September 25, 2021

Daily Club Golf Results 23 September 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 23 September 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 23 September 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Pinnuck (10) S Peterson (14) 50. Div 2: G Barton (19) J Cave (24) 52. 2B Scr: A Caiger (11) D Morgan (3) 42. A: I Lim (11) 43. Team Agg: P Lorimer (1+) M Park (14) J Suh (9) I Lim (11) 149. B: R Lloyd (18) 39 cb. C: J Cave (24) 45. D: G McCauley (31) 42. Hole in one: G Moran at 9th.

AVALON: Women: Stableford/Medal of Medallists: A Goff (37) 37. Stroke: 54-hole C’ship: Div 1 Scr: L Antill 308. Div 2 Scr: C Rynell 341.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: A Cooper (31) S McCreery (25) 45 cb. Men: L Bayliss-Smith (12) 38. Women: P James (28) 34.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 2B: White: G Pickworth M Crowe 48. A: S McNulty (11) 40. B: T Fiatarone (14) 41. C: M Kenneally (36) 41.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: 2B: N Armstrong C Moraitis 51.

BAYVIEW: Men: Stableford: Team Agg: B Webster (22) D Ryan (21) T Gee (19) S Whitehouse (19) 102. A: C Pocklington (10) 39. B: S Whalan (18) 41. C: D Baker (23) 42. White: B Tilley (16) 37. Scr: R Jones (0) 36.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Irish Team: G Pardi (28) D Lachmund (15) G Butts (30) P Golsby (28) 128 cb. P Golsby (28) 42. A: G Morris (9) 40 cb. B: G Brien (19) 41 cb. C: W O’Rourke (36) 40. Scr: E Smith 37.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B: M Papadopoulos (15) J Aroney (26) 51. 2B Scr: J Leworthy (Riverwood) B Russell 39 cb. R Thomas (19) 42 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: G Jones (18) G Phillips (12) 72. G Phillips (12) 37.

BONNIE DOON: Men: Stableford White:  A: M Farrow (8) 40. B: B Fain (18) 44. C: P Simons (24) 41 cb. D: M Einfeld (30) 21. Scr: J Fuchs (-1) 36.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: H Winchester P Arnold G Zacher 72. G Zacher (12) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: E O’Sullivan (23) 43.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Stone (18) 39.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: R Buettner (4)  K Sirimanotham (7) 44. Div 2: A Onasegun (20)  S Nelson (10) 48. Scr: R McIvor. M Nagy 39. A: K Sirimanotham (7) 40. B: S Van Vende (12) 41. C: T Stephens (20) 45.

CAMDEN: Women: Stroke: Foursome: A: M Malcolm R Wright 76. A Scr: M Malcolm R Wright 92. B: C Versluis S Walsh 72. B Scr: C Versluis S Walsh 105.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: R Dow (32) K Frye (25) 48. M Johnson (19) 39 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B: G Nicholls (11) K Mathew (17) 47. 2B Scr: J Semrany (14) D Shipp (2) 38. A: G Nicholls (11) 38. B: D Meadows (15) 39. C: G Grigg (21) 39.

CARNARVON: Women: Par: 2B Agg: K Park (35) J Heo (22) 10 up. A: J Kim (12) 4 up. B: C Yun (19) 5 up. C: K Park (35) 7 up.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: C Muxworthy (30) G McManus (32) 50. A: M Wells (10) 42. B: R Finn (17) 41. C: L Wiese (28) 42. PM 2B: D Solomons (15) P Dorahy (31) 51. PM: A: S McCahery (6) 45. B: L Song (13) 42. C: C Crowe (29) 39 cb. 2B Scr: B Lambert M Fitzsimons 41. Holes in one: S Jameson at 4th. L Marcuccio at 11th.

