NSW & ACT Daily Club Golf Results 2 September 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 2 September 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Daniels (5) S Bruce (13) 49. Div 2: E Malone (24) I Kerr (32) 54. 2B Scr: B Wadwell (2) T Felton (0) 42. 4B Agg: J Moore (24) G McCauley (32) E Malone (24) I Kerr (32) 151. A: M Daniels (5) 40. B: J Jeong (18) 41. C: M Barry (23) 45. D: U Dharmakirti (29) 44.

AVALON: Women: Stableford: C Thompson (27) 39. Medal: Div 1: W Sinnott (35) 29 cb. Div 2: K Clout (45) 31.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: L Anderson (45) S Barling (29) 46. Men: B Stephen (30) 38. Women: S Barling (29) 35.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: M Partridge (5) 35. B: R Treasure (15) 39. C: I Robinson (29) 40.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Pride S Noble 49. A: K Bailey (12) 38. B: G Lynch (15) 39. C: R Pride (23) 42.

BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: G Gray S Hall J Lodge (13.83) 73.17.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: M McNally (37) 43.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: J Stewart (21) A McCarroll (23) 85. Stableford Black: A: J Fabbro (12) 38. B: G Leonard (18) 42. C: A MacCarroll (23) 47. White: J Reeson (28) 37. Scr: R Jones 31.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: G Cole (21) R Dymock (16) 47. C Hoban (36) 41 cb. A: G Morris (8) 39. B: A Chan (17) 38. C: G Cole (21) 41. Scr: J Ashcroft 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Perrin (13) D Joy (20) 50. 2B Scr: J McFarlane G Mayfield 44. M Buckley (20) 44.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: P Rowe (15) W Sheil (26) 77. P Rowe (15) 39 cb.

BONDI: Men: Stableford: J Unicomb (24) 40.

BONNIE DOON: Men: Stableford: A: M Farrow (8) 40. B: C Kanellos (16) 40. C: M Claffey (21) 40. Scr: J Fuchs 38.

BONVILLE: Medley 2BBB Stableford 2B: T Baker (23) & K Edmonds (21) 47 c/b IND: C O’Brien (7) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: 3B Agg: W Ryan (22) A Lindsay (23) D Farthing (28) 107.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: N Sornvicai (13) R Kim (11) 46. Div 2: M Haining (21) T Haining (14) 50. Scr: J Alonso O Woodley 38. A: N Williams (11) 37 cb. B: P Baker (14) 43. C: M Haining (21) 43.

CAMDEN: Women: Stableford: A: M Humphrey (26) 35. A Scr: M Thorn 17. B: W Hyndman (35) 34. B Scr: J Gill 9.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: P Marks (22) S McGrath (32) 49. P Marks (22) 41.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: A Player G Powers 76. Scr: K Risk G Dalzell 59. A: D Shipp (3) 39. B: D Starr (15) 38. C: P Titherington (25) 44.

CARNARVON: Women: Par: 2B: A Cho (21) A Ko (19) 12 up. A: J Kim (13) 3 up. B: A Ko (19) 5 up. C: O Chaggar (32) 3 up.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Team: K Metzke (20) J Manevski (9) T Meiklejohn (5) C Boyle (25) 98 cb. A: J Manevski (9) 38. B: M Macleod (15) 44. C: C Boyle (25) 44.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: E Baldwin (26) 38.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: G Coonan (16) 41. B: B Robertson (17) 44.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: A Watson (23) P Fernandes (14) 49 cb. 2B Scr: J Armstrong M Thomas 47. A: W Foung (10) 42 cb. B: J Lee (16) 38 cb. C: V Curran (24) 42.

COROWA: Women: Stableford: A: S Lewis (23) 36 cb. B: F Hudson (32) 40. Men’s Stableford Div 1 G. Davie (8) 38. Div 2 R Green (14) 32, Div 3 P. Turner (24) 40.

CROMER: Stableford: 2B Agg: M Arcus P Jolley 78. A: M Gilbert (12) 39 cb. B: G Osborn (18) 43. C: D Anderson (28) 42. Scr: M Arcus 35.

CRONULLA: Women: Stroke: Foursome: A: R Wilson (33) J Reilly (45) 72. A Scr: N Haines (8) S Wiggins (5) 80. B Scr: B Turnbull (26) L Quattromani (28) 100. C Scr: N Green (36) L Lyos (31) 107.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Hodgkinson (13) 37. B: K McMillan (21) 42. C: R Armytage (25) 40.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Lazarus (28) D Paull (34) 52. Div 1: A Barnes (8) 40. Div 2: Z Higgins-ashby (27) 44. Scr: D Burazin 35.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: W Stephen (9) 37. B: A Elfman (13) 38. C: V Polishch (27) 36.

EVERGLADES: Men: Stableford Black: A: K Overhall (9) 42. B: P Goswell (17) 42. C: K Preston (24) 45. D: J Fischer (28) 48. Scr: K Overhall (9) 33.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: L McNamara (16) 42. Div 2: M Cruickshank (25) 37 cb. Women: Stroke: K Sutton (19) 66. Singles KO f: H Wastle bt M Doyle 3-2.

