Daily Club Golf Results 11 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 11 October 2020.


GOLF NSW: KENO Let’s Play Ambrose Regional Final at LONGYARD GC: WOMEN’S – S Linnet & S Puckeridge (Tamworth GC) 65, MEN’S – S Elphick & M Smyth (Gunnedah GC) 61.25, MIXED – W Wicks & K Wicks (Moree GC) 62.5.


ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Agg: T Kavilaveedu (37) P Crowe (31) 75. Mxd: K Hemingway (21) G Hughes (14) 74. Men: Div 1: R Prothero (13) 43. Div 2: G Trittis (31) 44. Women: K Hemingway (21) 40.

AVONDALE: Medley: Stableford: Team: R Maltby V Furness H Maltby R Dowdy 125. Men: White: R Russell (16) 42. Scr: L Yip 33. Women: Stableford: J Song 40. Scr: J Song 41.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Foursome: B Vaughn (26) W Bevan (20) 68.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: H Zhao A He 49. 2B Scr: R Baldwin T Sayers 40 cb. A: D Johnstone 41 cb. B: D Jeacle 43. C: M Doan 43. Women: M Akers 36 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: G Ward (8) 37 cb.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: S King D King 49. D King (18) 42. M McDonald (42) 39 cb. B Moriarty (17) 39.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: S Cole (13) B Moroz (15) 48. Men: Div 1: S Cole (13) 41. Div 2: L Rubin (19) 39. Women: A Maaka (32) 39. Men: Stroke C’ship: Black: Div 1: R Jones (2) 73. Div 1 Scr: R Jones (2) 75. Div 2: B Muller (7) 70. Div 2 Scr: B Muller (7) 77. Div 3: G Mankey (13) 69. Div 3 Scr: G Mankey (13) 82. Div 4: P Ryder (22) 72. Div 4 Scr: F Coates (20) 93.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: D Street (38) 44. Men: Stroke: R Trisley (6) 63. A: M Giannaros (13) 65. B: J Drury (15) 63. C: J Rose (27) 64. Scr: S Palonis 70. Hole in one: B Johnson at 17th.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: M Worth (7) J Bond (18) 44 cb. B Eagleton (17) 39 cb. Scr: M Pullen 30.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: V Dos Santos (17) F Schilter (20) 73. V Dos Santos (17) 41.

BONNIE DOON: Hole in one: K Smith at 15th.

BONVILLE: Medley: Stableford: D Kennedy (9) 36 cb. W McMurray (13) 36 cb. N Titcume (13) 36 cb. G Lawrence (15) 36 cb.

BREAKERS: Men: Stroke: A: S Shankar (14) 64. B: A Barnes (17) 60. C: N O’Meara (23) 62.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford 2B Agg: White: B Nadkarni S Lele 79. A: N Pitchford (11) 39. B: D Clancy (18) 37. C: B Nadkarni (24) 41.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: R Wallace (18) 40.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: N Park (13) G Choe (16) 50. A: N Loh (8) 42 cb. B: H Kim (18) 43. C: Y Kim (25) 41. Women: Stroke: C’ship: Div 1: H Lee (10) 69. Div 2: E Kim (19) 68. Div 3: B Eisenhuth (31) 66.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: V Manago (12) D Lombardo (25) 49. Men: A: J Ha (9) 41. B: J Wong (12) 38. C: D Lombardo (25) 43. Women: C Cunningham (25) 39. Medley: PM 2B: B Brady (37) G Teague (32) 50. Men: P Scuglia (7) 34 cb. A Drummond (13) 39 cb. J Lim (34) 41. Women: D Geraghty (21) 42. Medley: 2B Scr: R Gibbeson (2) M Fitzsimons (6) 41.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: Split Six: P Ware (15) G Loon (20) 71. A Ellero (25) 43 cb. R Furini (23) 39.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: R Macpherson (17) P Loftus (10) 49. 2B Scr: T Nesci J Phillips 43. A: T Nesci (4) 40. B: T Guthrie (15) 41. C: L Oakman (29) 41 cb. Hole in one: R Cronin at 14th.

COROWA: Medley Stableford 1st C. Dean-Graham (49) 40 Pts, 2nd S. Cox (41) 38 Pts.

