NSW & ACT Daily Club Golf Results 20 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 20 August 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: D Robinson (13) M Larkin (12) 69. 2B Agg Scr: B Willingham N Wood 52. A: P Nicoll (9) 39. B: S Herne (15) 37. C: T Iredale (31) 38. Hole in one: P Bunga at 16th.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: T Chung (21) 33 cb. Div 2: E Kim (26) 38. 9-hole: J Scaife (35) 21 cb.

AVONDALE: Medley: Stableford Irish Team: White: P Giles B Zappa B Thomas P Locke 125. Men: A: T Webber (5) 38. B: S Parsonage (17) 41. C: S Astey (19) 39. Scr: B Paterson (0) 35.

BALGOWLAH: Women: Stableford: M Fleming (49) 22.

BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B Agg: R Dickson M Akers 59. L Collins (37) 31 cb. Medley: G Rodan (10) 34 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: A Finley (21) T Savage (15) 47. S Hodson (12) 40. Women: K Vickers (28) 36. Shield: G Bass (37) K Coldrey (16) W Donelan (31) 103.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: D Wilkinson (9) 38. Div 2: B Venn (19) 36.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stroke: A: S Chalmers (15) 63. B: A Filipaina (17) 66. C: G Pettenon (26) 59. D: B Howie (34) 49.

BAYVIEW: Women: Stroke: Foursome C’ship: A: C Freeman D Hoschke (12.5) 76.5. B: A Haynes P Byrnes (26.5) 77.5. C: R Cipri M Leonard (34.5) 80.5. Stableford Gold: J Mansson (34) 33.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: M O’Sullivan (16) K O’Sullivan (30) 45 cb. A: P Box (7) 37 cb. B: P Herrick (19) 39. C: M Patterson (23) 40. Div 1: P Livanos (34) 35. 

BLACKHEATH: Women: Stableford: R Starkey (39) 30 cb.

BOWRAL: Women: Stableford: W Burke (25) 36 cb.

BREAKERS: Women: Stroke: Div 1: M Collyer (17) 69. Div 2: W Fox (29) 72. Div 3: W Rogers (32) 67 cb. Scr: M Collyer (17) 86.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: S Mace (12) 35. B: T Howard (13) 36. C: B Hawkins (25) 38. A Scr: N Katholas. B Scr: T Howard. C Scr: M Chivers .

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: G Richter (14) 36. R Trice (15) 35. B: G Seater (34) 38. R Wilks (25) 37.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: R Banks (17) B Beaven (13) 47. 2B Scr: C Sorrenson L Mc Laren 37 cb. A: L Mc Laren (4) 38. A Scr: C Zanoni 33. B: B Beaven (13) 36 cb. B Scr: M Pogson 19 cb. C: R Woodward (27) 38. C Scr: A Piggott 15.

CAMPBELLTOWN: Veteran: Stableford 2B Multi: White: T Cartwright (30) J Griffiths (23) 69. E Van Walsum (24) M Kadir (23) 67.

CASTLE HILL: Women: Stroke: Foursome: Div 1: J Sayer B Kil (10) 74. Div 1 Scr: T Lee A Kim 90. Div 2: L Wilson L Jenkins (28) 74. Div 2 Scr: M Namkoong J Yoo 100. Foursome C’ship: Div 1 Scr: B Kil J Sayer 170. T Lee A Kim 182. Div 1: B Kil (10) J Sayer 150. Div 2 Scr: J Yoo M Namkoong 209. D Newton J Bowen 215. Div 2: R Padmanabhan L Chan (32.5) 158 cb. Hole in one: D Mathieson at 17th.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: H Toovey (17) 37. Div 2: A Allsopp (25) 37. Div 3: K Cowan (38) 36.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: W Power (8) 36. B: I McPherson (30) 32. Women: D Ryan (23) 32.

COROWA: Medley Stableford Winner C. Phillpot (8) 40.

CROMER: Women: Stableford: Team: L Gamblin (19) M McEnallay (14) V Younger (27) S Adams (13) 75. Men: R Attanasio (23) 43.

COROWA: Medley: Stableford: C Phillpot (8) 40.

CRONULLA: Men: Stableford: A: P Harding (12) 42. B: T Chalmers (15) 38 cb. C: W Piper (25) 38. Scr: D De Traubenberg (1) 35.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: I Sampson D Harvey 48 cb. P Takla (7) 40.