FORSTER: Men: Stableford White: A: P Drury (14) 40. A Scr: P Tilden (7) 31. B: B Gibson (16) 44. B Scr: K Broughton (17) 25. C: M McGrath (24) 42. C Scr: T Waterson (22) 19.

FOX HILLS: Mxd: Stroke: Ambrose: K Farley R Kent J McGinley S McGinley (12.125) 55.875.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Sep: Black: Div 1: J Castle (7) 63. Div 1 Scr: D Holland 77. Div 2: B Crowfoot (30) 69. Div 2 Scr: R Thompson 91. Stableford: P Holloway (20) 37 cb.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: A Bray (4) 41.

GOSFORD: Mxd: Stableford White: A: G Fitch (9) 41. B: P Avenant (16) 43. C: L Anderson (21) 41.

GOULBURN: Women: Stableford: W Stewart (13) 40. A: C Smith (14) 35. B: C Seaman (25) 30 cb. C: A Craig (41) 39. 9-hole: M Manfred (25) 16.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stroke: Ambrose: K Partridge (7) T Muddle (19) 64.5. R/Up: K Lee (36) & D Gaylard (32) 66.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: D Gilbert (21) J Rutter (7) 48. Men: A: C Schofield (15) 40. B: D Gilbert (21) 47. Women: L Baker (42) 40.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: R Feltrin (13) 38. B: M Nicholson (15) 38. C: G Gould (27) 41. Scr: J Helson 35. Women: Stroke: A: F Barnes (15) 67. B: H Hockley (31) 65. Medal Sep: H Hockley (31) 65.

JAMBEROO: Men: Stableford White: A Morris (23) 39.

KAREELA: Men: Stableford: A: G Emery (13) 42. A Scr: S Harding (4) 31. B: T Murphy (17) 39. B Scr: R Overhall (16) 21 cb. C: P Talbot (25) 40. C Scr: T O’Shea (23) 17. Women: Stroke: Ambrose: M Kinsella H Mulley 59.25.  Hole in one: C Payn at 17th.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: K Cribb (7) P Trevenar (10) 47. A: P Trevenar (10) 42. B: R Fessey (16) 40. C: M Peterson (36) 42. Veteran: B Scodeller (12) 40. Scr: K Matsuo 35.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: B Pearson (4) M Spence (9) 46. P Johnson (17) 42.

LEONAY: Women: Stroke Medal Sep: White: Div 1: L Cupples (22) 68. Div 2: R Chruszcz (45) 64.

LEURA: Medley Stableford: Group A: R Grdusiak (6) 38 pts, R/u S. Bonner (11) 35 pts cb Group B: P Hume (22) 40 pts, R/u J Townend (28) 38 pts cb. Scratch: R Grdusiak (6) 32 pts cb. 2BBB: P Hume (22) and W Elliott (8) 51 pts.

LIVERPOOL: Women: Stroke: A: H Montgomery (15) 74. A Scr: D Bruker (6) 81. B: V Micallef (30) 74. B Scr: J Lyons (21) 96. C: S Kwak (42) 62. C Scr: S Kim (33) 108.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: S Summerhays P Stephenson 51. A: J Edwards (8) 43. B: P Harrisson (13) 38 cb. C: J Crowley (24) 43. Scr: T Holley 40.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Multi: White: S Chitty (42) N Visione (42) 53. Men: A: L Atkins (14) 42. B: P Hendry (22) 42. C: P Smith (15) 38. Women: S Chitty (42) 42.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: L Patterson (29) R Berry (29) 55. S Richardson (12) 42 cb.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford: A: D Hooper (8) 38 cb. B: M Keniry (19) 42. C: T Bishop (20) 47. Women: Div 1: J Liddle (20) 40. Div 2: J Stapleton (39) 41.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B: White: M Lane (28) J Riley (8) 49. Men: T Smith (27) 41.

MANLY: Men: Stableford: A: A Tunny (3) 41 cb. B: E Du Preez (16) 44. C: M Bloore (30) 42. Scr: A Tunny 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: L Pullen (13) 37. Div 2: B Wheeler (19) 39. Women: Stroke: D Connellan (17) 65.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: B Brown (28) H Dolman (20) 50. A: D Rose (13) 40. B: L Winnacott (18) 43. C: B Brown (28) 39 cb. Scr: B Gross 36. 2B: Yellow: K Goodey (35) K Vines (31) 40. R Mills (28) 34.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: D Greek (7) C Steingold (24) 46 cb. Div 2: D Bain (22) R Briggs (18) 50. 2B Scr: M Perry C Abbott 37. A: S Hegarty (11) 37. B: S Taheri (15) 39. C: D Bain (22) 46. White: B Foster (29) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Eller (6) 37. B: K Vaughan (18) 39 cb. C: N Linder (20) 38 cb. Veteran: N Hindmarsh (15) 39.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: I Battersby (4) 39. B: R Surian (17) 39. C: C Henry (21) 41. D: B Freeer (34) 41.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Medal Sep: A: B Stewart (11) 43. B: V Bamford (17) 42 cb. C: D Graham (25) 43. Scr: I Bamford 35.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: B Cummerford (21) D Parsons (34) 50. Scr: P Richardson (7) S Callaghan (9) 36. A: A Paton (9) 39. B: C Godfrey (16) 39 cb. C: G Keating (23) 41. D: B Brown (30) 38.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: J Bryant (28) R Judson (32) 49. J Bryant (28) 45.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: S Manning (15) 42 cb. Div 2: S Walker (28) 41. Div 3: G Mcfee (45) 37.

