Daily Club Golf Results 29 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 29 September 2020.

ASQUITH: Women Stableford: 2B: Captains: H Dodshon (34) G Farr (33) 47. Presidents: J Doherty (41) L Chen (27) 50. Div 1: T Chung (18) 38 cb. Div 2: J Nedov (30) 41 cb. Div 3: H Devitt (43) 41 cb.

AVALON: Men: Stableford: 2B: N Nicols (20) C Vieni (27) 41.

AVONDALE: Women: Par: Div 1: F Tobin (17) 4 up. Div 2: J Grosbard (21) 5 up. Div 3: P Everall (33) 1 up cb. Trophy: A Qiu (13) 9 up.

BALGOWLAH: Women: Stableford: Div 1: J Macdonald (19) 35 cb. Div 2: S Lane (32) 37.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford 2B Multi: White: D Williams (12) G Hooker (25) 84.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Mcintosh (27) 47.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: L Mayo (24) H Scott (15) 82. Men: Div 1: G Piesse (17) 41. Div 2: L Mayo (24) 46. Scr: L Smith 36. White: Div 3: J Castle (36) 36. Women: Div 1: L Smith (5) 41. Div 2: B Carlsson (29) 45. Div 3: R Cipri (32) 44.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal of Medallists: N Walsh (27) 63 cb.

BONNIE DOON: Women: Stroke: Div 1: J Vanderkooi (16) 72. Div 2: G Revie (26) 72. Div 3: N Lackey (38) 69.

BONVILLE: Medley: Stableford: S Kennedy (28) 38 cb. M Stanton (17) 38 cb. P Palin (13) 38 cb.

BOWRAL: Women: Stableford: Div 1: E Goodwin (26) 41. Div 2: P McKenna (40) 37.

BREAKERS: Men: Stableford: 2B: P Lucas (16) P Howard (28) 50. P Howard (28) 43.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford Black: S Park (6) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: Div 1: K Chan (14) 39. Div 2: J Cramp (29) 36.

CAMMERAY: Women: Stableford: M Koeninger (30) 37. 9-hole: M Smith (43) 20.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: J Plath (38) 40.

CARNARVON: Men: Stableford: Team: P Hacker (Kiama 18) A Salkeld (11) G Rosman (18) P Marklew (18) 77. A: J Kindred (10) 41. B: G Rosman (18) 10. C: R Potter (20) 39.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Team: Presidents 341 bt Captains 326. 2B: S Allan (27) A Allsopp (24) 48. Div 1: H Chapman (Muree 23) 41. Div 2: S Allan (27) 44. Div 3: D Cowling (35) 40.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: T Hardy (15) 35 cb. B: M Pearce (21) 36. C: B Manning (27) 37.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stroke: D Muller (28) 68.

CONCORD: Women: Stroke: A: J Ferguson (17) 74. A Scr: C Harkin (9) 84. B: M Gilbert (29) 69. B Scr: C Kotsakis (26) 96. C: J Bellemore (34) 74. C Scr: A Phillips (31) 107. Stableford: 9-hole: M McCarthy (39) 18.

CROMER: Medley: Stableford: M Bunting (2) 38.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: B Morgan (19) T Morris (15) 78. C Dearsley (31) 40. Veteran: R Coles (18) 39.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: J Na V Eun 49. Div 1: A Robinson (23) 37. Div 2: V Eun (29) 38. Div 3: N Mostyn (45) 36.

EASTLAKE: Stableford: C Wilshaw (13) 43.

FOX HILLS: Men: Par: 2B: T Melican (28) G Karim (34) 9 up cb. 2B Scr: P Bradley G Cahill 5 down. A: N Booth (10) 1 up. B: D Jones (14) 3 up. C: P Hall (26) 1 up cb. D: T Melican (28) 5 up.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: Split Six: M Harriden (19) G Bainbridge (24) 52.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: P Catanach (24) 39. Div 2: R Bowden (38) 43.

