Daily Club Golf Results 19 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 19 August 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Carpenter (14) L Wong (18) 43 cb. Div 2: A Mooy (29) M Cleevery (27) 49. 2B Scr: B Petersen (+4) M Dakic (1) 40. 4B Agg: A Perring (19) J Snell (19) A Todd (14) M Boland (10) 144. A: I Malcolm (4) 4 cb. B: W Kang (14) 40. C: E Malone (25) 39. D: A Mooy (29) 46.

AVALON: Women: Stroke: Keno Ambrose: M Whiteman (36) K Clout (45) 67.75.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: G Feng (24) J Zheng (18) 47. Men: G Feng (24) 44. Women: A Pilat (12) 39.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: D Karren (7) 38. B: G Phillips (17) 41 cb. C: L Johnson (32) 43.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: E Guthrie (12) P Challis (21) 47. 2B Scr: C Delaney (1) S Twomey (2) 39. A: S Twomey (2) 37. B: C Russell (15) 39. C: P Challis (21) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: M Fennessy (29) 33.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: B Morrison (20) D Moody (21) 45. A: M Scott (12) 36. B: J McConaghy (15) 38. C: I McFarlane (32) 40. White: J Reeson (27) 31. Scr: N Fletcher (0) 28.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Ambrose: R Phillips (19) D Lachmund (15) M Jinks (21) D Makovec (9) 49. Scr: K Bennett G Street J Marriott W Emmerick 60.

BEXLEY: Medley: Stroke: Ambrose: S Van (16) G Barron (13) K Hartman (30) G Whitaker (14) 48.875. Scr: J Martyn L Zahra J Chalker D Street 54.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: G McDonald (19) J Wilson (23) 73. S Rabone (16) 40.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (17) 35 cb.

BONNIE DOON: Men: Stableford: A: A Kery (9) 41. B: G Yu (14) 39. C: S Giovanini (20) 39. Scr: T Jackson 34.

BOWRAL: Men: Stableford: 4B: J Carlin (19) D Scholes (25) 49.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: A Smith (14) C Catt (5) 69 cb. Div 2: M Heaton (36) J McGarr (18) 69. Scr: A Marsh M Dowd 66. A: M Nagy (1) 38. B: H Le (15) 39. C: S Zitka (25) 40. Hole in one: K Ferry at 5th.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Aug: A: C Bell (11) 77 cb. A Scr: C Bell 88. B: P Gleeson (22) 75. B Scr: A Brady 96. C: M De Jong (41) 71. C Scr: C Versluis 110. Cup: A: S Marsh (19) 233. A Scr: S Chapman 270. B: A Brady (21) 231. B Scr: A Brady 294. C: M De Jong (41) 239. C Scr: D Markow 349.

CAMMERAY: Men: Stableford: D Fleming (24) 37.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: D Shipp J Semrany 77. Scr: P Higgins A Kable 59. A: D Shipp (4) 40. B: D Somsanouk (16) 41. C: R Hawes (21) 36.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B Multi: H Choi (21) K Song (28) 78. A: N Yoe (12) 39. B: I Lee (20) 38. C: J Clarke (29) 40.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: K Lewandowski (15) I Lapins (32) 47. A: D Sayer (11) 37. B: K Lewandowski (15) 38. C: M Poe (21) 38. PM 2B: L Song (15) R Laverick (30) 47. A: T Amery (5) 37 cb. B: L Song (15) 40. C: R Calnan (22) 36. 2B Scr: D Ferguson T Wheeler 38.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: I Jagelman (27) M Wheelahan (23) 45. A: S Wilson (4) 35. B: T Leece (16) 39. C: B Mighell (23) 39.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: D Ryan (22) 32.

COROWA: Women: Stableford: B McLean (12) 35.

CROMER: Stableford: Men: 2B: M Paterson N Jones 48 cb. A: A Jones (9) 40. B: P Roberts (23) 44. C: N Cowell (34) 40 cb. Scr: J Ponder 33 cb. Women: B. McLean (12) 35.

CRONULLA: Women: Stableford: A: J Parton (20) 38. B: K Selman (21) 40. C: L Lewis (31) 45. D: T Alonco (35) 43. Scr: S Wiggins (5) 32. Trophy: L Peaty (33) 37. Grandmothers Trophy: L Lewis (31) 45.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Hughes J Magnus (Howlong) 47 cb. 2B Scr: M Trigona C Paul 36 cb. Div 1: C Lee (15) 42. Div 2: J Jo (20) 38 cb. Div 3: G Timmins (27) 38. Scr: C Paul 32.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: W Hodgson (14) 35. B: D Monks (22) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: J Elfes (11) 40. B: R McMahon (15) 39. C: S Mclure (27) 39.

ELANORA: Women: Stroke: A: A Baggie (19) 72. B: D Biddulph (26) 69. C: J Hookway (33) 68. D: P Williams (37) 70.