NOWRA: Men: Stableford: T Hosler (10) 45.

NSW: Medley: Stableford: 2B: E Shapiro (23) H Woolf (33) 48. P Chay (23) 39 cb. White: R Shortland (25) 37 cb. Gold: M Messis (28) 31. Red: R Narayan (25) 28. Scr: A Steege 35 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: C Nursey (10) L MacInnes (31) 49. A: I Tanner (9) 41. B: N Hardy (17) 40. C: G Mcintosh (26) 47. Scr: S Tarrant (0) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford 2B: White: D Maguire (1) A Maguire (14) 44 cb. Men: A: P Ryan (2) 39. B: R Johnson (17) 37 cb. C: M Kevin (22) 39. Scr: P Ryan (0) 37.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Richmond (14) S Pascoe (22 Leonay) 49. 2B Scr: W Loveridge (Twin Creeks) M Devries (Twin Creeks) 42. Men: A: A Smith (3) 40 cb. B: J D’ermilio (14) 41 cb. C: A Crook (21) 40.

PYMBLE: Mxd: Stableford: Ambrose: A Nutting N Fraser H Crapp B Dean (6.25) 55.75 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Neeson (13) 38. Div 2: Y Cheng (24) 40. Div 3: D Harris (33) 40 cb. Div 4: K Muirhead (36) 40.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: N Walker (28) L O’Carrigan (+2) 82. Div 2: D Stollery (23) P Pfister (18) 74 cb. A: J Bloomfield (4) 39 cb. B: D Mcleay (15) 42. C: N Walker (28) 48.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Ambrose: J Weihen (37) M Joseph (25) E Gooch (29) L Ashman (30) 53.875.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: D Saywell L Norman 49.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Ambrose: A Bloomfield E Pektuzun M Howard N Govers (7.875) 53.125. Scr: P Brooks R Hale B Trent S Lawrence 63.

SHELLY BEACH: Women: Stroke: C’ship: Div 1: A Gale (18) 73. Div 2: A Jones (24) 70. Div 3: M Palmer (43) 70.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: R Yarad (33) B McGaw (29) 52. 2B Scr: M Reeve M Kelman 41. A: E Kim (11) 39 cb. B: J Cozens (17) 42. C: C Street (23) 44.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: T Gillogly (12) 39. M Farrow (5) 38. B: B White (13) 40. R Gibbs (17 Charlestown) 39. C: D Mattiske (20) 38 cb. D Gordon (20) 38 cb. Matchplay: B Livermore B Marron 1. T Tynan T McBride .

TERREY HILLS: Medley: Stableford: Irish Team: W Ma (20) K Qin (19) H Song (27) K Tan (22) 94 cb. A: M Fitzgerald (8) 42. B: M Burgess (17) 43. C: R Ogden (26) 45. Scr: M Manassen (3) 34 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: M Cross (31) T Hoy (10) 47.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: F Neill (19) S Miers (21) 45 cb. Scr: C Ueda S Beck 36. Hcp: J Kofod (9) 41. Scr: D Randall 37.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: M Batman (2) 19 cb. B: R McFarland-Opdam (19) 20 cb. C: C Forster (31) 22.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M Taylor (10) 38. B: S Nonneman (14) 37. C: N Brosnan (23) 40. D: L Bright (28) 39. Gold: L Rickard (27) 31.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: S Capper (17) P Clover (17) 88 cb. A: M Fitzgerald (9) 41 cb. B: P Clover (17) 40. C: D York (21) 42. D: G Cook (28) 42.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Lester-Smith (27) J Boardman (13) 50. 2B Scr: G Harkness A Sutton 39. A: L Naude (12) 44. A Scr: A Sutton 39. B: D Shepherd (16) 41. B Scr: J Boardman 28. C: B Smith (23) 43. C Scr: G Coltman 22.

WALLACIA: Women: Stroke: Ambrose: J Farkas C Hoppe (15.75) 69.25.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: M Crombie (8) M Cuzzilla (13) 77. A: S Murray (13) 40. B: P Donnelly (17) 41. C: A Peacock (21) 43. D: B Kelly (33) 40. 9-hole: I Bentham (32) 18.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: G Scott (18) 39 cb. R Whitcombe (16) 39. T Smith (15) 38 cb. L Smith (18) 38. T Lloyd (28) 37.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: S Wright (15) S Symeou (13) 73 cb. A Field (23) 43. Scr: S Parkinson (-1) 34.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: G Brown (13) B Stanford (27) 79. A: R Hogan (+2) 39. B: K Allen (18) 41 cb. C: B Stanford (27) 45. Scr: R Hogan 41.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: C Gilligan (18) 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email