Daily Club Golf Results 7 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 7 October 2020.

ASQUITH: Medley: 2B: Div 1: R Stevenson (7)  L Oitzinger (21) 47 cb. Div 2: M Gasper (28)  G Dashwood (16) 53. 4B Agg: S Yoon (11)  C Chae (20) Y Kim (16) D Nam (10) 149.. Men: 2B Scr: D Keith (2) D Morgan (2) 40. Men:  A: A Yang (8) 41 cb. B: L Zhang (15) 41. C: F Clendining (24) 43. D: G Dashwood (28) 44. 

AVALON: Women: Stroke: Foursome: L Light (26) C Rynell (41) 62.5.

BALGOWLAH: Stableford: A: M Broadhurst (7) 38 cb. B: R Treasure (14) 39 cb. C: P Wall (23) 39.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Pagano R Kingston 49. White: A: R Pagano (6) 41. B: G Helm (15) 39. C: R Sadler (24) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A/Medal: C Kelly (22) 61. B/Medal: J Perera (27) 61. C: H Vaughan (43) 56. C/Medal: K Odewahn (32) 62.  Scr: N Armstrong (18) 80.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: D Thomas (27)  S Cousins (12) 50. Black: A: B Higgins (3) 42. B: P Giles (19) 41. C: J Bowman (25) 41. White : G Grimley (28) 38.  Scr: B Higgins (0) 39.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: R Barr (27) 47. A: T Hyde (12) 43. B: A Chan (17) 42. C: S Fraser (22) 41. Scr: S Doran 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Isomoto (8) G McCoy (19) 50. 2B Scr: K Francis M Henley 39. C Saras (12) 41 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: M Schiller (24) M Strong (29) 48. G Hilder (20) 40.

BONDI: Men: Stableford: B Hunt (29) 40.

BONNIE DOON: Men: Stableford: A: K Bhabra (8) 41. B: M Sokol (17) 42. C: B Anderson (21) 42 cb. Scr: J Fuchs 41.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: M Morrissey R Haines 74. G Bowles (21) 39 cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: B Regan (7)  R Courts (14) 44 cb. Div 2: B Vlakic (21) A Svorinic (14) 51. Scr: M Nagy R McIvor 41. A: R Buettner (2) 39. B: B Easterbrook (16) 42. C: B Franklin (24) 41 cb.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: N Robinson (26) G Wood (19) 48. N Robinson (26) 40 cb.< p> CARNARVON: Women: Stableford: 2B: K Shin (30) J Choi (30) 49 cb. A: G Goh (17) 39 cb. B: M Bak (22) 40 cb. C: F Butcher (26) 39 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: L Blanch (23) S Vernon (29) 48 cb. A: C Hansen (8) 38. B: J Tischler (16) 41. C: O Brightman (36) 39. PM 2B: C Billyard (14) G Funnell (31) 48. A: C Clunes (3) 37. B: T Stewart (16) 39. C: J Heath (18) 38 cb. 2B Scr: T Corby K Meurant 38.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Multi: R Derbidge (19) B Hogan (16) 89. A: T Savage (10) 35 cb. B: B Hogan (16) 42. C: I Symington (23) 41.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Par White: A: J Kelleher (8) 4 up.

CONCORD: Men: Stableford White:  2B: G Ferguson (22). R Guerin (33) 52: 2B Scr: J Widdicombe (+4)  M Thomas (+2) 45. J Massad (11) 42. G Pickering (16) 40 cb. A Radford (28) 45.

CROMER: Men: Stableford: 2B Agg: D Benson (17) R Prideaux (25) 73. Medley: D Senior (6) 39. D Benson (17) 41. S Richard (25) 39.

CRONULLA: Women: Stroke: A: I Carroll (20) 69. B: C Axford (25) 74. C: J O’Brien (29) 72. D: R Wilson (33) 75 cb. A Scr: A Bull 77. B S cr: C Axford 99. C Scr: J O’Brien 101. D Scr: R Wilson 108.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: R Sparkes S Couper 51. 2B Scr: P Takla J Ross 41. Div 1: N Vlahos (15) 41 cb. Div 2: D Smith (22) 43. Div 3: M McShane (30) 38. Scr: P Takla 33.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Astill (12) 41. B: W Bull (19) 45. C: F Rinaldi (36) 45.

DUNHEVED: Veteran: Stableford: A: G Doyle (15) 41. B: V Ilagan (21) 41. C: L Ceniza (36) 39.

EASTLAKE: Men: Par White: A: M Xu (12) 5 up. B: L O’Hagan (16) 8 up. C: Z Hekimian (25) 7 up. Scr: S Robertson (-3) 38 up.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: B Radford (10) G Mcnamee (10) 52. 2B Scr: B Radford (10) G Mcnamee (10) 42. Scr: B Radford (10) 34. A: B Radford (10) 44. B: V Padagas (17) 41 cb. C: B Mossman (21) 40. D: J Gilholme (25) 39 cb.

FINLEY: Women: Stableford: H Wastle (17) 37. Men: Div 1: P Pinnuck (8) 35. Div 2: B Fahey (29) 33.

