Daily Club Golf Results 6 October 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 6 October 2020.

ASQUITH: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: R Hanchard (22) 67. Div 2: S Lee (25) 68. Div 3: J Irish (34) 69 cb. Div 1 Scr: J Merrick (9) 80. Div 2 Scr: S Lee (25) 93. Div 3 Scr: G Farr (33) 102. Stableford Yellow: K Levi (47) 41 cb.

AVALON: Men: Stroke: J Nicol (20) 62.

AVONDALE: Women: Stableford: F Tobin (17) 39. A Squires (22) 40 cb. R Kendall (37) 43. Trophy: R Kendall (37) 43.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: C Wenham (11) 43. B: T Sharp (15) 35. C: B Williams (37) 39.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: S Ryan (11) 34. B: P Ryan (21) 39.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Macintosh (27) 44.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: T Nicol (27) J Manson (37) 79. Men: Div 1: G Whyte (4) 38 cb. Div 2: S Brown (19) 41 cb. Scr: B Higgins 36. Stableford White: Div 3: M Farrell (35) 30. Women: Div 1: S Poate (15) 38. Div 2: T Nicol (27) 43. Div 3: E Walker (36) 40.

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome C’ship: B Hawkes (30) J Murphy (34) 65.

BONVILLE: Medley: Stableford: L Schubert (7) 37. A Johnson (36) 36. V Freeman (9) 35.

BOWRAL: Women: Stableford: C Turpie (32) 40 cb.

BREAKERS: Men: Stableford: A: D Hutton (14) 39. B: J Perry (21) 40. C: P Stephens (34) 42.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: J Strachan (35) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: Div 1: K Wong (15) 37. Div 2: J Muller (30) 39. Red: D Hoang (18) 36.

CAMMERAY: Women: Stableford: A Collis (35) 36. 9-hole: J Manning (45) 17.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: I Lee (17) S Lee (21) 50. 2B Scr: J Magsakay (Rosnay) H Kim (Rosnay) 39. A: P Scott (9) 42. B: I Lee (17) 42. C: J Walters (22) 44.

CHATSWOOD: Women: Stableford: 2B: M Juchau (33) A Austin (24) 49. Div 1: R French (18) 42. Div 2: J Wong (29) 38 cb. Div 3: S Atkinson (33) 35.

CROMER: Medley: Stableford: H Robb (10) 39.

CRONULLA: Veteran: Stableford: M Smith (5) 40. Hole in one: M Holman at 5th.

CUMBERLAND: Women: Par: 2B: V Eun S Heo 10 up. Div 1: R Hannaford (23) 2 up. Div 2: S Lee (28) 4 up. Div 3: F Dalrymple (44) sq.

EASTLAKE: Stableford: T Laurent (26) 44.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: P Sinclair (11) 36. A Scr: G Sinclair 33. B: J Grayling (18) 40. B Scr: M Horgan 27. C: A O’Neill (23) 38. C Scr: A Borg 17. Veteran: K Tabart (22) 37 cb. Scr: G Maguire 25.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: K Edwards (21) 43.

GORDON: Women: Stroke: Div 1: M Bright (22) 64 cb. Div 1 Scr: B Churche 85. Div 2: P Summerfield (34) 58. Div 2 Scr: P Summerfield 92.

GOSFORD: Women: Stroke: A: R Krahe (18) 72 cb. B: G Turner (29) 67. C: M McGann (33) 69. A Scr: D Thomlinson (10) 86. B Scr: L Cruickshanks (25) 95. C Scr: M McGann (33) 102. Medley: Stableford White: A Lock (19) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: R Feltrin (13) 36 cb. B: P Simpson (15) 40. C: P Packham (23) 40. Scr: T O’Halloran (14) 27.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M Smithers (9) 39. Div 2: C Moran (34) 40. Women: Gold: P Towns (18) 39.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: L Kuskey (29) 67. Div 2: L Cram (42) 71. Medal Oct: Div 1: K Brennan (19) 71. Div 2: L Kuskey (29) 67. Div 3: L Cram (42) 71. Stableford: K Crawford (54) 36.