EVERGLADES: Men: Stableford: Irish Team: J Morgan (21) R Wicks (18) R Coates (24) R McClymont (23) 92. A: S Wadeson (11) 42. B: B Purcell (14) 39 cb. C: R Blake (24) 39. D: D Remy (26) 42. Scr: S Bennett 33 cb.

FINLEY: Men: Stableford: L McNamara (16) 31 cb.

FORSTER: Men: Stableford: A: B Atkins (11) 41. A Scr: T Reed (3) 33. B: T O’Toole (21) 39. B Scr: K Stevens (17) 22 cb. C: B Verhaeghe (22) 38 cb. C Scr: D Hughes (22) 16 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: S McGinley M Quirk 72.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Team: S Graham (19) P White (10) R Thompson (19) J Marin (27) 79 cb. Div 1: K Bridgement (13) 38. Div 2: S Graham (19) 38.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: D Harelle (5) 35.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: K Sutherland (12) 38. B: M Spalding (14) 43. C: M Bridgman (29) 39.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: R Barlow (16) 40. B: G Smith (24) 39 cb. C: W Low (25) 41. Women: E Barnett (41) 36.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: K Warren (23) M Thornhill (21) 47. Men: A: G Acret (14) 40. B: M Thornhill (21) 41. Women: C Foster (21) 36.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: A Doyle (26) 38.

JAMBEROO: Men: Stableford: G Hemus (23) 40.

KAREELA: Men: Stableford: Split Six: P Bendeich S Nicholson 63. A: R Duff (12) 38. B: C Robson (16) 40. C: K Wood (25) 38. Scr: S Harding (3) 29.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: H Huang (22) D Maher (22) 46. Scr: T Wray G Swords 38. A: T Wray (2) 38. B: A Fay (13) 38. C: R Penney (26) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: R Dacol (9) D Holtham (21) 45 cb. A: K Cribb (9) 44. B: G Folcarelli (14) 40. C: J Coleman (20) 37. Scr: A Honeysett 34 cb. Veteran: K Cribb (9) 44.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Kelly (11) C Tan (31) 50. F Hurford (32) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: A Elliot K Mckie 49. A: G Black (12) 40. B: T Waters (13) 39. C: J Crowley (26) 42. Scr: G Cranfield 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: B Smart (13) S Bullow (27) 47. K McDonald (31) 40. K Najjar (19) 39. G Hindmarch (26) 38 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: P Flaherty (26) G Weir (23) 44. J Warren (17) 34 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: I Dobinson (13) 38. Women: Stroke: J Redfern (33) 65.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: T Blackie (16) J Polfanders (22) 46. A: D Judge (14) 37 cb. B: J Stewart (19) 39 cb. C: J Polfanders (22) 40. Scr: J Corroto 30 cb. Hole in one: J Miles at 14th. 2B: Yellow: A Whittaker (19) S Webster (25) 42. R Mills (28) 31.

MONASH: Stableford: Team Agg: A Patel (26) 113 cb. S Attewell (23) B White (28) E Watt (22) 113 2B Scr: G Inglis (7) D Parsonage (9) 34. Men: A: J Cusworth (9) 41. B: M Duggan (18) 44. C: E Watt (22) 39 cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Eller (8) 37. B: R Szancer (14) 39. C: D Copp (31) 37 cb. Veteran: B Ryder (22) 37.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: K Haywood (11) 42. B: R Maddox (16) 40. C: R Ramsay (26) 36 cb. D: M Dovey (30) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: H Yeoh (21) R Lee (23) 69. A: G Willard (3) 37 cb. B: S Sutton (15) 40. C: R Jansz (31) 40 cb.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: P Metham (11) 67. B: S Law (18) 68. C: L Williams (28) 69. Stableford: A: C Mawson (12) 39. B: W Cleaver (16) 40. C: J Brophy (30) 41.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: H Peterson (19) K Lakhani (17) 46 cb. Irish Team: T Bolton (30) P Stevens (28) P Tse (32) G Liebenberg (6) 126. A: G Onley (9) 36 cb. B: B Gonzalez (19) 41. C: J Cummins (24) 39. D: D Parsons (34) 35.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: D Edwards (26) B McKinnon (21) 45. G McBean (20) 39.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: J Taylor (25) 36. Div 2: S Walker (26) 36. Div 3: J Goodman (33) 35.

NOWRA: Men: Stableford: F Bowman (17) 38.

