NSW & ACT Daily Club Golf Results 3 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 3 September 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: M Kilgannon (14) S Young (12) 78. 2B Agg Scr: L Hoban (Macquarie Links) A Storich (Macquarie Links) 60. A: S Young (12) 39. B: D Kennedy (14 Camden Valley) 39 cb. C: T Iredale (29) 41.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: J Merrick (9) 38. Div 2: M Blakeley (37) 41.

AVONDALE: Men: Stableford Team Multi: White: F Simper I Skinner B Hourmouzis J Beard 115. A: M Booth (11) 38 cb. B: F Simper (14) 38. C: J Bunting (26) 37. Scr: A Fitzsimmons 37.

BANKSTOWN: Women: Stroke: Foursome: P Grzetic (40) K Ann (30) 66. Scr: H Potter D Young 95. Medley: Stableford: W Butler (30) 38 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: G Flynn (13) B Standaloft (8) 48. W Coulter (20) 39. Scr: K Beck 32. Women: M O’Neill (43) 47. Stroke: Matchplay: K Coldrey (16) L Ritchie (20) bt K Ferguson (36) R Pollock (29) 21st. M Hayward (24) K Vickers (27) bt A Caterson (32) W Donelan (31) 5-4.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: R McNaughton (3) 40. Div 2: R McCaig (20) 37.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B Agg: D Reily (16) R Buckley (35) 75.

BAYVIEW: Women: Stableford: Medal Sep: A: D Hoschke (13) 36. B: L Hatch (28) 37. C: J George (39) 41. Gold: M Maher (36) 38.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: J Goodwin (2) 37. B: R Walters (17) 36. C: R Cullen (26) 34. Women: Stroke: Medal Sep: K Collingham (29) 71. C Rudneski (22) 74. F Vercoe (25) 76.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Aaron (37) 43.

BOWRAL: Women: Stroke: Foursome: C Turpie (32) R Downing 68. Foursome C’ship: P Barker C Warner 182.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: T Barnes (7) 38 cb. B: I Lam-Slade (17) 42. C: N Jurie (22) 39 cb. A Scr: D Hawkins 36. B Scr: P Sait 26. C Scr: P Dewhurst 21. I Lam-Slade (17) P Byrne (26) 49.

CABRAMATTA: Medley: Stableford: Men: White: A: G Richter (14) 37 cb. S Sparrow (14) 37. B: R Wilks (25) 37. J Jin (25) 36. Women: A Pham (24) 38. Stroke: A: L Thompson (9) 80. B: K Ingram (23) 72. C: T Shanahan (32) 73.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B Agg: P Wilson (23) R Katzberg (21) 77. 2B Agg Scr: J Bradbury S Meani 57. Black: A: P Bardsley (12) 39. A Scr: J Lewis 30 cb. B: S Humphreys (16) 39. B Scr: J Bradbury 23. C: P Wilson (23) 39. C Scr: R Katzberg 19. Challenge: P Wilson (23) 39 cb.

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: C Evans (23) 38 cb. A Kadir (34) 38 cb. Veteran Women: R Olsson (34) 39. D Peaker (45) 36.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: G Heron (14) S Lonergan (Bonnie Doon 22) 49. Men: Div 1: P Ellison (5) 40 cb. Div 2: S Lonergan (Bonnie Doon 22) 41. Women: J Kim (13) 39.

CASTLE HILL: Women: Stableford: Irish Team: L Wilson (29) L Jenkins (25) S Hunt (27) J Kim (39) 79.

CHATSWOOD: Stableford: Veteran Women: Team: J Potter (15) B Wilson (29) L Drane (43) R Beck (28).

COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: R Stringer (11) 3 up. B: I Boyce (38) 1 up cb. Women: S Clark (22) sq.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: S Barber (30) 40.

COROWA: Medley: Stableford: K Allsopp (33) 40.

CROMER: Women: Stroke: Medal Sep: A: H Selinger (20) 67. B: L Power (21) 71. C: J Johnston (34) 67. Hole in one: H Adey at 15th. Men: Stableford: T Morse (6) 38 cb.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B: G Saint (27) R Aitken (26) 49. Scr: P DeClauzel (5) S Holden (+2) 40. A: R Barnes (12) 41. B: M Todd (14) 43. C: R Aitken (26) 40.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: F Bagadion R Montano 46. F Bagadion (32) 41.

DENILIQUIN: Stroke: A: G Beckton (22) 69. A: G Beckton (22) 69. B: B Leetham (29) 68.