GOSFORD: Men: Stableford White: G Peters (18) 38. Women: A: S Anderson (22) 42. B: K Walker (35) 42.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A Benton (16) 38 cb. B: F Henderson (26) 40. C: N Liubinskas (38) 36 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Pattinson (12) 44. B: S Purcivall (16) 38. C: L Lawther (26) 41. Scr: T Merritt 32.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: W Mansell (14) 43. Div 2: W Williams (23) 45. Women: Gold: R Hoyle-Smith (34) 42.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: L Bell (26) 36. Div 2: L Cram (40) 40.

KAREELA: Women: Stableford: Irish Team: T Reilly Y Rochford S Schwarz J Lennon 97 cb. V Vortouni (32) 41 cb.

KILLARA: Women: Stableford: Div 1: P Sears (11) 41. Div 2: C Maher (22) 41. Div 3: A Gleecher (31) 39. Div 4: J Wilkinson (35) 40. Scr: J Crichton 30.

KOGARAH: Stableford Veteran Men: White: P Daniels (26) 37 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: P Andrews (6) 40. B: H Evans (14) 40. C: R Morrison (30) 42. Women: D Monk (33) 35.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: G Nelson (16) S Reading (13) 77. 2B Scr: R Minns (0) M Greene (Camden–Studley Park 9) 66. A: B Millan (7) 41. B: T Phillips (19) 43. C: J Sanders (Howlong 23) 40 cb. Women: 2B: G McGae (33) L Strano (27) 70. L Hall (17) 38.

LEURA: Women’s Stableford Winner: C Moore (12) 38 pts, R/up: Y Voytsehovskaya (40) 36 pts.

LINKS SHELL COVE: Medley Stableford Scr G.Stinson 41, 1.S.Downey 42, 2.B.Jenkins 41, 3.C.Fairbairn 40.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: P Crisostomo (33) 44.

LONG REEF: Men: Stableford: W Greinke (30) 45. Women: Div 1: H Garrett (24) 38. Div 2: D Kirby (34) 43. 9-hole: J Newman (45) 20.

MANLY:  Women: Stableford: T Polin (21) 42 cb. L Wrench (25) 39 cb. S Kingsmill (37) 39 cb. J Lord (6) 36. Trophy: T Polin. Yellow: L Stephen (33) 34. 9-hole: Yellow: S Lockitt (24) 19.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: G Stamedes (12) G Markey (20) 48. 2B Scr: D Cremin P Stafford 38. A Penman (20) 40. Women: G Shaw (24) 41. Veteran: K Lidbury (24) 40. Men: Scr: H Salmon 33 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: S Tank (15) 42.

MONASH: Women: Stableford: 2B: K Mayoh (18) R Hickey (35) 50 cb. A: L Lin (9) 41. B: A Lane (28) 38 cb. C: R Hickey (35) 45. 

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: T Skoudas (11) J Doherty (10) 80. J Owen (36) 38.