CROMER: Medley: Stableford 2B: White: D Meyer (20) D Lankow (36) 48. T Hickey (22) S Hickey (23) 43. J Younger (14) 43. Women: Stroke: S Adams (11) 71 cb.

CRONULLA: Mxd: Stableford: Team: R O’Shea (26) M O’Shea (39) G Willer (25) S Willer (32) 110 cb. Men: J Quinn (19) 41 cb. Scr: I Macauley (+1) 33. Women: L Johnstone (21) 38. Scr: S Howard (13) 20.

CUMBERLAND: Men: Stableford: B Schutz (10) 38. Women: E Pyun (21) 37 cb. Men: Stroke: Medal Oct: C: A Middleton (20) 65. Scr: J McLean 86.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: M Benson (17) M Campbell (26) 46 cb. D Robinson (20) 42. Scr: C Fitzsimmons 33. Mxd: 2B: J Cattel (36) G Burke (26) 46. Women: J Martin (26) 40.

EASTLAKE: Stableford: Scr: J Bodeker (+1) 36. A: M Hicks (7) 37. B: B Scott (16) 40. C: P Carter (31) 37.

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Black: Div 5: C Post (35) R Williams (11) 48. A: K Pilson (12) 38. B: R Mole (13) 39. C: R Hansen (30) 42. Women: Div 1: J Welsby (27) 41. Div 2: T Forde (33) 39.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: V Sikwila (12) 37. B: G Tardiani (19) 40. C: G Pont (35) 39 cb.

GOSFORD: Men: Stableford White: G Brien (15) 44. L Prior (28) 39. A Bellamy (18) 38. Women: V Foster (20) 40. L BIgnall (20) 39.

HAWKS NEST: Men: Stableford: B Pritchard (24) 38. Women: J Rees (26) 38.

HOWLONG: Men: Stroke: Ambrose: M Barraclough T Merritt 59.5. Mxd: A Krause G Krause 58.25. Women: S Mitchell J Coleman 64.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B Multi: J Lennox (23) G Keane (18) 89. Men: G Moon (12) 40. Women: M Payn (27) 45 cb.

KIAMA: Men’s Stroke : A: B Hutchison (10) 63 Scr: E Ward 68. B: J Parker (19) 61 Scr: S Howard 82 c/b. C: M Boles (25) 61 Scr: R Farrant 86 c/b. Championship Leaders: A: E Ward 141, W Daibarra 143, B Dowd 143 B: I Beard 160, J Parker 164, S Howard 165. C: R Farrant 174, P Kingdon 174, P Cull 174. Medley Stableford: B Thomas (35) 37 c/b.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: C Maher (21) S Park (16) 50. Mxd: D Dickinson (24) R Dickison (35) 51. Men: M Khadra (12) 41 cb. Women: Green: C Maher (21) 46.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: P Turner (7) D McCarthy (11) 45. Men: M Hatton (27) 42. Scr: D Gallagher 38. Women: A McClintock (16) 39.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: B Bryan (6) 40. B: J Rose (17) 38. C: J Dowse (20) 41.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: C Pilgrim (9) D Castor (20) 81. C Pilgrim (9) 38. C Whitley (15) 41. D Castor (20) 43.

LANE COVE: Women: Stableford: S Johnson (42) 37.

LEONAY: Jnr: Stroke Matchplay: White: Leonay 4 Cumberland 2.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: C Chhor (18) S Kong (15) 49 cb. 2B Scr: S McGee G Cannistra 40 cb. A: G Jaramillo (12) 38. B: C Chhor (18) 45. C: H Rocuant (21) 39. Women: Stroke: A: N Lee (13) 74 cb. A Scr: Z An 80. B: K Le-Campanaro (21) 67. B Scr: R Ch’ng 91. C: F Yang (40) 43. C Scr: P Park 107.

LONG REEF: Men: Stableford: R Reynolds (12) 39. 2B: R Reynolds (12) G Horton (14) 48. Women: J Jansson (17) 37.  2B: M Loomes (12) R Loomes (20) 44.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: S Wunderlich (4) M Vranjkovic (8) 77. L Dinh (20) 41 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: P Speer (10) 39. B: C Ross (18) 38. C: H Tebbutt (28) 40 cb. Women: R Munro (34) 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: A Dooley (18) S Alp (21) 84. S Alp (21) 43.

