Daily Club Golf Results 30 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 30 September 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Pestell (7) S Fraser (14) 47 cb. Div 2: P Eaton (42) N Pitman (28) 50 cb. 2B Scr: B Petersen (+4) W Wells (1) 44. Team Agg: T Burghard (33) C Levi (26) R Page (19) B Sharpham (28) 153. A: M Singh (9) 42 cb. B: G Price (14) 44. C: D Wardle (20) 42 cb. D: B Sharpham (28) 43.

AVALON: Women: Stableford: K Clout (46) 41. Veteran: Trophy: K Clout.

BALGOWLAH: Medley: Stableford 2B Agg: White: L Harrison (7) S Condello (32) 78.

BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: R Thomas S Parmakellis 48. A: D Ivory (5) 41. B: S Noble (13) 40. C: B Johnstone (22) 41.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: Team: D Brown (17) C Yum (25) L Coleman (12) T Roach (13) 138.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: W Charles (31) H Pitkanen (20) 52. Black: A: S Colley (8) 41. B: P Cope (14) 43. C: W Broun (32) 43. White: J Reeson (24) 39. Scr: B Higgins (0) 35.

BERMAGUI: Women: Stableford: Div 1: B Whiffen 43. Div 2: E Cripps 38.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: G Brien (17) P Fowler (16) 83. G Brien (17) 43. A: B Elliott (11) 39. B: M McCormick (16) 42. C: W O’Rourke (33) 41. Scr: K Rae 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: P Nelson (11) R Murfitt (20) 78. 2B Agg Scr: M Henley S Dean 68. A: G Heffernan (22) 37 cb. B: D Graham (15) 37 cb. C: V Costello (23) 37.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: L Manning (17) P Jones (22) 77. S Caswell (16) 41.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (16) 35.

BOWRAL: Men: Stableford: J Larkin (13) 42.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: L Sharp (31) 6 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Krilich (12) H Toresten (12) 44 cb. Div 2: P Koleda (23) G Eidintas (18) 47 cb. Scr: M Nagy . J Graham 40. A: P Larkey (11) 37. B: W Brown (17) 39. C: W Brooking (27) 45.

CAMDEN: Women: Stroke: Foursome: A: S Chapman S Marsh 71.5. A Scr: S Chapman S Marsh 86. B: Y Day M Harding 75. B Scr: Y Day M Harding 107. Foursome C’ship: A: A Brady M Poulton 152 cb. A Scr: S Chapman S Marsh 182. B: Y Day M Harding 155. B Scr: Y Day M Harding 219.

CAMMERAY: Mxd: Stableford: 2B Agg: J Mann (26) G Priest (18) 84. B Pritchard (24) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: R Connors (3) 39 cb. B: G Atkins (14) 41. C: A Kadir (36) 39.

CARNARVON: Women: Stableford: Team: C Yun (17) N Yeob (8) L Ji (26) 84. A: C Yun (17) 45. B: J Park (20) 38. C: I Chung (30) 41.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Anderson (27) M Phelan (17) 49. A: E Tan (11) 39. B: M Brooker (12) 42. C: B Hoad (23) 43 cb. PM 2B: P Cassidy (36) S O’Rourke (19) 49. A: R Lmbert (6) 41. B: G Cooper (14) 39 cb. B Scr: J Martin (26) 42 cb. 2B Scr: M Thomson P Lulic 40 cb.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Team: D Crawford (28) N Griffith (26) D Marr (29) B Maclennan (27) 99. A: W Morgan (8) 40. B: R Wilkinson (13) 44. C: D Crawford (28) 43.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: P Crawford (14) 39. B: A Kohler (26) 39.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: B Stephenson (20) B Lorusso (23) 52. 2B Scr: S Sykes D Lee 40. A: S Sykes (8) 42 cb. B: B Stephenson (20) 43. C: A Ragusa (25) 41 cb.

COROWA: Women’s Par Winner M. Monks (36) +1. R/up S. Barkley (9) -1.

