NSW & ACT Daily Club Golf Results 16 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 16 August 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B Agg: C Williams (23) G Main (17) 75. Mxd: J Kim (19) W Jung (9) 65. Men: Div 1: T Ryan (5) 38. Div 2: C Williams (23) 43. Women: T Chung (21) 34.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: D Hartney R Roser 45. 2B Scr: K Herd D Abbott 37. A: D Abbott (4) 39. B: L Murrillo (14) 39. C: K Tran (24) 37. Women: L Manning (26) 36.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: R Costello (20) 38.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: J Angel 38.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: S Wallace (31) J Lang (24) 50. Men: Div 1: G Fowler (10) 40. Div 2: J Lang (24) 44. Women: T Harding (28) 32. Medley: Scr: G Fowler (0) 30.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Irish Team: R Gall (31) L McKenzie (29) S Kludass (7) B Hyde (11) 87. T Shah (23) 40. A: C Prasad (13) 39. B: M McCormick (16) 38. C: P Lazaropoulos (22) 36 cb. Mxd: Irish Team: K Wilson (17) C Berry (10) S Golik (17) K Bryant (24) 83. A Rennie (8) 36. S Golik (17) 31 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: A Dashwood (32) M McLeod (16) 48. Men: S Andreacchio (6) 39. Women: L Moles (20) 36. Medley: Scr: L Liang 29.

BONNIE DOON: Medley: Stableford 2B Multi: White: G Buchanan (5) N Burrell (10) 79. A: L Kurnadi (10) 40. B: K Savage (18) 43. C: P Lowe (23) 38. Scr: P Todd (-1) 37. Women: Stroke: Foursome: N Purcell (19) M Woodward (16) 73.5.

BONVILLE: Medley: Stableford: R Fisher (10) 37.

BOTANY: Men: Stableford: G Degiorgio (16) 34.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par White: A: T Croft (12) 2 up. A Scr: L Roche (3) 1 down. B: G Cooper (14) 4 up. B Scr: G Cooper (14) 4 up. C: J Seo (24) 6 up. C Scr: J Seo (24) 6 up.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: O Woodley (3) 70. D Marsh (3) 70. Div 2: M Le (31) 75. B Tran (25) 32. Scr: D Marsh (3) Z Marsh (11) 53. A: G Thang (8) 38. B: B Sukhaeseume (17) 39. C: B Tran (25) 40. E Burton (24) 32.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: J Shepherd (24) R Calvert (8) 49. 2B Scr: J Lind P Ellison 37. A: J Russo (11) 40. B: M Farhad (16) 37. C: S Hong (23) 40. Hole in one: R Kim at 16th. Mxd: Stableford 2B: H Chung (24) S Hong (19) 48. 2B Scr: H Lee K Kim 31. Women: 2B: E Choi (25) N Yeob (10) 42. Div 1: J Kang (18) 36. Div 2: H Chung (23) 34 cb. Div 3: R Forrester (29) 32.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: A Donald (8) 36. A Scr: C Mitchell (2) 33. B: S File (16) 38. B Scr: M Raggio (12) 25. C: P Enahoro (18) 40. C Scr: P Enahoro (18) 22. Women: S Rah (12) 34. Men: A: J Hugo (10) 37 cb. A Scr: P Idquival (scr) 33. B: A Kim (12) 37. B Scr: A Kim (12) 25. C: J Hunt (30) 37. C Scr: J Hugo (20) 16. Women: M Van Der Weegen (18) 36.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B Agg: G Loon (22) M Loon (26) 80. M Loon (26) 44. J Cooper (15) 33.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: R Delmenico (0) 34. Women: C Chandler (43) 37.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: A: McGrath (10) G Holbrook (29) 47. Scr: R Cerqueira (6) A Khouri 31. Medley: A: R Baldini (11) 41. B: S Yap (21) 39. C: Y Lee (29) 40.

COROWA: Medley: Stableford: A Lohse (43) 41.

CROMER: Medley: Stableford 2B: White: J Beatty (18) S Beatty (11) 46. A: T Clear (18) 42. B: T Berney (21) 42. Scr: V Caveney 36. Split Six: V Caveney (3) M Wood (15) 72.

CRONULLA: Men: Par Black: J Crean (14) 2 up. A Scr: P Boyd (1) 2 down. Women: Par: J Thomas (22) 3 down. A Scr: N Haines (8) 10 down. Mxd: Stableford: Team: B Richardson (10) J Richardson (16) T Feehan (23) R Feehan (15) 105.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: D Peters I Sampson 49. 2B Scr: J Butt T Williams 36. Men: Div 1: J Butt (2) 37 cb. Div 2: M Scott (14) 37. Div 3: T Willaims (26) 37. Scr: P Barton 34. Women: R Hannaford (26) 38.

DUNEDOO: Men’s Stableford 1st: M McKenzie (13) 36, 2nd: cb N Boyce (9) 33, 3rd: R Barwick (9) 33..

