NSW & ACT Daily Club Golf Results 9 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 9 September 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Babb (25) B Moore (28) 48. 2B Scr: M Black (3) R Druce (8) 37 cb. Team Agg: A Birtles (7) A Farr (8) M Black (3) R Druce (8) 133. A: M Rana (12) 41. B: O Won (13) 39. C: C Benjamin (20) 39. D: J Sieveking (34) 35 cb.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: D Karren (6) 35. B: M Dyer (17) 34. C: B Colwell (23) 32 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: G Searle L Cooley 47. A: P Saroukos (3) 39. B: K Moore (16) 37. C: C Zeeman (20) 44.

BARHAM: Women: Stroke: Div 1: L Howard (25) 73. Div 2: F McNaughton (28) 73.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Sep: A: C Chew (21) 65. B: J Tan (28) 62. Scr: N Armstrong (18) 88.

BAYVIEW: Men: Stroke: Ambrose: G Hyde C Leistad T Payne R Bickerstaff (9) 55. Scr: M Touw R Loewenthal D Sparks J Thomas (3.75) 58.

BERMAGUI: Women: Stableford: 2B Agg: E Cripps (32) C Rudneski (21) 76.

BEXLEY: Mxd: Stableford: 2B: J Paton (17) G O’Shea (11) 46. 2B Scr: S Loreggia G Lee 35 cb. J Vasseleu (22) 41 cb.

BONVILLE: Medley 2BBB Agg 2B AGG: J Blackman (12) + G Soyka (12) 70 c/b Individual: P Owen (0) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: Ambrose: K Kenny B Lamb B Bell (11.5) 57.5.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: S Kazurinsky (20) D Thompson (8) 48 cb. Scr: A Marsh M Pearce 37. A: S Mudaliar (14) 39. B: S Kazurinsky (20) 41 cb.

CAMMERAY: Men: Stableford: D O’Kane (4) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: S Lendon (15) 42.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: P Phegan (33) E Onggo (20) 89. A: A Hung (10) 36. B: H Lee (16) 41. C: E Onggo (20) 42.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: T Fletcher (3) S Fletcher (32) 49. A: T Fletcher (3) 41. B: A Hall-Watson (16) 38 cb. C: R Blake (22) 37 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: S Vogel (+4) 1 up. B: T Beard (34) 4 up.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: A Goddard (5) 37. B: N Pearce (16) 39.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: D Page (26) F Giannuzzi (21) 46 cb. 2B Scr: A Langdon M Thomas 37. A: P Tregeagle (9) 39. B: S Boland (16) 40. C: W Sherman (26) 37 cb.

COROWA: Women: Stableford: A: S Barkley (10) 38 cb. B: M Stuart (25) 37. Medley Stableford !st D. Spencer (23) 44 Pts, 2nd M. Wrotny (23) 42 Pts.

CROMER: Men: Stableford Split Six: White: G Treasure (20) K Booker (21) 71. A: J Boyle (6) 40. B: T Adams (33) 41. Scr: C Plimmer 34.

CRONULLA: Women: Stroke: Foursome C’ship: A: N Haines (6) 172. S Wiggins (3) 172. B: L Quattromani (26) 204. B Turnbull (22) 204. C: L Lyons (28) 215. N Green (33) 215.

CUMBERLAND: Men: Stableford: M Hay (4) 40.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: I Fuller (11) 36. B: A Lord (22) 39. C: D Maraldo (25) 42.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: T Evans (24) S Ford (27) 71. T Evans (24) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: B Lorenz (6) 37. B: B Russ (17) 32. C: T Mallard (26) 38.

ELANORA: Women: Stableford: F Warne (17) 40.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Multi: D Ireland (27) P Gibbs (14) 79 cb. A: S Sundstrom (11) 36. B: I Foster (18) 39. C: M Quilkey (19) 40 cb. D: D Ireland (27) 42.

FINLEY: Men: Stableford: G Wilson (11) 36. Women: Div 1: K Sutton (18) 35. Div 2: G Creek (41) 37.

FORSTER: Men: Stableford White: A: J Coombes (4) 36. A Scr: T Reed (4) 29. B: B Lidbury (19) 42. B Scr: A McCarthy (15) 25. C: J Hodgson (30) 40. C Scr: J Daniel (22) 16.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B: S Taranto (15) B Crowfoot (28) 49. A: S Taranto (15) 37. B: K Hayward (25) 39.

GOSFORD: Men: Stroke Black: A: M Crookes (9) 68. B: R Brown (18) 65. C: C Tarrant (25) 64.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: G Bennett (15) 40. B: T Muddle (19) 38 cb. C: K Wile (34) 40. Women: J McGhie (25) 34.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: W Day (18) 37. B: A Arnot (22) 39.

JAMBEROO: Men: Stableford White: D McDonald (13) 43.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: S Barlow J Gooch 69. A: C Martin (24) 38 cb. B: F Khouri (33) 35. Scr: G Stone (7) 30.

KILLARA: Men: Stableford 2B Multi: White: J Gallichan (13) C Meade (15) 80. A: B Wheeldon (7) 37 cb. B: C Meade (15) 38 cb. C: D Brand (20) 36.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: C O’Neill (45) D Kerdsai (22) 47. A: A Rynsaardt (9) 38. B: A Whiting (17) 40. C: W Stuart (21) 41. Veteran: W Stuart (21) 41. Scr: D Gannon 34.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Patfield (30) A Hall (19) 70. C Tan (30) 37 cb.

LEURA: Medley: Par: S Jago (21) sq.