NEWCASTLE: Men: Stableford: P Weber 42. Women: Stroke: Div 1: E Fisher 68. Div 2: C Dunlop 63. Div 3: D Hissey 73.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: C Chang (23) 41. B: S Currie (25) 45. C: T Alexander (30) 41 cb. D: J Smithson (35) 42.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Jesser R Carveth 51. M Davis (18) 42.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Multi: K Middleton (42) J Warner (36) 87. 9-hole: B McGowen (38) 18.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Pierce (32) M McShane (41) 48. Women: Div 1: C Adamsas (4) 39. Div 2: K Onishi (26) 43. D Pierce (32) 40.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: J Farrugia (19) V Manuazzi (19) 77 cb. A: R Deeks (10) 38. B: B Danbrosio (14) 42. C: W Lloyd (21) 41. Scr: R Fernandes 32. Hole in one: J James at 13th.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: C Townrow (7) 39 cb. B: G Kelly (20) 39. C: C Fanning (21) 42.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: K Marshall (15) R Hancock (17) S Korathota (20) 46 cb. K Marshall (15) 46.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1 Scr: M Westgarth 18. Div 1: D Lloy-Phillips (21) 36. Div 2: R Macintosh (25) 37. Centenary: Div 2: L Nelson (20) 36. Div 3: A Perkins (41) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: T Zeppiere (27) 37. Women: Div 1: Y Lei (11) 36. Div 2: A Lee (28) 33. Div 3: C Ko (33) 38. Div 4: J Dunkin (40) 40.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: H Tanner (20) A Morris (29) 47. A: D McManus (4) 40. B: S Eddy (17) 40. C: A Hurley (24) 41. D: A Morris (29) 41.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: I Sullivan (19) 42.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: G Fountain (6) 37. B: T Moore (14) 41. C: D Turner (25) 42. Women: Yellow: Div 1: S Findlay (24) 39. Div 2: L Roberts (34) 39.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: C Davies (12) 39. Div 2: H Mooney (28) 39. Div 3: J Peters (35) 34. Stroke: 4B KO f: S Wright (18) J Murchie (25) bt D Wilmshurst (24) R Underdown (34). Veteran: Par: I Lygoe (21) 8 up.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: T Sammons (33) L Pleffer (23) 80. 2B Scr: K Eather M Tey (Moore Park) 40. A: S Tuckwell (8) 41. B: M Villa (15) 41. C: S Smyth (Riverside Oaks 22) 44. Hole in one: M Tey at 11th.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Cho (22) 41. Div 2: M Paek (33) 37.

TALLWOODS: Men: Stableford Ambrose: Black: P Stephenson T McBride L Thomas B Ruff 55.25. T Kemp C Toohill G Ball P Edwards 55.375. Stableford: Veteran Women: Div 1: A Burns (Tuncurry 16) 39 cb. L Prout (21) 39. Div 2: M McManus (34) 41. P Van Driest (35) 39.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A Edwards (9) 39.

THE COAST: Medley: Stableford White: S Ross (29) 46. Scr: G Rosewall 36. C Webber (13) C Farr-Jones (42) 46. Veteran: Stroke: R Paterson (26) 50.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: B Brown (26) E Sargent (26) 46 cb. Men: A: D Cheeseman (10) 41. B: M Rea (16) 40 cb. C: J Tuero (26) 39 cb. Women: E Sargent (26) 37. Scr: D Goodes 38.

TOCUMWAL: Women: Stroke: J Loversidge S Davies (28) 75. 27-hole Foursome C’ship: B Wilkinson M Sadler 130.

TOUKLEY: Women: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Div 1 Scr: Y Boardman (13) 138. A Caswell (13) 138. Div 2 Scr: M Newberry (29.5) 148. G Terbutt (29.5) 148.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: D Nunn (8) 39. B: S Douglas (22) 41. C: D Castle (34) 39. D: R Smith (35) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Cahill (13) B Bobbin (9) 47 cb. R Walker (2) 41 cb.

WARRINGAH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: S Saunders M Ellis (21.5) 75. Div 2: A Mathieson M Shimmins (31.5) 73.5. Div 3: M Springall M English (33.5) 64.5. Div 4: L Griggs N O’Regan (41) 71.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Cleary (36) 39. Scr: S Sparks (3) 33.

WOOLLAHRA: Women: Par: A: S Doyle (26) 2 up. B: E Kaye (35) 3 up.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Foursome: Div 1: D Simpson G Earl (26.5) 69.5. Div 2: L Young M Cozens (28.5) 70.5. Div 3: J King L Bowman (37.0) 78. Div 1 Scr: D Rann D Timmins 84. Div 2 Scr: D Cawston L Goodwin 101. Div 3 Scr: R Clark L Lukin 113. Foursome C’ship: Div 1: D Rann D Timmins 171. Div 2: J Shade V Hewitt 207. Div 3: L Gourley R Hunter 234.

WYONG: Men: Stableford: G Anderson (9) 39 cb. Women: M Bone (35) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: G Austin (6) 39. B: P Vickers (16) 42. C: B Clarke (22) 44. D: L Brazil (27) 36 cb. Murray: A: W Knowles (10) 44. B: L Collins (19) 36. C: A Watson (26) 39 cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: G House (7) 20. Red: P Latham (15) 20.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email