MONA VALE: Men: Stableford: M Byrne (22) 40. Women: C Westgarth (19) 36 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B Multi: T Bartlam (14) P Stoddart (14) 79. 2B Scr: J Wicks (6) Z Telfer (6) 37. Mxd: 2B Multi: A Gatland (6) S Robinson (24) 85. Men: I Murata (30) 44. Women: S Robinson (24) 40.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: V Di Bella (13) G Gandha (9) 48. 4B Scr: W McManus J O’Hare 36. Men: White: V Di Bella (13) 46. Hole in one: T Phonsawat at 5th. Women: Stableford: M Ackerman (38) 38. Mxd: President’s Trophy: K Pathmanathan (25) E Pathmanathan (13) 46 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Seabrook (7) T Morpeth (36) 47. A Bang (21) 39. Mxd: 2B: S Ra (16) H Ra (19) 47. Men: M Lenart (21) 39. Women: M Kim (14) 38 cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: Div 1: G Brooks (10) 42. Div 2: J Butler (24) 38. Div 3: O Gale (34) 41. Women: L Bishop (17) 39.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P Lee (16) P Leo (16) 50. A: G Coary (12) 37. B: L Park (16) 41. C: M Morrison (26) 40. D: E Braxton (30) 40. Mxd: 2B: N Spalding (28) J Hughes (30) 48. Women: J Irons (21) R Fazzolari (32) 44. Div 1: V Cunliffe (17) 35. Div 2: T Kim (34) 36. Mxd: Stroke: Foursome: F Campbell (5) R Yao (4) 68.5.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Lindsay (7) J Wynter (15) 48. N Howlett (8) 42. Men: Stroke: C’ship qlfrs: D Lewis 64.

NOWRA: Medley: Stroke: Div 1: S Smith (9) 66. Div 2: R Crouch (16) 66. Div 3: P Walsh (21) 65.

NSW: Medley: Stableford: 2B: P Warwick (12) B Kenny (22) 45 cb. Men: P Kazacos (15) 41. White: R Verlander (25) 35. Women: M Salkinder (35) 35. S Goldschmidt (30) 28. Men: Stroke: B Breen (13) 68 cb. Shield: H Bolton 136. Women: N Dress (20) 72.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 2B Agg: L Fackrell (28) G Sih (24) 76. Medley: C Baddock (18) D Ledwidge (22) 73. Men: Black: C Jackson (24) 45. Women: K Salmon (18) 40.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: S Barratt (11) J Barratt (33) 50. Men: White: T Pratt (28) 42. Hole in one: S Barratt at 14th. Women: Stableford: J Barratt (33) 41. Stroke: Vardon: A Scr: J Conran 69 to playoff. A: R Richards (4) 68 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: E Boyd (29) M Boyd (12) 51. Men: A Cross (24) 40 cb. Women: E Boyd (29) 45.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: M Williams (0) 38. Div 2: V Edwards (24) 43. Scr: J Hughes 28. Women: Stroke: Div 1: A Purcell-Bern (23) 57. Div 2: C Lozano (27) 59 cb. Medal: Div 1: A Purcell-Bern (23) 57. Div 2: D Stevens (32) 59.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: R Mech (30) D McKenzie (41) 47. Div 1: W Errey (5) 40. Div 2: D McKenzie (41) 39.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Chan (17) D Chisholm (23) 79. Men: White: A: L Forrest (19) 40. B: A Wilson (21) 39. Women: M Stringer (26) 43. Veteran: Green: L Chan (17) 43.

