Daily Club Golf Results 17 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 17 September 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: I Cooper (16) T Nguyen (31) 50. 2B Scr: T Forward (6) L Hoban (27) 39. A: L Hoban (3) 36 cb. B: B Potter (16) 37 cb. C: T Nguyen (31) 43.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Jung (18) 42. Div 2: Y Himei (37) 40 cb. 9-hole: M Youdale (35) 19 cb.

AVONDALE: Men: Stableford Irish Team: White: P Wilkinson A Widdicombe P Sutton E Doutreband 98. A: J Weaver (10). B: S Lewis (14) 38. C: J Nesbitt (22) 40. Scr: G Smith 35.

BALGOWLAH: Women: 9-hole Stableford: H Cooper (29) 21.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: J Sentas (7) J Dallis (14) 47. R Hartley (18) 39. Women: Stroke: Medal Sep: W Donelan (32) 62.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D McKnight (4) 39. Div 2: G Faul (19) 39.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: Ambrose: R Leo T Higham R Noack R Oliver (11.5) 44.5.

BAYVIEW: Women: Stroke: Keno Ambrose: B Carlsson E Moss (13) 70.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: K Brown (14) 40. B: R Durnan (18) 33. C: M Thomas (28) 38.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: S Chapple (21) D Hilton (39) 47. Men: A: M Marney (12) 34. B: R Lumello (17) 36. C: P Scott (23) 35 cb. Women: L Taylor (24) 42.

BLACKHEATH: Women: Stableford: V Hurst (34) 44.

BOWRAL: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: J Hayden (17) 74. Div 2: W Burke (24) 72 cb. Div 3: N McMurray (42) 67.

BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: S Nash (26) 37. Div 2: D Rudd (30) 37. Div 3: D Lorking (37) 37.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: 2B Agg: C Jol T Tango 88. A: N Pitchford (12) 41 cb. B: W Mcnaught (16) 39 cb. C: C Jol (43) 47. A Scr: K Stegbauer 38. B Scr: I Seckhold 23. C Scr: I Winters 18. 

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: S Sparrow (14) 40. W Alvarez (9) 38. B: M Lee (26) 39. G Bunce (24) 38. Women: Stroke: C’ship: Div 1: K King (20) 76. Div 2: L Stanton (26) 72 cb. Div 3: G Maloney (31) 73. Div 1 Scr: L Thompson 90. Div 2 Scr: K Ingram 95. Div 3 Scr: G Maloney 104.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B Multi: L Geist (12) K Krapez (12) 85. 2B Scr: D Cummins G Miller 55. A: L Mc Laren (4) 40. A Scr: B Moyes 35. B: R Gray (17) 39 cb. B Scr: D Ferris 25. C: I Baker (23) 38. C Scr: G Smith 20.

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: J Regan (21) 41. C Kirby (23) 39 cb. Veteran Women: S Scofield (45) 37 cb. J Wotton (35) 37 cb.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: D Semken (Ryde Parramatta 14) C Avis (Barnwell Park 20) 48 cb. Men: Div 1: M Farhad (14) 41 cb. Div 2: B Bartle (26) 40. Women: K Ahn (21) 37.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B: J Power (21) B Burnett (29) 48 cb.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: C Boorman (21) 38. Div 2: P Dyson (26) 35 cb. Div 3: H Birch (36) 35. 9-hole: J Ferrari (42) 21. Stroke: Matchplay: Div 1: A Richardson bt H Toovey 3-1. K Wilson bt J Kiddell 3-1. Div 2: A Austin bt J Steel 2up. A Allsopp bt R Patel 2-1. Div 3: S Prater bt S Smith 2-1. K Inglis bt E Williams 6-5.

COBRAM BAROOGA: Men: Stroke White: A: M Jaensch (16) 71 cb. B: I McPherson (29) 75 cb. Women: Stroke: A: O Thompson (39) 73.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: B Malcolm (38) 40.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: M Tierney (19) J Stenhouse (13) 49. A: W Birch (18) 40. B: L Widjaja (24) 38. C: T Turpin (28) 36. 9-hole: K White (10) 23.

COROWA: Medley: Stableford: J Taylor (15) 41.

CROMER: Women: Stableford: Irish Team: H Jackman (35) J Read (31) D Newton (29) H Lyndon (33) 85.

CRONULLA: Men: Par: A: M Smith (7) 5 up. B: J Hatton (16) 5 up. C: L Toohey (22) 4 up. Scr: M Frith (2) sq.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: N Aravantinos J Morley 48. J Morley (7) 40.

DENILIQUIN: Women: Stableford: A: A Phyland (22) 43. B: R Peacock (32) 41.

EASTLAKE: Stableford:  C Wilshaw (13) 43. M Joma (25) 42.

