August 8, 2022

Daily Club Golf Results 1 October 2020

One of the well maintained Sand greens at The Rock Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 1 October 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: H Davis (16) R Davies (9) 51. B Willingham (5) B Murdoch (15) 36. A: M Larkin (10) 39. B: H Davis (16) 45. C: G Phillips (27) 44.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: C Boyd (21) 39. Div 2: J Kim (25) 42.

AVONDALE: Men: Stableford 2B: White: J Li B Meers 48. A: J Vohralik (7) 41. B: W James (17) 41. C: D Khadka (19) 39. Scr: W Moody 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: E Swibel (37) S Beves (33) 45. Men: B Tran (21) 38. Women: E Swibel (37) 43. 

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: S Soliola (23) P Gould (15) 51. Men: G Beck (19) 42. Scr: L Sanchez 28. Women: W Hicks (45) 41. Veteran Women: M Hayward (24) 37. 

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: A: S Chalmers (14) 35. B: D Cashman (17) 41. C: J Thomson (25) 43. D: A Toson (31) 49.

BAYVIEW: Women: Par: A: D Sainty (12) 4 up. B: P Wise (28) 5 up. C: J Spicer (34) 5 up. Gold: L Keighran (45) 4 up.

BERMAGUI: Men: Stroke Ambrose: White: R Struthers (13) S Rees (26) 62.25. Hole in one: A Horrocks at 6th.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Stanley (19) A Stanley (14) 47. Men: A: T Cleary (4) 36. B: S Stanley (19) 39 cb. C: N Peninton (21) 37. Women: H Gauci (20) 37 cb.

BLACKHEATH: Women: Stroke: D Pinch (28) 70. Stableford: T Neilsen (34) 35.

BOWRAL: Women: Stroke: L Poulton (17) 72 cb.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B: V Wyand-Brooks R Wyand-Brooks 48. White: A: A Derbas (1) 39. B: P Azzopardi (13) 37. C: G Sami (20) 40. A Scr: A Derbas 38. B Scr: W Grace 25. C Scr: G Sami 21. 

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: G Richter (13) 35. B: L Stanton (25) 38. Women: A: E Burton (24) 34. B: T Tassone (40) 33. Veteran: Stroke C’ship: White: C Collins (10) 67. J Casey (17) 68. J Perez 82 cb. D Hunter 82.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B Agg: M Emerton (30) W Hancock (19) 77. 2B Agg Scr: L Arthur (Lakeside) R Hayward (Lakeside) 63. Black: A: W Eagles (12) 39. A Scr: D Cummins 34. B: W Hancock (19) 41. B Scr: J Bradbury 23. C: A Piggott (24) 40. C Scr: B Hanrahan 16. Challenge: Black: W Hancock (19) 41.

CAMPBELLTOWN:  Stableford Veteran Men: White: V Do (23) 37 cb. T Cartwright (30) 37 cb. Veteran Women: L Lambros (30) 31. D Peaker (45) 29.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: A Kassis (18) D Kassis (19) 50. Men: Div 1: M O’Keefe (13) 40 cb. Div 2: B Asbjerg (32) 43. Women: C Tucker (21) 38.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B Agg: C Shin (7) J Shin (29) 77. Div 1: L Papandrea (19) 42. Div 2: M Watts (30) 37 cb. Div 3: K Yang (36) 41.

CASTLECOVE: Medley: Stableford: J Lobb (19) 42. Women: Stroke: J King (36) 46. 9-hole Medal: N Aitken (30) 30.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: A Allsopp (24) 34. Div 2: R Beck (28) 32 cb. Div 3: S Bramley-Moore (41) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Mentha (22) 38. B: D O’Connor (31) 37. C: V Irving (48) 40. Men: Par White: A: G Hall (12) 1 down cb. B: S Trembath (19) 6 up. C: S Klaver (27) sq. Women: Par: A: D Ryan (23) 2 up.

COROWA: Medley Stableford 1st J. Moffat (17) 42. 2nd R. Lyndon (8) 40. 3rd c/b A. Wood (21) 38. 4th P. Reid (16) 38. 5th c/b G. Rowe (9) 37.

CROMER: Women: Stroke: A: H Haynes (9) 71. B: M Kobayashi (28) 71. C: H Lyndon (31) 69. Men: Stableford: D Peters (15) 34.

CRONULLA: Men: Stableford: A: N Van Hoeck (13) 42. B: G Key (20) 43. C: W Rennie (23) 41. Scr: R Simpson (+1) 39. Hole in one: S Holden at 7th.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: D Stocks (6) 38.

DENILIQUIN: Women: Stroke: A: P Davis (12) 70. B: B Purtill (30) 64.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: K Mcguigan (10) 41. B: M Kinahan (17) 44. Women: A McGann (23) 38 cb.

