September 25, 2021

Daily Club Golf Results 23 August 2020

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf Results 23 August 2020

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 23 August 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: C Brobbell (16) A Gorrie (15) 54. Mxd: W Kim (33) W Lim (40) 45. Men: Div 1: A Gorrie (15) 45. Div 2: D Avers (28) 39. Women: F Liu (30) 36.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: P Banks P Noble 48. Men: White: T Beesley (18) 38. A Scr: S Gresham 31. Women: D Dorney (42) 41. A Scr: S Thompson 27. Medley: Mother/Son Trophy: D Dorney (42) A Dorney (16) 47. Father/Daughter Trophy: E Mew-Sum (28) T Mew-Sum (23) 44.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: S Macdonald D Jeacle 46. 2B Scr: A Rathbone J Lloyd 37. Men: A: B Thompson (8) 38. Medley: B: Q Miao (15) 37 cb. C: M Power (22) 38. Women: D Young (22) 38.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: A Dashwood (36) 42. M Mcleod (19) 39. Women: Stroke: Medal Aug: W Donelan (31) 64. Medal: K Coldrey (16) 87.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: C Willard (+3) T Chan O Walker J Angel 50.125.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: K Read (12) L Weynton (28) 47. Men: Div 1: K Read (12) 38. Div 2: D Bouman (18) 38. Women: Gold: J Longworth (22) 35. Medley: Scr: T Atley (0) 27.

BEXLEY: Medley: Stableford: Split Six: D Watt (14) G Lawrence (22) 72. B Patterson (11) 38. Scr: S Lindsay 29.

BONDI: Men: Stableford: N Banwell (18) 33.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: G Lattouf (5) 37. B: M Fenton (13) 37. C: M Goodman (24) 37. Scr: D Hanafi 35. Women: Stroke: M Johnstone (23) 70.

BREAKERS: Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Scr: S Hopkins (18) G Bainbridge (11) 129. Hcp: L Hajduk (45) D Hajduk (16) 95.5.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: L Whittemore (11) 35 cb. B: M Cook (17) 39. C: L Goulay (31) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: M Stojic (7)  A Svorinic (14) 41. Div 2: N Sornvichai (13)  S Mungkunk (17) 46. Scr: W Dunn (4)  R Bruker (4) 37. J Jones (44) Z Diamant (25) 46. A: W Dunn (4) 38. B: S Mungkunk (17) 40. C: E Labas (25) 37. H Glenday (27) 40.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: B Ryan (6) 39.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: R Leadbeater (23) K Reus (28) 50 cb. 2B Scr: P Ellison G Lougnan 39 cb. Mxd: 2B: Y Choi (32) Y Yoo (25) 49. 2B Scr: B Threlfo J Threlfo 31 cb. Women: 2B: J Whang (16) M Chae (21) 46. Men: White: A: P Ellison (6) 43. B: T Khoury (16) 43 cb. C: J Choi (26) 42. Women: Div 1: A Cho (12) 38. Div 2: E Kim (21) 39. Div 3: V Park (29) 37.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: D Geraghty (23) B Geraghty (34) 48. 2B Scr: S Kemp H Wilde 37. Men: A: S Kemp (7) 37. B: G Mallett (12) 39. C: B Geraghty (34) 41. Mxd: Stroke: Foursome: C Williams R Stevens (30.5) 71.5 cb. Scr: K Romer P Idquival 82.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: G Pattison (19) P Barry (11) 50. P Barry (11) 41. R French (18) 37.

COBRAM BAROOGA: Medley: Par: C Chandler (40) 1 up cb.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: R Ren (37) R Wang (33) 50. A: J Lim (14) 39. B: K Every-Burns (19) 39. C: R Ren (37) 44.

COROWA: Medley: Stableford: D Smith (14) 40.

CROMER: Medley: Par: 2B: T Kardash (16) J McCormack (21) 10 up cb. J Keller (26) R Keller (36) 8 up. A: D See How (6) 5 up. B: J Emmerton (23) 6 up. Scr: D See Hoe sq.

