Daily Club Golf Results 13 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 13 October 2020.

ASQUITH: Women: Stroke: Div 1: K Hemingway (20) 69. Div 2: M Choy (32) 64. Div 3: H Devitt (41) 65. Stableford: I Cho (47) 40.

AVALON: Men: Stableford: R Lansbury (28) 36.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: J Song (+2) 70. Div 2: V Denny (24) 69. Div 3: H Darwell (33) 71. Div 1 Scr: J Song (+2) 68. Div 2 Scr: K Lawson-Brown (14) 89. Div 3 Scr: S Mooney (21) 94. Div 4 Scr: V Denny (24) 93. Div 5 Scr: A Flanagan (29) 102.

BANKSTOWN: Mxd: Stableford White: D Gain (42) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: J Bruzzese (15) 40. B: A Midgley (28) 37 cb.

BARNWELL PARK: Stableford: B Jensen (31) 43.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: R Holland (15) I Sablatnig (22) 50 cb. Men: Div 1: G Piesse (16) 44 cb. Div 2: C Garrod (23) 42. Scr: O Poate 32. Women: Div 1: C O’Brien (14) 37 cb. Div 2: M Hicks (27) 39. Div 3: K Aberdour (34) 42.

BOWRAL: Women: Stroke: Ambrose: V Wozniak P Donoghue (11.25) 68.75.

BREAKERS: Men: Stableford: 2B: B Davis (25) G O’Donnell (17) 45. J Shadbolt (17) 45. 

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: J Cramp (30) 39.

CAMMERAY: Women: Stableford: J Smailes (36) 38. 9-hole: D Hamblett (45) 20.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: U Subhas (33) M Kumar (27) 83. 2B Agg Scr: M Hargreaves (Cronulla) A Wiffin 59. A: B Arnold (12) 38 cb. B: J Wolfe (19) 45. C: M Kumar (27) 42.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: D Wilson (9) 37. B: A Wallace (19) 33. C: K Bishop (35) 36.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: S Barber (29) 39.

CROMER: Medley: Stableford: A Tran (4) 36 cb.

CRONULLA: Men: Stableford 2B: Black: M Parker (19) D Sullivan (12) 49. D Marler (21) 42. Scr: R Simpson (-1) 38. Hole in one: Black: D Marler R Brown at 7th. Veteran: Stableford White: R Green (30) 40.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: M Golden (21) J Lackersteen (29) 48. Div 1: A Yang (22) 38 cb. Div 2: J Lackersteen (29) 42. Div 3: M Gow (35) 36.

EASTLAKE: Stableford: M Lillis (24) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Ivory (31) L Muscat (22) 45. 2B Scr: J Wheatley M Rajca 40. A: M Rajca (0) 36 cb. B: D Bisram (13) 35. C: G Karim (33) 36. Snr B McCann (21) 35 cb.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: D Button (28) 46.

GOSFORD: Women: Stroke: Trophy: A: L Bignall (19) 74 cb. B: K Payn (25) 72. C: F Wales (34) 74. Medley: Stableford: K Gallard (29) 37.

GOULBURN: Women: Stroke: A Scr: G Woodgate (16) 88 cb. B Scr: H Peterson (22) 87. C Scr: K Stamatellis (30) 108. A: J Dooley (16) 73. B: M Manfred (24) 74. C: J Treweek (33) 76.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: J Bartier (22) 72. B: E Jones (29) 71. C: K Matheson (45) 72. Medal of Medallists: J Bartier.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: R Reid (14) 40. B: B Iverach (20) 38 cb. C: A Hutchings (35) 41 cb.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B Multi: White: B Drake (22) R Jebb (21) 87. Men: Div 1: A Risby (15) 41. Div 2: R Jebb (21) 42. Women: Gold: L Schwarz (24) 41.

