) 41. Women: C Hearn (21) 35.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: J Rutter (6) D Gilbert (16) 48. Men: A: J Rutter (6) 43. B: I Peachy (20) 44. Women: D McClure (24) 40.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: A Doyle (22) 39.

HORIZONS: Men: Stableford: W Mitchell (8) 41. Women: A Holecek (26) 39.

HOWLONG: Women: Stroke C’ship: Yellow: A: C O’Keefe (19) 70 cb. B: K Mills (24) 62.

KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: J Fraser B Axford G Stone W Walkerden 87 cb. C Taylor (24) 43 cb. P Teirney (20) 43. Scr: S Harding (4) 31.

KIAMA: Men’s Stableford : A: J Marr (3) 36 cb. B: K Schreiber (22) 38. Women: Stableford: Div 1: D Swan (22) 35. Div 2: M Connor (28) 37. Div 3: R Robinson (34) 36..

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: D Plumridge (11) R Penney (22) 51. 2B Scr: M Finfer S Finfer 39. A: S Blewitt (11) 42. B: G Taylor (17) 42. C: R Cheung (26) 40.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Duignan (5) D Morrison (9) 45 cb. A: P Trevenar (8) 43. B: M Dwyer (15) 38. C: R Langham (33) 40. Scr: J Duignan 33. Veteran: P Trevenar (8) 43. C’ship: P Trevenar (8) 79.

LANE COVE: Men: Stableford 2B Agg: White: G Webster (27) . J Joyce (13) 80. G Webster (27) 46.

LEONAY: Women: Stroke C’ship: White: Div 1: D Young (27) 70. Div 2: C Chitty (38) 69.

LEURA: Medley Stableford A: J Scullion-Stewart (13) 41 pts, T Johnstone (16) 37 pts cb, B: S Jago (21) 43pts, R Robertson (24) 40 pts, Scratch: J Scullion-Stewart (13) 28 pts, 2B Multiplier: S Jago (21) and D Morris (27) 88pts.

LIVERPOOL: Women: Stableford: A: J Lyons (18) 38. B: C Chaeok (23) 33. C: B Allie (31) 36 cb.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: N Whittaker N Mcdowell 50. A: D Brown (10) 43. B: M Cleary (15) 40. C: B Sandvoss (25) 43. Scr: G Cranfield 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Multi: Black: L Gibson (20) S Jooste (16) 90. S Jooste (16) 41.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Agg: White: P Judd (24) I Wood (22) 73. P Judd (24) 37. Hole in one: P Morrow at 5th.

MANLY: Men: Stableford: A: R Stewart (12) 40. B: T Morris (18) 41. C: M Egan (20) 40.  Scr: W Crisp 35.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: E Dawes (22) 40. Women: Div 1: N Newton (20) 39. Div 2: J Redfern (32) 40.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: G Stokes (35) N Fergus (20) 48 cb. A: R Mangano (7) 42. B: N Fergus (20) 40. C: C Diggle (29) 41. Scr: R Mangano 35. Yellow: R Mills (27) 41.

MONASH: Men: Stableford: A: S Clarke (6) 40. B: J Bliss (15) 40. C: H Savitz (28) 45. Scr: J Cusworth (5) 41. G Haynes (2) 41.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Shadlow (9) 39. B: L Winderbaum (14) 41. C: D Mortlock (24) 41. Veteran: D Kiang (20) 40.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: P Shiel (8) 42. B: M Launders (17) 41. C: J Bizjak (21) 37. D: K Pogson (40) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Shaw (20) B Pickworth (20) 48. A: J Empson (8) 39. B: D Shaw (20) 42. C: U Semenetz (26) 40 cb. Hole in one: D Simmons at 2nd.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: D Rann (15) 38. R Jphnston (14) 37 cb. G Hendricks (14) 37. B: R Harris (22) 38. R Carruthers (20) 37 cb. A Diemar (18) 37. C: B Hardarding (24) 37 cb. R Johnston (32) 37 cb. P Sutcliffe (24) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Haire (12) G Buckingham (14) 75. Div 2: P Mulckey (35) B Fraser (31) 80. A: M Brett (6) 41. B: R Wallin (19) 41. C: N Spalding (27) 42. D: M Odhavjee (30) 46.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: L Spooner (21) G Johnston (41) 48 cb. L Spooner (21) 44.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: A Clark (36) 42. Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: P Beckton  S Hawker 80. Div 2 Scr: S Webb  C Wilson 90.

NOWRA: Men: Stableford: N Rosskelly (24) 42. Hole in one: P Reid at 8th.