CRONULLA: Mxd: Stableford: Team: R Maxted (19) T Maxted (20) J Convoy (11) D Convoy (15) 130. Men: I Fan (5) 36. Stroke: Ambrose: A: J Cripps (+3) G Wild (12) 62.75. Scr: J Cripps (+3) G Wild (12) 65. Women: E Brus (24) 71. Scr: C Perkins (2) 80.

CUMBERLAND: Stableford: 2B: J Shim (36) M Nam (31) 50 cb. Scr: P NIcholls D Barton 37. Men: Div 1: S Park (12) 42. Div 2: C Kim (19) 43 cb. Div 3: K Smith (28) 45. Scr: D Barton 34. Women: A Shim (39) 43.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: G Touhy (15) L Butler (17) 47. G Burke (28) 41. Scr: C Williams 32. Mxd: 2B: R Franzke (23) J Martin (27) 47. Women: J Watson (12) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: G Maglynn (1) 36. B: E O’Brian (20) 37. C: M Cox (23) 36. Scr: J Bodeker (0) 33.

ELANORA: Medley: Stableford: 4B: J Lloyd (27) T Lloyd (14) 45. Men: B McCaughan (21) 37. Women: A Brauer (30) 41.

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Black: S Nicholas (38) L Robinson (12) 48. A: W Bright (12) 37. B: B Martin (16) 38 cb. C: G Harris (21) 40. Women: Div 1: C Yu (27) 37. Div 2: M Burton (43) 36 cb.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: P Pinnuck (8) 36. Div 2: D Pyke3 (19) 36 cb. Women: J Dean (20) 37.

FORSTER: Medley: Stableford 2B: Green: J Brogan (42) M Brogan (40) 50. M Brogan (40) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: K O’Connor (8) 32. B: J Lee (15) 37. C: N Byrnes (30) 37. Women: R Wilson (30) 35.

GORDON: Men: Stableford: G White (22) 36. Women: P Summerfield (35) 33.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stroke: Ambrose: L Barneveld (44) P Parker (14) 68.5. Men: KENO Ambrose: T Darby (16) C Bliss (6) 69.5. Mxd: R Longfield (20) M Feltham (8) 69.

HAWKS NEST: Men: Stroke: C’ship: A: W Gorton (1) 318. B: G Acret (15) 371. C: P Inskip (21) 389. A: J Rutter (9) 72. B: G Foster (19) 74. D Emmerson (26) 68. Stableford: M Johnson (5) 36. Women: J Tregoning (31) 32.

KAREELA: Mxd: Stableford: 2B: B Kerr (32) D Adams (28) 48. Men: F Graham (15) 40. P Galvin (10) 39 cb. Women: A Fraser (29) 38. L Glover (45) 35.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: H Rolley (10) C Hodgson (15). Mxd: P Jones (23) H Jones (33) 46. Men: P Jones (23) 41. Women: Green: P Biszewski (21) 37. Men: Hole in one: White: J Cho at 8th.

KOGARAH: Medley: Stableford Irish Team: White: T Nguyen (16) G Luong (9) V Luong (14) T Vu (13) 89. Men: T Nguyen (16) 39. Scr: R Davis 34. Women: Stroke: Medal Aug: M Quill (26) 62.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: J Hydo (5) 37. B: K Roberts (17) 41. C: J Annen (26) 40.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: D Castor (20) C Pilgrim (14) 63 cb. A: R Salzman (12) 30. B: Z Bosnich (18) 36. C: B Chambers (27) 36.

LANE COVE: Women: Stroke: J Weine (22) 69. Medal Aug: Div 1: S Doughty (19) 72. Div 1 Scr: S Doughty 91. Div 2/Medal: R Antico-Hall (41) 70. Div 2 Scr: M Mitchell 104.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: D Michael (12) V Bekavac (32) 49. 2B Scr: A Murgatroyd Z An 41. A: K Lyou (12) 43. B: W Wong (16) 39. C: G Hong (43) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: P Ford (16) R Zink (26) 43. A: Y Yoshino (23) 35. Medley: Div 1: G Bone (20) F Bone (21) 41.  Women: K Smith (17) 34 cb.

LYNWOOD: Medley: Stableford 4B: White: A: J Farrar (4) 37. B: J Gerdov (17) 36. Scr: D Scuglia (+4) 32.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: J Brooks (16) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: B Leslie (13) M Ryan (25) 74. B Leslie (13) 41.

