NSW & ACT Daily Club Golf Results 13 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 13 August 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: N Mallam (22) T Basman (42) 45. 2B Scr: K McGuire (4) D Blacker (3) 35. 2B: A: P Bradley (8) 36 cb. B: P Barnes (14) 36 cb. C: T Davies (20) 34 cb.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: K Hemingway (21) 35. Div 2: G Lee (32) 36.

AVONDALE: Men: Stableford 2B: White: T Webber J Barker 45. A: J Vohralik (6) 38 cb. B: B Thomas (17) 36 cb. C: R Gagnon (21) 37 cb. Scr: W Bayliss 35.

BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B: K Johnston (31) P Grzetic (34) 47. K Johnston (31) 38. Medley: A Roberts (18) 37 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: B Sprake (15) G Katsoulis (28) 46. Hcp: G Beck (19) 40. Scr: B Forsythe 34. Women: Stroke: Medal Aug: M Hayward (25) 67. Scr: K Coldrey 85.

BARHAM: Men: Stableford White: A: P Robinson (3) 41. B: I Bennett (13) 35.

BAYVIEW: Women: Stableford: A: A Dorrington (15) 41. B: S Walsh (24) 38. C: K Quirk (42) 42.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: K Shapiro (17) L Noach (25) 48. Men: A: K Bennett (11) 38. B: K Shapiro (17) 36. C: L Noach (25) 41. Women: R Morrison (24) 37 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: E Saxton (40) 34 cb.

BREAKERS: Women: Stroke: Keno Ambrose: C Kim S Hopkins (9.5) 70.5.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: J Byrne (15) 40. B McInnes (12) 37. B: R Trice (16) 41 cb. J Mann (17) 41. Women: Stroke: Foursome C’ship: A: L Thompson M Cheater (15) 70. A Scr: L Thompson M Chester 85. B: L Stanton P Suplat (33.5) 73.5. B Scr: T Shanahan R Murray 107 cb.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: J Bradbury (13) T Small (17) 46 cb. 2B Scr: M Jones D Cummins 39. A: P Bardsley (12) 39. A Scr: D Cummins 37. B: M Lewis (19) 38. B Scr: J Bradbury 23. C: M Johnston (30) 38. C Scr: P Southby 17.

CARNARVON: Medley: Stableford: 2B: M Watkins (9 Asquith) Y Kim (21) 47 cb. Men: A: M Watkins (9 Asquith) 39. B: J Walters (22) 34 cb. Women: A Cho (12) 32. Hole in one: C Avis (Barnwell Park) at 16th.

CASTLE HILL: Women: Stroke: Foursome: Div 1: D Mann (20) K Drummond 72. Div 1 Scr: B Kil J Sayer 86 cb. Div 2: D Newton J Bowen (28.5) 72.5. Div 2 Scr: C James P Roles 105.

CASTLECOVE: Medley: Stableford: P McCarthy (19) 38. Women: 9-hole: B McNally (33) 22.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: A Richardson (11) 38. Div 2: A Austin (25) 36. Div 3: S Smith (34) 37.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: N Pettitt (15) 44. B: M Keamy (37) 37. Women: M Sadler (7) 35.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stableford: V Kirby (38) 33.

CROMER: Women: Stroke: Ambrose: L George R Buizen 69.25 cb. A Harris A Brimmer 69.25. S Kruse S Pham 70.25. Stableford: L Blacker 41.

CRONULLA: Men: Stableford: A: S Gilliland (13) 40 cb. B: D Walker (18) 40. C: R Waterford (25) 39. Scr: M Osborne (+2) 35. Hole in one: B Ferguson at 18th.

DENILIQUIN: Women: Stroke: American Foursome: K Ruth Peacock (16.5) 71.5.

EASTLAKE: Men: Stableford White: Div 1: P Borrud (11) 39. Div 2: D Mckinley (20) 42. Women: W Gower (16) 37.

