September 17, 2021

Daily Club Golf Results 30 August 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 30 August 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 30 August 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: A Wigglesworth (23) J Wigglesworth (24) 55. Mxd: S Kwon (30) Y Kwon (14) 47. Men: Div 1: K Adeline (15) 39 cb. Div 2: A Wigglesworth (23) 43. Women: S Kwon (30) 39 cb.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: J Maurer (22) A Maurer (27) 48. Men: K Gan (10) 42. A Scr: E Zhou 32 cb. Women: A Maurer (27) 44. Scr: H Lee 23. Mxd: Foursome: K Leamon W Leamon (22) 42.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: A Wood C Russell 50. 2B Scr: D Daskal L Ebb 37. Men: A: B Thompson (9) 42. B: D Halliday (16) 44. C: M Keeble (22) 42. Women: J Collis (19) 37.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: B Moore (16) 39 cb. Women: Stroke: Medal Aug: K Coldrey (16) 61. Salver: K Coldrey (16) 129.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: G McKinnon (12) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: J Dixon (14) 40. B: L Rubin (20) 38. Women: Gold: F Trew (45) 36. Medley: A Chee (19) 46. Scr: T Atley (0) 31.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Iuliano (10) F Hardiman (20) 47. Mxd: J Ang (30) L Ling (19) 48. Men: O Newling (25) 40. A: R Stavropoulos (12) 37 cb. B: M Jeffrey (18) 38 cb. C: J Abihanna (23) 38. Scr: S Warncken (4) 33. Mxd: L Ling (19) 42. Women: K Bryant (22) 40.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: S Hollows (Qantas 29) A Hassan (St Michaels) 46. H Pizanias (18) 38 cb. Scr: M Underhill 31.

BONDI: Men: Stableford: 2B: J Beardmore (15) L Furlong (0) 45. J Beardmore (15) 42.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: P Clark (11) 37 cb. B: P Kearney (14) 39 cb. C: R Di Stefano (19) 38. Scr: G Fyson (4) 33. Women: S Ang (45) 39.

BOTANY: Men: Stableford: L Bradd (13) 35.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: J Dunn (2) 40 cb. B: A Cavasinni (19) 42 cb. C: A Mclauchlain (26) 44. A Scr: J Dunn 38. B Scr: S Nahlous 27. C Scr: C Stone 22. Medley: 2B: Stableford: A Mclauchlain M Bennett 54.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: M Stojic (7) M Olic (15) 72. Div 2: N Sornvichai (13) C Nguyen (25) 76. Scr: T Curic (7) K Ferry (7) 39. Medley: 2B: J King (12) K King (21) 76. A: N Narayan (10) 37. B: M Ly (15) 39. C: D Ho (26) 42. Women: A Pham (25) 39.

CAMMERAY: Men: Stableford: C Leadle (7) 37. Women: L Edwards (30) 36.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: G Batman (2) 39. B: D Taylor (18) 41. C: K Dang (32) 41. Scr: B Davies (-2) 34. 2B: M Wiggins (23) G Sutton (27) 49. Hole in one: L Kelly at 4th.

CARNARVON: Men: Stableford 2B Agg: White: J Duke (25) B Donnellan (5) 82. 2B Agg Scr: S Moylan J Lind 67. Mxd: 2B Agg: H Lee (11) SB Kim (17) 78. 2B Agg Scr: H Lee TS Lee 50. Men: A: Z Pavlovski (9) 41 cb. B: RK Lee (17) 41. C: JH Duke (31) 45.

CASTLE HILL: Medley: Stableford 2B: Black: D Thomas (25) J Giorgiutti (21) 45. Men: A: A Mcintosh (2) 39. B: D Beggs (13) 40. C: G Koumantakis (23) 41. Women: J Lee (27) 30. Mxd: Stroke: Foursome: C Brown (11) M Fitzsimons 70. Scr: C Brown M Fitzsimons 81. Foursome C’ship: K Romer P Idquival 169. C Brown M Fitzsimons 176 cb. Hcp: G White B White (18) 147. R Perkins M Tesoriero (27.5) 148.

