September 17, 2021

Daily Club Golf Results 16 September 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 16 September 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 16 September 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: W Jung (9) O Won (12) 47. Div 2: R Ryan (24) F Sugar (21) 51. 2B Scr: B Wadwell (2) B Harris (8) 41. 4B Agg: J Lumby (21) G Birt (15) J Baker (24) D Grove (18) 152. A: O Won (12) 41 cb. B: A Caiger (13) 44. C: M Cleevely (26) 44. D: W Hands (27) 42.

AVALON: Women: Stableford: L Light (24) 31. Medal: Div 1: L Light. Div 2: K Clout.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: M Horsley (20) J Upton (17) 47. Men: D Maher (5) 39. Women: M Khoo (24) 36.

BALGOWLAH: Medley: Stableford 2B: White: D Maclean (33) T Williams (27) 49. R Charlton (18) 42 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M O’Keeffe M Ferguson 46. A: J Knoflack (5) 36. B: N Cantore (13) 38. C: B Adler (30) 38.

BARHAM: Women: Stableford: L Howard (25) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: K Odewhan (32) 39.

BARRABA: District 2BBB Multi test on the form again.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: G Thomson (36) S Lavers (23) 79. A: C Smith (11) 40. B: F Godfrey (19) 37. C: L Conte (24) 44. White: B Tilley (17) 40. Scr: R Loewenthal (0) 37.

BERMAGUI: Women: Stroke: C’ship: Div 1: M Calder (19) 71 cb. Div 2: B Harrop (33) 67. Div 3: T Howarth (37) 70.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Team: A: T Hyde (12) D Blackwell (27) I Thompson (21) F Kidenya (7) 93. D Manahi-Stevens (19) 41. A: P Gillbanks (10) 39. B: M Polling (20) 40. C: J Brockel (30) 40 cb. Scr: S Smith 33.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B: A Coyle (22) W West (25) 49. 2B Scr: J Martyn D Street 41. G Browning (11) 43.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: M Broug (7) C Clark (8) 69. G McDonald (19) 38.

BONDI: Men: Stableford: N Banwell (18) 35.

BONVILLE: Medley 2BBB Stableford 2B: J HERFORD (23) & A SHEPHERD (13) 48 PTS IND: R FISHER (10) 41 c/b.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: L Sharp (33) 6 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: T Simon (12) P Larkey (12) 74. Div 2: G Carniato (20) J Malkus (14) 74. Scr: M Dowd A Marsh 67. A: R Buettner (5) 40. B: J Malkus (14) 40. C: G Vaughan (26) 42.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: M Thorn (19) 42. A Scr: S Chapman 24. B: P Gleeson (22) 41. B Scr: J Page 15. C: C Versluis (35) 38. C Scr: P Morrison 8. Stroke: Matchplay: W Kozinski bt J Turner 20th.

CAMMERAY: Men: Stableford: R Dow (34) 37 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: G Nicholls (12) 41. B: P Maloney (17) 39 cb. C: R Berthon (21) 42.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J Choi (25) K Park (35) 46. A: N Yeob (9) 38. B: C Yun (19) 39. C: A An (29) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Tang (20) A Oxford (32) 52. A: S Shelton (9) 39. B: S Rahiman (12) 43. C: D Lombardo (30) 44. PM 2B: J An (7) A Chung (17) 48. A: W Grant (8) 40. B: G Cooper (15) 41. C: J Martin (27) 41. 2B Scr: W Fasher B Fasher 37 cb.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Cryer (26) 41.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: L Miller (18) A Watkins (31) 45 cb. A: S Wilson (5) 34 cb. B: L Hutton (15) 38. C: C Taylor (Moree 24) 40. Hole in one: J Manevski at 13th.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: C Pettitt (29) 75. B: M Ryan (30) 73.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: J Irvine (10) 42. B: M Shepherd (26) 39.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: J Monorchio (23) M Rose (20) 51. 2B Scr: M Thomas A Langdon 42 cb. A: M Malouf (12) 40. B: M Muir (20) 44. C: J Monorchio (23) 44.

COROWA: Women: Stableford: A: M Bradford (21) 34. B: M Stuart (25) 33.

CROMER: Stableford: 2B Agg: D Senior M Robberds 81. A: P Brimmer (3) 40. B: M Webb (20) 39. C: J Trathen (26) 36. Scr: P Brimmer 37.

CRONULLA: Women: Stableford: 3B: N Andrews (30) R Cribb (30) C Geelan (30) 79.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Rushton I Sampson 50 cb. 2B Scr: M Elliot M Hill 38 cb. Div 1: P Jucau (15) 44. Div 2: S Jeon (21) 43. Div 3: T Haydon (36) 42. Scr: P Starc 35.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: F Tan (20) D Chew (27) 49. K Weatherby (20) P Alexander (25) 48 cb. Div 1: M Clow (14) 38. Div 2: D Chew (27) 45. Scr: R Delany (7) 30.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: A Giallussi (12) 39 cb. B: B Sechos (19) 42. C: S Galasso (23) 40 cb. Scr: C Hicks (0) 35.