DENILIQUIN: Women: Stableford: A: J Swainger (13) 35. B: J Adamson (34) 39.

EASTLAKE: Men: Stableford White: Div 1: B Carey (14) 41. Div 2: S Wright (36) 38. Women:  T Gough (23) 36.

ELANORA: Men: Stableford: B McCaughan (22) 40 cb.

EVERGLADES: Women: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Div 1 Scr: T Shaw (12) G Clune (9) 121. Div 1: K McKay (23) J Hocking (27) 106.5. Div 2 Scr: A Taylor (29) J Crawford (32) 155. Div 2: M Hockley (31) V Stanford (43) 109.5.

FOX HILLS: Men: Stableford: Split Six: M Genner (21) C Te Whaiti (24) 73. A: P Dawson (12) 40. B: P Green (15) 39. C: M Genner (21) 42.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: Foursome: A Scr: A Gollan S Armstrong 105. B Scr: J Chuck S Frost 106.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: D Bishop (Penrith 3) 37 cb. Div 2: P Ryan (Dunheved 21) 37. Scr: R Eldridge 30 cb. Women: S South (14) 33.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: G Daly (18) J Daly (32) 44. Men: A: W Trantum (12) 38. B: G Daly (18) 37 cb. C: F Kannard (21) 37. Women: S Sheehan (30) 37.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: 4BBB: T Wieckhorst (45), D Pasfield (22) 44.

HOWLONG: Medley: Stableford: J Metcalfe (13) 33 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Div 1: M Naidoo (13) 37 cb. Div 2: M Doyle (19) 38.

KOGARAH: Men: Stableford White: J Rolf (7) 34 cb. Women: Div 1: M Eyre (16) 34. Div 2: M Main (31) 35.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: J Weine (22) 73. Div 1 Scr: J Weine 95. Div 2/Medal: H Prentice (37) 62. Div 2 Scr: H Prentice 99.

LEONAY: Medley: Stableford 2B: White: B Fielding (15) J Malvern (16) 45. A: C Malvern (12) 37. B: J Malvern (16) 40. C: L Royle (21) 36.

LIVERPOOL: Medley: Stableford 2B: White: B Downes (30) R Carter (32) 47 cb. A: R Peters (11) 37. B: B Kable (15) 36 cb. C: C Lee (22) 42. G Miller (The Ridge) (26) 33 cb.

MANLY: Men: Stableford White: M Lancaster (21) 40. Women: J Nathans (45) 34 cb. 9-hole: Yellow: L Darnell (35) 18.

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: A: J McCarthy (20) 42. B: J Hartland (27) 43.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: D Thorpe (27) G Wills (17) 81. A: A Parker (9) 41. B: B Fletcher (18) 36 cb. C: D Thorpe (27) 39. Scr: S Carroll 35.

MONA VALE: Women: Stroke: A: F Suttling (21) 74. B: R Harding (29) 72. C: D Samodol (33) 74 cb. A Scr: C Fleming 94 cb. B Scr: R Harding 101 cb. C Scr: D Samodol 107 cb.

MONASH: Men: Stableford: G Cohen (36) 43. M Londregan (14) 41 cb. H Chapman (21) 41. Women: J James (34) 35. A Jayasinghe (48) 34.

MOORE PARK: Men: Stroke White: R Leong (20) 68. Women: Stroke: Medal Aug: A: N Haines (8) 86. B: G Finke (17) 70. C: G Shin (34) 69. Veteran: Gold: A Zizzo (35) 73. Mxd: Stableford: 9-hole: S Mori (26) 17.

MUIRFIELD: Women: Stroke: Medal: A: M Kim (14) 71. A Scr: S Ra 89. B: F Templeton (29) 71. B Scr: M Park 97. C: S Park (42) 71. C Scr: Y Kim 105. Medley: Stableford: S Beed (19) 36.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: C Fife (29) 41. B: L Shrimpton (36) 37.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: J Lusher (37) 35.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Sullivan (28) M Morley (24) 46. 2B Scr: T Brown (10) C Russell (1) 38. Stableford White: P Sullivan (28) 39 cb. A: T Brown (10) 39. B: W Margetts (15) 38. C: D Smart (28) 39.

NSW: Women: Stableford: Div 1: B Bohdanowicz (14) 39. Div 2: J Harris (27) 34 cb.