FORSTER: Men: Stableford White: A: S Davison (9) 43. A Scr: T Jay (4) 33. B: S Uptin (17) 42. B Scr: M Stone (16) 25 cb. C: N Becroft (32) 43. C Scr: M Kelleher (22) 16 cb. Hole in one: D Lawson at 1st.

FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: S McGinley L Nethercote (20.25) 75.75.

GEORGES RIVER: Men : Stroke Medal Oct: Black: Div 1: P Wallis (10) 64. Div 1 Scr: R Eriksson 77. Div 2: P Fellows (21) 67. Div 2 Scr: D Roscarel 89. Stableford: C Hardman (24) 38.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: K Price (8) 40. B: G Brien (18) 46. C: D Robertson (22) 42.

GOULBURN: Women: Stroke: A: H Buchanan (16) 76. B: M Chaffey (33) 80 cb. Medal of Medallists: H Buchanan (16) 76.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: K Partridge (5) 41. B: J Scott (20) 39. C: I Kirk (36) 42. Women: C Dykes (42) 38.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B Agg: M Killian (25) D Gilbert (18) 78. Men: A: S Gately (9) 42. B: M Killian (25) 44. Women: K Dean (21) 35 cb.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: D Sheargold (16) 41.

HORIZONS: Men: Par: D Jacka (20) 8 up. Women: R Winter (23) 5 up.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: M Duncan (17) 35 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: M Bartlett (25) 38.

KAREELA: Men: Stableford Black: A: T Sadler (10) 40. A Scr: K Mudadana (3) 35. B: G Sharpe (17) 43. B Scr: R Wyse (16) 26. C: C Larkins (23) 43. C Scr: R Richmond (23) 18.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: I Sheriff (18) E Roles (17) 49. 2B Scr: A Lamble D Kirby 38. A: P Marks (8) 37 cb. B: H Quigley (17) 41 cb. C: I Sheriff (18) 46.

KOGARAH: Medley: Stableford: 2B: K Johnston (14) R Smith (21) 46 cb. Stableford White: A: J Colligan (9) 42 cb. B: K Johnston (14) 43. C: A R eading (32) 40 cb. A Scr: D Gallagher 36. Veteran: K Johnston (14) 43.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: C Whitley (15) R Robertson (23) 81. 2B Agg Scr: A Simpson (+3(The Ridge) C Belshaw (7 Mt Broughton) 62. A: B Milan (6) 41. B: D Stephen (17) 38. C: M Reechi (26) 43. 

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: S McDonald (24) . S Tan (21) 41. S McDonald (24) 39 cb. 

LEONAY: Women: Stroke C’ship: White: Div 1: M Haworth (20) 65. Div 2: L Haines (39) 69.

LEURA: Medley: Stableford 2B: White: A: P Eastment (11) 40. B: F Palmer (20) 41.

LIVERPOOL: Women: Stableford: Div 1: E Ryu (11) 40. Div 2: D Gwon (26) 44. Div 3: Y Lee (32) 45.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: J Davison C Wood 48 cb. A: G Osborne (5) 41. B: C Galloway (14) 39 cb. C: W Akhurst (25) 42. A Scr: G Osborne 36 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: L Li (14) J Guo (13) 49. Black: J Guo (13) 44.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B: White: A Cox ( 13) J Spargo (17) 44 cb. Men: T Carr (19) 39 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: P Paterson (12) 42. B: B Merriman (17) 43. C: E Allara (24) 45.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: M Sconce (14) 38 cb. Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: N Ding (26) 66. Div 2: L Pentony (37) B Waters (29) 67 to playoff.

MONA VALE: Men: Stableford: A: L Williamson (8) 42. B: R Hawkins (21) 44. C: P Brennan (22) 43. Scr: A Peade 36.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: P Kosmina (11) 39. B: J Hart (16) 40. C: G Shaw (27) 41 cb. Veteran: S Shin (20) 41.

MOSS VALE: Men: Par: A: D Hussey (6) 3 up. M Launders (17) 5 up. M Cafarelli (21) 7 up.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Willard (3) J Empson (10) 48. Medal Oct: A: J Empson (10) 39. B: M Furlong (15) 42. C: S Chong (26) 40 cb. Scr: M Thompson 34.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: S Davis (24) R Appathurai (20) 52. 2B Scr: D Fazzolari (3) D Hughes (10) 42. A: D Hughes (10) 40. B: S Lawton (17) 43. C: S Davis (24) 42. D: N Majithia (29) 39.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: D O’Riordan (25) 60.

NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: P Beckton S Hawker 78. Hcp: Div 1: C Milligan (28) S Dodds 61. Foursome C’ship: Div 2 Scr: S Webb C Wilson 90. Hcp: Div 2: M Cormie (39.5) K Stewart 58.5.

NOWRA: Men: Stableford: G Bridge (16) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: S Kochan (18) R Pattinson (26) 51. P Warwick (14) 44. White: W Smith (26) 42. Gold: B Cox (32) 40. Women: L Buckley (13) 31. Scr: J Reay 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: T Pilgrim (7) G Tyler (26) 49 cb.  Scr: C Kim (-1) 36. A: E Armstrong (10) 38. B: J Younis (15) 40. C: B Doherty (29) 46.

