Daily Club Golf Results 27 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 27 September 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: I Malcolm (4) M Herbert (6) 47. Mxd: E Heo (21) R Jang (14) 47. Men: Div 1: M Urasaki (8) 39 cb. Div 2: M Harpur (19) 39 cb. Women: S Cho (31) 37 cb.

AVONDALE: Mxd: Stableford: Team Multi: G Darwell H Darwell R Case S Case 135. Men: White: M Gillis (17) 41. Scr: C Fan 36. Women: A Hygert (27) 43. Scr: S Thompson 32.

BANKSTOWN: Mxd: Stableford: 2B: S Dounis T Ruppas 50. Men: Black: A: I Russell (12) 41. B: D Johnstone (13) 40. C: D Jung (19) 42. Women: J Heys (26) 39.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: D Bass (26) 41.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: T Cooney (30) J Lang (21) 50. Men: Div 1: D Maaka (15) 38. Div 2: B Fowler (33) 44. Women: Gold: H Owens (24) 37. Medley: Scr: L Smith (0) 33. Women: Stroke: P’ship: Div 1: S Storer (15) 73. Div 1 Scr: H Touw (6) 81. Div 2: A Haynes (24) 78. Div 2 Scr: E Steel (26) 101. Div 3: H Crutch (34) 83. Div 3 Scr: K Aberdour (31) 119.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: N Pezzutti (42) L Smith (45) 50. L Koutsovisilis (21) 42. A: R Christie (13) 40. B: J Chalmers (17) 41. C: N Pezzutti (42) 41. Scr: P Crehan (30) 34.

BEXLEY: Medley: Par: 2B: B O’Halloran (15) B Eagleton (18) 8 up. J Baca (15) 3 up. Scr: K Halloran 5 down.

BONDI: Men: Stableford: 2B: S Fuller (14) E McCall (15) 46. L Deane (15) 39.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: S Moate (3) 38 cb. B: J Scifleet (16) 40. C: C McDonald (20) 40. Scr: S Moate 35. Women: Stroke: Gold Medal: K Howe (16) 78. Men: Cock o’ Walk: S Parsons (19) J Joseph (10) bt R Lawry (12) K Lee (11) 19th.

BONVILLE: Medley: Stableford: T Punnett (+4) 39. T Smith (4) 38.

BOTANY: Men: Stableford: N Cundy (17) 37.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par White: D Chang (9) 5 up. R Benson (19) 6 up. T Kaewsatuan (24) 7 up.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: T Curic (9) K Ferry (9) 66. Div 2: J Nguyen (16) L Dinh (20) 71. 2B Scr: L Markovski (6)  M Korkis (19) 48. B Murray (4) E Burton (24) 69. A: L Markovski (6) 42. B: J Ta (18) 38. C: M Ngo (21) 40. D Hoang (18) 34.

CAMMERAY: Men: Stableford: M Sailer (16) 39. Women: J Sabin (29) 36.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: G Zugajev (8) 40.

CARNARVON: Men: Par 2B: White: A Barakat (9) N Popoviv (18) 9 up cb. 2B Scr: J Lind G Loughnan 2 up. A: R Musumeci (12) 5 up. B: D Kim (17) 4 up. C: T Lee (23) 4 up. Mxd: 2B: J Kim (22) J Kwon (23) 12 up cb. 2B Scr: J Lind D Graham 1 down. Women: Par: 2B: S Kim (22) J Kwon (14) 9 up cb. White: Div 1: C Yun (18) 2 up. Div 2: J Kwon (22) 3 up. Div 3: V Park (28) 3 up.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: P Shellshear (32) B Murray (19) 50. Men: A: M Tesoriero (10) 42. B: J Donavan (13) 41 cb. C: P Shellshear (32) 44. Women: K Cruise (19) 38. Medley: 2B: J Giorgiutti (20) D Lombardo (26) 53. Men: A: G Murdocca (8) 39. B: A Johnston (14) 40. C: J Giogiutti (20) 50. Holes in one: G Auld C Mcquillan at 11th. Women: Stableford: L Jenkins (27) 43.

CHATSWOOD: Mxd: Stableford: 2B: M Loon G Pattison 46. J Corcoran (15) 41.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: N Giles (5) 33 cb. Women: D O’Connor (33) 36.

CONCORD: Medley: 2B: Stableford: T Seeto (35)  R Xu (23) 50. A: E Carroll (8) 40 cb. B: W Birch (17) 41. C: T Seeto (35). 

COROWA: Medley: Stableford: K Grenfell (26) 40.