ELANORA: Men: Stableford: S Lockhart (32) 43.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: W Hollis (16) D Mackenzie (20) 46 cb. 2B Scr: M Rajca J Carpenter 39. A: K Stevenson (6) 38. B: W Hollis (14) 41. C: G Clarke (24) 39 cb.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: F Chin (22) 33. R Te Amo (24) 28. A Gollan (25) 26. D McDonagh (30) 25 cb. M Campion (38) 25.

GLENMORE: Women: 2B Multi: J Robb (17) J Towns (24) 60. Medley: Stableford: Div 1: G Stamatakis (11) 38. Div 2: R Simpson (20) 35 cb. Scr: S Hunt 31. 

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: A: C Moran (24) 34. B: F Stevens (36) 45. C: W Booker (45) 30.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: G Dundas (9) 39. B: H Hopkins (19) 41.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: E Corvino (9) 37 cb. Div 2: S Tait (22) 41.

KOGARAH: Men: Stableford White: D Gallagher (0) 39. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: D Moran (14) 57. Div 2: M Main (32) 58.

LANE COVE: Women: Stableford: K Moorehead (38) 29.

LEONAY: Medley: Stableford 2B: White: P Wallace (16) B Bell (20) 43. A: M Pennefather (12) 34. B: R Fielding (16) 35. C: J Sutcliffe (20) 35 cb.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: S Ha (22) W Kim (36) 49 cb. 2B Scr: B Davies R Davies 38. A: D Wright (4) 40. B: B Ridgway (17) 44. C: B Houlahan (28) 45. P Solomonson (Botany) (27) 40.

LONG REEF: Women: Par: Div 1: K Smith (17) 2 up. Div 2: G McCorby (28) 1 up. Div 3: J Hensman (39) 5 up. Scr: J Bowen .

MARRICKVILLE: Veteran: Stableford: 2B: R Bragg (20) R Leman (31) 50. Mxd: A: J Lavery (17) 41. B: G Shaw (30) 42.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: D Hilton (19) F Ragen (13) 86. A: F Ragen (13) 40. B: D Herron (14) 41. C: G Otter (21) 40. Scr: A Choat 33. Hole in one: T Walsh at 14th.

MONA VALE: Women: Par: A: J Branch (23) 1 up. B: C Mansfield (29) sq. C: C Cormack (40) 2 up.

MONASH: Men: Stableford: H Chapman (23) 42. P Jung (16) 40. A Mitchell (13) 38. Women: B Layden (31) 40. J Morgan (4) 38. Mxd: 9-hole: L Wong (33) 17.

MOORE PARK: Men: Stableford White: T Eaton (9) 37 cb. Veteran: Gold: R Perry (24) 33. Women: L Chapman (26) 34. 9-hole: A Wolifson (35) 21.

MUIRFIELD: Medley: Par: 2B: S Beed (20) D McCabe (22) 8 up cb. L Song (38) 3 up.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: L Cho (28) 34. Div 2: S Reyburn (32) 33.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: J Russell (33) 36.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Geary (16) J Lane (19) 48. 2B Scr: I Hannam (5) N Howlett (9) 35. Men: C Geary (16) 42. A: D Stickland (8) 37. B: J Whiting (16) 41. C: A Rogan (23) 38. Women: P Beckton (10) 33.

NSW: Women: Stableford: P Bailey (12) 30. Stroke: Foursome: Div 1: C Allen C Duffy (16) 76. Div 2: L Saxby B Ellis (35) 77. Foursome C’ship: Div 1: J Widarma Z Ticehurst 164. Div 2: M Wilde A Comerford 218. Hcp: C Duffy C Allen (16) 154.

OATLANDS: Women: Stroke: Foursome: A: J Tunks E Stratford (21) 71. B: P Terry J Browne (31) 73. C: J Leeds-Roberts Y Lee (38.5) 75.5. Hole in one: L Guthrie at 18th. Men: G Hennessy at 18th.

PALM BEACH:  Men: Stableford: 2B Multi: J Nolan (21) S Silvestro (25) 74. J Nolan (21) 40. Women: 9-hole: M Bynon (33) 18 cb.