ELANORA: Men: Stableford: White: J Mathers (26) 39 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Multi: I McCrea (22) P Donkin (21) 73. 2B Scr: M Rajca J Carpenter 51. A: M Rajca (0) 36. B: A Grieve (Dunheved 14) 37. C: K Edmunds (22) 42.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: C Reeves (30) 38 cb. J Chuck (29) 38. R Te Amo (23) 36. P Johnson (36) 35 cb. S Frost (32) 35.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: D Scott (Penrith 14) 43. Div 2: B Burns (Wallacia 21) 41. Scr: S McLeod (Howlong) 35. Women: S Dean (22) 39.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: R Fuchs (27) D Yeomans (34) 49. Men: A: I Shoulder (11) 39. B: V Care (14) 41. C: R Haynes (29) 41. Women: M Bright (26) 42.

GOSFORD: Men: Stableford White: M Gardner (22) 39. Women: A: S Scobie (21) 38. B: P Witt (36) 38.

HARRINGTON WATERS: Women: Stroke: A: E Bradley (33) 72 cb. B: J Botham (42) 74. C’ship: A Scr: R Longfield (23) 284. A: N Hammond (29) 219. B Scr: D Moylan (30) 304. B: L Iredale (39) 208. C Scr: L Singh (42) 343. C: J Botham (43) 226. Stableford: F Cavanagh (34) 32.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: B Bengough (10) 40. B: K Shannon (20) 38. C: J Kimber (24) 37 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: J Etcell (17) 39 cb. Div 2: K Harries (23) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford White: A Honeysett (2) 40. Women: 3B: J Gannon (18) S Sin (34) C O’Neill (44) 44.

LANE COVE: Women: Stroke: Foursome C’ship: J Weine H Prentice (29) 64.

LEONAY: Men: Stableford 2B Agg: White: A: B Sproule (24) T Davies (30) 83. A: K Gordon (9) 37. B: P Wallace (17) 44. C: T Davies (30) 44.

LINKS SHELL COVE: Medley Stableford Scr-L.Legradi 35, 1-J.Mann 39, 2-J.Maggs 38 c/b, 3-S.Harrod 38. Women’s Stableford 1-S.Lacey 41, 2-C.Munday 36, 3-K.Michie 33.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B Agg: S Moyle (28) R Morrison (16) 83. 2B Agg Scr: S Mearbany (3) G Lawrence (7) 62. A: G Lawrence (7) 38 cb. B: C Ly (18) 42 cb. C: S Moyle (28) 45.

MANLY: Men: Stableford White: R Amos (24) 46. Women: S Brown (20) 40. 9-hole: Yellow: K Frost (27) 20.

MARRICKVILLE: Veteran: Stroke: C’ship: A: J Mumford (7) 55 cb. B: J Broun (23) 51.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: A Connolly (7) K Connolly (28) 49. A: C Mattthews (13) 38. B: M Lanza (14) 39. C: T Sulkowicz (29) 42. Scr: M Saroufim 34. Hole in one: P Bone at 14th.

MONA VALE: Women: Stroke: C’ship: A: C Fleming (15) 68. B: J Wetton (29) 68. C: J Greig (33) 68. A Scr: C Fleming 83 cb. B Scr: B Logan 96. C Scr: J Greig 101. Stableford: K Stander (35) 38. Hole in one: L Gillespie at 8th.

MONASH: Men: Stableford: S Simpson (17) 40. Women: C Zhang (37) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: B Morriss (6) 37. Veteran: Gold: R Perry (24) 37. Women: J Kerr (19) 40. Mxd: 9-hole: White: L Hodge (45) 18.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: V Cowpe (27) 41. Women: Stroke: Medal: A: B Lucas (21) 72. A Scr: J Doherty 84. B: F Templeton (26) 72. B Scr: F Templeton 98. C: G Walters (31) 66. C Scr: G Walters 97.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: J Hodgkinson (15) 35. Women: Brushbox: Div 1: P Harrold (29) 43. Div 2: A Rumble (35) 37. Veteran: J Ducrou 22.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: J Lee (30) 42. Div 2: J Bergin (35) 41.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: P Banbury P Doyle 51. 2B Scr: B Benson A Gainsford 38 cb. P Doyle (22) 43. A: S Thomas (9) 41. B: G Hollingworth (18) 39. C: A Waddington (20) 40. Women: B Lewis (16) 38.

NSW: Women: Stroke: Gold Medal: S Winning (14) 72. Stableford: Div 1: B Samuels (22) 38. Div 2: M Goodwin (23) 37. Gold: S Randhawa (37) 30.

OATLANDS: Men: Stableford White: D Stafford (15) 41. Women: Yellow: A: J Kim (21) 34. B: J Rankin (29) 40. C: J Leeds-Roberts (36) 37.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: L Maunder (18)  J Otto (29) 54. J Otto (29) 48. Women: 9-hole: C Sablatnig (45) 19. 

PENNANT HILLS: Women: Par: A: L Toohey (20) 6 up. B: L Blaker (21) 5 up. C: R Artlett (34) 8 up. Stableford: Scr: A Eldridge 25. 9-hole: H Durham (42) 17.

PYMBLE: Women: Stroke: Div 1: S Waddington (6) 73. Div 2: B Gautschi (22) 74. Div 3: S Hornery (34) 69.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: Z Delevski (11) 41. Div 2: B Bourke (25) 41 cb.