CASTLECOVE: Women: Stableford: V Hobbs (30) 41.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: M Hood (20) W Gay (17) 50. A: T Savage (9) 39. B: K Bayly (16) 42. C: B Hocking (23) 41 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stroke Ambrose: White: A: C Rankin A Teagle 63.5. B: G Hall N Milligan 64.75. C: M Mitchelson G Baldwin 66. Women: Par: A: M Rhode (23) 4 up. B: J Sheedy (31) 1 up. C: B Hind (43) 2 down.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: B Lord (7) 38. B: G Cooper (15) 37.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: D Button (21) R Cooper (26) 50. 2B Scr: M D’Ambrosio J Armstrong 44. A: M Thomas (+2) 38 cb. B: B Wesiak (18) 39 cb. C: J Ballesty (22) 41.

CROMER: Men: Stableford: Irish: M Ohara G Lambert G Treasure K Booker. A: J Boyse (8) 40. B: G Humphreys (20) 40. C: P Phelps (27) 41. Scr: J Ponder (0) 35.

CRONULLA: Women: Stroke: A: R Feehan (16) 71. B: B Coxon (24) 68. C: R Sidney (28) 71. D: M Chapman (42) 72.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Jung Y Kim 52. 2B Scr: D Attwell (Bondi) P Hilton 36. Div 1: S Jung (14) 43. Div 2: A Ross (19) 38. Div 3: B Min (23) 41. Scr: P Starc 31.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: B Barlow (8) 40. B: R Turner (17) 40. C: A Erickson (32) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Multi: R Metcalf (22) R Delany (7) cb.  Div 1: V Kini (15) 40. Div 2: R Sproule (26) 43. Scr: C Fitzsimmons 37.

EASTLAKE: Medley: Par White: A: M Peebles (5) 3 up cb. B: M Brinkley (13) 4 up cb. C: N Karahalios (21) 7 up cb. Scr: L Roberts (0) sq cb.

ELANORA: Women: Stroke: Foursome: C Jones J Armati 89. M Fairbairn M Cottrell 99.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: C Links (24) K Rachow (18) 47. 2B Scr: S Blake (10) J Bowron (9) 35 cb.  A: J Bowron (9) 38 cb. B: S Robson (13) 41. C: G Ryan (21) 39 cb. D: W Harper (25) 40. Scr: P Botting (4) 33.

FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (11) 38. Women: Stroke: Foursome C’ship: K White (16) M Polkinghorne (18) 184. Hcp: J Delmenico (26) H Daniel (22) 139.

FORSTER: Men: Stroke White: A: W Ditchfield (14) 62. A Scr: T Jay (3) 67 cb. B: J McNamara (18) 59. B Scr: W Pearce (15) 77 cb. C: K Matheson (30) 63 cb. C Scr: J Fletcher (24) 87.

FOX HILLS: Women: Stableford: 2B: M Quirk (32) R Wilson (30) 46. M Quirk (32) 37.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: B Sinai (16) G Kirby (18) 88 cb. Div 1: G Kirby (18) 39 cb. Div 2: T Pham (30) 44.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: G Fitch (9) 39 cb. B: J Rogers (15) 42. C: D Howlett (24) 44 cb. Hole in one: M Crookes at 12th.

GOULBURN: Women: Stableford: 4B: V Scarfi (27) M Antony (39) 40.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: C Derks (8) 41. B: K Bourke (20) 43. C: B Nowland (25) 41. Women: E Barnett (41) 48.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B: P Bernardin R Bernardin 46 cb. Men: A: R Day (16) 42. B: J Green (20) 41. Women: S Campton (32) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: J Devenny (20) 39.

HORIZONS: Men: Stableford: B Gibson (14) 41. Women: L Fowler (19) 41.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Rogers (14) 39. B: G Krause (21) 40. 9-hole: F Dean (33) 15 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: D Thompson (21) 38.

KAREELA: Men: Stableford: 4B: I Tanner C Meintjes 48.  A: M Jones (15) 41. A Scr: P Cowan (9) 31. B: R Perkins (21) 43. B Scr: S Nicholson (16) 23. C: F Hay (28) 37. C Scr: M Proudlock (23) 15.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: C Curwood (27) G Oei (24) 48 cb. 2B Scr:  R Farrington J Wooster 38. A: D D’Cruz (7) 37. B: K Gillespie (14) 37. C: G Fisher (20) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: N Olney (20) M McInnerney (19) 47. A: A Adam (5) 40.  B: G Penn (17) 41. C: P Fletcher (21) 42. Veteran: G Penn (17) 41 cb. Scr: A Rachid 34.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: A Robards (45) 37.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: R Minns (0) J Haran (24) 70. H Lee (11) 38 cb. J Gatt (17) 40. V Nguyen (22) 42.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: C Tan (28) P Kennedy (18) 44. R Paterson (18) 42.