PYMBLE: Women: Stroke: Medal: Div 1: S Waddington (7) 75. Div 2: R Livanas (22) 73 cb. Div 3: T Piry (34) 76 cb.

RANDWICK: Veteran: Stableford: Div 1: Z Delevski (13) 40. Div 2: J Dingle (35) 39.

RICHMOND: Women: Stableford: Div 1: C Lozier (15) 36. Div 2: K Bowden (50) 33.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: P Whitbourne (11) 38. B: G Crossman (21) 37.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: A Forrester (20) W Grob (13) 46. Men: Stableford White: A: A Adams (6) 39. B: D Gardner (14) 40. C: T Fortin (26) 37. Veteran: Green: S Frith (25) 39.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 3B: Championship: S Manford (33) D Mitchell (35) J Clarke (35) 46 cb. Centenary: E Sydney-Jones (29) J Merrillees (26) G Arnott (22) 48.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: S Bull (26) R Thomas (35) 46. Men: N Asace (6) 37. Women: L Kim (20) 37. Medley: 9-hole: N Drummon (21) 21.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: P Swan (10) J Jenks (32) 77. 2B Agg Scr: S Fisher (6) J Swanson (1) 63. White: A: I Surya (12) 42. B: T Lucas (16) 40. C: I Neill (20) 40. D: J Jenks (32) 41.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Hobson (11) P Horton (11) 45 cb. Div 1: G Gillett (15) 39. Div 2: M Fazel (21) 37. Scr: C Arundell 32.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: T Clarke (12) 41. B: R McEvoy (16) 42. C: N Williams (21) 37.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B Agg: White: T Norman (16) J Feros (17) 80. 2B Agg Scr: A Koch G Anderson 59. A: A Koch (9) 41. B: J Feros (17) 43. C: L Nicolaou (30) 47. Visitor: A Brown (14 Moore Park) 36. Scr: J Scruse 36. J Serhan (PGA) 39. 2B Agg: Gold: J Keane (26) E Karp (24) 74. R Jones (31) 40 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: M Villa (5) 40. A Scr: J Field 33. B: G Kennedy (12) 38. B Scr: M Song (New Brighton) 23 cb. C: K Jong Tae (19) 41. C Scr: S Rapson 22 cb.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Irish Team: M Kim S Yo A Yoo A Han 86.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: J Sibbons (27) 39. M Wright (28) 37. Div 2: S Elderfield (42) 36. L Norris (41) 33.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A Rigg (8) 41.

THE COAST: Women: Stroke: Div 1: S Africh (22) 72. Div 2: R Sparling (40) 76. Medal: Div 1: S Africh (22) 72. Div 2: S Choy (26) 73. Div 3: S Moutzouris (42) 96.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: D Swan (30) M Rae (16) 95. Men: A: B Taylor (2) 38 cb. B: R Paurini (19) 41. C: D Swan (30) 47. Scr: A Simpson 37. Women: D Field (29) 32.

TUNCURRY: Medley: Stableford: A: M Ware (16) 39 cb. B: C Brogan (25) 43.

WAKEHURST: Women: Par: A: J Cha (21) 3 up. B: H Takashiba (24) 4 up. C: P Humphries (43) sq cb.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Sheen (12) G Joukador (31) 46. 2B Scr: S Blundell S Coleman 36. A: C Ashby (6) 37 cb. B: J Rudge (16) 41. C: W O’Rourke (20) 36. Veteran: G Joukador (31) 37. Super Veteran: I Gibson (19) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford: T Dutfield (25) 38. 9-hole: B Dorich (30) 22.

WINDSOR: Men: Stableford: 2B Agg: S Wall (16) F Magee (21) 67. Mxd: T Dennis (29) C Dennis (36) 69. Women: I Gilbert (30) S Griffin (24) 66. Men: R Ledgar (14) 37. Women: D Haigh (31) 34.

WYONG: Men: Stableford: B Simpson (16) 36. Women: S Mitchell (18) 38.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email