CROMER: Medley: Stroke: Canadian Foursome: D Simpson (4) M MacMillan (10) 68.75. Stroke Foursome C’ship: Black: S Floyd K Wang T Bradley M McEnallay 160.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B Multi: B Cripps (6) G Wild (13) 76. M Cowan (19) 43. Scr: R Simpson (+1) 36. Women: L Peaty (33) 38. S Wiggins (4) 24. Mxd: Team: M Morgan (21) C Geelan (34) P Geelan (24) B Morgan (19) 90.

DUNEDOO: Men’s Stableford 1st: G. Holmes (15) 36pts 2nd: B. Pickering (9) 34pts 3rd: B. Potbury (13) 33pts.

DUNHEVED: Men: Stableford 2B: White: J Cabarrus (9) W Beard (13) 47 cb. Div 1: T Touna (10) 37 cb. Scr: C Williams 33. Mxd: 2B: M Vukelic (19) D Pathuis (25) 42. Women: Stableford: J Watson (12) 33.

EASTLAKE: Stableford: A Alexiou (20) 43.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: R Hattersley (20) K Carboni (33) 50. Men: J Cockerill (2) 39. Women: J Duthie (25) 37 cb.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: Irish Team: E Clarke (45) C Edwards (29) B Edwards (27) P Clarke (23) 96. A: B Carroll (8) 37. B: C Wilkinson (14) 38 cb. C: G Crane 46. Women: Div 1 A Grimish (10) 37 cb. Div 2: E Clarke (45) 41.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: D John (5) 37 cb. Div 2: B Smith (23) 42. Women: J Dean (18) 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: B Jung (24) G Wehbe (36) 52. Mxd: S Lee (21) A Lee (36) 49. Women: S McGinley (26) R Kent (33) 48. Men: A: K Davies (Chatswood 6) 36. B: T Douwes (14) 38 cb. C: G Wehbe (36) 43. Women: S McGinley (26) 40.

GLENMORE: Medley: Stableford: M Wylde (28) 44.

GORDON: Medley: Stableford: Split Six: S Bhinder (19) K Bhinder (17) 66. Men: R Siva (22) 40. Women: G Gordon (29) 42.

GOSFORD: Men: Stableford White: R Buttsworth (24) 44. A Greentree (23) 42. A Searle (17) 42. Women: L Robinson (30) 40. C Buttsworth (23) 39.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: S Gately (8) S Gately (29) 63.75.

HOWLONG: Medley: Stableford: Team: C Alexander M Preston R Alexander W Hannan 89. A: G Hoskin (8) 37. B: M Preston (21) 41. C: A Panther (27) 41.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: S Dempsey D Field 52. Men: K Maughan (27) 41. Women: J Lennon (27) 43.

KIAMA: Medley Stableford S Gorsoski (Port Kembla) 35. Mxd: Foursomes C’ship: Scr: C Kenning G Pottenger 165 R Taddeo K Greaves 169 Nett: D Laird P Laird 140 G Johnson M Johnson 142 c/b. AM: Scr: P Gassman B Roddy 82. Nett: C Brown M Connor 68.5 c/b. PM: Scr: E Harvey J Hoskins 84. Nett: S Mobbs N Mobbs 68.

KILLARA: Medley: Stableford: Medley 2B: J Balfour (20) F Balfour (25) 50. Women: 2B: Lange (30) V Ahern (27) 48. Men: P Ryan (19) 39. Women: J Lange (30) 41.  

KOGARAH: Men: Stableford White: D Keck (33) 42 cb. Scr: D Campbell 31. Women: Stableford: J Jeong (19) 33. Medley: Stroke Foursome: White: K Cribb (6) M Eyre (17) 56.416. Scr: D Axford S Croft 65. Foursome C’ship: Div 1: D Axford S Croft 131. Div 2: T Small A Donaghey 138. Div 3: C Doyle C Doyle 158.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: J Maloney (10) 39. B: C Molenaar (16) 42. C: A Herridge (21) 46.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: P Lockyer (5) G Fish (9) 78 cb. 2B Scr: B James (2) B James (6) 36 cb. A: D Forrest (11) 41 cb. B: J Vista (15) 37. C: D De Joux (23) 39 cb.

LANE COVE: Women: Stableford: B Arnold (46) 33. Stroke: Foursome C’ship: S Doughty R Glover (20.5) 67.5.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: F Yang (30) L Jones (22) 54. 2B Scr: B Davies B Ridgway 38. A: K Lyou (9) 39. B: M Cran-Crombie (15) 36 cb. C: L Jones (22) 45.