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: S Cochran (20) P Williams (18) 45. B Casey (26) 37. Scr: C Fitzsimmons 29. Mxd: 2B: K Patterson (19) C Patterson (29) 44. Women: M Mcilvenny (45) 34 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Wong (10) 39. B: T Briggs (16) 40. C: K Patel (22) 46. Scr: H Holohan (2) 30.

ELANORA: Men: Stableford White: A Kongats (23) 38. Women: K Alchin (35) 35.

EVERGLADES: Mxd: Par 2B: Black: R Shields (22) B Lobb (12) 12 up. A: B Lobb (12) 4 up. B: K Casey (14) 3 up. C: R Wales (21) 6 up. Women: H Burrett (22) 5 up. Div 2: P Kentwell (35) 4 up cb.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: I Swain (10) 35. Div 2: A Hand (19) 36. Women: S Pyle (18) 34.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: G Sinclair (2) 36 cb. B: G Barrett-Thompson (15) 35. C: J Nagy (28) 48. Women: L Kembrey (24) 40.

GLENMORE: Medley: Stableford: J Kim (23) 32.

HAWKS NEST: Mxd: Stroke: Ambrose: S Gately (6) S Gately (29) 64.25.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: C Price (32) K Price (29) 49. Men: B Davis (16) 39. Women: J Moon (40) 31.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: B Sedgwick (19) V Hekimian (15) 46. Mxd: T Kim (10) S Park (17) 45. Men: R Cahill (13) 40. Women: Green: T Clifton (30) 38. Men: Stroke: C’ship: R Crittenden bt A Downie 19th.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Treverar (29) P Trevenar (9) 47. Men: G Wright (8) 40. Scr: P Cooper 35. Women: J Trevenar (29) 40.

LAKESIDE: Stableford: 2B: Y Pierce (27) N Bentham (The Ridge 16) 47. R Bowler (12) 38.

LANE COVE: Mxd: Stroke Keno Ambrose: White: B Pearson (4) A Pearson (21). Women: Stroke: J Cunningham (24) S Ridd (25).

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: C Tompkins (19) N Frogley (22) 49. 2B Scr: G Nardo B Davies 37 cb. A: M Naaman (11) 35. B: S Lloyd (18) 41. C: M Flood (23) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: P Kennedy (19) K Kennedy (30) 37. Medley: G Bertram (22) V Bertram (26) 33. Men: R Greig (19) 37. Women: K Smith (17) 33. 

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: S Donnelly (1) 36. B: B Freeman (27) 40. Scr: A Zahra (2) 34.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford: Gentsome: J Short (12) 32.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: D Petrou (26) A Bull (24) 45. G Mackney (15) 41 cb.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: L Restrepo (14) 37. Mxd: Stroke: Foursome: J Strachan P Stafford (18) 65. Scr: J Johnson C Nikolaou 78. 36-hole: N Fairfax D Fletcher 148. Hcp: J Johnson C Nikolaou (16) 122.5.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: A Vingilis (14) D Mackay (14) 64. Div 1: C Hetherington (10) 35 cb. Div 2: P Calbert (19) 34 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: Team: D Clayton_ashe (25)  M Harris (7) P Black (19). R Black (13) 93 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: P Yang (23) M Yeh (11) 49. 2B Scr: A Tse A Low 33. Mxd: 2B: L Katz (16) B Rosenthal (29) 45. Men: G Morgan (16) 42. Women: L Katz (29) 41.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J O’Hare (9) 34 cb. B: T Hioki (15) 40. C: B Walsh (27) 37 cb. Scr: K Kim 27. Women: G Finke (17) 34.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Yoo (26) J Yoo (42) 45 cb. M Park (25) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: G Coary (12) 40. B: P Lee (15) 37. C: T Nelson (21) 38. D: I Merrick (32) 40. Women: Div 1: V Cunliffe (17) 34. Div 2: L Oldfield (28) 33.

NORTH TURRAMURRA: Mxd: Stableford: S Raso (15) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Par: 2B: J Farrell (19) O Crowley (11) 8 up. J Farrell (19) 5 up. S McDonald (15) 2 up.

NSW: Medley: Stableford: 2B: D Trainer (14) T Warwick (9) 45 cb. B Clennar (20) 38 cb. White: J Briggs (23) 36.  Red: A Gilsenan (16) 38. Scr: J Fuchs 31. Women: S Fields (45) 34.

OATLANDS: Men: Stableford: 4B: A Perry (31) S Perry (8) 45 cb. Mxd: K Lim (18) A Ko (13) 47. Men: Y Park (+3) 40. Women: J Williams (22) 35.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: S Lester (31) K Lester (23) 45. Men: White: K Lester (23) 41. Women:  S Weatherley (14) 36. Men: Stroke: Matchplay: D Maguire bt P Ryan 4-3. A Mowat bt G Winters 19th. D Edwards bt R Howarth 19th. D Blackshaw bt T Vermeer 4-3.