LEONAY: Women: Stroke Salver: White: A: J Sutcliffe (20) 69 cb. Medal of Medallists: A: L Cupples (20) 69.

LEURA: Medley Stableford A: G S Webb (8) 36 pts, R/u H Rynehart (13) 33pts, B: J Townend (27) 35 pts, R/u P Tonner (25) 34 pts cb, Scratch: G S Webb (8) 28 pts, 2BBB: P Tonner (25) and R Yates (20) 41 pts cb.

LIVERPOOL: Women: Stableford: A: H Montgomery (13) 36. B: F Swain (30) 39. C: J Sheils (43) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: K Taylor  N Taylor 49. A: D Mitrovic (8) 40. B: R Langthorne (17) 39. C: K Taylor (24) 41. Scr: C Gillespie 37.

LYNWOOD: Men: Stableford White: A: S Nelson (0) 39. T Jones (17) 38. B: C Vella (23) 38. B Wood (29) 36. Scr: B Ellam (+1) 37. Women:  A Stannard (38) 41. A Pedersen (26) 31.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: B Smart (18) D Burton (27) 88. N Brandt (18) 44.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B Multi: White: J Adams (19) C Moloney (19) 67. P Linskey (23) 37 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: M Krohn (10) 43. B: P Hosking (18) 39. C: M Bloore (28) 42 cb. Scr: E Blake 36.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: M Sconce (15) 36. Div 2: C Benson (30) 39 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: G Chapman (27) B Calnan (23) 49 cb. A: N Westgarth (9) 38. B: A Leith (20) 42 cb. C: R White (25) 40. Scr: A Hugill 35.

MONASH: Men: Par: A: S Shadbolt (5) 2 up. B: A Eksteen (16) 3 up. C: T Abrahamson (24) 3 up. White: J Lee (32) 2 up.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: S Johnson (2) 41. B: R Leong (18) 40. C: H Alexander (24) 40 cb. Veteran: G Hupfauf (29) 40. Women: K Elvish (28) 38.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: W Todd (12) 39. B: P Curley (13) 39. C: M Finlayson (20) 38. D: C Hickson (30) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: E Alexandrow (27) J Secker (28) 48. A: P Hamdorf (10) 38. B: I Kim (15) 38. C: J Secker (28) 41 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: L Woods (15) 39. S Brown (14) 37 cb. B: C Couper (18) 41. R Carruthers (22) 38 cb. C: K Campbell (26) 40 cb. B Barry (24) 40. Stroke: A: P Schoonhoven (12) 72. S Ferguson (14) 73 cb. B: T McGee (19) 69. M Bliss (16) 70. C: B Colley (24) 70. B Bradford (24) 71.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Shuttleworth (4)  G Goodhue (10)  75. Div 2: M Costigan (19)  A Fletcher (18) 76 . A: C Little (6) 38 cb. B: P Keegan (18) 38 cb. C: P Stevens (24) 40. D: J Stanley (32) 43.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: K Crews (25) W Hat (16) 54. G Hanslow (22) 44.

NORTHBRIDGE: Veteran Women: Stableford: Team: G Taylor (32) K Stewart (35) M Hendrikse (33) V Antaw (33) 97.