NSW: Medley: Stableford: 2B: A Penklis (36) G Mymin (20) 47. L Neumann (16) 41. Scr: Z Garcia 38. White: A Penklis (36) 43. Gold: M Messis (30) 40. L Buckley (12) 30.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: P Langdon (23) G Laws (13) 46 cb. White: A: G Lomas (1) 38 cb. B: S Jung (16) 40. C: K Wheat (44) 40. Scr: S Tarrant 36.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: T Golsby-smith (12) D Cluff (13) 48. B: U Chopra (17) 37. C: C Croft (20) 38. A: P Ryan (2) 40. Scr: P Ryan (0) 38.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: T Smith (10) K Cheam (Wallacia 8) 47. 2B Scr: B Clements M Urquart-Eastwood (Glenmore) 37. A: D Mckay (9) 36 cb. B: K Jeffrey (14) 36 cb. C: D Power (29) 37 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: B Grant (24) J Simon (21) 46 cb. 2B Scr: H Torode G Wall 41. Men: J Simon (21) 43. Women: A Finnegan (16) 35.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: C Phibbs (15) 57. Div 2: A Purcell-Bern (25) 59. Div 3: C Rooney (31) 63 cb. Div 4: R Vaughan (37) 60.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: N Karaitiana (15) M Rosadhie (10) 46. Div 2: C Watling (23) C Watling (32) 50. A: M Powell (11) 35 cb. B: N Karaitiana (15) 45. C: S Thomson (21) 39.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: P Tout (10) 35. B: D Byrne (18) 43. C: H Bathgate (19) 42. Scr: P Dalton 27.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: Y Chul Hwang (12) 67. A Scr: M Farr 78. B: K Barnes (16) 71. B Scr: J Leathart 88. C: J Kim (19) 70. C Scr: S Nash 90. D: G Seto (24) 70. D Scr: P Pendlebury 98. Stableford: B McLoughlin (33) 38.

SHELLY BEACH: Women: Par: Div 1: K Davidson (21) 4 up. Div 2: J Portelli (26) 3 up cb. Div 3: D Hanlon (40) 5 up cb. Grandmothers Trophy: D Hanlon (40) 5 up cb. M May (39) 5 up cb.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: K Bone (12) W Ng (27) 47. 2B Scr: A Chai C Collie 32. A: D Skuthorpe (10) 37. B: P Aloe (17) 40. C: T Blackwell (29) 37 cb.

TALLWOODS: Men: Stableford 2B Agg: White: B Mulherin (Strathfield) W Mulherin (Strathfield) 78. 2B Scr: S Stephens B Munroe 73. B Mulherin (30 Strathfield) 42. G Clissold (13 Shortland) 40. Women: Matchplay: R Murray P Livermore  1up. K Aldham S Ireland.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: G Howard (6) 41. B: J Park (15) 38. C: G Richards (22) 41. Scr: G Howard 35.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: R Hayes (22) C Stammers (10) 47. Scr: N Crews J Brownlow 41.

THE COAST: Medley: Stableford White: P McCormack (20) 43. J Cohen (16) 40. Scr: T Heaton 40. Veteran: F Thorncroft (21) 43.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: L Lau (21) A Steege (26) 46. A Scr: J Kavanagh G Spindler 34. A Rosenberg (19) 40. Scr: T Coroneo 35. PM: G Velkou (35) 36.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: A Hudson (10) 17 cb. B: N Heath (14) 21. C: C James (34) 19.

TOCUMWAL: Men: Par: A: T McCaw (11) 4 up. B: B Benbow (21) 2 up. C: F Tyers (23) 4 up. Gold: L Rickard (26) 9 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Woods (34) G Elliott (22) 47 cb. 4B Scr: R Vesperman G Royal 36. A: G Royal (11) 41. B: P Thomas (14) 40. C: G Thurston (21) 38 cb. D: S Connelly (30) 43.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Lewin (14) D Leet (22) 72 cb. Scr: M Talley B Michelmore 38. Men: Gold: A: C Balcombe (7) 36 cb. A Scr: J Hong 35. B: R Lee (18) 40. B Scr: D Adhar 23. C: D Leet (22) 42. C Scr: A Boudville 20.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A: J Boardman (12) M Park (21) 47. A Scr: A Keith G Chadwick 35. A: G Lee (12) 39. A Scr: A Sutton 31. B: D Shepherd (19) 41. B Scr: J McGee 24. C: B Cartwright (34) 39. C Scr: G Coltman 19.

WALLACIA: Women: Stroke: Keno Ambrose: S Owen J Thorpe (9.75) 72.25.

WARRINGAH: Men: Par 2B: White: N Winterton (19) G Hyslop (21) 11 up. A: D Studdert (14) 3 up cb. B: P Marotta (18) 7 up. C: G Hyslop (21) 3 up cb. D: C White (26) 5 up. Hole in one: B Thomson at 14th.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: D: M Osborne (12) D Osborne (5) 47. A: J Hogg (13) 36. B: W Howson (15) 38. C: T Criss (24) 40.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: R Witcombe (16) 40. Z Mlkulski (26) 38. B Fairclough (25) 37 cb. P Whitton (15) 37. G Shute (15) 36 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: C Skein (13) 42 cb. B: A Ellis (21) 40. C: C Elliott (27) 41. Scr: G Soames 37.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: S Loughman (8) L Wales (7) 72 cb. A: C Sharp (12) 39. B: K Moon (18) 39. C: J Barwick (19) 37 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: K Bridgeman (29) 31.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email