Daily Club Golf Results 15 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 15 September 2020.

ASQUITH: Women: Par: Div 1: S Yang (19) 2 up. Div 2: D Kim (25) 3 up. Div 3: J Doherty (42) 6 up.

AVALON: Men: Par: S Cottier (21) 5 up.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stroke: C’ship: A: G Lee (5) 60. B: J Bruzzese (17) 60. C: R Griffith (27) 60.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Mcintosh (28) 41 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: H Larsen (43) M Clout (34) 54 cb. Men: Div 1: D Kammerl (8) 40 cb. Div 2: S Brown (21) 41 cb. Scr: G Hartshorne 33. White: Div 3: M Farrell (35) 43. Women: Div 1: A Hinton (20) 45. Div 2: H Owen (27) 39. Div 3: H Larsen (43) 45.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal: D Knittl (32) 61.

BOWRAL: Women: Stroke: Canadian Foursome: S Ayre (21) B Clayton (19) 74.

BREAKERS: Men: Stroke Medal Oct: Black: A Scr: D Osborne (6) 70. A: B Callanan (15) 62. B Scr: W Holmes (18) 81. B: W Holmes (18) 63. C Scr: P White (21) 87. C: P Curby (26) 61. D Scr: B Davis (28) 91. D: B Davis (28) 63.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par White: M De Montford (15) 6 up.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: B Pham (18) 41. Veteran: Stroke Foursome: R Morrow (21) T Pendlebury 68. Foursome C’ship: Scr: C Collins W Brown 166. Hcp: F Taylor J Ennis (26) 143.

CAMMERAY: Women: Stroke: M Johnson (19) 66. Stableford: 9-hole: J Muir (44) 21.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal: Div 1: B Regan (26) 71. Div 2: J Wotton (35) 67. Div 3: J Plath (39) 70.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: J Rumpler (9) R Wallace (7) G Daniels (14) G Dare (12) 49 cb. A: D Gibson (5) 40. B: T Butler (19) 39.

CHATSWOOD: Women: Stableford: L Meli (40) 39.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: J King (27) 36.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: A Phegan (42) 36.

CROMER: Medley: Stableford: M Bunting (4) 38.

CRONULLA: Veteran: Stableford: K Carless (14) 40. Mxd: A: G Bell (14) 42 cb. Scr: R Simpson 35.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 2: S Colussi (27) 71. Div 2 Scr: R Hannaford 96. Div 3: K Moule (38) 72. Div 3 Scr: S Shin 109. Stableford: L You (32) 42.

FORSTER: Women: Stroke: Medal: A: K Hamilton (20) 65 cb. A Scr: D Blanch (13) 83. B: D Patch (21) 61. B Scr: C Dekker (22) 86. C: M Brogan (36) 68. C Scr: B Wright (29) 98.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Yong (31) K Yap (30) 75. 2B Agg Scr: M Hendry C Dengate (Dunheved) 49. A: K Siow (12) 36. B: S Lojpur (17) 40. C: P Reid (20) 39 cb. D: K Yap (30) 40.

GOSFORD: Stroke: A: S Waugh (17) 68. B: L Casey (27) 67. C: F Wales (36) 68. Stableford White: J Hill (11) 41.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: P Gibbins (12) 39. B: K Rampling (16) 37. C: K Donovan (33) 37 cb.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B: White: T Abel (12) T Payne (21) 51. Men: Div 1: T Abel (12) 44. Div 2: R Thompson (20) 39 cb. Women: Gold: J Corcoran (40) 41.

KILLARA: Women: Stableford: Div 1: G Ledingham (14) 39. Div 2: B Boezeman (22) 37 cb. Div 3: S Hardwick (28) 36. Div 4: A Gleecher (31) 35. Scr: J Crichton 34.

KOGARAH: Veteran: Stableford White: R Stewart (24) 39 cb.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: P Collis (7) 40. B: J Rose (17) 39. C: B Chittick (24) 40. Women: S Smith (25) 38.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B: Y Fitton (Macquarie Links Intl 8) P King (10) 76. 2B Scr: J Webb (1) L Arthur (-1) 72. A: D Vranic (12) 39 cb. A Scr: M McDonald (13) 41. C: M Hayward (32) 40.

LEURA: Medley: Stroke: Ambrose: D Clarke (42) V Marshall (27) N Yu (13) 62.33.

LONG REEF: Men: Stableford: D Mitrovic (8) 40. Women: Div 1: R Lyon (28) 35. Div 2: K Nelson (35) 39. 9-hole: S Gillies (25) 21.

MANLY: Women: Stroke Gold: A: K Tallack (5) 72. B: B Tuckey (26) 72. C: M Bennett (41) 77. Stableford: B Tuckerman (24) 41. 9-hole: A De lasala (45) 24.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: D Thompson (23) B Dunn (35) 84. 2B Agg Scr: S Oitmaa D Fitzpatrick 60. A Finley (18) 43. Scr: J Mumford 32. Women: J Grainger (25) 44. Veteran: J Priem (17) 37.

MONA VALE: Medley: Stableford: C Bortz (27) 44.

MONASH: Women: Stableford: Split Six: N Fink (32) B Greogry (19) 69. A: M Moon (19) 39. B: G Gordon (29) 44. C: A Atherton (45) 43. Matchplay: R Meares S Umei 1 up.

MUIRFIELD: Medley: Par: 2B: M Knudson (36) A Blok (45) 8 up. R LeNevez (22) 4 up.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: Div 1: F Giudes (15) 39. D McLean (24) 38 cb. Div 2: V Lalor (31) 33. N Brown (25) 32 cb. Div 3: B Hill (33) 37 cb. P Dengate (44) 37.