NOWRA: Men: Stableford: A: B Trenerry (9) 36 cb. B: C Grimditch (21) 40 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: E Shapiro (25) G Shlom (27) 50. Men: J Trollip (16) 43. Scr: C Green 33 cb. White: R Landers (27) 40. Gold: M Messis (28) 34. Women: L Buckley (12) 28.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: B Mees (13) D Ledwidge (21) 46 cb.  Scr: J Wimalaratine (2) 34. A: P Madden (11) 38. B: B Mees (13) 37 cb. C: D Gaffaney (20) 40.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: P Milton (25) M Briggs (31) 51. A: B Saw (4) 40 cb. B: S Barratt (13) 44. C: M Briggs (31) 44. Scr: B Saw (0) 36.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: L Davies (11) S Bennett (11) 49. 2B Scr: J Gadd J Gadd 42. A: J McBride (11) 41. B: D Stoakes (15) 41. C: A Viola (21) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: J Cowan (11)  R Hipsley (24) 48. Scr: G Wall 38. C Mcmahon 38. Men: R Moore (22) 41. Women: L Dickinson (9) 36.

RANDWICK: Women: Stableford: 4B: D McEwin S Whitburn 47.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: C Carter (17) P Scandura (18) 47. 2B Scr: A Crumpton (-1) G Scapellato (4) 41. A: M Simpson (12) 39. B: B Holland (18) 40 cb. C: M Fancy (29) 42. Scr: A Wilson (2) 34.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: D Jefferson (11) 36 cb. B: J Hope Murray (16) 39. C: E Crouch (29) 40. Scr: T Goh (0) 28.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: N Govers (6) A Bloomfield (18) 54. A: N Govers (6) 44. B: A Bloomfield (18) 44. C: A Marren (21) 42. D: W Williamson (24) 42. Men: Scr: K Liu 31.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: D Hoschke (10) 3. Div 2: S Roberts (26) 5. Div 3: V Done (32) 7.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: F Latta (29) M Girgis (34) 49. 2B Scr: M Reeve S Maiolo 38. A: H Kim (4) 40 cb. B: J Erian (18) 42. C: L Calabretta (26) 40 cb.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: D Frith (10) 41. L Thomas (5) 40. B: B Melick (29) 44. A Stapleton (20) 42.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Harris (7) 41. B: C Fenn (16) 40. C: B Hawley (25) 41.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Team: B Guth (15) P Robinson (19) M Whalley (28) J Beatty (19) 51 cb.

THE COAST: Medley: Stableford White: E Theodore (22) 44. J Sverdrupsen (33) 42.  Scr: G Rosewall 32.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B:  A Ryba (19) A Rosenberg (16) 48.  Scr: C Ueda C Kares 37.  J Jee (10) 42.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: N Nicolitsis (0) 19. B: M Scott (19) 22. C: C Stokes (30) 23.

TOUKLEY: Men: Par: 4B: R Stinson (18) L Virgo (27) 12 up. A: J Wilcock (10) 3 up cb. B: G Lothian (17) 4 up. C: A Howe (19) 6 up. D: K Wilson (28) 4 up cb.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: 2B:  H Arnold 47. C Weir 47. Scr: J Hong 39. N Hong 39. A: D Warder (8) 41. A Scr: J Hong (0) 37. B: K Loh (14) 37 cb. B Scr: G Wood (13) 21. C: H Arnold (25) 42 cb. C Scr: P Fittler (20) 21. Women: C Mun (31) 38.

WAKEHURST: Men: Stroke: Ambrose: C Wayling (13)  P Monson (29)  G Prescott (36) .G Coltman (16) 53.25.  Scr: D Abikhair F Leahey J Martin S Holland 51.

WALLACIA: Women: Stroke: American Foursome: S Owen D Chant (19.125) 75.825.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: T Swan (17) 41. Z Mlkulski (23) 40. J Jurotte (3) 39 cb. L Hill (16) 39 cb. D Lee (23) 39 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: A Field (21)  D Newcombe (22) 46 cb. Scr: S Parkinson (-1) 34 cb. R Smith (11) 41. Hole in one: P Coates at 16th.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: D Pudney (9) L Wales (7) 76. A: R Sloman (11) 38 cb. B: N Davidson (18) 38 cb. C: B McKelvey (21) 40 cb.  Scr: D Lulham (+1) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: Div 1: T Chacksfield (20) 43. Div 2: P Fergusion (37) 42. Lake: Div 1: C Perus (19) 39. Div 2: P Lynch (29) 36.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email