NSW: Medley: Stableford: 2B: W Smith (26) N Chynoweth (16) 50. A Grzetic (5) 40 cb. White: G Phillips (27) 43. Gold: E Ellis (24) 34. Women:  S Griffin (23) 29. Medley: Scr: Z Mullins 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J CHoi (22) I Kim (20) 48. A: C Lamond (9) 39. B: G Berriman (16) 40. C: R Maurice (26) 40.  Scr: S Tarrant (1) 35.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: J Williams (19) J Pittard (19) 49. A: V De Carvalho (11) 40 cb. B: T Dragicevich (13) 38 cb. C: P Kearns (19) 41. Scr: A Lam (0) 38.

PENRITH: Medley: Stableford 2B Multi: White: T Kleyn (26) T Smith (8) 79. 2B Scr: D Smyth D Hughes 65. Men: A: R Burton (9 Everglades) 42 cb. B: A Crook (18) 41. C: M Borg (24) 41 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: H Crapp (20) N Fraser (11) 51. 2B Scr: J Whitehouse P Southwell 41. Men: P Southwell (11) 42. Women: S Boyd (19) 41.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: S Whitburn (20) 60. Div 2: P Maple (27) 62. Div 3: L Culbert (31) 65 cb. Div 4: L De Lisle (39) 59. Medal: Div 1: S Whitburn (20) 60. Div 2: P Maple (27) 62. Div 3: H Jackson (30) 65. Div 4: L De Lisle (39) 59.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: M Souster (15) R Keenan (23) 83. A: P Naylor (12) 39. B: M Souster (15) 40. C: J Hart (27) 38 cb.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: A Cornell (3) 37. B: C Lewis (14) 41. C: D Saywell (29) 47.  Scr: A Cornell (3) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: E Wong (29) K Peck (19) 76. A: G Smith (13) 41. B: A Bloomfield (15) 41. C: S Jo (22) 39. D: G Edwards (26) 42. Scr: M Dane 33.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: R Yarad (32) J Daaboul (21) 49. 2B Scr: M Reeve M Kelman 38. A: J Georgiou (11) 41. B: C Blekos (19) 39. C: J Daaboul (21) 42.

TALLWOODS: Senior Medley: Stableford White: A: T Kemp (14) 37 cb. M Farrow (4) 37 cb. B: T Bodycote (19) 39. J Taylor (15) 37. C: C Arelano (27) 40 cb. T McMahon (27) 40 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: Team: W Ma (20) T Xu (27) B Wang (30) B Li (32) 97. A: W Kelly (11) 41. B: G Moles (14) 48. C: T Maloney (26) 41 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: D Carland (22) D Stenlake (22) 50.  Scr: N Crews J Warren 41.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: S Black (17) G Irving (19) 48. Scr: J McKenzie H Glenday 38. S McPhee (19) 41. Scr: R Vandersluis 37.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: R Spiteri (12) 18 cb. B: D Baxter (17) 23. C: K George (24) 19 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: M Cooper (+1) 38. B: M Keen (15) 41. C: K Keating (19) 40. D: B Greig (32) 36. Gold: R Eaton (27) 34.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: J Webber (20) J Geary (22) 78. 2B Agg Scr: R Luke K Rixon 57. A: M Hall (10) 36 cb. B: G Lothian (15) 40. C: B White (19) 43. D: B Chidgey (35) 40.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: M Stafford (10) L Fittler (23) 50. 2B Scr: A Chen H Park 43. Men: Gold: A: S Andrews (5) 40. A Scr: J Hong 39. B: J McNaught (17) 39. B Scr: P Callaghan 25. C: S Cho (22) 43. C Scr: L Fittler 19. Hole in one: V Lee at 17th. Women: Green: S Park (18) 46.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: H Zhang (31) A Wang (21) 53. Scr: D Tapper B Pearson 36. A: L Naude (10) 55. A Scr: D Tapper 36. B: M Levene (18) 41. B Scr: J Kim 24. C: J Richardson (21) 44. C Scr: J Richardson 26.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: A Burns (23) 70. Div 1 Scr: J Berg 86. Div 2: C Wong (36) 71. Div 2 Scr: D Chant 104.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: P Johnson (32) M Pokorny (17) 48. A: G Deegan (8) 40. B: S Soiland (20) 39. C: P Harvey (22) 41. D: P Johnson (32) 42. 9-hole: T Chesters (14) 20 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B Agg: T Clark (9) G Frost (15) 79. A: M Osborne (11) 40. B: B Smith (17) 39. C: D Kent (24) 39.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: G Williams (35) 43. B Cardillo (23) 40 cb. J Anderson (20) 40 cb. T Newman (23) 40 cb. G Thompson (30) 40.

WOOLOOWARE: Men: Stableford:  A: P Nowak (8) 38. B: J Morrison (17) 41. C: G Smith (30) 40. Scr: K Rugless (2) 33. Hole in one: C Skein at 9th.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: N Wood (12) M Daley (9) 75. A: N Wood (12) 39. B: P Jackson (14) 39. C: P Dimond (25) 41. Scr: J Butt (+2) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: 4B: Lake: L Christie (19) D Hancock (13) 45. Murray: N Stone (36) J Milner (28) 51.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email