RICHMOND: Women: Stableford: Trophy: Div 2: C Davidson (32) 43. Div 1: C Collier (29) 39.

RICH RIVER: Men: Par West: White: A: P Whitbourne (10) 5 up cb. B: R North (15) 4 up. C: P Boek (25) 3 up.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Sennitt (25) R Mayo (29) 79. Men: White: A: B Angus (13) 42. B: H Ohff (19) 38. C: R Mayo (29) 44. Veteran: Green: S Frith (24) 42.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Team Agg: Championship: A Cooper F Frost L Nelson 83. Centenary: C Barr S Mayo A Perkins 69.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: A Kim (23) C Ko (34) 52. Men: A Bandian (20) 39. Women: C Choi (25) 41.

SHELLY BEACH: Men: Stableford Medal: White: A: W Smith (11) 40 cb. B: S Lisney (17) 39. C: J Keaveney (21) 40. D: J Jenks (28) 38 cb. Scr: J Hart (2) 37.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: G Ayres (21) J Anderson (16) 48 cb. Div 1: W Brown (9) 44. Div 2: M Mostyn (23) 43. Scr: B Cole 36.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: T Clarke (12) 39. B: J Farrugia (17) 44. C: B Angus (22) 40.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: 2B: A Belcher (18) L Cannan (12) 52. 2B Scr: O Janschek J Serhan 39. White: A: B Ginsberg (11) 39. B: J Docking (13) 41. C: R Sutcliffe (23) 44. Visitor: C Doherty (20 The Lakes)  37. Challenge: J Giardina (13) 41. Scr: M Hammond 36. D Beck (PGA) 40. Stableford 2B: Gold: W Glen (28) T Mayes (16) 47. T Mayes (16) 42. Women: K Moses (17) 27 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: L Wickes (16) E Sammons 48 cb. 2B Scr: B Young P McGuffie 38. A: B Balagtas (7) 40. B: L Wickes (16) 43 cb. C: D Patton (20) 39.

STRATHFIELD: Women: Stroke: Div 1: S Yo (18) 71. Div 2: K Higgins (28) 68. Div 3: D Griffin (32) 73. Scr: Div 1 Scr: J Shin 88. Div 2 Scr: K Higgins 96. Div 3 Scr: D Griffin 105. Stableford: R Kissane (39) 41.

TALLWOODS: Stableford: Div 1: G Pearson (25) 40. M Miller (23) 37. Div 2: D Horsell (31) 37. M Melick (33) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: P McCarroll (20) 39.

THE COAST: Women: Stableford: 2B: S Africh (24) G Earle (34) 45 cb. Veteran: White: J Hogan (18) 40 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: Team: R Hunter (18) T Bambury (22) K Power (18) G Blewitt (21) 92. Men: A: J O’Connor (12) 39. B: O Smith (15) 42 cb. C: R Allen (39) 44. Women: A Allcock (16) 38. Scr: N Nicolitsis 33 cb.

TUNCURRY: Medley: Stableford White: A: D Wilson (14) 40. B: K Davis (18) 40 cb.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: H Suh (21) 40. B: R Mulberry (31) 39. C: M Shonk (43) 37.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Multi: White: P Williams (10) G Joukador (29) 89. Scr: J Mansfield A Howell 56. A: S Francis (10) 42. B: R Montgomery (17) 38. C: V Gallen (19) 39. Veteran: G Joukador (29) 42 cb. Super Veteran: J Stevenson (20) 44.

WARRINGAH: Medley: Stableford: L Rice (30) 42 cb. 9-hole: L Peterson (45) 24.

WENTWORTH FALLS: Medley: Par: 2B: P McCowage (21) G Parrett (9) 11 up. Men: G Brown (18) 5 up. Women: S Maloney (31) 3 up. Scr: C Ritchie (3) 5 down.

WINDSOR: Men: Stableford: 2B: P James (15) S Wall (16) 45. Mxd: N Marshall (43) B Dickinson (11) 44. Women: L Goodsir (29) J Pamenter (31) 43 cb. Men: J Mejia (30) 41 cb. Women: K Szwanenfeld (32) 40.

WOOLLAHRA: Women: Stableford:  D Taylor (22) 37. K Goldberg (40) 46.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: 4B: B Biesheuvel (25) J Black (16) 47. R Bradley G Bennet 46. A: S Cornford (11) 40. I Cockburn (17) 39. B: L Beal (18) 40. G Ganderton (20) 39. C: R Bradley (?) 42. S Dossetor (24) 41. 

WYONG: Men: Stableford: J Purcell (21) 38 cb. Women: Stroke: Div 1: N Sharpe (22) 73 cb. Div 2: R Clift (25) 72. Div 3: A Elger (36) 74. 54-hole C’ship: Div 1 Scr: L Mullard 226. Div 1: S Martin (21) 218. Div 2 Scr: J Mihailovic 296. Div 2: M Hayes (28) 218. Div 3 Scr: K Risdale 340. Div 3: J Pacey (40) 232.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: B Cadd (12) 40. B: S O’Sullivan (14) 38. C: J Burrows (21) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email