CHATSWOOD: Medley: Par: 2B: J Young (20) G Pattison (18) 10 up. J Young (20) 7 up. S Allan (29) 1 up. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Richardson T Savage (8.5) 163 in playoff.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: R Miller (13) 40. Women: M Sadler (8) 38.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: R Ren (34) D Shi (23) 50. 2B Scr: B Phillips J Armstrong 47. A: G Hodgson (13) 41. B: L Toomey (17) 42. C: Y Nikellys (45) 45.

COROWA: Medley: Stableford: J Taylor (16) 37. Runner-up G. Cox (22) 36 c/b.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: B Deacon (6) R Knapp (24) 52. Women: 2B Agg: H Maloney (29) T Marsden (25) 46. Medley: A: B Deacon (6) 42 cb. B: R Jones (24) 40. Scr: B Deacon 36.

CRONULLA: Men: Stableford: J Garlick (24) 43. Scr: R Simpson (-1) 35. Women: S Bennett (27) 36 cb. Scr: D Rann (11) 26.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Hotchkiss (9) G Koh (16) 48. Div 2: H Salacup (33) A Salacup (36) 51 cb. Mxd: C Patterson (29) K Patterson (18) 50. Men: L Tuckerman (21) 45. Scr: J Fearnley 37. Women: C Patterson (29) 46. Mxd: Trophy: C Patterson (29) K Patterson (18) 50.

EASTLAKE: Stableford: A: L Hawkins (11) 39. B: T Evans (20) 43. C: P Bligh (23) 43. Scr: J Bodeker (0) 37.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: K Allchin (27) K Allchin (34) 48 cb. Men: B McCaughan (21) 39. Women: Green: L Buckley (27) 43.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B Multi: Div 5: J Anderson (36) R Anderson (18) 79 cb. A: L Gregory (9) 38 cb. B: B Martin (18) 40. C: G Harris (23) 43. Women: Div 1: J Lawson (23) 37. Div 2: M Thorley (30) 37.

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: P Beaver (18) 70. Div 2: R Wilson (32) 66 cb. Women: S Simpson (22) 71.

FORSTER: Medley: Stableford 2B: White: S Rattery (30) S Rattery (15) 50. Green: R Hellings (26) 43.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: D Kim (10) 38. B: G Barrett-Thompson (14) 38. C: D Ward (25) 38. Women: R Wilson (30) 37.

GORDON: Women: Stableford: J Galloway (36) 42. Men: C O’Rorke (17) 37 cb. Medley: 2B: J Galloway (36) G Barnwell (39) 53.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: W Jones (scr) L McCarthy (13) 60.75.

HOWLONG: Medley: Stableford: 2B Agg: J Arthur (11) K Tuckett (1) 73. A: J Arthur (11) 42. B: A Arnot (24) 40 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: T Brennan (42) 39. Women: J Anderson (21) 37.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: G Emery (22) C Wong (15) 50. Men: A O’Connor (10) 39. Women: C Graham (23) 38.

KILLARA: Men: Stableford White: F Hawach (16) 44. Women: Green: A Lake (26) 42. Medley: White: J Summons (15)  R Cahill (11) 48. Mxd: J Lake (21) A Lake (26) 48.

KOGARAH: Men: Stableford White: A Borg (14) 39. Scr: D Gallagher 37. Women: D Duffy (34) 39. Medley: Stroke Ambrose: P Jenkins (10) S Greaves (16) 51.75.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: R Montano (14) B Walker (15) 81 cb. A: C Dowling (3) 42. B: J Petruzzelli (13) 44. C: N Fennelly (28) 46.

LANE COVE: Women: Stableford: L Blackwell (49) 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: M Cho (12) Y Na (16) 50. 2B Scr: G Richards G Nardo 40 cb. A: J Kim (12) 43. B: A Collins (14) 42. C: G Ngothanh (21) 42. Women: Stroke: A: N Lee (14) 71. A Scr: Z An 80. B: E Ipschitz (25) 67. B Scr: L Elliott 98. C: V Micallef (31) 68. C Scr: P Park 103.