CROMER: Stableford: 2B: P Arber J Martin 49. A: M Smith (10) 43. B: M Felan (21) 40 cb. C: J Martin (25) 39. Scr: J Ponder 37.

CRONULLA: Women: Stroke: A: J Thuge (9) 74 cb. B: J Gehrig (27) 73. C: H Harrington (30) 72. D: K Weingott (34) 72. A Scr: C Perkins (2) 82. B Scr: M Cull (23) 98. C Scr: H Harrington (30) 102. D Scr: K Weingott (34) 106.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Jung Y Kim 49. 2B Scr: J Ross P Takla 35. Div 1: P Wilson (15) 41. Div 2: P Spears (17) 39. Div 3: S Beck (33) 43. Scr: D Sheather 31.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Astill (13) 41. B: N Purtill (19) 39. C: J Metcalfe (29) 45.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: A Chin (34) D Ryan (25) 50. T Nuij (20) J Gunn (20) 49. Men: Div 1: M Smith (12) 46. Div 2: A Chin (34) 42 cb. Scr: C Fitzsimmons (1) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: D Spalding (5) 42. B: B Giannopoulos (16) 42. C: K Puckeridge (24) 40. Scr: J Todd (-2) 37 cb.

ELANORA: Women: Stroke: C’ship qlfrs: Div 1 Scr: F Warne (16) 86 cb. Div 2 Scr: J Johnstone (21) 90. Div 3 Scr: C Hodgkinson (29) 97. Div 4 Scr: J Alexander (37) 106.

EVERGLADES: Men: Stableford: Irish Team: R Phillips (24) R Wicks (18) R Phillips (10) J Jarrett (18) 96. A: R Phillips (10) 42. B: P Mace (18) 40. C: M Linigen (22) 40. D: P Jellicoe (26) 39. Scr: K Anthony 37. Hole in one: P Clarke at 17th.

FINLEY: Men: Stableford: I Swain (8) 40. Women: Stroke: Medal Sep: J Dean (18) 90. T Jackson (30) 71.

FOX HILLS: Women: Stableford: Ransom: J Clark (34) G Pont (35) 42. S Donovan (16) 32.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: H Roberts (15) J Mason (22) 53 cb. Div 1: H Roberts (15) 42 cb. Div 2: T Pham (27) 46 cb.

GOSFORD: Mxd: Stableford White: A: B Thomas (9) 44. B: M Crehan (18) 41. C: E Saunders (27) 43 cb.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Bui (25) 40. A: G Moroney (16) 34. B: V Scarfi (25) 35. C: S Langbein (36) 35.

HARRINGTON WATERS: Open Stableford A Grade: Ken Maggs (13) 38. B Grade: Correy Sams (17) 39. C Grade: Keith Howell (24) 41. D Grade: Peter Braz (30) 43. Women: Vicki Bourke (31) 41..

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B Agg: E Chivers (9) I Ridden (13) 77. Men: A: I Ridden (13) 43. B: P See (20) 41. Women: W Gibson (32) 37.

HORIZONS: Men: Stableford: C Evans (21) 43. Women: M Treloar (24) 44.

HOWLONG: Medley: Stroke: A: M Duncan (17) 72. B: C O’Toole (24) 69.

JAMBEROO: Men: Stableford White: S Kilpatrick (21) 41.

KIAMA: Men’s 2BBB Agg J Cooper (15) P Robinson (19) 75. Ind: A: C Brown (18) 40 c/b. B: S Mobbs (26) 41. Women: Smartball: J Piper A Andersen (31) 57. Scr: G Pottenger J Shirlow 83.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: M Hickling (18) D Graham (8) 49. 2B Scr: R Crittenden P Fairweather 43. A: D Graham (8) 41. B: J Summons (17) 43. C: M Jackson (31) 42.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B Multi: White: M Kift (16) J Perivolaris (10) 87. A: J Riley (10) 41. B: C Ferrier (14) 41 cb. C: G Rogovoy (20) 40. Scr: A Rachid 36 cb. Veteran: C Ferrier (14) 41.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: S Tan (10) M Haywood (27) 83. 2B Agg Scr: B Deeth (13) C French (5) 51. A: C Pilgrim (12) 37. B: B Thomson (15) 37. C: M Haywood (27) 50.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: C Taylor (8) S Tan (21) 76. S McDonald (24) 40.