ELANORA: Men: Stableford: A Chambers (26) 34.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Agg: A Duncan (18) C James (14) 78. 2B Agg Scr: K Anthony (0) P Botting (2) 65. A: D Burton (10) 40. B: A Duncan (18) 41 cb. C: W Heber (21) 40. D: B Kimber (36) 39. Scr: P Botting (2) 34.

FINLEY: Men: Stableford: R Healey (26) 41. Women: J Dean (19) 40.

FOX HILLS: Women: Stableford: J Clark (35) 41.

GEORGES RIVER: Stableford: Irish Team: A: R McWilliams (19) T Markovski (12) T Karakatsanis (24) P Coyle (23) 94. Div 1: B Sinai (18) 44. Div 2: P Coyle (23) 44.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: D Ralph (12) 37 cb. B: F McGlynn (17) 41. C: T Harrison (19) 39 cb.

GOULBURN: Women: Stroke Medal Sep: Green: A: W Stewart (11) 72. B: H Bayliss (22) 71. C: M Antony (38) 71. Stableford 9-hole: J O’Rourke (31) 17.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stableford: 4B: D Pasfield (22) V Bourke (32) 49.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: M Rumble (21) R Booth (7) 47. Men: A: G Brownlow (18) 40. B: A Grant (19) 41. Women: C Foster (20) 36.

HORIZONS: Men: Stableford: J Armitage (29) 40. Women: A Holecek (27) 41.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: E Byatt (16) 40. B: G Krause (22) 40. 9-hole: F Young (23) 16.

JAMBEROO: Men: Stableford White: A Bosanquet (11) 41. Hole in one: A Bosanquet at 13th.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: B Harrop A Momsen 52.25. Scr: T Mayne A Eardley 61.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: D Valenti (4) M Guo (23) 46. 2B Scr: G Hohnen I Norton 41. A: A Furlong (12) 41. B: A Tagg (15) 41. C: D Gray (23) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Goodwin (14) A Rice (32) 47. A: G Mytilinios (8) 39. B: R Fessey (15) 44. C: C O’Neill (44) 40 cb. Scr: W Marsh 35 cb. Veteran: F Wong (20) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: I Hayes (26) P Kelly (11) 50. I Hayes (26) 46.

LEONAY: Women: Stroke: Ambrose: Div 1: D Winter (36) Y Crock (41) R Chruszcz (42) L Cupples (19) 60.75.

LEURA: Medley Stableford A: S York (18) 39, R/u P Eastment (11) 37, B: B Cox (24) 35, R/u R Want (27) 34, Scratch: GS Webb (8) 28, 2B Aggregate: S Jago (21) S York (18) 73..

LIVERPOOL: Women: Stableford: H Montgomery (15) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: R Woosey J Masters 47. A: M Mckerihan (7) 40. B: B Starc (17) 41. C: R Woosey (32) 42 cb. Scr: D Campbell 34.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: M Booth (15) J Holmes (13) 46. J Smith (36) 47.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Adams (21) C Moloney (19) 79. J Adams (21) 44.

MANLY: Men: Stableford: A: R New (12) 41. B: K Ibbotson (15) 44. C: D Turner (30) 43. White: C Golis (31) 34.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: D Bowyer (14) 40. Div 2: B Ashton (24) 43.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: D Wood (27) B Hardy (29) 86. B Hardy (29) 48. 2B Agg: Yellow: K Goodey (35) B Evans (30) 61. B Evans (30) 32.

MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: J Cusworth (7) G Dickerson (8) 80. Div 2: H Perkins (26) P Steele (20) 72. 2B Agg Scr: S Morgan G Morgan 103 cb. A: J Cusworth (7) 43. B: J Bliss (16) 40 cb. C: P Steele (20) 42. White: W Plunkett (31) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Lee (11) 41. B: A Wise (12) 40. C: J Brett (24) 41. Veteran: R Payten (27) 40. Women: M Ackerman (40) 39 cb.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: A Rutherford (8) 42. B: I Harris {nowra} (15) 40. C: G Wise (20) 41. D: C D-scourfield (28) 39 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: I Kim (17) C Park (14) 76. A: C Jarvis (9) 38 cb. B: I Kim (17) 43. C: O Murray (19) 40.