ELANORA: Men: Stableford Hcp: White: M Crowley (25) 41.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B: B Hardy (34) B Farquhar (32) 47 cb. 2B Scr: K Moodley M Rajca 41. R Montano (Lakeside) (11) 39. H Gonzales (Cumberland 14) 38. W Gualterio (25) 39.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: C’ship: A: D Simpson (23) 68. R Te Amo (24) 73. R Toi (20) 75. B: S Armstrong (32) 73. M Campion (40) 75. C Reeves (31) 80.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: J Mills (9) 42. Div 2: G Jenkins (21) 40.  Scr: A Robb 35. Women: Stroke: Foursome: J Robb J Towns (20) 65.

GORDON: Medley: 2B: J Elvy (32) A Sloan (21) 50. Men: Stableford: A: D Garnett (12) 38. B: I Menzies (18) 41 cb. C: E Andrew (23) 43. Women: J Elvy (32) 40. 

GOSFORD: Medley: Stableford Trophy: White: M Cheetham (13) 41. Women: Trophy: A: C Mcgowen (26) 40. B: D Barr (33) 41 cb.

HARRINGTON WATERS: Women: Stroke: Medal: A: V Barker (33) 74. Stableford: B: S Ashworth (44) 37.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Arthur (8) 40. B: T Larkins (17) 43. C: J Fairweather (23) 43.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Div 1: G Williams (15) 42 cb. Div 2: V Stor (23) 43.

JAMBEROO: Veteran: Stroke Ambrose: White: A: P Middlebrook. L Bell 66.50. J Simpson  M Farrant 66.75.

KIAMA: Medley Stableford : J Zancolich 41 c/b. Scr: B Mariu 33.

KOGARAH: Medley: Stableford White: A Honeysett (2) 41 cb. A Scr: B Nagi 33 cb. Women:  2B: S Kirkright (21) W Goodwin (18) 43 cb.

LANE COVE: Women: Stableford: M Mitchell (31) 40.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: W Chin Nam (15) B Wrigley (19) 57. Medley: Stableford: D Mallard (17) P Savage (30) 52. Men: White: A: T Cook (10) 39 cb. B: W Chin nam (15) 43. C: J Johnston (23) 43.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: R Young (3) C Hagarty (7) 48. 2B Scr: B Davies (-2) R Carter (1) 39. A: C Wilson (7) 40. B: W O’Sullivan (15) 42. C: V Surace (23) 38.

LONG REEF: Women: Stroke: Medal Oct: Div 1: K Smith (16) 72. Div 1 Scr: K Smith 88. Div 2: W Thomas (27) 73. Div 2 Scr: P Bardsley 100. Div 3: D Muir (41) 72. Div 3 Scr: D Muir 113.

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: 2B Multi: R Miller (25) R Bragg (20) 104. Veteran Men: A: F Roseta (15) 41. B: D Sebbens (26) 42 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: T Hodgetts (13) P Gore (22) 51. A: C Dunn (6) 40 cb. B: J Hegarty (17) 40. C: J Pizzinga (20) 44. Scr: S Carroll 40.

MONA VALE: Women: Stroke: A: R Black (12) 71. B: N Cregan (31) 71. C: C Harris (34) 73. A Scr: R Black 83. B Scr: P Jarvis 100. C Scr: C Harris 107. Stableford: S Hudson (29) 35.

MONASH: Men: Stableford: D Inglis (11) 36. Women: D McAleer (11) 34.

MOORE PARK: Men: Stableford White: M Alleyne (9) 41. Women: G Shin (35) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: V Perry (32) 23.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: S Jolliffe (30) 37. Div 2: G Holdforth (41) 37. Men: B Shepard (17) 31.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: J Bellamy 72 cb. Div 2: A Bryant 75 cb. Div 3: S Jarvie 67.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: M Leong (42) 40.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: D Richmond (39) 45.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: K Ang T Livingstone 55. 2B Scr: M Horwitz R Thomas 35. M Horwitz (6) 40 cb. A: G Evison (12) 39. B: B Kilham (15) 40. C: K Ang (31) 40. Women: B Lewis (16) 41. B Lewis (16) 41.

NSW: Women: Stableford: 3B: M Salkinder (35) P Keogh (11) C Beattie (28) 54. Medley: G Dooley (7) 42.

OATLANDS: Men: Stableford White: C Fong (29) 36. Women: A: J Young (22) 38. B: J Davey (26) 38. C: Y Lee (37) 37.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: J Parker (22) D Fitton (22) 81. J Parker (22) 41. Women: 9-hole: R Mortimer (39) 21 cb.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: 9-hole: C Kevin (34) 18. Scr: A Eldridge 27. A: M Miles (21) 40. B: M Suviste (25) 38. C: J Cooper (44) 40.

