NSW & ACT Daily Club Golf Results 25 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 25 August 2020.

ASQUITH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: M Simmons (17) C Boyd (21) 72. Div 2: J Shin (24) J Kim (20) 70. Div 3: S Podgornik (38) J Cooper (34) 73. Foursome C’ship: Div 1: M Simmons (17) C Boyd (21) 184. Div 2: C Greenland (35) B Munday (30) 201. Div 3: S Podgornik (38) J Cooper (34) 229.

AVALON: Men: Stableford: 2B: R Mitchell (26) P Williams (34) 44.

AVONDALE: Women: Par: Trophy: M Hullah (26) M Brownrigg (31) 10 up.

BALGOWLAH: Women: Stableford: A: J Thorburn (24) 39. B: C Angelucci (49) 48.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: G Sheary (16) 38 cb. B: J Riccord (31) 41.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Richards (23) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: J Doering (21) D Doering (26) 79 cb. Men: Div 1: D Ineson (12) 39 cb. Div 2: C Hunfalvey (18) 42. Scr: G Whyte 35. Women: Div 1: D Sainty (13) 39. Div 2: D Doering (26) 42 cb. Div 3: L Hodge (37) 40 cb.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal: N Walsh (30) 64 cb. C’ship: A: L Moles (19) 259. B: N Walsh (30) 293.

BONNIE DOON: Women: Stroke: Foursome: V Gibson (34) P Austin (42) 72.

BOWRAL: Women: Stableford: S Ayre (22) 35.

BREAKERS: Men: Stableford: A: P Searle (15) 36. B: D Walsh (21) 38. C: J Schuj (22) 38. D: P Sautelle (31) 40.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford Black: J Gardiner (19) 37. E Maniago (34) 36.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: K Chan (15) 35. B: J Mann (16) 35.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: J Wolfe (18) C Williams (12) 49. 2B Scr: M Callaby (PGA) J Kindred 36. A: P Donovan (12) 41. B: G Hitti (13) 40. C: M Blundell (21) 40.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: H Holmes (20) 37 cb. Team: L Evans (6) J Rumpler (8) cb. R Wallace (7) P Clark (10) 48.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: K Wilson (19) 36 cb. Div 2: A Allsopp (26) 40. Div 3: S Prater (35) 43.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stroke White: T Wouters (23) 71.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: A Whiting (29) 36.

CROMER: Women: Stableford: Irish Team: R Hall H Maloney C Crawford L Dinnie 92.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 1 Scr: Y Kim 85. Div 1: T Hilton (21) 70. Div 2 Scr: Y Koh 89. Div 2: J Tunks (29) 66. Div 3 Scr: L Kim 101. Div 3: I Lee (41) 70.

EASTLAKE: Stableford: S Warner (13) 42.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Joass (18) B McCann (28) 72. 2B Agg Scr: M Rajca J Wheatley 59. A: D Beazley (Cumberland 12) 36. B: T Douwes (16) 38. C: A O’Neill (24) 38. D: J Joseph (32) 38. Hole in one: M Hendry at 15th.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: J Lindfoot (28) 35.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: A Scott (20) 72. B: D Wiggins (29) 72. C: S Barwick (40) 69. C’ship: A: C Affleck (11) 253. B: M Pegram (30) 303. C: A Browning (34) 318.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: L Bell (28) 41. Div 2: G Thompson (54) 34.

KAREELA: Women: Stroke: Foursome C’ship: A: G Berges D Hibberd 60. A Scr: C Fifield E Hocking 85. B: G Stewart S Eller 67.5. B Scr: D Bishop R Underwood 101.

KILLARA: Women: Stableford: Div 1: C L’Estrange (14) 70. Div 2: A Carroll (26) 69 cb. Div 3: A Scarf (32) 75. Div 4: J McFadzean (38) 73 cb.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: N Fennelly (28) G Kehlet (33) 47. 2B Scr: K Shepherd (1) R Allison (1) 39. A: D Heather (12) 37 cb. B: C Pilgrim (14) 39. C: J Chrystal (20) 38 cb.

LEURA: Women: Stroke: Ambrose: C Moore (13) E Scullion-Stewart (35) 67.

LINKS SHELL COVE: Medley Stableford scr; G.Stinson, (39) 1st; Zac Hill, (39) 2nd – F.Losurdo, (39) – 3rd; P.Cheetham, (38).

LIVERPOOL: Medley: Stableford White: D Stephen (25) 49.

MANLY: Women: Par: Bowl: Div 1: C Merrett (21) 3 up. Div 2: K Cistulli (24) 3 up. Div 3: S Webb (35) 2 up cb. Scr: J Lord (7) 7 down. Par Yellow: S Munro (45) 3 down. Stableford 9-hole: C Jemison (41) 19.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: C Harris (23) T Gorringe (24) 47. 2B Scr: C Nikolaou H Mulholland 39. M Ottaway (13) 43. Scr: D Cremin 34. Women: Par: J Priem (18) 5 up. Veteran Women: C Van der Brink (26) 4 up.