LONG REEF: Stableford: 2B: J Pysar (19) K Cook (30) 46. Mxd: B Ferguson (15) I Ferguson (44) 49. Men: J Richards (6) 39. Women: L Millward (29) 36 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford 4B: White: A: D Coxall (9) 38. B: T Goesmann (16) 34. Scr: D Scuglia (+2) 32.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: J Holmes (23) J Holmes (9) 47. Mxd: J Holmes (23) J Holmes (9) 47. Medley: J Hill (16) 43.

MANLY: . Medley: Stableford 2B Agg: White: J Pankhurst (13) B Herring (2) 74 cb. Scr: J Pankhurst (13) B Herring (2) 60. Men: A: R Stewart (13) 39. B: B McMurray (14) 42. C: F Martin (36) 43. Women: S Simaitis (9) 41. Medley: Stableford: 2B Agg: Family Cup: W Wright (2) C Wright (17) 69. Men: Stableford 9-hole: White: P Murphy (17) 19. Women: Gold: G Bianchini (45) 12.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: B Stewart (15) 40. Women: 2B: M Souden (28) K Loosley (16) 46. G Varcoe (16) 40 cb. Veteran: C Van der Brink (25) 40 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: D Roberts (30) K Ellard (45) 48. Div 1: A Settineri (12) 39 cb. Div 2: D Roberts (30) 42. Scr: S Fitzpatrick 33.

MONA VALE: Men: Stableford: A Stanford (34) 41. Women: R Black (13) 38 cb.

MONASH: Mxd: Stableford: 2B Scr: D Cuda (7) A Smith (12) 34. Men: E Sun (31) 43. Women: J Blockley (27) 36. Mxd: Stroke: Foursome: C Taylor (41) J Bresnahan (12) 69.5. Scr: A Gatland S Robinson 81. C’ship: E Rodwell (27) R Pearse (15) 141. W Harrington (8) D Spiteri (5) 158.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Kcr (10) 37 cb. B: J McKibbin (15) 44. C: E Chen (25) 41. Scr: D Mulhall 34. Hole in one: White: J McKibbin at 7th. Women: Stableford: C Huynh (10) 39.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Crook (7) B Jamie (22) 47 cb. S Devoy (24) 39. Mxd: 2B: J Yoo (37) J Yoo (26) 49. Men: A Wilson (20) 43. Women: J Yoo (37) 41.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: R Kennett (14) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P Gurr (10) R Kim (16) 52. Mxd: P Gurr (10) C Gurr (41) 56. Women: C Gurr (41) T Kim (35) 50. Men: A: P Gurr (10) 41. B: D Linnert (15) 43. C: S Hwang (20) 41. D: P Tse (30) 39. Women: Div 1: S Gordon (23) 38. Div 2: A Windon (36) 45.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: R Purvis (34) 38.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Goodman (28) J Goodman (32) 49. T Sweeney (10) 44. Women: Stroke: Medal Sep: L Brenock (17) 64.

NOWRA: Men: Stroke: Foursome C’ship: Scr: M Barnes M Westaway 157. Hcp: J Henry R Henry (10.5) 143.

NSW: Medley: Stableford: 2B: P Gray (21) R Rheinberger (17) 47 cb. C Scougall (21) 43. White: T Uher (20) 36.  Red: J Driscoll (2) 36. Scr: A Rachid 37. Men: Hole in one: M Burns at 6th. Women: Stableford: A Comerford (28) 43.

OATLANDS: Men: Stableford: 4B: L Chen (16) N Chen (24) 48. Medley: P Taylor (33) L Taylor (31) 42 cb. Men: White: L Chen (16) 41. Women: L Gyzen (7) 36.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: C Lissner (32) A Kasmarik (13) 72. Men: White: H Gerdes (9) 39. Women: T Lee (23) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: S Lade (37) S Fox (39) 51. Men: C Naughton (19) 42. Women: S Fox (39) 43.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: D Gooch (11) 36. Div 2: J Santos (18) 40. Scr: M Williams 34. Women: Split Six: A Grellis (21) G Creighton (33) J McCleery (31) I Kelson (15) 88.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: F Peters (22) A Peters (22) 82. Div 1: C Brotherton (14) 37 cb. Div 2: C Heffernan (30) 41.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: K Morris (34) R Hamilton (28) 48. Men: White: A: J Wu (13) 40. B: I Mountford (27) 42. Women: A Dobell-Brown (39) 39. Veteran: Green: L Chan (18) 37.