LONG REEF: Men: Stableford: M Loomes (13) 42. B Ferguson (15) I Ferguson (45) 42. Women: P McMahon (29) 40. W Thomas (29) P Bardsley (24) 40.

LYNWOOD: Medley: White: Scr: D Scuglia (-4) 37. A: B Seale (12) 42. B: H Patel (18) 40. Medley: Stableford 4B: C Woods (10)  B Seale (12) 49.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: J Brooks (15) 41.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: A: M Vranjkovic (10) R Barrington (30) 78. R Barrington (30) 41 cb.

MANLY: Stableford: M McKeand (24) 42. Men: Stableford White: A: A Stevenson (6) 43. B: S McKay (18) 44. C: J Fitzgerald (24) 41 cb. Scr: A Stevenson (6) 37. Men: 9-hole: White: V White (28) 23. Women: Yellow: M Martin (18) 17.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J Carter (7) 38. Scr: D Fletcher 35. Women: Stroke: J Johnson (30) 62. Scr: K Lindsay 81. Medal of Medallists: J Johnson (30) 62. Veteran: D Sebbens (21) 65.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: L Pullen (13) B Scanlon (13) 73. Div 1: J Camarda (15) 38. Div 2: F Keh (25) 38. Scr: M Williamson 31.

MONA VALE: Men: Par: M Dunn (23) 4 up. Women: B Sinigoy (25) 5 up.

MONASH: Men: Stableford: Team: T Pogroske (35) M Wainer (12) D Bachmayer (23) N Leiboff (23) 122. Mxd: T Chen (31) P Lim (29) G White (32) E Hobson (37) 123. Men: D Craig (37) 41 cb. Hole in one: A Tse at 3rd. Women: Stableford: T Chen (31) 41. Mxd: 2B Scr: J Choi (6) S Choi (9) 36 cb.

MOORE PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: F Cusack (13) J Allan (12) 60.25. Scr: L Quilliam S Graham 66.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Song (23) J Kim (18) 49 cb. J Wysiecki (18) 43.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: M Boyle (19) M Baxter (28) 50. Mxd: M Rechichi (31) B Townhill (24) 52. Women: L Oldfield (29) B Boyer (33) 50. Men: A: S McCloskey (12) 40. B: D Hudson (15) 40. C: S Dunn (23) 40. D: M Bow (34) 42. Women: Div 1: A Lee (13) 38. Div 2: L Oldfield (29) 42.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: B Sutton (20) 39.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: A Burns (38) R Walsh (21) 51. M Newman (32) 40.

NOWRA: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: J Levi M Westaway (11.5) 170.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: C Taylor (22) P Terry (31) 71. Y Jeon (16) V Ku (35) 80. Men: D Sally (21) 49. Women: A Butt (21) 42.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: C Webb (21) D Allum (36) 50. Men: P Barber (26) 44. Hole in one: K Gibson at 14th. Women: Stableford: L Moore (32) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: C Sim (40) S Nelson (36) 49. Men: S Williams (20) 43. Women: P Jensen (31) 40. A Studdert (44) 45.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: M Gibson (15) 38. Div 2: C Luck (19) 41. Scr: C Mcmahon 28. Hole in one: C McMahon at 8th. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: A Grellis (22) 62. Div 2: G Creighton (34) 60. C’ship: H Parkes (15) 250.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: C Jennings (9) 37. B: K Coote (18) 41 cb. C: E Barry (26) 42. Women: J Benson (25) 37. Medley: 2B: J Benson (25) R Benson (15) 50.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A: K O’Connell 38 cb. B: R Wilson 39. Women: C Ho 39. Snr Green: D Rostron 33 cb. Mxd: 2B: White: J Twomey  P Twomey 47 cb.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: L Pledger (10) 38. Div 2: J Roach (19) 39. Women: P Wares (43) 30.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: R Moulder (20) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Ambrose: Scr: A Middleton M Bang 67. Hcp: C Woo L Cuenca (6.25) 59.75. Mxd: S Park K Kang (6) 65.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: M Pearce (21) G Pearce (17) 76. A: M Smith (11) 39. B: A Gale (17) 39. C: M Pearce (21) 40.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: C Margetts (20) 38 cb. Div 2: A MacDonald (27) 36.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: P Gounden (24) Y Gounden (14) 52. Div 2: K Rush (14) K Hinkley (19) 49. Scr: S Buckley K Buckley 39. A: A Moore (8) 41. B: J Gillett (17) 43. C: R Gear (26) 39.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: H Kim (14) D Yo (21) 53. Men: J Kim (23) 44. Women: Y Kim (+2) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: D Puxty (12) 41. M Fisher (10) 38. B: A Smith (14) 40 cb. P Stephenson (18) 40 cb. C: T Norris (19) 39. F Sharpe (21) 38. Women: Div 1: J Sibbons (20) 40. K Edwards (13) 39. Div 2: S Ireland (24) 42 cb. M McManus (36) 42.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: J Wise (21) 33 cb.