LEONAY: Women: Stroke: Ambrose: G Burns (27) C Mathias (23) 63.5.

LEURA: Medley 2 Person Ambrose 1st: S Jago and C Youll (11) 65 net cb, 2nd: P Hume and P Leo (8) 65 net, 3rd: W Player and T Tunkunas (11.25) 65.75 net.

LIVERPOOL: Women: Stroke: Cup: M Di Natale (NSW GC) 76.

LONG REEF: Men: Par: 2B: P Yeldham M Maras 11 up. Stableford: A: J Duff (5) 4. B: D Freedman (18) 4 cb. C: J O’Sullivan (19) 4 cb. Scr: L Edgell -1 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: G Morris (13) G White (21) 77. Black: B Emery (13) 39 cb. G Morris (13) 39 cb. P King (14) 39 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: P Flaherty (25) G Weir (22) 45. T Smith (24) 40.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: M Sconce (15) 43. Div 2: M Liubinskas (17) 39 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 4B: J Corroto (4) M Tomkins (10) 50. Scr: A Hugill G MacDougall 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Eksteen (16) M Eksteen (3) 47. Div 2: C Lyons (21) G Sheehan (28) 48. 2B Scr: L Grose A Bedford 38. A: D Brown (9) 40. B: T Lorge (15) 40 cb. C: G Sheehan (28) 40. White: W Plunkett (30) 38. Trophy: D Brown 76.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: S O’Brien (10) 43. B: M Krok (17) 41. C: S Wong (22) 43. Veteran: G Liebenberg (20) 40.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: P Shiel (9) 39. B: J Keane (19) 42. C: S Paterson (24) 41. D: B Marshall (35) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: K Chew (28) B Ang (23) 97. A: C Chapman (9) 36 cb. B: T Kim (12) 39. C: L Yates (29) 45.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: M Pride (9) 42. L Wilson (13) 40. B: J Carr (16) 43. G Hendricks (16) 41. C: T Rutten (34) 45. R Harris (24) 41.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: K Chang (18) D Kim (17) 46. Scr: C Little (6) G Goodhue (9) 35. A: D Hughes (11) 41. B: F Jaafar (15) 40. C: K Nelson-Smith (23) 38. D: H Bell (32) 38.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B Agg: N Hutchence (29) T Winslade (26) 87. M Cerilles (21) 46.

NORTHBRIDGE: Women: Par: Div 1: M Mcclean (23) 5 up. Div 2: J Swift (27) 6 up. Div 3: N Lawrence (33) 6 up.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: P Russell (7) D Murphy (14) 49. P Dalmazzo (15) 43.

NSW: Medley: Stableford: 2B: S Katz (17) J Levin (24) 49. M Glase (25) 44. White: J Briggs (23) 37. Gold: M Messis (28) 37. Women: J Widarma (3) 32. Medley: Scr: Z Mullins 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Younis (17) L Marcuccio (8) 76. A: S Reece (7) 41. B: T Steele (17) 39. C: J Maher (23) 40. Scr: S Tarrant 34.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: J Bullock (8) 69. B: T Ly (14) 68. C: K Pike (20) 67. Scr: G Naylor 72. Stableford White: R Lam (34) 37 cb.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: L Jerzyna (13) R Jerzyna (36) 49. 2B Scr: J Beech B Parsonage 41. A: I Dunn (6) 40 cb. B: N Doidge (15) 39. C: J O’Brien (22) 41 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Harper (33) T Mezger (25) 50. 2B Scr: C Pearson R Killick 39. Men: P Iles (27) 42 cb. Women: S Long (26) 41.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: C Weller (20) 43. Div 2: Y Cheng (24) 39 cb. Div 3: S Bush (32) 41. Div 4: C Schoots (35) 41 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: Div 1: M Souster (15) J Horne (13) 68. Div 2: W Leggett (17) I Russell (20) 77. A: R Davies (3) 40. B: W Leggett (17) 42 cb. C: M Pollastrini (29) 44.