KAREELA: Women: Stableford: Irish Team: H OÇonnor J Beattie L Horton N Pettit-Young 124 cb. R Candy C Manson K Gillson C Jones 120 cb. M Kinsella (31) 41.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1 Scr: J Crichton 73. Div 1: H Rymill (16) 70. Div 2: J Best (23) 71. Div 3: P Ward (29) 71. Div 4: K Barling (37) 70.

KOGARAH: Stableford Veteran Men: White: B Jacons (29) 43 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: P Whelan (11) 43. B: R Hamilton (15) 45. C: L Vaughan (33) 48. Women: D Monk (33) 42.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: C Allison (19) M Goonan (14) 48 cb. 2B Scr: R Hayward (1) L Arthur (-1) 40 cb. A: S Spink (5) 42 cb. B: G Schliebs (18) 41. C: R Mayoh (20) 41.

LEURA: Women’s Ambrose Winners 3 person Ambrose: C Moore, V Marshal and N Yu (combined 8.66) 60 points

LIVERPOOL: Medley: Stableford: J Sherson (4) 41.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: G Stamedes (12) J Parker (18) 52. 2B Scr: D Cremin P Stafford 39. C Harriss (17) 41. Scr: J Gudmundsson 33. Women: Par: J Finlay (30) 4 up. Veteran: F McGee (24) 3 up.

MONA VALE: Medley: Stableford: A Hoy (31) 40.

MONASH: Women: Stroke: C’ship: A: D Mcaleer (13) 71. B: J Park (21) 70. C: V Thomas (30) 72. D: T Bliss (31) 70 cb. Stableford: H Richards (33) 37. Stroke: Scr: J Morgan 79.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: J Benjamin (34) B Lucas (20) 72. T Morpeth (33) 42.

MURRAY DOWNS: Men: Par: A: J Tripodi (18) 2 up. B: F Cianci (30) 8 up.

NELSON BAY: Women: Stroke: Div 1: R Shaw (15) 69. Div 2: J Punshon (25) 71. Div 3: M Wheatley (42) 73.

NEWCASTLE: Men: Stableford: M Crosbie 38 cb. Women: Div 1: J Bellamy 36 cb. Div 2: H De With 38. Div 3: N Kindler 37.

NORTH RYDE: Women: Stableford: President’s Trophy: M Irons J Irons 48. Captain’s Trophy: C McKee (34) C May (40) 50.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: R French (16) M O’Donnell (23) 48. N Sandrejko (25) 38 cb.

NOWRA: Veteran: Stableford: Irish: R Douglass (24) 85. Women: M Burns (32) 84.

PALM BEACH: Women: Stableford: V Smith (36) 39. 9-hole: N Keating (43) 15.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: M Briggs (30) 37.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: P Drury (34) C Schoeffer (35) 46. Women: Stroke: C’ship qlfrs: Div 1: K Raine (20) 71. Div 2: G Westgarth (25) 71. Div 3: C Gay (32) 75. Div 4: S Green (35) 73. Mxd: Stableford: T Miller (33) 38 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: T Morelli (22) T Helmrich (27) 75. A: R Paulsen (11) 40. B: B Dunn (15) 41. C: T Morelli (22) 41. S Todd 32.

RICH RIVER: Men: Par West: White: A: R Meikle (11) 4 up cb. B: J McPhee (16) 4 up cb. C: A Barker (22) 4 up.

