Daily Club Golf Results 8 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 8 October 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: K Devine (23) S Warren (17) 81. 2B Agg Scr: N Wood B Willingham 63. A: P Hanley (6) 43. B: H Davis (13) 41. C: K Devine (23) 42.

ASQUITH: Women: Stableford: Ambrose: S Armstrong (23) H Stewart (35) 62.5.

AVONDALE: Men: Stableford White: A: W Hennessy (11) 40. B: R Kellaway (14) 43. C: J Gosper (26) 44. Scr: L Yip 38.

BANKSTOWN: Women: 2B: E Swibel S Beves 43 cb. L Swanson (34) 37. Medley: S Thwaites (16) 43.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: P Kennedy (26) W Mcmillan (36) 50. P Graham (14) 42. Women: K Coldrey (15) 42. Veteran Women: W Prideaux (28) 38.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B Agg: B Howie Howie (33) J Yunker (31) 85.

BAYVIEW: Women: Stableford: A: C Jacobs (14) 32. B: J Reid (21) 37. C: L Edwards (41) 38. Stableford Gold: M Leonard (30) 34.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: T Cleary (4) P Stannard (16) 51. Men: A: T Cleary (4) 38. B: P Stannard (16) 44. C: B Pisani (23) 41. Women: L Smith (43) 36.

BLACKHEATH: Women: Stableford: N Lavers (34) 41.

BOWRAL: Women: Stableford: Team Agg: J Clifford (24) H Chadwick (25) B Clayton (18) 79.

BREAKERS: Women: Stroke: Div 1: V Duesbury (23) 67. Div 2: S Tierney (33) 68. Div 3: L Cattaway (36) 61. Scr: K McInerney (19) 86.

BRIGHTON LAKES: Mxd: Stableford: 2B Agg: W Timmins G Sami 81. A: A Derbas (1) 39. B: M Churchland (17) 40. C: W Timmins (21) 42. A Scr: A Derbas 38. B Scr: P Allen 25. C Scr: W Timmins 21. 

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: J Muller (30) 43. Women: P Suplat (37) 34. Veteran: White: A: H Dawson (21) 42. D Sawyer (34) 39. Women: Stroke: American Foursome: K Ingram M Pearce (19) 68.9. G Maloney D Lavender (23) 71.8.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: J Domanski (13) R Hodson (21) 52 cb. 2B Scr: D Cummins R Zelesco 40. A: N Graham (9) 39 cb. A Scr: D Cummins 35. B: G Dent (19) 42. B Scr: R Duncombe (Pennant Hills) 24. C: R Hodson (21) 47. C Scr: M Emerton 21 cb.

CAMPBELLTOWN: Veteran: Stroke Canadian Foursome: White: Div 1: F Wardlaw  D Fleming (26.5) 59.5. Div 2: T Hibbert B Darr (15) 61.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: N Yeo (8)  M Farhad (13) 47 cb. Men: A: B Kang (14) 40 cb. B: D Lynch (21) 40. Women:  N Yeob (8) 40.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B Multi: B Finn (18) J Hoad (40) 76. 2B Scr: K Quigley B Kil 30. Div 1: K Romer (12) 39. Div 2: S Hearn (27) 39 cb. Div 3: K Yang (35) 41.

CASTLECOVE: Medley: Stableford: J Zucchiatti (28) 42. Women: Stroke: J King (35) 67. 9-hole C’ship: P Barrass (29) 27.

CHATSWOOD: Women: Par: Div 1: R French (17) 3 up. Div 2: K Robinson (27) 2 up. Div 3: S Beach (44) 3 up.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: R Medcraft (13) 39. B: L Goodwin (20) 35. Veteran Men: A: J Hrdina (14) 38 cb. B: N McPherson (24) 40. C: S Condy (33) 42. Women: A: S Vogel (+4) 32. Veteran Women: A: P Power (25) 37. B: M Opthoog (31) 33.

COROWA: Medley Stableford 1st P. Reid (15) 41, 2nd ocb D. Balzer (18) 39, 3rd P. Alexander (21) 39, 4th P. Dunning (14) 38..

CROMER: Women: Stableford: Split Six: P Doman (37) M Wallace (38) 70 cb. Z Arcus (18) 40. J Chivers (39) 36 cb. Stroke: Gold Medal: H Lyndon (34) 75.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B: R Aitken (24) A Taylor (17) 48. A: S Miller (10) 43. B: R Wing (17) 39 cb. C: R Aitken (24) 44.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: A Frame (25) 39 cb.