NEWCASTLE: Men: Stableford: P Arnall 38. Women: Div 1: K Pawley 45. Div 2: J Fowler 42. Div 3: J Walkom 40.

NORTH RYDE: Women: Stableford: 4B: A: M Irons J Irons J Smithson T Perkins 95. B: A Lee S Dale J Gorman J Kim 100.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Selberg R Smith 49. D Smart (26) 42.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal: A: C Armstrong (17) 39. B: J Ludewig (20) 41 cb. C: M Shanahan (27) 35. Women: D Hewat (38) 36 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: M Gee (28) 38. 9-hole: L Mason (39) 16.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: L Swan (17) 37 cb. Div 2: P Von Behr (26) 42. Holes in one: P Von Behr at 3rd, L Bayliss H Chen at 15th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: R Barker (26) K Hafer (27) 75. A: C Smith (4) 39. B: G Hartley (15) 41. C: R Barker (26) 40. Scr: R Fernandes 31.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: G Murdoch (17) 42. B: T Ciavarella (21) 41.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: N Lane L Hartley 52. Div 1: S Colderick (26) 37. Div 2: N Lane (31) 45. Div 3: J Weihen (37) 49. 9-hole: L McConnell (45) 27. Green: V Marquis (45) 21.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Irish Team: Championship: L Kernaghan J Clarke G Woodhouse S Busby 92. Centenary: H Forrest K Murray L Nelson F Frost 88.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: L Kim (19) Y Ran Kim (27) 49. Men: A Kyprianou (11) 41. Women: Div 1: L Kim (19) 35. Div 2: Y Ran Kim (27) 39. Div 3: B Young Lee (31) 37. Div 4: M Cuthbert (43) 36.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: R Ausburn (20) P Linnet (12) 45 cb. A: P Swan (8) 38. B: M Campbell (17) 39. C: C Brown (19) 39 cb. D: N Zouroudis (28) 36 cb.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Coffey (4) 40. B: K Brunker (18) 41. C: C Ritchie (30) 38. Women: Yellow: Div 1: D Maguire (24) 37. Div 2: S Thomson (33) 40.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: M Golding (17) 38. Div 2: L Pellew (22) 37. Div 3: M Sharma (35) 38. Veteran: A Carruthers (26) 43. Women: Stroke: 4B Classic qlfrs: A: L Undy (34) C O’Brien (27) bt C Cameron (27) H Mooney (28)  at 21st. B: S Wright (17) J Murchie (24) bt J McDade (22) M Laffy (27)  at 20th. C: G Squire (21) J Tracy (33) bt J Jordan (26) K Wade  (39) 4-3. D: D Wilmshurst (23) R Underdown (32) bt D Weinreis (27) M Krinker (37) 6-5.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Multi: White: G Hodgins (26) M Jones (17) 103. 2B Scr: P Kellys K Dignam 50. A: L Lee (10) 38 cb. B: P Maloney (Concord 13) 41. C: G Hodgins (26) 43.

STRATHFIELD: Women: Stroke: Div 1: A Yoon (20) 70. Div 2: H Winning (21) 64. Div 3: J Seo (32) 69. Scr: Div 1 Scr: H Jang 84. Div 2 Scr: H Winning 85. Div 3 Scr: J Seo 101.

TALLWOODS: Stroke Veteran Women: Green: J Jessiman (27) 65. P Livermore (24) 69. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: H Kizilos (44) 19 cb. J Patfield (26) 19.

THE COAST: Medley: Stableford White: P Gualtieri (13) 42. T Heaton (4) 40. R Mears (20) J Starr (24) 42. Veteran: R Russell (33) 39.

THE LAKES: Men: Stableford: T Happell (9) 37. Women: Div 1: F Beck (22) 40. Div 2: R Butcher (26) 40. 9-hole: K Callan (45) 18. Medley: Hole in one: W Stiff at 15th.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 4B Agg: C Mckinnon (14) N Mugridge (20) G Field (8) N Mathieson (14) 140. Men: A: L Boa (7) 42. B: T Messervy (20) 41 cb. C: B Andrade (25) 39 cb. Women: J Cheah (27) 40. Scr: G Aston 34.

TOCUMWAL: Women: Stroke: A: M Sadler (7) 71. B: S Clark (21) 70. C: F Miller (32) 74. Stableford Gold: D Dungan (16) 36.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: P Burn (12) 38. A Scr: M Jackson (2) 32 cb. B: J McFadyn (18) 41 cb. B Scr: B Loadsman (15) 25. C: J Pierce (34) 41. C Scr: B Goodwin (21) 18 cb.

WAKEHURST: Women: Par: Div 1: J Lim (20) 4 up. Div 2: H Suh (22) 6 up. Div 3: E Chan (31) 5 up. Div 4: C Hadwen (35) 3 up.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: G Anderson (11) G Vigne (8) 46 cb. 2B Scr: M Scicluna E Scicluna 37. A: M Scicluna (3) 40. B: F Jones (15) 40. C: R Stepniewski (19) 36.

WARRINGAH: Women: Stableford: Irish Team: R Tapp (36) S Littler (43) L Griggs (43) C Irvine (40) 90 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: A: M Robinson (30) 68. B: L McMorrow (40) 67.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 3B: P Huthwaite (26) L Hallinan (31) J Panozzo (32) 89.

WYONG: Men: Stableford: G Jeffes (35) 43. Women: G Mitchell (35) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford Lake: White: R Mountney (19) 41.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email