EASTLAKE: Men: Stableford White: Div 1: M Kelly (16) 44. Div 2: J Sesmilo (19) 39. Women: P Cheang (24) 38.

ELANORA: Men: Stroke Ambrose: White: J Davis-Rice (13) F Geddes (6) 63.25.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: A Casey (Windsor) (15) D Douwes (25) 76. 2B Agg Scr: J Wheatley J Perrott 70. A: M Rajca (0) 37. B: J Dyball (13) 41. C: J Joseph (31) 42. Hole in one: P Donkin at 15th.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: Medal Sep: A: F Chin (22) 71. R Toi (19) 78. C Reeves (30) 79. B: S Armstrong (31) 75. S Frost (33) 79 cb. P Johnson (36) 79.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: O Samson (12) 41. Div 2: M Gulli (29) 42. Scr: A Payne (Concord 32) . Women: Stroke: E Lovatt (28) 69.

GORDON: Medley: Stableford: 2B Agg: M Lindfield (25) J Huckson (31) 76. Men: A: D Barry (9) 39. B: K Pugh (17) 40. C: M Ryan (30) 40. Women: B Churche (23) 38.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Arthur (9) 37. B: D Eastwick (19) 39.

KOGARAH: Men: Stableford White: B McCarthy (25) 37. Women: Div 1: J Pinzone (27) 43. Div 2: D Chung (36) 37.

LANE COVE: Women: Stroke: Cup: K Moorehead (39) 63. Medal Sep: Div 1: Y Nikellys (33) 66. Div 1 Scr: J Weine 95. Div 2/Medal: K Moorehead (39) 63. Div 2 Scr: K Moorehead 102.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: R Grandemange (18) R Taylor (51) 51. A: K Gordon (10) 36. B: R Taylor (17) 48. C: B Metcalfe (22) 40. Hole in one: G McConnell at 13th.

LINKS SHELL COVE: Medley Stableford scr – T.Cadger 34, 1-R.Goodwin 39, 2-G.Crawford 34. Women’s Gold Medal 1. R.Wynn 67nett – 2. K.Green 73nett.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: B Wedderburn (21) L Back (21) 51 cb. 2B Scr: D Cirillo G Lawrence 41. A: D Michael (11) 42. B: F Pagano (17) 41. C: B Wedderburn (21) 42 cb. Jnr: B Bruce (Brighton Lakes  17) 39.

LONG REEF: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: K Smith (17) 74. Div 2: M Rowland (28) 73. Div 3: C Thompson (40) 74. Div 1 Scr: J Bowen 81. Div 2 Scr: M Rowland 101. Div 3 Scr: M Ison 112.

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: A: B O’Connell (19) 41. B: N Broome (33) 43.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: G Cochrane (18) I Jameson (11) 48 cb. A: D Herron (13) 41. B: G Moore (14) 47. C: B Cleary (21) 43. Scr: B Smith 37.

MONA VALE: Women: Stableford: A: R Cattanach (23) 38. B: B Logan (28) 41 cb. C: A Fallick (39) 40. Stroke: 4B KO f: R Laughton M Blagg bt R Harding M Mushan 5-3.

MONASH: Men: Stableford: J Cho (20) 37 cb. Women: K Mayoh (19) 37.

MOORE PARK: Men: Stableford White: P Reakes (36) 39 cb. Veteran: Gold: L Rapeport (24) 34 cb. Women: S Doyle (30) 35.

MUIRFIELD: Women: Stroke: Medal Sep: A: S Ra (15) 67. A Scr: M Kim 82. B: S Smart (25) 64. B Scr: L Brooks 94. C: L Howard (35) 70. C Scr: B Paviour-Smith 104 cb. Medley: Stableford: J Baikie (42) 38.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: J Blenkey 70. Div 2: J Sheppard 71. Div 3: R Gianacas 70.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: J Lee (31) 39. B: C May (42) 39.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: J Russell (33) 39.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: D Brown N Sandrejko 53. 2B Scr: B Benson A Gainsford 36. D Starte (18) 42. A: J Richards (8) 39. B: D Beirne (14) 41. C: M Lockley (25) 41.

NSW: Women: Par: P Keogh (8) sq cb. Div 2: M Wilde (24) 4 up.

OATLANDS: Men: Stableford White: I Robertson (24) 42. Women: Stroke: A: L Gyzen (9) 69. B: J Kim (24) 69. C: B Beasley (40) 74.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: T Underwood (20) R Cornwell (22) 77. G Mac Lennan (34) 39. Women: 9-hole: N Kempson (32) 17.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: A: R Hosking (25) 38. B: S Lester (30) 42. Scr: L Shaw 23. 9-hole: C Sprowles (32) 19.