ROSEVILLE: Women: Par: 2B: R Wu (21) K Shepherd (26) 12 up. Div 1: R Wu (21) 4 up. Div 2: P Hall (30) 5 up. Div 3: J White (38) 2 up. Par Green: M Breden (45) 1 up. Par: 9-hole: J Little (40) 4 up.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: M Morgan (16) J Carter (27) 47.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: N Barrett-Lennard (21) 70. Div 1 Scr: S Little 85. Bronze: Div 2: S Marwood (25) 63. C’ship qlfrs: Centenary: N O’Brien (36) 65.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: C Kershaw (22) 37. Women: M Oh (35) 32. Stroke: C’ship: Div 1: J Seo (15) 75 cb. Div 1 Scr: M Bang 82. Div 2: C Choi (23) 74. Div 2 Scr: J Kim 100. Div 3: S Sun (33) 74. Div 3 Scr: S Chung 111. Div 4: M Parry (34) 35 cb.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Multi: K Liffen (18) G Knutson (20) 78. A: F Taylor (5) 40. B: J Campbell (18) 39. C: J Heath (22) 41. D: S Raso (32) 42.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: J Main (13) 42.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: B Stevenson (5) 40. B: B Smith (14) 41. C: R Sanderson (22) 40. Women: Div 1: S Finlay (23) 39. Div 2: L Roberts (33) 35.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: Foursome: Red: D Wilmshurst (23) R Underdown (32) 72.5 cb. Purple: A Waters (32) M Sharma (29) 72.5. C’ship: 36-hole: Scr: S Martin (11) J McDade (19) 89. Hcp: C Davis (30) AM MacDonald (25) 154.5. Purple: A Waters (32) M Sharma (29) 216. Snr Stableford: G Farmer (16) 42.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Multi: White: D Williams (1) L Szkirpan (11) 91. A: P Takla (5) 40 cb. B: J Gillett (15) 41 cb. A James (28) 44.

STRATHFIELD: Women: Stableford: M Savage (45) 40. Mxd: S So (28) 42.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: L Thomas (4) 45. B McManus (12) 41. B: B Brookes (20) 39 cb. J Taylor (15) 39. C: T McMahon (31) 47. M Mulcahy (24) 39 cb. Veteran Women: Div 1: J Sibbons (18) 41. M Byrnes (19) 39. Div 2: R Ezzy (24) 46. P Nicol (27) 44.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A Wardle (19) 37.

THE COAST: Medley: Stableford White: N Clay (18) 42. Scr: R Farrugia 34. 2B Agg: J Back (10) G Cassidy (28) 75. Veteran: Stableford: A Smith (31) 38.

THE LAKES: Men: Stableford: T Happell (9) 37. Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: K Lasky (10) 70. Div 1 Scr: K Lasky (10) 80. Div 2: F Yuen (29) 72. Div 2 Scr: N Harwood (26) 99. Stableford: 9-hole: K Hindle (34) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: Team Multi: K Fitzgerald (29) B Matthews (12) L Hargrave (28) C Kenney (17) 129. Men: A: R Henderson (8) 44. B: R Paurini (16) 42. C: K Fitzgerald (29) 42. Women: P Smith (32) 37. Scr: G Hines 37.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Irish Team: S Williams (21) R Taverna (26) R Seymour (24) S Desailly (28) 127.

TUNCURRY: Men: Stableford White: A: A May (8) 38. A Scr: G Vial (6) 31. B: D Wilson (14) 41. B Scr: M Ware (13) 26. C: G Symes (22) 40. C Scr: R Sirotic (20) 19.

WAKEHURST: Women: Stroke: 4B: P Tait (19) S Douglas (18) 59.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Rositano (17) J Fatai (16) 47. J Fatai (16) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: D Garrett (25) 33 cb. Div 2: E Langford (31) 37 cb. Div 3: G Johnston (36) 40. Div 4: B Chant (39) 39 cb. 9-hole: B Radovan (45) 19 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P Nagle (15) 42.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: W Tomlin (30) 37. B: M Bruen (36) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Div 1: B Hammond (13) 72. Div 2: C Murphie (29) 69. Div 3: L Alexander (36) 70. Div 1 Scr: D Rann 88. Div 2 Scr: R Fleming 102. Div 3 Scr: T Baker 109.

WYONG: Men: Stableford: T Richards (26) 39. Women: C Parker (24) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: P Crothers (11) 42. B: P Heather (31) 39. C: F Tooley (31) 38. Murray: A: J Wilson (6) 40 cb. B: T Forristal (21) 38 cb. C: P Evans (22) 38.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: D Baker (16) 18. Red: P Gregory (12) 18.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email