MURRAY DOWNS: Stableford: G Douglas (33) 41 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: Div 1: D Hogan (7) 42. Div 2: I Faulkner (17) 40. Div 3: R Connor (26) 40. Gymea Lily: Div 1: P Fulton (7) 37. Div 2: M Bliss (18) 41. Div 3: P Griffin (26) 39.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: G Loone (11) C Wybenga (20) G De Waal (34) D Khakhar (25) 131. 2B: D Elsley (18) P Richardson (7) 49. A: D Hughes (11) 43. B: M Chapman (19) 44. C: N Couper (22) 44. D: W Lazar (30) 41.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: C Mallinson (14) 35 cb. Div 2: B Mason (26) 38. Div 3: T Kerr (36) 44.

NOWRA: Men: Stableford: G Simek (19) 39.

NSW: Medley Stableford: 2B: M Glase (23) B Studdon (21) 50. D Lenagan (13) 40. White: B Studdon (21) 38 cb. Gold: D Furlong (30) 32 cb. Red: R Narayan (25) 27. Scr: Z Mullins 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: W Graham (15) R Pearson (25) 48 cb. White: A: J Wahbe (12) 41. B: G Berriman (17) 41. C: I Kim (21) 44. Scr: S Tarrant 33 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: K Corbett (28) M Kevin (21) 49. A: L Frey (5) 40. B: G Bourke (13) 42. C: C Terry (29) 42 cb. Scr: L Frey 35.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Tucker (15) D Clarke (6) 50. 2B Scr: J Gadd M Organ 46. A: M Thomas (3) 40. B: M Alexander (19) 40 cb. C: M Kirby (27) 40.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B Agg: P Van Rooyen (10) G Laws (17) 77 cb. 2B Agg Scr: J Conran J Coles 70. Men: Z Stewart (22) 44. Women: M Henry (16) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Pollastrini (28) C Carter (18) 48 cb. A: W Palmer (5) 39. B: B Rowan (17) 42. C: J Rode (32) 42 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: B Laing (12) 66. B: F Carollo (14) 66. C: Y Woo (20) 68. D: R McCrae (25) 71. Scr: M Dane 75.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: D Hoschke (11) 38. Div 2: M Bensley (29) 36. Div 3: B Ferguson (34) 37.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford White: M Gilden (31) 40 cb.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: J Yeung (27) E Wong (27) 47 cb. A: M McKechnie (9) 42. B: S Pan (14) 42 cb. C: E Wong (27) 42. Hole in one: S Pan at 16th.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: R Drinkwater (11) 43. B Griffin (14) 42. B: J Rinaldi (20 Tuncurry) 41. D Mattiske (19) 39.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: P Culbert (16) R Schweikert (8) 47. A: G Peng (12) 40. B: R Hammond (18) 42. C: A Baxter (20) 44.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: J Gattorna (23) S Gattorna (33) 47. Scr: L Robinson D Flanagan 37.

THE COAST: Medley: Stableford White: D Paul (34) 44. K Lum (13) 42. Scr: D Papadatos 42.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Coxon (6) J Randhawa (18) 45. 4B Scr: C Ueda S Beck 34. A: V Lombardo (13) 42.  Scr: P Robertson 35. PM: A: H Jiang (23) 37.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: W Lewis (8) 20. B: G Avery (19) 19 cb. C: R Balech (27) 19.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: T McCaw (10) 43. B: D Herbison (17) 40. C: B McKenna (20) 40. D: P Cheesewright (26) 35. Gold: R Eaton (26) 32.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Wilcock (14) J Wilcock (10) 52. 4B Scr: J Wilcock G Wilcock 38. A: P Dobb (10) 39. B: K Pullman (13) 43. C: J Cranston (24) 43. D: T Duxbury (28) 46.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: D Dale (7) 38 cb. A Scr: M DeVries (+1) 37. B: P Turner (18) 42. B Scr: D Lo (13) 24 cb. C: P Fittler (21) 43. C Scr: A Jackson (19) 20. Women: Green: K Kim (21) 41.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Douglas (14) G Prescott (36) 48. 2B Scr: S Holland J Martin 36. A: G Lee (9) 39. A Scr: S Holland 31. B: M Kelly (18) 42. B Scr: A Douglas 26. C: N Bull (27) 40 cb. C Scr: A Montgomerie 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Gold Medal: Div 1: J Thorpe (20) 70. Div 2: B Boman (36) 78. Stableford Ransom: Yellow: J Farkas (18) J Thorpe (16) 67.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: C Sheehan (26) T Halpin (20) 48. A: S Burton (10) 39. B: B Brown (16) 39. C: K Davis (24) 36. D: L Ellis (25) 39. Trophy: L Ellis (25) 39 cb. 9-hole: P Soiland (20) 17 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: Z Mlkulski (24) 39 cb. S Thorn (6) 39 cb. D Nowak (21) 39. J Hurley (19) 38 cb. S Bird (8) 38.

WYONG: Men: Stableford: 2B: R Hayes (30) D Grogan (+1) 47. A: T Quinnell (11) 39. B: R Hayes (18) 39 cb. C: S Dik (35) 41. Hole in one: D Grogan at 13th.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email