ROSNAY: Men: Stableford: 2B: A: R Field (8) L Pledger (10) 46. Div 1: R Field (8) 39. Div 2: J Martin (21) 40.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: R Aboud (24) 39 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: R Britliff (27) R Allen (12) 49. Mxd: G Woo (45) C Woo (11) 54. Men: M Raftery (14) 43. Women: Scr: J Kim 31. Hcp: G Woo (45) 46.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: C’ship: A Scr: R Wehrle (1) 72. A: R Wehrle (1) 71. B O’Regan (6) 77. B O’Regan (6) 70. B Scr: M Mabey (13) 81. B: M Mabey (13) 68. C Scr: E Jameson (19) 89. C: E Jameson (19) 70.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Rudman (16) D Grossman (13) 79. A: B McGhee (9) 42. B: D Grossman (13) 43 cb. C: B Yong (29) 44. Scr: J Scruse 34. Gold: K Magnay (21) 33. Red: M Heller (25) 34. Women: Stroke: Div 1: P Jacobson (18) 68. Div 2: M Krinker (37) 69. C’ship:  54-hole C’ship: C Davies 268. Hcp: P Jacobson (19) 223. Bronze c’ship: M Laffy 307. Hcp: C Cameron (27) 234.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: C Fellas (32) K Clelland (+1) 53. Div 2: J Ryu (19) A Seo (16) 48. Scr: T Duncan K Clelland 42. A: K Clelland (+1) 40 cb. B: K Naidoo (16) 41. C: C Fellas (32) 43. Women: L Lavelle (5) 39.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Yee (17) P Meyer (6) 47. Men: J Kim (15) 37. Women: S Park (20) 37.

TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: T Tynan R Aldham 59.5. A Smith T Burns 61.75. Women: Stroke: J Panada M Challis 67.25. F Lane S Ireland 67.5.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Osgood (24) 38.

THE COAST: Medley: Stableford White: P Liversidge (25) 42. M Hogan (22) 34. Scr: D Portway 28. Stroke: M Danne (5) 66. Scr: M Danne 71. S Knowles (10) 64. R Batten (14) 64. B Townsend (24) 66. Scr: J Dunphy 73. B Scr: N Leitch 78. J Bakalick 90. W Cross (18) 64.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: J Chee (15) T Chee (18) 49. 4B Scr: M Dries G Satur 39. 4B: M Wiggins (23) K Teo (13) 44 cb. 4B Scr: A Deverich D Deverich 29. Hcp: G Murfet (23) 41. Women: Split Six: K Morris (24) S Brenner (45) C Bezjak (39) D Enahoro (23) 107.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: C Bovalina (+2) 39. B: A Booth (18) 40. C: C Knight (30) 37. Women: M Purtill (18) 37. Gold: J Huckel (26) 32.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: R Luke (5) 70 cb. A Scr: K Phillips 72. B: D Shortland (16) 66. B Scr: D Shortland 82. C: D Cashin (33) 65. C Scr: B Holman 88. Medley: Stableford: P Barnes (26) 39.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: D Briscoe-Hough (7) G Gunstone (22) 75. Men: A: C Son (2) 41. A Scr: K Moodley (1) 36. B: J Sidoti (16) 41. B Scr: T Kudinar (15) 24 cb. C: G Gunstone (22) 37 cb. C Scr: P Anderson (23) 13 cb. Women: Green: S Han (10) 37.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team: C Gabila (16) M Dick smith (21) P Richardson (17) D Yung (21) 101. Men: A: D Smith (18) 41. B: D Yung (21) 42. Women: A: D Wongsoon (24) 43. B: M Chiang (40) 42.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: B Shapiro (26) 48. Women: C Holmes (30) 40. Medley: 9-hole: White: J Ralec (23) 25.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 4B Agg: B Lawrence (31) J Smith (34) S Camseloise (29) P Cook (19) 124.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: J Rooz (21) R Nahum (14) 48 cb. Div 1: R Nahum (14) 46. Div 2: D Brennan (21) 43. Div 3: M Boyer (33) 42. Women: S Zerby (38) 38. Medley: 9-hole: D Bayley (32) 17. V Chong (28) 19 cb.

WYONG: Mxd: Stableford: 2B: G Ehsman (23) S Smith (33) 50. Men: Div 1: F Wickham (15) 41 cb. Div 2: D Burke (18) 40. Hole in one: M Bellette at 4th. Women: Stableford: S Smith (33) 41. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: Scr: B White T Lonergan 79. Hcp: D Burns J Burns (29) 66.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: A Mott (8) 39 cb. B: G Andreasen (15) 38. Women: K Bridgeman (31) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email