MONASH: Men: Stableford: A Bedford (7) 34 cb. Women: 4B: E Loke (28) L Smith (33) 47.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Haggar (31) F Fitzgerald (40) 50. J Haggar (31) 40 cb.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J MacDonald 38 cb. Div 2: J Bosworth 36. Div 3: R Gordon 37.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Ambrose: A: A Stubbs B Boyer R Bond L Oldfield 55.875. B: J Flaherty M Feltham M Forer P Mather 59.125. C: A Carter D Donohoe L Dawson P Beatty 56.5.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Cox R Haskard 46. C Cox (11) 39.

NOWRA: Women: Stableford: Team: J Buttle (26) D McManus (45) A Flower (38) Y Waite (40) 80. Veteran: P Davis (12) P Reid (27) R Currie (17) M Shanahan (27) 81.

PALM BEACH: Women: Stableford: K Warren (37) 37.

PYMBLE: Women: Stableford: 2B: M D’Alessandri (36) J Schienk (23) 48. Div 1: N Walton (22) 43. Div 2: J Schienk (23) 40.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: R Lopresto (29) D Cornwell (33) 75. A: T Roscoe (11) 39. B: J Ballenden (17) 37. C: D Cornwell (33) 42. Scr: C McMahon 32.

RICH RIVER: Men: Stableford 27-hole: East: White: A: S Cronin (15) 45. B: C Gniel (21) 40. C: M Arnold (25) 41.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1 Scr: S McAllister 84. Div 1: J Leahy (26) 69. Div 2: L Cahill (31) 63. Div 3: H Olivier (34) 65. Stableford: 9-hole: Y Daniels (26) 19. Green: J Harrison (45) 23.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: J O’Rourke (30) R Jordan (36) 57. W O’Rourke (30) 54. R Jordan (36) 45.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: M Crawford (19) 33. Div 2: T Levy (27) 37. Scr: J Buckley 17. Centenary: Div 2: L Nelson (21) 39. Div 3: A Perkins (42) 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: Split Six: J Griffiths (25) R Brown (30) 81. White: A: W Stafford (11) 39. B: J Hardie-Tudhope (17) 40 cb. C: O Stadelmann (20) 41. D: D Brownlee (27) 42.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: J McKinlay (9) 38.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Coffey (4) 38. B: M McNally (19) 42. C: D Nicholson (24) 40. Women: Yellow: Div 1: J Noden (20) 38. Div 2: K Coulter (37) 35.

ST. MICHAEL’S: Women: Par: 3B: C O’Brien (28) L Undy (36) P Pitsawong (11) 20 up.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: R Costello (6) M Villa (17) 52. Scr: D Mirkovic J Field 40. A: R Costello (6) 42. B: R Day (15) 43. C: I Waterson (18) 44.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: M Kim (23) 38. Div 2: G Kwak (30) 38.

TALLWOODS: Stroke: Veteran Women: Div 1: J Sibbons (21) 68. M Wright (23) 70. Div 2: L Norris (35) 66. J Chilton (27) 69 cb. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: J Russell (33) 20 cb. D Thompson (18) 20.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Vass (15) 40.

THE COAST: Medley: Stableford White: A McGregor (40) 48. R Sharland (15) 42. Scr: R Farrugia 31. 2B: L Fulton (40) S Moutzouris (43) 51.

THE LAKES: Men: Stableford White: H Jiang (24) 40. Women: Div 1: J Taylor (13) 38 cb. Div 2: W Stiff (39) 41.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: P McGee (33) J Meers (34) 47 cb. Men: A: R Henderson (8) 40. B: F Katf (21) 38. C: J Teuma (30) 38. Women: J Meers (34) 39. Scr: N Blizard 31 cb.

TOCUMWAL: Women: Par: A: P Wilmot (12) sq. B: L Cooper (20) 1 up. C: E Muir (30) 2 down. Gold: A Brown (8) 2 down.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1 Scr: Y Boardman (4) 84. Div 1: J Everett (22) 72. Div 2 Scr: T Mastello (27) 99. Div 2: G Terbutt (33) 66. Div 3 Scr: M Bird (36) 108. Div 3: S Payne (45) 70.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: G Cush (6) 39. A Scr: R Moran (1) 37. B: R Grace (15) 38. B Scr: M Lani (16) 22. C: P Ainscow (29) 42. C Scr: M Todd (20) 21.

WAKEHURST: Women: Stroke: Salver: A Werner (32) 71 cb. Scr: A: L Shapiera (12) 86. B: A Gatland (5) 87 cb. Stableford: Salver: J Facer (35) 38.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: P Low (6) D Coombes (23) 50. W Nelson (26) 43 cb.

WARRINGAH: Women: Par: Div 1: J Freeman (22) sq. Div 2: K Leo (30) 1 down. Div 3: L Rice (32) 1 up. Div 4: M Marsh (38) 2 down.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Byrne (27) 40.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: V Smith (29) 34. B: L McMorrow (45) 42.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: S Crestani (25) 71. Div 2: L Hallinan (32) 71. Div 3: C Morson (41) 70. Div 1 Scr: B Hammond (15) 87. Div 2 Scr: G Earl (26) 100. Div 3 Scr: D Cawston (35) 106. Captain’s Trophy: C Morson (41) 70.

WYONG: Men: Stableford: L Bench (20) 40. Women: R Clift (26) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: A: T Brewer (5) 39. B: F Exton (22) 41.Slugline

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email