MANLY: Men: Stableford White: A: T Webber (5) 36. B: M Byrne (14) 36. C: P Morgan (36) 37. Scr: M Webber (2) 31 cb. Women:  D Laidlaw (25) 40. Jnr: Stroke: C’ship: Scr: J Garrett (10) 87. Hcp: J Garrett (10) 77. Men: Stableford 9-hole: White: K Mackenzie (6) 17 cb. Women: Yellow: S Simaitis (11) 14. Men: Stroke: Matchplay: . 4B C’ship: J Roche B Herring bt B Haverfield J Cockerill. Jnr: C’ship: Scr: B Herring (2) 78. Hcp: S Gale (8) 72 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: C Dedousis (20) 42. Scr: J Starr 31. Women: G Burr (23) 42. Veteran: D Sebbens (21) 39.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: L Pullen (13) K Han (16) 49. Div 1: S Lear (15) 39 cb. Div 2: F Kwon (21) 35 cb.

MONASH: Men: Stableford: D Rayner (16) 44. Women: A Atherton (48) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Kcr (11) 36. B: J Tuigamala (16) 38 cb. C: J Pornladawong (28) 45. Scr: S Dodds 25 cb. Women: S Mori (27) 37. Mxd: 9-hole: White: V Dolnikov (32) 19.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: M Ornatowski (26) 45. Stroke: Canadian Foursome: J Deen (28) M Deen (16) 60.5.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: S Haire (14) M Boyle (20) 47. Mxd: S Skinner (23) T Kim (37) 47. Women: L Simmons (40) T McManus (38) 46. Men: A: P Jeon (9) 28. B: F Wong (18) 40. C: F Brus (22) 38. D: N Fisher (34) 40. Women: Div 1: L Ong (20) 36. Div 2: L Simmons (40) 39. Hole in one: L Ong at 18th. Men: D Kim at 10th. Women: Stroke: Div 1: P Ternes (15) 73. Div 2: K Psaltis (20) 70. Scr: F Montgomery (9) 85.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: S Bhinder (24) 38.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Goodman (34) N Major (33) 45. A Burns (39) 38.

NOWRA: Medley: Stableford: A: S Bagnall (11) 40. B: F Bowman (17) 38. C: R Vanzino (21) 39.

NSW: Medley: Stableford: 2B: R Rheinberger (17) G Jowett (19) 44. G Jowett (19) 36. White: J Ellis (22) 35. Women:  B Samuels (23) 34. Medley: Scr: J Ong 28. Women: Stroke: S McAlister (28) 76.

OATLANDS: Men: Stableford: 4B: M Maroon (28) J Mark (17) 52. Medley: C Khanna A Khanna 50. Men: M Maroon (28) 43. Women: A Khanna (31) 42.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: H Blacket (33) 50. Women: A Chapple (19) 44. Medley: 4B: T Reid (33) B Charles (45) M Reid (29) W Abrahams (27) 91. Jnr: N Chen (37) 40 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: B Aquilina (25) S Bokor (21) 47. Men: C Melish (17) 39. Women: J Stoel (34) 33 cb. M Terrett (33) 37 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: M Hewitt (13) T Barrett (8) 60. A Smith (21) 33. Scr: S Todd 28. Women: Stroke: Div 1: M Sakakibara (24) 65. Div 2: J Brown (30) 63. Bowl: Div 2: A Waters (30) 140.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: P Gordon (9) D Harper (7) 43. Men: A: P Gordon (9) 40. B: T Dimetch (16) 36. C: F Peters (23) 35. Women: J Finn (21) 34.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: N Sawford (8) T Sawford (36) 47. Men: White: A: K O’Connell (9) 41. B: J Twomey (31) 36. Women: M Wu (22) 34. Veteran: Green: D Chisholm (23) 30.