LONG REEF: Men: Stableford: H Brock (13) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: G Johnson (23) R Bryant (25) 74. J Murphy (21) 41.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford White: A: J Vrkic (9) 38. B: P Gaydon (20) 38. C: M Battersby (21) 41 cb. Women: R Hooper (46) 43.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: S Edwards (+2) A Cox (12) 44. S Edwards (+2) 37.

MANLY: Men: Stableford: A: D King (9) 41. B: A Smith (15) 38 cb. C: M Paltoft (33) 41. Scr: B Herring 34 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A Rocks (27) 39 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: M Bennett (20) J Paul (26) 45. A: D Smith (6) 41. B: D Sinclair (17) 38 cb. C: J Paul (26) 39. Scr: D Smith 35.

MONASH: Men: Stableford: 2B: C Elliott (13) C Lyons (20) 47. A: S Hegarty (9) 38. B: A Pritchard-Davies (15) 38. C: C Lyons (20) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Choi (11) 37 cb. B: K Vaughan (18) 37. C: H Alexander (25) 40. Veteran: G Liebenberg (21) 38 cb. Mxd: 9-hole: R Slingsby (24) 21.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: A Norman (6) 42. B: M Cafarelli (21) 38.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: G Remoundos (14) H Konsti (13) 69. A: P Hamdorf (10) 38. B: G Remoundos (14) 39. C: I Southwell (22) 38.

NELSON BAY: Men: Par: Div 1: M Atkins 3 up. Div 2: M Twomey 7 up. Div 3: P McCann 9 up. Div 1: R Palmer 3 up. Div 2: J Stokeld 6 up. Div 3: R Gabb 9 up.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: A McIntosh (25) R Stewart (22) 72. A: J Cheeseman (9) 38. B: P Bertoni (14) 36. C: S Webster (21) 34. D: H Bell (32) 33.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: D Chatillon (3) 37.

NORTHBRIDGE: Women: Stroke: C Wood (35) 67 cb.

NOWRA: Men: Stableford: F Bowman (16) 40.

NSW: Men: Stableford: J Grey (19) 36. Scr: H Doig 33. Women: L Buckley (12) 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: I Tanner (8) M Hartland (16) 47. Men: A: I Tanner (8) 37. B: M Hartland (16) 37 cb. C: A Ross (20) 39. Scr: J Wimalaratne (2) 30.

PENNANT HILLS: Men: Stableford Team: White: R Fryer (28) I Shand (26) W Davison (19) J Colyer (12) 111. A: P Kenny (18) 40. B: G Goodwin (23) 40. Scr: A Richards (0) 33.

PENRITH: Men: Stableford Hcp: White: J D’ermilio (14) 39.

PYMBLE: Men: Stableford: 2B: R Burns (34) F Toller (29) 47. 2B Scr: R Brown C Scully 38. R Burns (34) 40.

RICHMOND: Medley: Stroke: Ambrose: M Drury (9) J Doyle (36) 61.75. Stableford: K Coote (16) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: R Chambers (5) 37. B: M Donohoe (12) 40 cb. C: C Dawson (25) 36 cb. Scr: R Chambers 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: A Wilson (13) T Mullan (21) 75. A: D Vail (8) 39. B: B Lee (15) 41. C: C McKenna (19) 40. D: D Furlong (35) 38. Scr: J Clarke 35.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: 2B: S Roberts (26) K Deller (19) 44.

STRATHFIELD: Men: Par: 2B: S Choi (23) M Kamalesan (25) 11 up cb. 2B Scr: M Reeve S Maiolo 3 up. A: J Im (17) 3 up cb. B: S Choi (23) 2 up. C: G Hoy (44) 1 down.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: M Summergreene (12) 41. I Miller (7) 40. B: K Clinton (21) 44. W Tipping (35) 41.

TERREY HILLS: Men: Stableford: A: A Draper (9) 36. B: R Nugan (16) 40. C: A Baxter (20) 37.

THE COAST: Medley: Stableford White: I Short (23) 42. Scr: S Moore 29.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: D Miller (9) T Loewensohn (17) 45. Scr: L Day M Dane 35. A: G Starr (21) 39. Scr: J Tomlinson 27. PM: J Kavanagh (25) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: G Wardrobe (17) 18 cb.

TOCUMWAL: Men: Par: A: P Nunn (10) 4 up. B: M Chapman (13) sq. C: R Bourke (19) 4 up. D: R Hehir (28) sq. Gold: L Rickard (27) 2 up.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Montgomery (21) T Jones (11) 75. A: P Wright (12) 39 cb. B: T McLean (17) 41. C: S Papadatos (21) 39 cb. D: K Wright (27) 39.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: B Hodge (18) R Pearce (16) 47 cb. 2B Scr: G Wood L Naude 36. A: J Boardman (11) 38. A Scr: G Wood 31. B: J Kim (16) 40 cb. B Scr: J Kim 26. C: M Stanley (31) 43. C Scr: J Simpson 21.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: J Thorpe (21) 74. Div 1 Scr: A Burns 102. Div 2: L Musico (41) 66. Div 2 Scr: B Boman 114.

WARRINGAH: Men: Stableford Irish Team: White: B Hancott (24) S Burton (11) D Studdert (13) T Pack (14) 92. A: S Murray (13) 38. B: T Schwab (21) 40. C: G Spradrow (25) 35 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: L Smith (18) 40 cb. S Venner (19) 40. D Morrisey (30) 39 cb. G Burgess (32) 39. C Robinson (15) 38 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: J Rogan (1) 38. B: B Shipway (16) 37. C: P Blake (26) 38 cb. Scr: S Parkinson (-1) 37.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: R Dowdell (10) G Evans (20) 82. A: J Liddle (8) 42. B: T Newcombe (15) 39. C: J Oliver (29) 41.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: C Spinks (30) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email