KAREELA: Women: Stableford: A: S Dempsey (22) 43. L Dunn (20) 42. B: S O’Donnell (31) 40 cb. M Jin Hyon (25) 40. C: T Conacher (35) 44. L Baker (35) 43.

KILLARA: Women: Par: Div 1: H Rymill (17) 2 up. Div 2: C Maher (23) 2 up. Div 3: R Shephard (28) sq. Div 4: F Crother (35) 4 up. Scr: J Crichton 8 down.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Warby (2) M Brinkworth (1) 79 cb. 2B Scr: B Warby (2) L Zelesco (Macq Links International 3) 66. Medley: A: B Warby (2) 41. B: G Price (16) 39. C: R Topic (Strathfield 30) 42. Women: Stroke: Div 1: M Alexander (19) 73 cb. Div 2: C Charlton (26) 67. Stableford: R Francis (28) 39. Medley: Hole in one: A Leak at 17th.

LEURA: Women’s Stableford Winner: N Yu (14) 35 pts, R/u V Marshall (27) 34 pts.

LIVERPOOL: Snr Stroke: C’ship: D Cirillo (3) 74. Hcp: P William (28) 61.

LONG REEF: Men: Stableford: C Galloway (14) 37. Women: Div 1: R West (20) 41. Div 2: S Sparke (45) 39.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: R Miller (26) R Aslanis (8) 74. 2B Agg Scr: D Cremin H Mulholland 62. B Grech (13) 42. Scr: D Fletcher 31 cb. Women: B Dunn (27) 37. Veteran: A O’Shea (27) 36 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: G Guerrera (20) 39 cb.

MONASH: Women: Stableford: Team: L Edwards (42) L Sapsford (51) A Smith (49) F Trew (47) 52. A: S Kelly (17) 37. B: T Katz (28) 40 cb. C: M Lam (54) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: K Cahill (26) L Brooks (24) 44. A Pearson (26) 37 cb.

NELSON BAY: Women: Stroke: Brushbox: Div 1: R Shaw (15) 70. R Kennett (13) 71. A Squires (11) 72. Div 2: S Stevenson (29) 71 cb. J Tolhurst (24) 71. B McDuff (26) 72. Div 3: N Hocking (34) 74 cb. S Jolliffe (34) 74. T Wasilewicz (36) 76.

NEWCASTLE: Men: Stableford: G Liolio 41. Women: Div 1: J Blenkey 37. Div 2: J Henniker 39. Div 3: S Jarvie 39.

NORTH RYDE: Women: Par: A: J Moffatt (22) 3 up. B: H Bathgate (27) 4 up. C: R Fazzolari (32) 2 up. D: J Fischer (42) 5 up.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: R Lowndes (25) M Gaskin (1) 48 cb. G Glenwright (19) 46. R Lowndes (25) 42 cb. R Smith (25) 42.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal: Div 1: N Levi (17) 39. Div 2: R Douglass (25) 40. Div 3: R Burney (35) 41. Hole in one: D Mulvihill. Women: Stableford: Medal: D McManus (35) 37.

PALM BEACH: Women: Stroke: B Wines (45) 60. Scr: G Pearce 93. Stableford: 9-hole: P Thomas (41) 16.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Miller (33) C Davies (45) 45. Women: Div 1: A Clare (17) 40. Div 2: W Caddey (25) 47. Mxd: C McIntyre (9) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: J Muirhead (23) A Johnston (27) 45. A: S Levett (11) 38. B: T Jamieson (14) 37. C: B Castle (18) 40. Scr: T Roscoe 26.

RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B Agg: P Tindall (21) G Mesiti (18) 76. Veteran: A: G Smith (11) 39. B: P Tindal (21) 42. C: P Ritchie (26) 37. Women: D Clark (30) 40.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: T Wesley (0) 43 cb. B: M Butler (22) 46. C: R Steele (36) 42 cb.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: P Dingwall (25) 65. Div 2: L Nevill (32) 63. Div 3: H Gesterkamp (35) 64. Stableford: 9-hole: A Hart (45) 21. Green: M Breden (45) 23.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Multi: Yellow: H Morrice (22) R Jordan (24) 60.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Centenary: Div 2: J Lampe (28) 1 down. Div 3: L Whitney (31) 2 up.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: J Fan (25) 40. Women: Stroke: Div 1: M Bang (7) 74. Div 1 Scr: C Han 87. Div 2: N Perederienko (26) 71. Div 2 Scr: J Kim 100. Div 3: S Yin (30) 66. Div 3 Scr: C Seeto 105. Stableford: Div 4: M Cuthbert (37) 36.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Ledger (29) S Yardin (17) 48. A: G Asser (9) 39. B: G Jones (13) 38. C: P Allen (25) 37 cb. D: S Smith (38) 44.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: I Boo (9) 41.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: A: M Coffey (2) 38. B: R Finlay (15) 40. C: G Leyshon (22) 39.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: Foursome C’ship: Div 1 Scr: S Martin McDade 89. Div 3 Scr: A Moore Krinker 109. Veteran: Stableford: G Farmer (17) 42.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: J Bell (11) C Josephson (25) 50 cb. 2B Scr: S Wilde H Wilde 43. A: H Wilde (-2) 39. B: Z Miencke (15) 41 cb. C: G Raab (23) 43.

TALLWOODS: Stableford Veteran Women: Green: Div 1: D Horsell (25) 39. P Livermore (23) 38. Div 2: V McGrath (38) 43. E Fraser (28) 42. Medley: 9-hole: Yellow: R Coulter (22) 19 cb. K McDonald (27) 19.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Div 1: K Crone (11) 38. Div 2: C Ferster (26) 41 cb. Div 3: T Sekel (37) 40. Scr: E Kennedy 28.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: R Mungovan (27) B Spicer-Marks (40) 77. A: C Weber (40) 40. A Scr: G Thomas 35. Veteran: F Thorncroft (19) 38.

THE LAKES: Women: Stableford: Div 1: F Beck (21) 34. Div 2: N Harwood (27) 37. Medley: M Cleary (28) 40.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: B Beauchamp (11) 40. B: G Harris (17) 45. C: R Mackie (27) 42. Scr: A Simpson 38. Women: Stableford: D McGregor (38) 38.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: P Yates (19) 39. Div 2: S Emerton (30) 41. Div 3: M Holmes (39) 36.

WAKEHURST: Women: Stroke: 2B: M Frannklin (28) L Myers (33) 61.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: F Haladus (12) K Welsh (15) 46. 2B Scr: R Walker R Hackett 37. A: G Vigne (10) 39. B: P Cromer (14) 42. C: E Scicluna (24) 39.

WARRINGAH: Women: Stableford: 2B Agg: M White (13) T White (21) 72. Div 1: T Emerson (21) 36 cb. Div 2: M Ellis (29) 37. Div 3: E Langford (32) 40. Div 4: H Rodwell (42) 37.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Cleary (35) 37 cb. Mxd: Stroke: Ambrose: J Kelley J Pittendrigh (19) 63.5.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Gold Medal: W Tomlin (30) 70. Stableford: A: S Okeby (30) 40. B: M Kennedy (33) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: J Miller (28) L Young (23) 48.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Ambrose: Murray: L Brazil (26) P Warner (4) T Collier (9) C Stickling (+2) 55.375. Lake: G Cunningham (22) N Moraitis (17) P Savy (16) R Alexander (7) 57.25.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Red: P Latham (14) 18. Blue: D McNelly (12) 23.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email