OATLANDS: Women: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: L Gyzen A Molino 179. B Scr: D Goss J Goudge 215. C Scr: J Leeds-Roberts Y Lee 235.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: D Williams (32)  T Way (35) 68. R Cornwell (23) 40. Women: M Little (45) 33. 9-hole: R Blundell (40) 20.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: Team: L LLoyd (43) K Reid (31) S Moffatt (21) J Haworth (35) 86. C Golding (23) 37.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 2: G Westgarth (27) 36. Div 3: L Drinkwater (35) 35. Challenge: A Finnegan (21) 42.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B Agg: B Bourke (27) C Spies (23) 75. B Bourke (27) 39.

RICH RIVER: Men: Par West: White: A: D Edwards (12) 2 up. B: B McMillan (21) 1 up.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: C Freeman (29) M Halstead (30) 48 cb. Men: White: A: M Kuo (6) 39. B: G Madsen (16) 39. C: K McArthur (25) 40 cb. Veteran: Green: A Sanghvi (18) 38 cb.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: C Windeyer (21) 32. Div 2: L Birt (30) 38 cb. Centenary: L Nelson (22) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: J Camroux (21) L Camroux (27) 47. Men: J Davis (25) 35. Women: S Park (26) 39. Mxd: 9-hole: G Lee (34) 19.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: A Proust (32) P Proust (28) 47.  Scr: M Pavy (1) B Spurway (6) 34. A: T Endycott (12) 37. B: B Harrison (17) 37. C: A Tonks (19) 41. D: P Proust (28) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: P Dixon (17) G Somerville (26) 42. Div 1: S Ballard (2) 37. Div 2: S Evers (19) 36. Scr: S Ballard 35.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P Di Sandro (11) 38. B: A Scarpin (1) 39. C: G Todd (22) 38.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B: White: H Light (29) V Zappia (28) 48 cb. 2B Scr: M Hammond S Grant 38. A: D Shneier (12) 38. B: P Cowley (14) 40. C: B Loubatie (29) 42. Scr: M Hammond 34. Visitor: M Nelson (36 Bonnie Doon) 37. 2B: Gold: R Jones (31) R Hunt (30) 44. R Jones (31) 35 cb. Women: K Moses (17) 34.

STRATHFIELD: Women: Par: Div 1: J Shin (19) 3 up. Div 2: G Kim (31) 2 up. Div 3: H Bathgate (54) 3 up.

TALLWOODS: Women: Stroke: Ambrose: J Puxty J Beedell 68.75. J Gould M Melick 69.75. Men: Hole in one: White: T Kemp at 2nd.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: T Davis (4) 37.

THE COAST: Stableford Veteran Men: White: J Chow (36) 34. Women: M Sutherland (24) 35 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: Irish Team: P Brown (31) B Ellis (18) S Kennelly (34) T Murray (29) 120. Men: A: S Chatterton (8) 37. B: B Ellis (20) 38 cb. C: T Murray (29) 42. Scr: D Hopkins 32. Women: J Cheah (29) 36.

TUNCURRY: Medley: Stableford White: A: S Stokes (12) 39. B: P Coxall (18) 38 cb.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Choi (18) 35. B: S Kim (28) 42. C: K Atkins (34) 37.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: P Cahill (12) M Blakeley (13) 71 cb. 2B Agg Scr: B Bobbin C Blakeley 57. A: S Coleman (5) 41. B: D Titterton (16) 37 cb. C: R Grimaldi (24) 35 cb. Veteran: S Duchnicz (12) 36. Super Veteran: P Cahill (12) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: W Richardson (36) 46. 9-hole: D Burman (26) 21.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: G Cusack (16) 35.

WINDSOR: Men: Stroke: Ambrose: P Davies (17) G James (24) 64.75. Mxd: J Pamenter (31) L Williams (17) 66. Women: S Griffin (24) I Gilbert (30) 74.5.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: L Malouf (36) 70. Stableford: V Renton (33) 35.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: A: J Peters (12) 37. K Turner (10) 34. B: B Ryan (15) 32. R Wolfenden (19) 31. C: L Berghofer (20) 32. C Dallorta (23) 28.

WYONG: Men: Stableford: B Simpson (16) 41. Women: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Div 1 Scr: L Mullard M Baldwin 126. Div 1: J Rushton S Bock (27.5) 115.75. Div 2 Scr: G Mitchell G Roser 162. Div 2: S Ainsley M Brown (31.5) 118.75.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email