ROYAL SYDNEY: Men: Hole in one: Championship: M Doughty at 17th.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: P Brooks (18) G Watts (29) 52. Div 2: R Kim (12) K Kang (7) 48. A: R Kim (12) 43. B: P Brooks (18) 40. C: L Van Der Hinde (20) 42. D: G Watts (29) 45. Scr: H Doig 37.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: R Lazar (29) T Kierath (19) 83. 2B Agg Scr: M Kelman S Maiolo 63. A: S Maiolo (4) 39. B: T Kierath (19) 43. C: P Binskin (28) 41.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: K Clinton (17) 42. N Mills (7) 39. B: S Murray (21) 43. M Harvey (25) 41.

TERREY HILLS: Stableford: A: T Jackson (12) 40. B: F Liu (19) 42. C: K Wyld (32) 44.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: Trophy: G Schaeffer (23) J Barrett (29) 12 up. Scr: L Robinson D Flanagan 3 up.

THE COAST: Medley: Stableford White: S Darragh (31) 41. Scr: O Janschek 31. Hole in one: D Portway at 12th.

THE LAKES: Medley: Stroke: Ambrose:  I Robertson (10) A Livingstone (24) G Talbot (11) J Taylor (13) 53.75. Scr: R Vandersluis B Doff M Farah V Lombardo 61.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: S Phillips (Bankstown 9) 20. B: J Bennett (21) 21. C: C Stokes (30) 22.

TOCUMWAL: Men: Stroke: A: G Brierley (10) 66. B: B McCallum (14) 69. C: L Purtill (22) 66. D: L Thurtell (26) 74. Gold: R Eaton (27) 73.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: M Wilson (16) S Wilson (11) J Graham (26) B Webster (24) 98. A: M Bolger (11) 42. B: M Wilson (16) 44. C: B Fornari (22) 42 cb. D: B Cranston (36) 49.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: M DeVries (0) 38. A Scr: R Simpson 35. B: J Hassarati (37) 37 cb. B Scr: J Garcia 25. C: A Lowther (23) 42. C Scr: M McGowen 15 cb. Women: Green: K Kim (20) 35 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: M Moran (17) J Scardino (21) 51. 2B Scr: L Naude (9) A Cooper (10) 36. A: A Seeto (9) 41. A Scr: G Chadwick 32. B: P Richardson (18) 41. B Scr: D Byun 25. C: P Monson (29) 45. C Scr: J Scardino 24.

WALLACIA: Women: Par: S Owen (19) 4 up.

WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: J Calvert (17) J Battaglia (22) B Adams (30) S Murray (12) 129. A: P Bass (14) 41. B: J Calvert (17) 38. C: I Redfern (23) 38. D: B Adams (30) 39. 9-hole: M Piggott (12) 20.

WINDSOR: Medley: Stableford 4B: Black: C Bradbury (26) C Crudgington (26) 49 cb. 4B Scr: C Nelson T Morier 37. J Hogg (15) 42.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: G Pattison (19) 44 cb. L Hill (17) 44. G Burgess (33) 43. J O’Donohue (26) 41. J Palmer (32) 40 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: R Smith (10) 41. B: R Wilkinson (18) 39. C: N Saunders (22) 39 cb. Scr: W Kain 34 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: C Sinclair (18) A Sinclair (25) 83. A: D Pudney (9) 40. B: B Nicholson (16) 38 cb. C: S Dick (34) 42. Scr: J Butt (+3) 35.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Sep: Lake: A: T Chacksfield (18) 74. B/Medal: C Moule (26) 68. C/Medal: B Hopkins (31) 67. D: C Boston (37) 72.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email