THE COAST: Mxd: Stroke: Ambrose: T De Kievit (10) D De Kievit (24) 63.5. Medley: Stableford: A Reynolds (17) 41. Scr: C Matthews 33.

THE LAKES: Women: Stroke: Div 1: I Kaloudis (11) 76. Div 2: N Harwood (28) 78. Salver: A: J Loveday 156. Medley: Stableford: 4B: H Xu (13) R Hee (22) 46. Scr: M Henley C Hartas 36. S Grossberg (26) 40. 4B: M Faraday (12) O Quach (24) 46 cb. Scr: P Cook J Murphy 38.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: S Naughton (11) 35. B: S Campbell (18) 35. C: L Purtill (25) 39. Medley: Gold: J Huckel (25) 31. Women: J Loversidge (30) 37.

TOUKLEY: Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A Scr: K Boyd A Boyd 119. A: A Deane C Cranston (9) 108.5. B Scr: A Andrews D Andrews 145. B: N Beukers A Aitken (26) 118. C Scr: S Murray J Lindley 149. C: D O’Meara D O’Meara (29) 106.5.

TUNCURRY: Men: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: A Scr: B Germon G Ellis 113. B Scr: M Ware F Satin 134. C Scr: P Morris R Milligan 135.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: K Loh (15) C Bonovas (6) 68. Men: A: C Park (11) 37 cb. A Scr: J Tolomeo (2) 33. B: K Loh (15) 41. B Scr: R Del Carmen (13) 24. C: N Lee (33) 37. C Scr: P Anderson (26) 15. Women: Green: J Jeong (44) 34.

WAKEHURST: Men: Stableford: M Faigan (24) 36. Women: R Rummans (37) 36. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: J Govan E Govan (24) 70. Scr: B Mason S Cathcart 84.

WARRINGAH: Medley: Stableford: J Eagleton (31) 40. White: A Gale (13) 41. 9-hole: M Mccrann (18) 19.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: Y Mudiman (0) S Hall (0) 78. Div 2: C Wilson (22.5) P Wilson (22.5) 66.5. A: C O’Reilly (15) 43. G Arreza (23) 39 cb. K Bruton (9) 47. S Brown (18) 47.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: Ambrose: A Singh (15) S Thorn (7) 61.5.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: T Crowe (12) 38. Div 2: B Raymond (19) 38. Div 3: F Kleiner (28) 39. 2B Agg: I Stewart (14) T Crowe (12) 71 cb. Women: Stableford: J Tomi (43) 37. Medley: 9-hole: White: J Black (15) 21.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: A Deaves (12) C Sharp (11) 79 cb. Mxd: S Jeong (22) A Jeong (29) 78. Men: Div 1: M Gosling (13) 42. Div 2: S Jeong (22) 42. Women: C Ford (29) 42.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email