ROSNAY: Medley: Stableford: 2B: G Beale (5)  F Johnson (11) 45. Div 1: F Johnsonn (11) 37. Div 2: B Boyd (22) 36. S Tuiono (26) 38.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: P Strutt (27) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: F Liu (22) 41. Women: M Lee (30) 39. Mxd: 2B: G Mercer (32) M Lee (26) 45 cb. Y Woo (21) S Kim (24) 46 cb. Scr: P Montague (6) 28.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: M Marjoribanks (17) T Weinert (31) 49. A: G Wall (12) 38 cb. B: M Marjoribanks (17) 40. C: M Parry (34) 43.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: B Lynch (12) 37. B: J Ford (14) 38. C: R Wicken (29) 38.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: C Phibbs (17) 29 cb. Div 2: L Pellew (25) 34.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Barnsley (16) P Ross (30) 53. Men: G Barnsley (16) 43. Women: S Yoo (18) 40.

TALLWOODS: Stableford: Div 1: J Gould (26) 40. H Schenk (SGA 24) 39. Div 2: M Melick (35) 38. K Aldham (30) 37 cb. Men: Stroke White: A: M Fisher (10) 38. D Clarke (11) 36 cb. B: B Eschbach (14) 40. S Carr (Lynwood 17) 37 cb. C: D Gordon (24) 45. I Polikevics (26) 37.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: J Moon (11) 38. B: F Romeo (15) 38. C: V Hua (23) 38.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: J Wise (21) 35. Snr Stroke Matchplay: White: G Power bt N Dunn 3-2.

THE COAST: Medley: Stableford White: V Johnson (20) 36. Scr: T Podveric 26. A White (23) 29.  Medley Team: O Young (20) A Hanbridge (24) S Williams G Howard 102.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: A Deverich (24) D Deverich (9) 44. A Scr: N Breakespere D Godfrey 28. B Seymour (9) 37. Scr: T Berrett 29. Jnr: Stroke: C’ship: A: R Zhao 84. Women: Gold Medal: A: L Clemow (23) 80 cb. Medley: Stableford: PM: A: L Hammond (18) 32. Stroke: Div 1: R Zhao (9) 75. Div 2: D Chan (34) 80.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: P Luxford (11) 16. B: P Fitzgibbon (13) 19. C: L Fiatarone (25) 19.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: P Nunn (11) 41. Div 2: P Aston (16) 35. Div 3: R Hehir (29) 38. Medley: Gold: Div 4: L Rickard (26) 28. Women: D Huy (22) 37. Men: Stroke Singles KO f: Black: R Buchmasser (16) bt D Wilson (14) 5-3.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Multi: Gold: L McNaught (24) P Turner (20) 65. Men: A: A Pondekas (`10) 34 cb. A Scr: J Hong (0) 34. B: J Howe (16) 35. B Scr: C Choi (13) 21 cb. C: L McNaught (21) 36. C Scr: D Cheng (19) 17. Women: Green: K Liddell (40) 33.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: R Little (16) P Little (45) 48. Men: A: D Karp (19) 36 cb. B: R Vidler (27) 35 cb. Women: A: J Yoon (22) 39. B: R Rummans (38) 37. Men: Stroke: Matchplay: A: B Mason bt D Tapper 8-7.  A Mercer bt J Martin 1up. B: B Howard bt S McGowan 2up. C: R Hermann bt D Krempels 1up.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: D Piper (34) 39. Women: C Spencer (29) 40. Medley: 9-hole: White: M Mccrann (18) 21.

WINDSOR: Medley: Stableford: M Griffith (13) 35 cb. J Mok (19) 33 cb. Women: J Younh (13) 36. 2B: M Fultham (15) W Micallef (6) 44.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: T Hines (9) 35. B: R Hinds (20) 35 cb. C: T Newman (27) 37 cb.

WOOLLAHRA: Men: Par 2B: White: P Galea (21) P Reed (25) 7 up cb. Div 1: G Pitt (15) 2 down. Div 2: J Lawler (22) 2 up. Div 3: P Reed (25) 2 up. Women: Par: H Dart (36) 2 up. Medley: Stableford 9-hole: White: J Buki (13) 19.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 2B Agg: S Crestani (23) S Crestani (25) 73 cb. Women: L Alexander (40) 38. Men: R Smith (22) 40.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: M Hines (9) G Kavanagh (26) 82. Mxd: T Wood (8) A Kessler (37) 75. Men: Div 1: A Lockwood (9) 37. Div 2: B Daubert (28) 42. Women: A Kessler (37) 43.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email