PENNANT HILLS: Men: Stableford Irish Team: White: J Pittard (20) N Troost (23) S Rowe (12) J Williams (18) 98. A: I Macqueen (10) 43. B: B Hamilton (17) 40. C: P Barnes (21) 40. Scr: P Ryan (0) 37. Hole in one: J Anderson at 9th.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: J Drew (22-leonay) P Adams (11) 48. 2B Scr: B Clements C Montgomery 41. A: G Jones (9) 41 cb. B: S Defina (16) 39 cb. C: M Borg (25) 40.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Early (20) C Fitzgerald (30) 51. Mxd: 2B Scr: T Morgan  B Cross 42. Men: C Fitzgerald (30) 48. Women: A Finnegan (15) 40. 

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: H Parkes (15) 37 cb. Div 2: S Wales (24) 42. Div 3: R Walsh (30) 43. Div 4: H O’Leary (35) 40. Stroke: Matchplay: Div 1: A Purcell-Bern bt C Phibbs 2-1. Div 2: M Pacitti bt J Falla 3-2.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: P Scandura (16) B Lavender (22) 47 cb. 2B Scr: J Fearnley (-2) C Harris (5) 43. A: C Harris (5) 39 cb. B: C Kearns (17) 39. C: M O’Connor (23) 41. Scr: J Fearnley (-2) 39.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: 4B: Championship: P Connelley (20) K Bryant (33) 50.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: S Robertson (11) 68. A Scr: N Govers 73. B: G Smith (14) 65. B Scr: P Watkins 85. C: P Camroux (23) 68. C Scr: B Sanders 90. D: G Seto (24) 65. D Scr: W Williamson 92. Stableford: M Radburn (32) 42.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: R Poynting (17) P Byers (13) 51. 2B Scr: H Kim J Magsakay 45. Div 1: H Kim (2) 43. Div 2: P Byers (13) 43. Div 3: J Ingrassia (22) 45. Hole in one: W Smith at 13th.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Wood (6) 40. C Bevan (7 Coolamalong) 37. B: J New (18) 37 cb. R Guthrie (17) 37 cb. C: B Livermore (22) 40. M Maurer (27) 38 cb. Hole in one: N Patchett at 6th.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: G Habel (21) T Ockenden (18) 51. A: L Corbett (10) 39 cb. B: S Sun (17) 41 cb. C: G Habel (21) 43. 

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: S Farr-Jones (7)  A Brooke (18) 47 . Scr: J Warren B Cottle 42.

THE COAST: Medley: Stableford White: K Hindle (15) 43. T Anderson (11) 41. Scr: A Blakemore (17) 40.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B:  P Tzannes (21) J Doratis (24) 46. Scr: G Spindler D Goble 34. A: R Wang (12) 41.  Scr: R Vandersluis 33. PM: A: M Hendler (14) 39.

THE RIDGE: Med ley: Stableford: 9-hole: A: B Hynes (Howlong 12) 19. B: M Polson (Gen Y 14) 21. C: G Vigna (Kareela 23) 20 cb.

TOCUMWAL: Men: Par: A: M Hart (10) 2 up. B: S Conrick (16) 7 up. C: J Sacco (24) 3 up. Gold: G Sharp (28) 3 down.

TWIN CREEKS: Stableford: 2B Multi: Div 1: D Vranic R Hayward 89. Div 1 Scr: J Conran  N Barbieri 44. Men: Gold: A: R Hayward (1) 41. A Scr: N Barbieri (+6) 38. B: P Fittler (19) 39. B Scr: W Tan (25) 14. C: K Foo (27) 40. C Scr: G Warry (21) 19. Women: Green: H Park (+2) 35.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: M Chen (13)  A Wang 55. A Scr: J Martin S Holland 37. A: J Lam (12) 42. A Scr: G Chadwick 35. B: C Sung (14) 45. B Scr: C Sung 31. C: M Shelton (27) 46. C Scr: P Silkman 18.

WALLACIA: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: S Owen (18) 71. Div 1 Scr: J Thorpe 92. Div 2: N Bemrose (37) 71. Div 2 Scr: D Chant 106.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: P Benbow (21) B Smith (21) 74. A: P Longworth (11) 40. B: J Mason (16) 40. C: P Benbow (21) 38. D: J Oliver (31) 37. 9-hole: M Piggott (12) 23. Trophy: J Mason (16) 40 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: S Misdale (15) C Appel (24) 47. 2B Scr: T Morier C Nelson 36. A: B Mackey (12) 35. B: P Frazer (16) 39. C: S Brown (22) 44.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: T Swan (16) 45. M Aubusson (18) 41. G Summer (20) 39 cb. E Skinner (21) 39 cb. J Haydon (13) 39.

WYONG: Men: Stableford: A: K Cubis (11) 44. B: C Sinclair (18) 42. C: D Schultz (19) 41. A Scr: D Grogan (+1) 35. 2B: C Sinclair (18) A Sinclair (25) 49.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email