DENILIQUIN: Women: Stableford: A: P Lloyd (9) 31. B: R Lawrence (34) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: S Appoo (7) 43. B: J Jiang (29) 43 cb. Women: A McGann (23) 41 cb.

ELANORA: Men: Stableford: D Brocklehurst (19) 43.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: L Willis (25) C Te Whaiti (24) 81. 2B Agg Scr: M Rajca M Knight 55. Men: A: G Maguire (4) 37. B: J Leaves (19) 36 cb. C: H Neumann (29) 43. Women: L Thompson (33) 37. Snr G Clarke (21) 40.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: A: F Chin (22) 77. R Te Amo (24) 78 cb. D Simpson (22) 78. B: C Reeves (31) 68. S Morris (42) 72. M Mei (31) 73 cb. M Campion (40) 73.

GLENMORE: Medley: Stableford: R Simpson (19) 44. Women: Stroke: Foursome: B Strathdee T Gulli (32) 72.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Multi: P Brown (11) P White (19) 81. Men: A: D Barry (9) 38. B: P White (19) 42. C: S Herbert (22) 42. Women: J Elvy (30) 36 cb.

GOSFORD: Women: Stroke: Trophy: A: R Dyer (21) 72 cb. B: K Payn (27) 65. C: R Austen (33) 72.

HARRINGTON WATERS: Women’s 4BBB Stableford Bev Davis (45) & Di Lamborne (30) 47.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: K Kerrigan (4) 40. Div 2: H Bell (25) 40.

KIAMA: Medley Stableford : M.Hotchkis (26) Scr: J Marr 34.

KOGARAH: Men: Stableford White: G McGowen (12) 35 cb. Women: Stroke: Div 1: D Moran (13) 55. Div 2: S Melhuish (31) 53.

LANE COVE: Women: Stableford: R McElvenny (38) 35.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: H Schneider (25) B Baker (16) 46 cb. A: D Wrigley (12) 42. B: B McDaid (17) 42. C: R Olencewicz (22) 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: S Kelly-Pain (21) J Beaven (32) 57. 2B Scr: D Shepherd B Davies 42. A: J Sherson (4) 40. B: D Beames (18) 41. C: J Beaven (32) 44.

LONG REEF: Women: Stableford: 2B Agg: J Brown (11) M Matheson (27) 74. Div 1: J Jansson (13) 37. Div 2: M Matheson (27) 39. Div 3: H Ayers (44) 38. Scr: J Jansson .

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: A: P Herring (19) 43. B: S Camilleri (24) 46.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: W Williamson (17) D Bishop (21) 95 cb. A: R Craig (13) 42 cb. B: N Jamieson (17) 44. C: J O’Connell (24) 43. Scr: B Smith 37.

MONA VALE: Women: Stroke: A: F Suttling (19) 70. B: J Castleton (27) 71. C: G Ronson (37) 73. A Scr: C Fleming (14) 87 cb. B Scr: J Castleon (27) 98. C Scr: G Ronson (37) 110 cb. C’ship: A: R Black 349. B: K Bolton 394. C: C Reeves 435.

MONASH: Mxd: Stableford: J Shuttleworth (23) 39.

MOORE PARK: Men: Stableford White: K Stael (24) 43. Veteran: Gold: R Perry (23) 29 cb. Women: J Northall (30) 39 cb. Mxd: 9-hole: K Buisman (24) 18.

MUIRFIELD: Medley: Par: 2B: T Skoudas (9) J Doherty (10) 7 up. B Evans (24) 2 up.

MURRAY DOWNS: Men: Par: Div 1: L O’Shannassy (14) 4 up. Div 2: G Parsons (23) 3 up.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: J Thompson 73. Div 2: J Savage 71. Div 3: S Jarvie 70.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: S Kim (21) 38. Div 2: M Leong (41) 40.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: B Hutchinson (32) 46.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: J Mansell M Matthew 51. 2B Scr: T Montefiore  C Russell 42. G Francis (6) 44. A: T Montefiore (10) 43. B: F Lev (15) 42. C: P Goodman (28/) 40. Women: P Beckton (9) 36.

NSW: Women: Stableford: Div 1: G Dooley (6) 40. Div 2: G Harmer (32) 45. Gold: J Wood (33) 40.

OATLANDS: Men: Stableford: T McMurtry (5) 34 cb. Women: Stroke: A: D Jepson (11) 67. B: D White (27) 73. C: K Wong (40) 74.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: W Burgess (34) J Brown (27) 50. W Burgess (34) 44. Women: 9-hole: M Little (45) 17 cb.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: Div 1: S Wales (15) 42. Div 2: M Coulton (31) 43. Div 3: G Hart (45) 40. Scr: S Wales 27.