PYMBLE: Women: Stableford: 2B: D Gardos (30) S Nutting (25) 47 cb. Div 2: S Nutting (25) 40. Div 1: A Fordyce (21) 38. Div 3: K Flight (39) 40.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Ambrose: M Ford M Kandara R Walton B Hill (6.5) 45.5.

RICHMOND: Women: Stroke: C’ship: A Scr: M Bertenshaw 87. A: L Cabban (21) 74. B Scr: V Ness 105. B: M Mote (33) 77. C Scr: W Rasmussen 109. C: J Larcombe (43) 74.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: W Bayles (7) 41. B: K McCormack (13) 41. C: A Baldwin (20) 39 cb.

ROSEVILLE: Men: Par White: A: J Wu (12) 4 up. B: D Gardner (14) 6 up. C: G Jones (21) 4 up. Green: S Frith (22) 2 up. Par: 2B: R Kitchen (12) L Quilter (21) 10 up.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: R Cubis (18) 36. Div 2: C Windeyer (23) 39. Men: Stableford White: M Billson (15) 40. Women:  Stableford: Centenary: M Meagher (33) 46.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: 2B: T Hughes (24) J Hughes (25) 47. Men: Stableford: J Hogan (31) 41. Women: Y Lei (11) 38. 9-hole: T Norrie (28) 24.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: I Fennell (6) C Fennell (19) 49.  2B Scr: M Pavy (1)  J Swanson (1) 41. White: A: P Wallis (12) 40 cb. B: B Howe (16) 43. C: C Fennell (19) 44. D: R Kenney (27) 39.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: T Wong (12) 38. B: T Jones (14) 39. C: N Evans (20) 41.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B Agg: White: S Grant (6) B Eames (26) 78. 2B Agg Scr: O Janschek J Serhan 68. A: T Stanes (12) 39 cb. B: P Bower (14) 40. C: B Eames (26) 43. Visitor: A Sidhu (28 Northbridge) 40. Scr: O Janschek 36. D Beck (PGA) 40. 2B Agg: Gold: W Glen (27) T Mayes (15) 76. W Glen (27) 40. Women: J McDade (21) 39.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: K Sampson (12) D Smith (20) 89. 2B Scr: B Young P McGuffie 54. A: L Szkirpan (11) 38. B: M Bowen (16) 44. C: D Smith (20) 40.

STRATHFIELD: Women: Par: Div 1: S Yoo (17) 1 up. Div 2: J Seo (31) 1 up. Div 3: K Kelman (45) 3 up.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: D New (21) 38. J Puxty (15) 34. Div 2: P Van Driest (33) 37. C Hepburn (31) 36 cb.

TERREY HILLS: Stableford: G Simmons (24) 40.

THE COAST: Women: Stableford: J Hodgson (31) 41.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: F Kidenya (8) 39. B: S Meehan (16) 44. C: R Wilton (28) 41. Scr: A Simpson 37. Women: J Hird (23) 36 cb.

WAKEHURST: Women: Par: A: S Douglas (21) 5 up. B: N Bethwaite (28) 6 up. C: N Scardino (34) 2 up.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: P Sutton (15) M Berg (6) 70 cb. 2B Agg Scr: D Calrow R Walker 60. A: M Berg (6) 38. B: P Hill (14) 36. C: T Zammit (19) 37. Veteran: R Tangye (13) 37 cb. Super Veteran: J Woods (18) 38 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: M English (35) 38. 9-hole: S Souter (23) 41.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: A: A Pabian (9) 68 cb. A Scr: H Daniels (6) 76. B: S Parker (19) 69. C: R Pym (29) 70. Women: N Hussain (38) 74.

WINDSOR: Veteran: Stableford: 2B: M King (21) M King (25) 48. I Gilbert (18) P Ogden (35) 45. R Vinton (26) J Paul (32) 44 cb. Veteran Men: P Gillham (9) 38. Veteran Women: L Goodsir (30) 38.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: K Lobb (25) 37. B: P Gothelf (45) 42.

WORRIGEE VETERANS: 4B: M Hasler A Liebert 52 bt R Cannon B Clark. A: R Pitt (11) 41. D Reid (14) 39. B: T Edmunds (19) 38. D Forster (19) 37. C: M Hasler (29) 42. S Dossitor (25) 41. 

WYONG: Men: Stableford: K Grimmett (26) 37. Women: Stroke: Ambrose: L Mullard M Baldwin (5.25) 66.75.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: K Parker (10) 69. B: R Mitchell (20) 71 cb. C: G Bayley (23) 70 cb. Murray: A: B Sullivan (9) 70. B: F Warren (71) 71. C: J Dripps (20) 71.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: 9-hole: Red: C Rosser (13) 34. Blue: D Dunne (12) 28.