PYMBLE: Medley: Stableford: 4B: R Lloyd (10) L Lloyd (38) 47. Men: Z Stewart (22) 41 cb. Women: L Lloyd (38) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: M Xu (11) 39. Div 2: L Johnson (29) 39. Scr: M Williams 29. Women: Stroke: Div 1: C Palmer (25) 61. Div 2: H Elisseou (27) 61.

RICHMOND: Medley: Stableford: Div 1: B Rassmussen (17) 39. Div 2: M Carruthers (26) 40. D McLeay (15) 36. L Hoad (10) 37.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: G Whitney (31) S Croft (37) 47. Veteran: Green: D Chisholm (23) 33. Women:  L Zhang (28) 39. Men: White: A: J McAllister (4) 36 cb. B: J Hepner (26) 39.

ROSNAY: Medley: Stableford: Div 1: J Svircevic (14) 40. Div 2: D Turner (17) 34. Women: B Han (21) 32.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: T Barraket (15) 38 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Seo (9) A Lee (28) 70. H Barkarson (18) D Lloyd (21) 81. Men: D Lloyd (21) 41. Women: A Lee (28) 37. Scr: M Dane 35.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: B Shanley (17) L Kobler (36) 51. 2B Scr: J Milne (3) J Kable (0) 44. A: J Milne (3) 40. B: P Geddes (18) 40. C: L Kobler (36) 44.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Finnane (22) J Donnachie (12) 72. A: L Maskine (9) 38. B: G Bingham (15) 37. C: J Finnane (22) 38. Scr: D Loumanis 36. Gold: K Magnay (22) 35. Red: R Roberts (44) 31. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: S Martin C Kourt 88.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par White: 2B: B Kim (19) M Kim (15) 9 up. Scr: M Horton L Lavelle 2 up. A: N Ferrer (4) 1 up cb. B: Z Khan (15) 1 up. C: B Kim (19) 5 up. Women: I Kim  (28) 1 down cb. 

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Yo (22) H Kim (15) 48. Men: W Ralph (16) 39. Women: C Kang (6) 36.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: D Puxty (11) 34 cb. S Murphy (8) 34. B: N Van Driest (18) 40. R Davis (17) 39. C: D Dunworth (27) 35. J Forestal (23) 33 cb. Women: Green: Div 1: K Edwards (13) 37. J Gould (26) 35. Div 2: C Hepburn (36) 36. M Richards (27) 33.

TERREY HILLS: Men: Par: A: B Hedley (10) 3 up. B: K Whitting (17) sq cb. C: S Doyle (27) sq cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Par: A Levine (32) 2 down cb.

THE COAST: Medley: Stableford White: S Gillatt (10) 41. R Mungovan (29) 40. C Fukushima (23) 34. Scr: T Podvorec 37. Team: P Woodward G James S Sinha P Maxwell 90.

THE LAKES: Women: Par: Div 1: F Yang (14) 2 up. Div 2: C Bezjak (41) sq. Medley: Stableford: A: M Coorey (17) 37. Scr: K Trenorden 27. 4B: J Grill (34) G Murfett (21) 45. Scr: P Donnan J Bowen 31. PM: L Watson (28) 36.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: H Duncan (5) 17. B: D Baxter (18) 19 cb. C: M Condon (30) 18.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: A Purtill (4) 37. B: B Shaw (16) 37. C: R Loversidge (31) 37. Women: L Cooper (21) 38. Mxd: Stableford Gold: J Huckel (25) 30.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: L Dowe (12) A Dowe (32) 48. Men: A: L Dowe (12) 38. A Scr: R Alonso (1) 35. B: R Johnson (13) 38. B Scr: R Abbott (13) 24. C: I Gomez (34) 37. C Scr: A Boudville (19) 17. Hole in one: G Woodcroft at 6th. Women: Stableford Green: J Jeong (43) 32.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Yoon (23) J Chung (8) 47 cb. Men: A: Z Ye (12) 39. J Hirst (21) 36 cb. Women: J Yoon (23) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: J Felice (25) 40 cb. Stableford: P Sutton (32) 33. 9-hole: R Mills (29) 21.

WINDSOR: Men: Stableford: 2B:  R Goco (18) J Inciong (22) 35 cb. A: J Yooung (13) 31. B: G Lean (17) 46. C: M Harvey (25) 46.  Medley: 2B: M Khouri (9) F Khouri (16) 41.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: Cup: Scr: L Toms 71. M Beales 74. Hcp: R Maude (23) 64. G Shute (17) 68 cb. J Clark (29) 68. P Gralton (19) 70.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: B Cass (19) H Marks (23) 48. Div 1: D Deemer (2) 35. Div 2: B Cass (19) 35. Div 3: H Marks (23) 45. Women: 4B: M Conrick (25) G Shaw (39) 42. Medley: 9-hole: White: L Garvan (45) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: B McLachlain (18) 38. Women: J Morris (23) 40.

WYONG: Men: Stroke: Div 1: G Saunders (11) 69 cb. Div 2: M Coleman (17) 67. Women: S Hutton (18) 75.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email