PYMBLE: Women: Stableford: 2B: P Kellaway (45) D Leach (37) 48 cb. Div 1: A Clare (17) 39. Div 2: L Hayman (29) 40 cb. Div 3: P Kellaway (45) 40.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: R Deeks (12) 37. Div 2: P Shanahan (24) 42.

RICHMOND: Women: Stroke: 54-hole C’ship: A Scr: C Brotherton (15) 83. A: J Mackie (27) 69. B Scr: S Still (28) 104. B: D Clark (32) 77. C Scr: C Walshaw (37) 104. C: J Larcombe (41) 74 cb.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: P Colliver (14) 40. B: K Jones (18) 40 cb. C: M Buttler (20) 43.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Arnold (17) R Dillon (30) 49 cb. Men: White: A: P Ham (12) 42. B: A Murdoch (17) 42. C: J Walker (20) 41. Veteran: Green: M Poirrier (22) 41.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: A Ferguson (17) 37. Div 2: V Franklin (25) 41. Centenary: A Zsebik (23) 34.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: J McGinlay (17) D Taylor (27) 75. 2B Agg Scr: M Pavy (1)  J Swanson (0) 66. A: C Brown (Horizons 3) 39 cb. B: P Shin (14) 37. C: T Anderson (23) 41. D: P Collier (38) 41. 

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: L Pereira (19) A McCracken (21) 49. Div 1: P Galloway Smith (12) 40. Div 2: L Pereira (19) 41. Scr: D Limbach 33.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: K Cook (9) 40. B: B Stoicescu (14) 41. C: V Veness (25) 40.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B Agg: White: I Strous (14) J Shein (21) 74 cb. 2B Agg Scr: L Furlong J Serhan 64. A: M Hammond (Scr) 42. B: H Mortensen (16 Mullumbimby) 37 cb. C: J Shein (21) 40. Visitor: T Abrahamson (21 Monash) 42. Scr: D Loumanis 35 cb. J Serhan (PGA) 40. 2B Agg: Gold: J Davidson (31) G Russell (25) 68. K Magnay (21) 37. Women: K Moses (16) 32.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: A Wright (7) 41 cb. B: W Gay (12) 42. C: B Verma (25) 45. A Scr: J Chesham 39. B Scr: J Jo 27 cb. C Scr: P Seaton 24. Women: S Golebiewski (26) 36.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: L Rasiah (19) 36. Div 2: H Kim (30) 40. Div 3: C Lowe (35) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: L Houghton (4) 39 cb.

THE COAST: Women: Stableford: K White (34) 41. Stroke: Matchplay: S Africh G Earle bt A McGregor C Fifield 3-1.

THE RIDGE: Medley: 2B Multi: R Wood (27) G Daly (25) 88. Men: Stableford: A: D Stewart (9) 42. B: A Bass (14) 42. C: G Miller (25) 42. Scr: Black: C Willis 34. Women: P Tollis (43) 36. 

TUNCURRY: Medley: Stableford: A: J Sudana (9) 42. B: B Keenan (21) 43.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Yoon (19) 40. B: J Wells (35) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Drew (29) R Grimaldi (23) 50. 2B Scr: N Reitsma S Reitsma 38. A: W Husband (10) 39. B: R Keeley (16) 38 cb. C: R Hayes (26) 38. Veteran: S Blundell (8) 40. Super Veteran: J Drew (29) 41.

WARRINGAH: Medley: Stableford: J Miller (22) 42. 9-hole: White: T Bolderstone (22) 24.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: Split Six: J Roberts (20) J Wilson (22) 73. Men: J Roberts (20) 42 cb. Scr: M Patterson (8) 29. Women: M Petkevitch (26) 34.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: G Shanahan (20) 37. B: J Eardley (44) 46.

WORRIGEE VETERANS: Stroke Black: A: S Cornford (11) 67. M Liddy (11) 68. B: I Mackie (18) 69 cb. B Dwyer (18) 69. C: N Catterall (20) 65. W Beckenham (22) 66. Medal Oct: B Ryan (16) 63.

WYONG: Men: Stableford: M Hobson (26) 43. Women: Div 1: N Sharp (22) 37. Div 2: C Bates (29) 34 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: A Costello (11) 43. B: G Agius (27) 37 cb. Lake: A: G Churchin (15) 39. B: G Ferguson (19) 37.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: P Taylor (6) 21. Red: C Rosser (13) 20.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email