PYMBLE: Women: Stableford: Irish Team: D Wickham G Blunt C Southwell L Scerri 91 cb.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B: A Johnston (29) L Hickman (23) 48. K McGovern (20) 39.

RICHMOND: Women: Stroke: Medal Apr: A: C Carter (18) 73. B: D Clark (32) 76. C: J Humphreys (36) 73. Trophy: J Humphreys (36) 73 cb.

RICH RIVER: Men: Par 4B: West: White: G Birch T Fordam 6 up cb.

ROSEVILLE: Men: Stroke Ambrose: White: K McArthur (23) K Powell (24) J Screen (17) N Robertson (23) 51.125.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: B Mitchell (21) 39. Women: Div 1: M Brown (17) 34. Div 2: V Franklin (26) 39. Centenary: L Whitney (33) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: L Kim (26) K Kim (16) 53. Men: K Kim (16) 46. Women: J Kim (26) 37.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: J Wheele (15) D Andrews (23) 49. 2B Agg Scr: P Furlonger (10) J Kable (0) 37. A: G Shephard (12) 39. B: C Portelli (17) 42. C: J Smith (21) 41. D: A Wainman (30) 41.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: P Waugh (20) M Alexander (Fox Hills 33) 49. Div 1: C Marshall (16) 42. Div 2: R Main (Dungog 19) 44. Scr: S Ballard 31.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: J Seyffer (7) 37. B: L Whiddon (13) 43. C: N Evans (22) 43.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B Agg: White: M Collie (5) M Davis (+1) 77. 2B Agg Scr: J Scruse C Riethmuller 59. A: D Shneier (12) 41. B: G Hayes (16) 37 cb. C: P Frawley (22) 38. Visitor: J Greig (Cabramatta 17) 33. Scr: J Scruse 36. M Davis (PGA) 39 cb. 2B Agg: Gold: R Bear (22) J Lee (21) 67. R Petersen (27) 37. Women: J McDade (23) 37.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: J McNaught (20) O Simonsen (Twin Creeks) (16) 50 cb. 2B Scr: N Renwick M Horton 40. A: J Larkin (11) 42. B: T Clarke (16) 41. C: G Gueco (32) 44.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: H Jang (14) 36. Div 2: H Brough (26) 47. Div 3: L Magee (49) 39.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: J Puxty (19) 42. M Richards (21) 40. Div 2: C Crombie (31) 45. L Prout (28) 39. Div 3: M Melick (34) 39. K Townsing (40) 38 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: M Williams (19) 40.

THE COAST: Veteran: Stableford White: B Toland (14) 40 cb. Women: Div 1: K Parker (26) 39. Div 2: S Halloran (45) 40.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: M Gibson (7) 45. B: J Bohringer (14) 43. C: M Bridgement (27) 46. Women: D Fraser (49) 47.

TUNCURRY: Medley: Par White: A: M Painter (15) 2 up. B: M Brogan (19) 4 up.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Yoon (22) 41. B: H Suh (23) 40 cb. C: M Wilson (38) 43.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: D Knox (26) J Riordan (30) 77. 2B Agg Scr: S Francis G Blair 54. A: W Husband (11) 41. B: G McMillen (15) 40. C: M Pattison (24) 37. Veteran: G Joukador (31) 40. Super Veteran: D Knox (26) 47.

WARRINGAH: Medley: Stableford: K Roche (18) 40 cb. 9-hole: White: I Bentham (33) 24.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Medal Sep: A: R Mason (12) 72 cb. B: D Payens (15) 70. C: D Halpin (22) 67. Scr: C Ritchie (4) 76. Women: T Elderfield (23) 75.

WINDSOR: Men: Stableford: 2B: P Davies (17) N Ponnusamy (29) 46. Mxd: W McDougall (31) D Shearer (15) 44. Women: K Rooke (26) K Griffith (36) 48. Men: G Chapman (7) 43. Women: J Koorey (28) 39.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: K Lobb (28) 65. Stableford: L Malouf (34) 36.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: A: P Wallace (11) 42. K Turner (11) 41. B: K Henderson (16) 41 cb. G Ganderton (20) 41. C: C Dall’Orto (25) 40 cb. D Clark (24) 40.

WYONG: Men: Stableford: S Boake (26) 41. Women: Stroke: Div 1: S Foskett (17) 73. Div 2: D Kemp (30) 67. Div 3: M Kirk (38) 71.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: D Beatty (26) 40.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email