ROSNAY: Men: Stableford: F Johnson (12) 41. Women: B Han (21) 39.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: M O’Brien (20) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B Agg: A Jones (13) G Muller (22) 77 cb. Mxd: L Furlong (14) J Furlong (31) 71 cb. Men: B Wood (25) 44. Women: B Sekine (39) 44. Scr: J Kim 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Multi: J Turner (30) B Kable (10) 78. A: A Neville-Smith (8) 41. B: M Brownlow (16) 38 cb. C: R Lyons (32) 42 cb.

SHOALHAVEN HEADS: Men: Stableford: A: J Schott (12) 37. B: D Davies (17) 37. C: J Davidson (20) 33. Stroke: C’ship: A: I Asbury (+1) 301. B: S Youmg (15) 358. C: J Davidson (20) 382.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Morris (14) G Phibbs (18) 78. A: J Reyes (6) 41. B: A Tartour (13) 43. C: G Phibbs (18) 41. Scr: J Reyes 35. Stableford Gold: R Petersen (24) 34. H Williams (17) 31. Women: Stroke: Medal: Div 1: C Margetts (19) 73. Div 2: M Laffy (27) 76.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: M Holman (16)  N Dalton (27) 78. Div 2: D Lopez (21)  G Gueco (26) 77. A Scr: G Kaba. M Yates 64. Shield: M Morrissey (10)  SM Morrissey (14) 77. A: M Morrissey (10) 40. B: D Sadovy (15) 40 cb. C: E Tsui (22) 44. Women: F Taylor (50) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Oh (-4) J Hwang (50) 47. Men: E Kim (11) 40. Women: C Kang (6) 35.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: A Overliet (9) 39. D Frith (9) 38. B: A Stapleton (19) 39 cb. D Brett (17) 39. C: B Ruff (27) 38. N Challis (21) 34 cb. Women: Div 1: M Byrnes (25) 40 cb. J Puxty (16) 40. Div 2: C Blair (31) 41. J Lowe (39) 40.

TERREY HILLS: Medley: Par: A: A Micallef (4) 3 up cb. B: S Baek (18) 5 up. C: F Liu (20) 4 up.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: L Elmassian (+1) 30. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: J Guan A Bull 76.

THE COAST: Medley: Stableford White: S O’Brien (18) 42. Scr: N Garlic 29. L D’Ambrosio (20) 32. Team: D Romeo (19) A King D Meyer (18) S Green 117.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: V Ng (32) A Chan (17) 46. Scr: J Bowen P Donnan 32. A: J Kim (13) 41. Scr: O Zerbst 37.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: W Jarman (12) 17. B: L Donney (17) 22. C: S Hopkins (29) 21.

TOCUMWAL: Men: Stableford: 4B: R Buchmasser (16) P Nunn (8) 47. Women: C Chandler (33) W Bedford (27) 47.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: M Fletcher (23) P Turner (16) 49 cb. Women: Green: M Iwatani (15) 41. Men: Gold: A: D Marshall (8) 44. A Scr: J Tolomeo (2) 36 cb. B: P Turner (16) 44. B Scr: P Kastelan (12) 28. C: P Pahuru (19) 42. C Scr: D Cheng (19) 18 cb.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: C Martin (33) G Rosa (14) 51. Men: A: C Gabila (17) 44. B: D Taylor (27) 39 cb. Women: A: L Shapiera (14) 44. B: C Martin (33) 45.

WARRINGAH: Mxd: Stableford: Medley: T Ware (24) 43. 9-hole: C Verhoeven (36) 21.

WINDSOR: Stableford: 2B: B Martin L Thorburn 47. A: J Larnach (18) 41. B: D Fulham (21) 42. Women: K Rogers (19) 41.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: N Wells (12) 37. B: R Gray (20) 40. C: C Ayers (23) 38 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Cup: P Chittendon (28) 41 cb. J Hampson (19) 41. Women: C Thompson (33) 45. Medley: 9-hole: S Denenberg (35) 20. A Britton (24) 20.

WOOLOOWARE: Mxd: Stableford: Irish Team: R Clark (34) J Clark (33) C McKellar (30) M Gardner (29) 89. Men: J Hammond (21) 42. Women: L Goodwin (26) 40.

WYONG: Men: Stableford: 2B: M Coleman (16) K Ferguson (5) 47. Mxd: B Swift (13) J Swift (27) 45. Men: Div 1: R Austin (14) 39. Div 2: T Richards (29) 39 cb. Women: M Hayes (26) 40.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email